7 tipov, vďaka ktorým zvládnete cestu do Chorvátska autom na výbornú!

Dovolenka Chorvátsko autom

Chystáte sa tento rok na dovolenku do Chorvátska autom? Či už to bude vaša prvá cesta alebo už nejaké skúsenosti s touto cestou máte, prečítajte si pre istotu tento článok, v ktorom sme zozbierali užitočné informácie a rady, ako túto cestu na dovolenku zvládnuť čo najlepšie a na čo všetko sa pripraviť, ale aj pár skvelých tipov, ako si na diaľniciach ušetriť nervy a čas.

 

1. Pripravte sa na takúto aktuálnu výšku diaľničných poplatkov

 

  • v Maďarsku  zaplatíte za  10 dní 2975 Ft (niečo vyše 10€)
  • V Rakúsku vás cesta vyjde 10dňová známka na 8,80 €
  • Pri ceste cez Slovinsko rátajte s útratou 15 € na 7 dní

 

Ako je to pri dlhšom výlete do Chorvátska?

  • V Maďarsku pre osobné auto zaplatíte poplatok na mesiac vo výške 4780 Ft, čo vychádza na 16,30€.
  • V Rakúsku za 2 mesačnú známku pre osobné auto dáte 25,70€
  • Slovinsko vás vyjde najdrahšie. Mesačná známka tu stojí 30€

 

 

 2. Cestné mýto v Chorvátsku zaplaťte radšej kartou

Na chorvátskych diaľniciach funguje mýtny systém s bránami. Cestné mýto možete uhradiť buď hotovosťou alebo platobnými kartami.  Pri  bránach na ktorých sa platí v hotovosti, sú väčšinou počkáte dlhšie, kým prídete rad, takže odporúčame si pripraviť radšej kartu.

 

3. Vždy si skontrolujte výdavok

V tejto súvislosti by sme sa tiež radi podelili o túto skúsenosť niektorých našich vodičov, ktorí tvrdia, že  pri platbe v hotovosti si treba dávať pozor aj na výdavok pri platení. Stalo sa im totiž, že namiesto chorvátskych kún im skúšali vydať v slovinskej alebo srbskej mene počítajúc s tým, že si to nevšimnú.

 

Chorvátsko autom

 

4. Pozor na rýchlu jazdu – dovolenka v Chorvátsku sa vám ľahko predraží

V žiadnom prípade čas strávený na diaľniciach neskúšajte šetriť jazdou rýchlejšou ako je maximálna rýchlosť 130km/h. Chorvátski policajti sú totiž vyzbrojení statickým aj pohyblivým radarom, ktorým vás dokážu zamerať z takej vzdialenosti, že ich nemáte šancu uvidieť skôr ako oni vás.

 

5. Buďte obozretní v kritických úsekoch cesty

Nepodceňujte opatrnosť počas celej cesty, hlavne však v rizikovejších častiach ako sú napríklad tunely. Konkrétne najväčší tunel Sv. Rok je dlhý takmer 6 km a vodiči upozorňujú na to, že výjazd z neho môže byť nebezpečný ak  nedávate pozor, pretože pri ceste k pobrežiu smerom z tunela sú tu časté silné vetry.

 

6. Sledujte aktuálne informácie o dopravných obmedzeniach

Ak máte možnosť pred a počas cesty skúste priebežne sledovať informácie o dopravných obmedzeniach a to buď na stránkach chorvátskeho autoklubu so skratkou HAK  www.hak.hr/en alebo cez aplikáciu Croatia Traffic na svojich smartfónoch.

 

7. Vyhnite sa cestovaniu cez víkend a štátne sviatky v Chorvátsku

Posledný tip súvisí so správnym načasovaním vašej dovolenkovej misie „Chorvátsko autom“ :). Kedy je teda najlepšie si naplánovať cestu?

  • Určite necestujte cez víkendy a pozrite si tiež, kedy majú v Chorvátsku štátne sviatky. Vtedy okrem vzdialenejších dovolenkárov zhoršia situáciu na cestách aj samotní domáci smerujúci za oddychom. Pri prichádzaní k trajektu, ktorý vás prevezie na ostrov, by ste mohli zažiť kolónu, akú vidíte na fotografii vyššie (fotka je z našej cesty na ostrov Rab) a celú cestu si tým poriadne predĺžiť.

 

Chorvátsko autom

cesta do Chorvátska na ostrov Rab, čakanie na trajekt

 

Štátne sviatky v Chorvátsku počas dovolenkovej sezóny:

22. 6. – Deň boja proti fašizmu

25. 6  – Deň štátnosti Republiky Chorvátsko

5. 8. – Deň víťazstva a vďakyvzdania vlasti

15. 8. – Nanebovzatie Panny Márie

 

  • Samozrejme neplánujte si začiatok dovolenky v čase, keď deťom u nás začínajú prázdniny – zvyčajne to býva okolo 30.6.
  • V prípade že máte individuálne ubytovanie s možnosťou výberu iného termínu dovolenky ako klasické „od soboty do soboty“, naplánujte si jej začiatok aj koniec tak, aby vám oba cestovné dni vyšli na pracovné dni v týždni – okrem piatka.
  • Pozor si tiež dajte na cestovanie koncom júla. Vtedy totiž začínajú letné prázdniny deťom z oblasti Bavorska a Bádenska (okolo 25.7. a 30.7.), čo takisto zvykne každý rok skomplikovať premávku.

 

Na záver (len pre istotu) ešte zoznam dôležitých telefónnych čísiel pri ceste do Chorvátska autom:

– polícia: 192

– hasiči: 93

– prvá pomoc: 94

– pomoc na ceste HAK: +385 1 1987

 

A predsa ešte niečo.. Nezabudnite sa pred dovolenkou dať POISTIŤ na všetky dni – vrátane tých dvoch cestovných!

 

 

Ak bol pre vás článok užitočný, dajte  mu prosím like!

A v prípade, že sme na niečo zabudli, čo by mohlo ešte vodičom pomôcť, dajte im prosím vedieť prostredníctvom komentára. Ďakujeme!

 

 

Dovolenka Chorvátsko

 Výhodné FIRST a LAST MINUTE zájazdy a ubytovanie v Chorvátsku!  

 

 

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

8 skvelých tipov pre lacnú dovolenku pri mori! Skvelé tipy, ako si užiť cestovanie a dovolenku s deťmi Z dovolenkového zápisníka… Chorvátsko – deň štvrtý

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.