Bájna Kréta, opradená legendami a mýtmi…

Ale čo okrem toho je na Kréte také výnimočné? Oplatí sa tam ísť na dovolenku? Prečítajte si tento článok, a možno sa rozhodnete… rýchlejšie. :)

 

Dovolenka na Kréte

 

Divoká krása, skaly, strmé útesy a more, storočné olivovníky, pastieri, potulujúce sa horské kozy a zvuk lyry – obrázok ako vystrihnutý zo starých gréckych bájí a povestí. Počas dovolenky na Kréte tu toho ale objavíte omnoho viac. Nechajte sa očariť týmto rozprávkovým ostrovom lemovaným nekonečnými romantickými plážami, a užite si na tomto kúsku zeme všetko, čím  je tak výnimočný – od čias gréckych bohov, ktorí ho milovali, až po dnešné obľúbené letoviská turistov, ktorí sem kvôli tomuto ostrovu prichádzajú z celého sveta. My ho  našťastie máme celkom blízko – let trvá len 2,5 hodiny.

 

Takže aká vlastne Kréta je?

HORÚCA

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

 

Podnebie na tomto najväčšom gréckom ostrove je subtropické, je to totiž ten najjužnejší ostrov patriaci pod Grécko, ktorý akoby spájal Európu s Afrikou. Letá tu bývajú veľmi teplé a suché, dovolenková sezóna je tu od mája do konca októbra. Narátať sa tu dá počas dobrého leta až viac ako 300 slnečných dní, čo z neho robí jeden z najslnečnejších ostrovov celého stredomoria.

Denné teploty tu počas sezóny vystupujú na  26-32 stupňov. More je takisto teplé, od 20 stupňov v máji, keď sa už pekne rozohrieva až do 26 stupňov v mesiacoch, júl, august a september.

 

OPRADENÁ  MÝTMI

Zrod boha Dia. Na Kréte, v horách, v jaskyni  Ida, sa narodil sám najmocnejší z gréckych bohov –   Zeus.  Keď  vyrástol, zamiloval sa do krásnej Európy, ktorú za pomoci čarov (premenením sa do podoby býka) uniesol k sebe na Krétu, kde spolu mali 3 synov. Jeden z nich sa volal Minóos a vládol, tak ako všetci ostatní králi neskôr, zo slávneho paláca Knóssos.

Labyrint pre Minotaura. Kráľ Minóos  dal pre obludu menom Minotaurus postaviť obrovský labyrint, v ktorom ho  ako strašné tajomstvo ukrýval  pred svetom.

Daidalos a Ikaros. Na postavenie labyrintu si  Minóos najal  známeho staviteľa Daidala, ktorého hneď potom, ako prácu dokončil, uväznil, aby nikomu nemohol nič vyzradiť. Daidalos sa teda spolu so synom Ikarom snažil z krétskeho väzenia uniknúť.  Pomocou vlastnoručne zhotovených  krídiel z vosku a vtáčieho peria sa im to napokon aj podarilo. Keďže ale malý Ikaros neposlúchol rady a varovania otca a letel príliš vysoko, slnečné lúče vosk na jeho krídlach roztopili, a na Sicíliu už doletel iba sám Daidalos.

Ariadnina niť. Každých 9 rokov museli priviesť Minotaurovi do labyrintu 7 živých obetí. Proti tomu sa vzbúrilo veľa odvážlivcov, ktorí sa hrdinsky vybrali na boj s  Minotaurom. Jedným z nich bol aj Theseus, do  ktorého bola zamilovaná princezná Kréty s menom Ariadna. Tá mu dala klbko s dlhokánskou niťou, ktorú si pri vstupe do labyrintu odmotával a značil si ním takto cestu, aby sa  sa po boji  vedel dostať von.

 

ROZMANITÁ A KRÁSNA

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

 

Scenéria na Kréte sa neustále mení podľa toho, v akej časti sa práve nachádzate. Od majestátnych hôr a strmých útesov padajúcich do mora, cez vodopády a lesy, vinohrady a aleje olivovníkov, pomarančovníkov či voňavých byliniek,  až po nekonečne dlhé pláže a nížinaté pláne. Delí sa na tieto  hlavné oblasti:

 

Chania a Rethymno

Úžasný región na západnej strane ostrova,  ktorému dominujú Lefká Óri, čiže Biele hory, a veľmi známy národný park. Nájdete tu veľmi pekné pláže, vychytené letoviská na severnom pobreží, a romantický výlet si môžete urobiť na trochu divokejšie južné pobrežie.

 

 

dovolenka v Grécku

 

Turisti, ktorí si túto lokalitu zvolia pre svoju dovolenku na Kréte, ju vyhľadávajú aj kvôli miestu Samaria, kde môžu obdivovať neskutočné prírodné krásy počas pešej túry po jednej z najkrajších roklín v Európe.

Očarujúce je tiež samotné mesto Chania, vraj najkrajšie mesto na celej Kréte. Pamiatky a atmosféra nočného mesta sú nezabudnuteľné. Mesto Rethymno je zase trochu menším, ale tiež veľmi pekným prístavným mestečkom.

 

Heraklion

Hlavné mesto a tiež najväčší región na Kréte, ležiaci medzi impozantnými pohoriami Ídi (Psiloritis) a Dikti (Lasithiótika). Na tomto mieste sa budete cítiť ako v časoch dávnych bájí, keďže tu nájdete tie najzaujímavejšie archeologické poklady. Okrem toho sa tu  môžete kochať pohľadom na malebné dedinky, rozľahké údolia obsypané olivovníkmi, či prejsť sa a oddychovať na dlhokánskych plážach severných letovísk.

 

Lasithi

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

Vitajte na najvýchodnejšej a najviac nížinatej oblasti Kréty, v domove krásneho Ágios Nikolaos,  centra a najobľúbenejšieho letoviska v tejto oblasti.  Tešiť sa môžete na zátoku Mirabello, veterné mlyny na najväčšej kréckej planine Lasithi, a pláže s tým  najkrajším kryštáľovo čistým morom..

Pláže na Kréte

Sú rovnako rozmanité ako celá Kréta –  záleží po čom najviac na vašej dovolenke zatúžite. Po celom severnom pobreží se tiahnú krásne pláže zvažujúce sa do plytšieho mora pomaly, takže ideálne pre rodiny s deťmi.  Pláže na južnej strane ostrova sa zvažujú do mora strmšie, preto je tam aj voda priezračne čistá. Raj tu budú mať hlavne tí, čo obľubujú potápanie, prípadne šnorchlovanie. Dá sa ale povedať, že pekné pláže nájdete takmer na celom ostrove.

 

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

 

Medzi tie najkrajšie patria napríklad:

 

 • Olousmalebný záliv výborný aj pre potápanie, a je zaujímavý aj tým, že je to potopené staré grécke mesto,
 • Matala – úchvatná južná pláž s čiernym pieskom a malými jaskyňami
 • Elafonisi – obľúbená pláž na západnej strane ostrove
 • Preveli – pláž, kde sa mieša morská a sladkovodná voda, blízko sa nachádza známy kláštor.
 • Agia Pelagio –  vyhľadávaná pláž a letovisko na severe Kréty, západne od  Herakliónu.

 

ZAUJÍMAVÁ

Počas dovolenky na Kréte si príde na svoje naozaj takmer každý. Okrem prírodných krás, ponúka veľké množstvo výletov po jej starobylých útrobách, ale aj úchvatné plavby po ostrovčekoch  v  okolí.

 • Výlet loďou do lagúny Balos – jednej z najkrajších lagún na Kréte. Po vychutnaní si samotnej plavby, potápania a rozpáleného jemného piesku sa prejdete k starej benátskej pevnosti so stroskotanou loďou, odkiaľ uvidíte to, prečo ste prišli – lagúnu meniacu sa od svetlotyrkysovej, cez šedú, zelenú, až po tmavomodrú farbu  hlbokého mora..

 

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

 

 • Návšteva veľkolepého a rozľahlého paláca Knossos – vraví sa, že kto nenavštívil palác Knossos, akoby na Kréte ani nebol. Asi preto je to najvyhľadávanejšie turistické miesto  na Kréte.  Z tohto miesta vládli všetci krétski králi a rozprestiera sa pod ním slávny mytologický labyrint. Budete stáť priamo v centre tejto významnej starobylej civilizácie. Potom sa môžete vybrať do blízkej oblasti Lassithi a pokochať sa pohľadom po malebnej pláni plnej veterných mlynov.  Ak budete mať zážitkov stále málo, zastavte sa v jaskyni, kde sa narodil boh Zeus – budete to mať po ceste.
 • Výlet za ružovým pieskom do  Elafonissi – vďaka zvláštnej farbe piesku je toto súostrovie nesmierne zaujímavým prírodným úkazom, ktorý vyhľadávajú turisti dovolenkujúci v blízkych krétskych letoviskách. Výprava je väčšinou spojená s ďalším zážitkom – návštevou  kláštora Chrisoskalitissa.
 • Plavba za malebným mestečkom Agio Nikolaos  – ak v tomto letovisku nebudete priamo dovolenkovať, tak sa sem určite musíte vybrať aspoň na výlet a prejsť sa po jeho uličkách alebo si dať obed, či kávu v jeho krásnom prístave. Výlet si môžete obohatiť o zastávku v zabudnutých zátokách ďalšieho okúzľujúceho ostrova Spinalonga.

 

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

 

 • Výlet na Santorini –  ak bolo vždy vaším snom pozrieť si aspoň raz  ostrov Santorini, nie je nič ľahšie. Z Kréty sa tam môžete vybrať na celodenný výlet, a užiť si tento modro-biely ostrov plný  výhľadov, pri ktorých stratíte dych.
 • Atrakcie, zábavné programy v letoviskách a aquapark – v prípade, že idete na Krétu aj s deťmi, asi bude vaša dovolenka viac o nich, a starobylé náleziská vymeníte za iné radovánky. Kréta ponúka vo svojich letoviskách veľa možností – napríklad v meste Chania, Hesonissos alebo Gouves nájdete pre deti obrovské aquaparky, kde si užijú zábavy a vodných radovánok od výmyslu sveta, a s vašou dovolenkou v Grécku budú aj oni  určite veľmi spokojné.

 

CHUTNÁ

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

 

Nemôžete odísť z Kréty, bez toho aby ste neskúsili  ich typické gastronomické špeciality. Majú toho celkom dosť, takže každý večer si môžete v  taverne dopriať pri pohárika ouza niečo iné. Napríklad toto..

 

Dolmades – vinné listy naplnené zmesou ryže a rôznych ingrediencií podávané s tsatziki.

Kleftiko – šťavnaté a aromatické kúsky  mäsa so zemiakmi a zeleninou pečené v alobale.

Dakos – chrumkavý domáci chlieb s ovčím syrom a kúskami paradajok na olivovom oleji. (Inak, olivový olej z Kréty patrí medzi  najkvalitnejšie na celom svete!)

Kalamarakiu – vyprážané kalamáre a sépie v ľahučkom okorenenom bielkovom cestíčku.

Stifado – hovädzie alebo králičie  mäso v červenej omáčke na kyslo s cibuľkou.

 

POHOSTINNÁ A PLNÁ TEMPERAMENTU

 

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

Kréťania sú povestní tým, že sú najtemperamentnejší zo všetkých Grékov, sú zhovorčiví a veselí. Okrem toho, sú aj mimoriadne pohostinní, tak sa vôbec nečudujte, keď si sadnete oddýchnuť len tak v meste a nejaký Kréťan vám ponúkne pohárik ouza, iba tak.. Musíte si s ním pripiť na zoznámenie, aj keby ste nechceli.:)

Obyvatelia medzi sebou hovoria po krétsky – v ich vlastnom dialekte, tak ak ste sa chystali si precvičiť gréčtinu, máte smolu. :) Ale v letoviskách sa samozrejme bežne dohovoríte po anglicky.

To, akí sú obyvatelia tohto ostrova temperamentí, zistíte aj podľa ich zvykov a tradícií. Ak uvidíte na svojich potulkách zástup ľudí v čiernom, nebojte sa, na Kréte sa takto obliekajú pri všetkých slávnostných príležitostiach. A pri ich pohostinnosti by som sa ani nečudovala, keby ste o chvíľu sedeli na typickej svadobnej hostine, a zažili strieľanie z pušiek do vzduchu, čo je tu na znak radosti pri svadbách úplne bežné. V prípade, že by ste takúto šťastnú náhodu počas svojej dovolenky na Kréte nezažili,  určite sa zastavte na „krétskej noci“ plnej predstavení, typického tanca s názvom Pentozalis, hudby, miestneho folklóru a vychýreného krétskeho vína tečúceho potokom..

 

 

Ak sa vám tento článok o dovolenke na Kréte páčil – dajte mu prosím like!

 

DOVOLENKA GRÉCKO – najväčší výber FIRST a LAST MINUTE  – zľavy až do 54%!

 
dovolenka grécko

Rhodos – dovolenka na ostrove pobozkanom slnkom

    TOP 10 najúžasnejších miest v Grécku!

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

Toto je 10 najkrajších pláží v Európe! Rhodos – dovolenka na „ostrove pobozkanom slnkom“ Dovolenka na voňavom Zakynthose? Toto je 11 dôvodov prečo ÁNO!

Komentáre

 1. Pingback:TOP 10 najúžasnejších miest v Grécku | DOVOLENKA PRI MORI

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.