dovolenka Santorini tipy čo vidieť

Dovolenka na Santorini a 10 tipov čo vidieť! Toto sú najkrajšie miesta a zážitky!

Terasovité biele domčeky, nádherné západy slnka, dramatické útesy, nespočetné schody, ikonické modré kupoly kostolíkov a všadeprítomná romantika… To je Santorini, najfotografovanejší ostrov v celom Grécku! Je priam stvorený na romantickú dovolenku, nezabudnuteľné zásnuby či medové týždne. O tie najkrajšie miesta a zážitky tu rozhodne nie je núdza.

Nachádza sa v Stredozemnom mori, na sever od ostrova Kréta a podľa mnohých je práve tento ostrov, alebo lepšie povedané súostrovie, bájnou Atlantídou. Vznikol totiž pri jednom z najväčších výbuchov sopky v dejinách ľudstva, po ktorom zostali v mori len zvyšky krátera. Z tohto dôvodu je niekedy nazývaný aj ako „Pompeje Egejského mora“. Oficiálny názov ostrova je Thira, ale v dávnych časoch bol známy aj ako Kallístē, čo znamená „najkrajší“. A niet sa čomu diviť… Veď posúďte sami.

Santorini čo vidieť
Santorini čo vidieť
Santorini čo vidieť

Dovolenka na Santorini – luxus a ruch alebo pokojnejšie oblasti?

Tie najočarujúcejšie a najfotogenickejšie miesta na Santorini nájdete v západnej časti, v dedinke Oia a v hlavnom meste Fira. Sú položené vysoko na skalách a dalo by sa povedať, že je to skutočný luxus na grécky spôsob. Lacnú dovolenku v tomto prípade neočakávajte.

Rovnako vychytenými sú aj ďalšie dve dedinky. Prvou je Firostefani, do ktorej sa dostanete krátkou, asi štvrťhodinovou prechádzkou z rušnej Firy. Ďalšou mimoriadne obľúbenou pre dovolenkovanie na Santorini je aj dedinka Imerovigli. Tá je položená veľmi vysoko blízko útesov, odkiaľ pochádza aj jej názov znamenajúci v preklade „denná stráž“. Za čias pirátov totiž slúžila obyvateľom ako vynikajúca vyhliadka a pozorovateľna.

Ak sa sem vyberiete v júli alebo v auguste, buďte tiež pripravení na množstvo turistov a väčší ruch, akoby ste si v tomto raji na zemi predstavovali. Ak sa vám však podarí výlet dobre naplánovať, davom turistov sa môžete aj v tomto období vyhnúť.

Santorini čo vidieť

Naopak, ak sa vyberiete na východné pobrežie do dediniek Kamari alebo Perissa, máte možnosť cenovo dostupnejšej dovolenky a zároveň je to blízko k plážam. Do vychytených, vyššie položených oblastí, si potom môžete vyjsť na výlet alebo romantickú večeru pri západe slnka.

Santorini čo vidieť

Pláže na Santorini sú piesočnaté, aj kamienkové, a sú výnimočné predovšetkým svojou farbou. Okrem klasického žltého piesku, tu totiž nájdete aj červenú pláž a samozrejme čierne pláže ako pozostatok sopečnej činnosti. More je najteplejšie v mesiaci august, kedy má priemernú teplotu 25°C. Na začiatku sezóny, v júni, je priemer 22°C, v júli a septembri 24°C. Aj v októbri je more ešte stále vyhriate na celkom príjemných 23°C.

Najkrajšie miesta a zážitky na Santorini – TOP 10, čo musíte vidieť a zažiť!

1. Západ slnka v dedinke Oia

Začneme hneď tým najromantickejším zážitkom… Vyberte sa na popoludňajšiu prechádzku do malebnej dedinky Oia a užívajte si večeru pri asi najkrajšom výhľade, aký kedy zažijete. Nezabudnite však na dve veci. Rezervujte si stôl vopred, pretože rovnako zmýšľajúcich romantikov je tam viac ;). Ďalšou radou je vziať si pohodlnú obuv a niečo na oblečenie, pretože hore bude viac fúkať.

Santorini čo vidieť

2. Fava

Nielen romantikou je človek živý a preto si počas svojej dovolenky na Santorini nezabudnite dopriať kulinárske zážitky. Určite nevynechajte typické jedlo ostrova s fazuľou fava. Objednajte si napríklad omeletu s fava, artičoky a fava (na jedálnom lístku nájdete pod názvom aginares me koukia) nátierku z fava podobného hummusu alebo bravčové mäsko s varenou fava fazuľou. Výborne chutia aj biele baklažány, ktoré tu bývajú sladkasté a šťavnaté.

santorini čo vidieť

3. Atmosféra hlavného mesta Fira

Tradičná kykladská architektúra, malé domčeky zapustené do skál, námestia, typické kostoly a kláštory, atmosféra tržnice a ruch obchodíkov, kde nájdete suveníry od výmyslu sveta. Také je hlavné mesto a stredisko ostrova, Fira.

Santorini čo vidieť

A to úplne najkrajšie, čo môžete po dni plnom prechádzok v krivoľakých uličkách v centre zažiť, je sadnúť si do takejto taverny alebo hotelovej reštaurácie a vychutnať si výhľady, pri ktorých sa vám bude tajiť dych.

 4. Prechádzka medzi dedinkami Fira a Oia

Z Firy sa môžete do dedinky Oia dostať mimoriadne obľúbenou trasou pozdĺž sopečného krátera, teda kaldery. Najprv sa zastavíte vo Firostefani a Imerovigli a odtiaľ vás už chodník navedie priamo do Oie. Vyberte sa tam v skorých dopoludňajších hodinách alebo neskoro popoludní. Tienistých miest totiž cestou veľa nenájdete.

Je to skôr túra ako prechádzka, keďže trasa je dlhá približne 9 kilometrov a  potrvá vám okolo 4 hodín. A ak budete nepretržite fotiť, tak aj oveľa dlhšie. Ale kto by túto nádheru nefotil…

Santorini čo vidieť

5. Obed v prístave Amoudi

Malebný prístav plný romantiky obklopený strmými útesmi nájdete, ak zostúpite 300 schodov nadol z dedinky Oia…. Nevynechajte reštauráciu Dimitris. Nielenže tam nájdete všetko super čerstvé – ulovené len pred pár hodinami (a navyše aj neskutočne delikátne pripravené), ale aj takéto kúzelné posedenie priamo na brehu mora.

A ak by ste chceli viac tipov, kde sa na Santorini dá vynikajúco najesť, určite si prečítajte aj náš ďalší článok:

Čaká vás dovolenka na Santorini? Toto je TOP 15 reštaurácií ostrova!

Santorini čo vidieť

 6. Plavba okolo sopečného krátera

Zážitkom, na ktorý dlho nezabudnete, je romantická plavba loďou a výhľad na úžasný prírodný úkaz, vulkanický kráter. Počas 4 hodinového výletu si môžete zaplávať v mori, popíjať víno a pri západe slnka si vychutnáte aj typickú grécku večeru. Ceny takýchto výletov bývajú okolo 80 eur.

Konkrétnu ponuku nájdete napríklad aj na stránke www.santoriniaction.com, kde v cene výletu 75€ pre dospelú osobu a 37,5€ pre dieťa od 6 do 11 rokov dostanete plavbu tradičnou veľkou drevenou plachetnicou s domácim jedlom pripraveným a servírovaným priamo na palube, vrátane návštevy krátera a možnosti zaplávať si v teplých prameňoch. Priebeh výletu: odchod z hlavného prístavu Athinios – starý prístav Fira – termálne pramene – plavba pri ostrove Thirassia – plavba počas západu slnka v prístave Ammoudi v Oia – návrat do prístavu Fira – prístav Athinios.

Samozrejme, dá sa vybrať aj kratší a lacnejší výlet s inými možnosťami, a nielen od tejto spoločnosti. Určite by sme ale tento zážitok nevynechali, hlavne ak máte dovolenku na Santorini naplánovanú na viac ako len pár dní.

Dovolenka Santorini čo vidieť

 7. Magická čierna a červená pláž

Jemným čiernym pieskom a priezračnou vodou vás očarí hlavne pláž Perissa. Neďaleko nej nájdete ďalšiu krásnu pláž s pokojnou atmosférou, Perivolos. Tou najromantickejšou plážou na Santorini je Vlychada a jedinečnou svojím sfarbením je tiež medzi dovolenkármi veľmi obľúbená červená pláž. Tá je ukrytá priamo pod lávovým útesom a nachádza sa blízko mesta Akrotiri.

Ak pôjdete na Santorini ako rodina s deťmi, odporúčame čiernu kamienkovú pláž Kamari alebo pláž Monolithos.

Dovolenka Santorini čo vidieť

8. Prechádzka po sopke

Naozaj zaujímavým zážitkom je aj prechádzka po obvode stále činnej sopky. Sprievodca vás ubezpečí, že sopka „spí“, ale adrenalín a vzrušenie budete aj tak zaručene cítiť počas celej prechádzky kráterom.

Dovolenka Santorini čo vidieť

9. Malebná dedinka Pyrgos

Na záver ponúkame tip pre milovníkov pokojnej atmosféry a panoramatických výhľadov. Pyrgos je svojou architektúrou naozaj typická dedinka ostrova Santorini. Navyše je položená na jeho najvyššom mieste, takže o očarujúce výhľady tu naozaj nie je núdza. Vďaka svojej malebnosti sa niekedy nazýva aj „druhá Oia“. Jej výhodou však je, že tu nestretnete veľa turistov. Môžete sa teda v pokoji poprechádzať poloprázdnymi uličkami.

Táto dedinka má ešte jednu zvláštnosť. Ak by ste sem náhodou zablúdili v období Veľkej Noci, po zotmení zažijete úžasné prekvapenie. Celá dedinka sa ocitne v plameňoch… Samozrejme, nie doslova :), ale miestni obyvatelia majú zvyk ju celú vyzdobiť horiacimi kahancami. Pohľad na takto vysvietený, horiaci Pyrgos je nezabudnuteľný zážitok.

Dovolenka Santorini čo vidieť

10. Akrotiri a maják s úchvatným výhľadom

Zaujíma vás história? Alebo len chcete objaviť čo najviac miest na Santorini s božským výhľadom? V oboch prípadoch vás výlet do dedinky Akrotiri isto poteší. Navyše si tu trochu oddýchnete od ruchu vo Fire a Oii.

Akrotiri je staroveké minojské mesto, ktoré bolo zničené v dôsledku erupcie sopky v roku 1613 pred naším letopočtom. Toto archeologické nálezisko sa svojou významnosťou dokonca často porovnáva s Pompejami v Taliansku.

Okrem toho sa oplatí ísť aj k majáku, pri ktorom si môžete vychutnať krásne výhľady a urobiť zopár super fotiek.

santorini čo vidieť

Toto bolo našich 10 tipov čo vidieť a zažiť počas dovolenky na Santorini.

Samozrejme, dá sa tam toho robiť ešte oveľa viac. Záleží tiež na tom, či dovolenkujete priamo na ostrove alebo či vyberiete na jednodňový výlet na Santorini.

Urobiť tak môžete napríklad z blízkeho ostrova Kréta, o ktorom sme písali v článku: Bájna Kréta, opradená legendami a mýtmi.

Dovolenka Santorini čo vidieť

Ďalšie tipy čo vidieť na výletoch počas dovolenky na Santorini

  • kúpanie v termálnych prameňoch na sopečných ostrovčekoch Palea Kameni a Nea Kameni,
  • prehliadky tunajších vinární spojené s ochutnávkou vín (okružný výlet so zastávkou v 3 vinárňach, cena 110€)
  • výlet po stopách bájnej Atlantídy (možnosť vidieť archeologické artefakty a ruiny z doby bronzovej v Akrotiri, cena 12€)
  • celodenný 10 hodinový výlet autobusom so zastávkami na najkrajších miestach ostrova a pozorovaním západu slnka v mestečku Oia (cena cca 60€)
  • návšteva hradu Kastelli v dedinke Emporio
  • výlet na ostrov Thirasia

ale to všetko by sa nám už do jedného článku asi nezmestilo…

Každopádne, ak chcete svoju romantickú polovičku prekvapiť dovolenkou, na ktorú len tak ľahko nezabudne, vyberte „pohľadnicový ostrov“ Santorini!

santorini čo vidieť

Dovolenka na Santorini – ako na to?

Najjednoduchšou možnosťou je samozrejme kúpiť si komplet zájazd, ideálne Santorini first minute. Keďže však ide o cenovo náročnejšiu destináciu, veľa turistov hľadá spôsoby, ako si dovolenku na Santorini dopriať za menej. 

Treba pamätať na to, že drahšie sú zvyčajne oblasti Oia, Fira a Imerovigli. Naopak, oblasti položené nižšie, ako sú Kamari alebo Perissa, bývajú lacnejšie, na úrovni bežných zájazdov do Grécka.

TOP zájazdy SANTORINI

Ak si organizujete dovolenku radšej sami, kúpte si letenky a ubytovanie samostatne. Nezabudnite však, že obidve rezervácie je potrebné urobiť vo väčšom časovom predstihu.

Vedeli ste, že na Santorini sa môžete dostať jednoducho aj loďou? Ak budete na výlete v Aténach, môžete sa odtiaľ vybrať na dovolenku na Santorini. A to buď rýchloloďou za 40€ (plavba trvá 5 hodín) alebo trajektom za 25€ (plavba trvá 10 hodín).

Ubytovanie na Santorini

Ubytovanie vyberajte minimálne 2 mesiace vopred, ideálne však čo najskôr – už v zimnom období. Vybrať si môžete napríklad na známom booking.com, kde máte na výber obrovské množstvo rôznych typov ubytovaní.

Pridávame aj 3 TIPY na ubytovanie na Santorini

  • Prvý tip je komplex Agia Irini situovaný 2 km od mestečka Imerovigli blízko pri Pori Beach. Okrem nádherných výhľadov, klimatizovaných izieb v tradičnom kykladskom štýle a super lokality je výhodou aj luxusný hotelový bazén či wifi a ležadlá so slnečníkmi zdarma. Nachádza sa 10 km od letiska a ponúka odvoz z/na letisko. Ak si auto prenajmete, tak je k dispozícii tiež free parkovanie.

Hodnotenie je 9,4 z 10 – čo je úplne perfektné a cena je tiež viac ako dobrá.

Za 7 nocí na začiatku septembra zaplatíte cca 830€/2 osoby v izbe s výhľadom na more. Všetky recenzie na hotel, vlastne chvály :D, takisto ako ceny, fotogalériu a možnosť rezervácie nájdete tu:

  • Druhý tip je rodinný hotel Kalimera v Akrotiri nachádzajúci sa pár metrov od Red beach a White beach. Z bazéna, aj izieb si vychutnáte pohľady na more.

Hodnotenie je 9 z 10 na základe 270 recenzií od hostí.

Cena je veľmi príjemná – týždeň v izbe pre dvoch s výhľadom na more vás vyjde spolu 800€/2 osoby vrátane raňajok.

Ak idete viacerí – napríklad celá rodina s 2 deťmi, môžete si vybrať izbu, tzv. maisonette, kam sa zmestíte až štyria za cenu 1200€ spolu pre 4 osoby. Viac informácií, fotografie a možnosť rezervácie nájdete tu:

  • No a posledným, tretím tipom je trošku lacnejšie ubytovanie, ale s veľmi dobrým hodnotením – Artemis village.

Nachádza sa 45 minút peši od mestečka Fira, kam si môžete zájsť na výlet aj autobusom, ktorý sa nachádza asi 15-20 minút od ubytka.

Hodnotenie je 8,9 z 10 na základe 935 recenzií od hostí.

Cena je naozaj vynikajúca, keďže napríklad týžden na konci júna vás vyjde spolu na 504-530€/2 osoby podľa vybraného typu izby alebo 789€ v izbe pre 4osoby.

Viac info a rezervácia tu:

Letenky na Santorini

Let z Bratislavy na letisko Thira Airport na Santorini nachádzajúce sa pri dedinke Kamari, trvá približne 2 hodiny. Po prílete počítajte s hodinovým časovým posunom.

A ešte 1 tip!

Ak chcete nájsť lacnejšie letenky. Odporúčaná rezervácia je 8 týždňov vopred, vtedy sú v priemere najlacnejšie. Na nákup leteniek môžete využiť napríklad pelikan.sk s podporou v slovenčine, ktorá je výhodná najmä pre začiatočníkov v cestovaní bez cestovky.

Dovolenka Santorini čo vidieť

Páčil sa vám článok a tipy čo vidieť a zažiť počas dovolenky na ostrove Santorini?

Ak áno, vopred veľmi pekne ďakujeme za podporu lajkom alebo zdieľaním. 

Podobné články