santorini dovolenka tipy čo vidieť a zažiť

Dovolenka na Santorini – 10 tipov na najkrajšie miesta a zážitky!

Terasovité biele domčeky, nádherné západy slnka, dramatické útesy, nespočetné schody, ikonické modré kupoly kostolíkov a všadeprítomná romantika… To je Santorini, najfotografovanejší ostrov v celom Grécku! Je priam stvorený na romantickú dovolenku, nezabudnuteľné zásnuby či medové týždne. O tie najkrajšie miesta a zážitky tu rozhodne nie je núdza.

Nachádza sa v Stredozemnom mori, na sever od ostrova Kréta a podľa mnohých je práve tento ostrov, alebo lepšie povedané súostrovie, bájnou Atlantídou. Vznikol totiž pri jednom z najväčších výbuchov sopky v dejinách ľudstva, po ktorom zostali v mori len zvyšky krátera. Z tohto dôvodu je niekedy nazývaný aj ako „Pompeje Egejského mora“. Oficiálny názov ostrova je Thira, ale v dávnych časoch bol známy aj ako Kallístē, čo znamená „najkrajší“. A niet sa čomu diviť… Veď posúďte sami.

dovolenka na Santorini
dovolenka na Santorini tip
dovolenka na Santorini tipy

Dovolenka na Santorini – luxus a ruch alebo pokojnejšie oblasti?

Tie najočarujúcejšie a najfotogenickejšie miesta na Santorini nájdete v západnej časti, v dedinke Oia a v hlavnom meste Fira. Sú položené vysoko na skalách a dalo by sa povedať, že je to skutočný luxus na grécky spôsob. Lacnú dovolenku v tomto prípade neočakávajte.

Rovnako vychytenými sú aj ďalšie dve dedinky. Prvou je Firostefani, do ktorej sa dostanete krátkou, asi štvrťhodinovou prechádzkou z rušnej Firy. Ďalšou mimoriadne obľúbenou pre dovolenkovanie na Santorini je aj dedinka Imerovigli. Tá je položená veľmi vysoko blízko útesov, odkiaľ pochádza aj jej názov znamenajúci v preklade „denná stráž“. Za čias pirátov totiž slúžila obyvateľom ako vynikajúca vyhliadka a pozorovateľna.

Ak sa sem vyberiete v júli alebo v auguste, buďte tiež pripravení na množstvo turistov a väčší ruch, akoby ste si v tomto raji na zemi predstavovali. Ak sa vám však podarí výlet dobre naplánovať, davom turistov sa môžete aj v tomto období vyhnúť.

dovolenka na Santorini najkrajšie miesta

Naopak, ak sa vyberiete na východné pobrežie do dediniek Kamari alebo Perissa, máte možnosť cenovo dostupnejšej dovolenky a zároveň je to blízko k plážam. Do vychytených, vyššie položených oblastí, si potom môžete vyjsť na výlet alebo romantickú večeru pri západe slnka.

dovolenka na Santorini tip na najkrajšie miesta

Pláže na Santorini sú piesočnaté, aj kamienkové, a sú výnimočné predovšetkým svojou farbou. Okrem klasického žltého piesku, tu totiž nájdete aj červenú pláž a samozrejme čierne pláže ako pozostatok sopečnej činnosti. More je najteplejšie v mesiaci august, kedy má priemernú teplotu 25°C. Na začiatku sezóny, v júni, je priemer 22°C, v júli a septembri 24°C. Aj v októbri je more ešte stále vyhriate na celkom príjemných 23°C.

dovolenka grécko

Najkrajšie miesta a zážitky na ostrove Santorini – TOP 10

1. Západ slnka v dedinke Oia

Začneme hneď tým najromantickejším zážitkom… Vyberte sa na popoludňajšiu prechádzku do malebnej dedinky Oia a užívajte si večeru pri asi najkrajšom výhľade, aký kedy zažijete. Nezabudnite však na dve veci. Rezervujte si stôl vopred, pretože rovnako zmýšľajúcich romantikov je tam viac ;). Ďalšou radou je vziať si pohodlnú obuv a niečo na oblečenie, pretože hore bude viac fúkať.

dovolenka na Santorini tipy čo zažiť

2. Fava

Nielen romantikou je človek živý a preto si počas svojej dovolenky na Santorini nezabudnite dopriať kulinárske zážitky. Určite nevynechajte typické jedlo ostrova s fazuľou fava. Objednajte si napríklad omeletu s fava, artičoky a fava (na jedálnom lístku nájdete pod názvom aginares me koukia) nátierku z fava podobného hummusu alebo bravčové mäsko s varenou fava fazuľou. Výborne chutia aj biele baklažány, ktoré tu bývajú sladkasté a šťavnaté.

dovolenka na Santorini tipy

 3. Jazda somárom

Do mestečiek Fira a Oia sa môžete dostať aj takto štýlovo! Vyskúšajte si to napríklad na ceste z prístavu nahor do centra Fira, kde týmto spôsobom prejdete 588 schodov. Pri ceste nadol to už také bezpečné nie je, keďže schody môžu byť trochu šmykľavé.

Samozrejme, existuje aj rýchlejšia alternatíva, a to kabínková lanovka. Tá vás vyvezie hore do 3 minút a stojí okolo 5 eur. Ale štýl je štýl ;).

dovolenka na Santorini tipy čo vidieť

4. Atmosféra hlavného mesta Fira

Tradičná kykladská architektúra, malé domčeky zapustené do skál, námestia, typické kostoly a kláštory, atmosféra tržnice a ruch obchodíkov, kde nájdete suveníry od výmyslu sveta. Také je hlavné mesto a stredisko ostrova, Fira.

dovolenka na Santorini tip čo vidieť

A to úplne najkrajšie, čo môžete po dni plnom prechádzok v krivoľakých uličkách v centre zažiť, je sadnúť si do takejto taverny alebo hotelovej reštaurácie a vychutnať si výhľady, pri ktorých sa vám bude tajiť dych.

 5. Prechádzka medzi dedinkami Fira a Oia

Z Firy sa môžete do dedinky Oia dostať mimoriadne obľúbenou trasou pozdĺž sopečného krátera, teda kaldery. Najprv sa zastavíte vo Firostefani a Imerovigli a odtiaľ vás už chodník navedie priamo do Oie. Vyberte sa tam v skorých dopoludňajších hodinách alebo neskoro popoludní. Tienistých miest totiž cestou veľa nenájdete.

Je to skôr túra ako prechádzka, keďže trasa je dlhá približne 9 kilometrov a  potrvá vám okolo 4 hodín. A ak budete nepretržite fotiť, tak aj oveľa dlhšie. Ale kto by túto nádheru nefotil…

dovolenka na Santorini tipy čo vidieť a zažiť

6. Obed v prístave Amoudi

Malebný prístav plný romantiky obklopený strmými útesmi nájdete, ak zostúpite 300 schodov nadol z dedinky Oia…. Nevynechajte reštauráciu Dimitris. Nielenže tam nájdete všetko super čerstvé – ulovené len pred pár hodinami (a navyše aj neskutočne delikátne pripravené), ale aj takéto kúzelné posedenie priamo na brehu mora.

A ak by ste chceli viac tipov, kde sa na Santorini dá dobre najesť, určite si prečítajte aj náš ďalší článok: „Čaká vás dovolenka na Santorini? Toto je TOP 15 reštaurácií ostrova!“

dovolenka na Santorini tipy na naj miesta

 7. Plavba okolo sopečného krátera

Zážitkom, na ktorý dlho nezabudnete, je romantická plavba loďou a výhľad na úžasný prírodný úkaz, vulkanický kráter. Počas 4 hodinového výletu si môžete zaplávať v mori, popíjať víno a pri západe slnka si vychutnáte aj typickú grécku večeru. Ceny takýchto výletov bývajú okolo 80 eur.

Konkrétnu ponuku nájdete napríklad aj na stránke www.santoriniaction.com, kde v cene výletu 75€ pre dospelú osobu a 37,5€ pre dieťa od 6 do 11 rokov dostanete plavbu tradičnou veľkou drevenou plachetnicou s domácim jedlom pripraveným a servírovaným priamo na palube, vrátane návštevy krátera a možnosti zaplávať si v teplých prameňoch. Priebeh výletu: odchod z hlavného prístavu Athinios – starý prístav Fira – termálne pramene – plavba pri ostrove Thirassia – plavba počas západu slnka v prístave Ammoudi v Oia – návrat do prístavu Fira – prístav Athinios.

Samozrejme, dá sa vybrať aj kratší a lacnejší výlet s inými možnosťami, a nielen od tejto spoločnosti. Určite by sme ale tento zážitok nevynechali, hlavne ak máte dovolenku na Santorini naplánovanú na viac ako len pár dní.

dovolenka na Santorini tipy na výlety

 8. Magická čierna a červená pláž

Jemným čiernym pieskom a priezračnou vodou vás očarí hlavne pláž Perissa. Neďaleko nej nájdete ďalšiu krásnu pláž s pokojnou atmosférou, Perivolos. Tou najromantickejšou plážou na Santorini je Vlychada a jedinečnou svojím sfarbením je tiež medzi dovolenkármi veľmi obľúbená červená pláž. Tá je ukrytá priamo pod lávovým útesom a nachádza sa blízko mesta Akrotiri.

Ak pôjdete na Santorini ako rodina s deťmi, odporúčame čiernu kamienkovú pláž Kamari alebo pláž Monolithos.

dovolenka na Santorini pláže

9. Prechádzka po sopke

Naozaj zaujímavým zážitkom je aj prechádzka po obvode stále činnej sopky. Sprievodca vás ubezpečí, že sopka „spí“, ale adrenalín a vzrušenie budete aj tak zaručene cítiť počas celej prechádzky kráterom.

dovolenka na Santorini tip na výlet

10. Malebná dedinka Pyrgos

Na záver ponúkame tip pre milovníkov pokojnej atmosféry a panoramatických výhľadov. Pyrgos je svojou architektúrou naozaj typická dedinka ostrova Santorini. Navyše je položená na jeho najvyššom mieste, takže o očarujúce výhľady tu naozaj nie je núdza. Vďaka svojej malebnosti sa niekedy nazýva aj „druhá Oia“. Jej výhodou však je, že tu nestretnete veľa turistov. Môžete sa teda v pokoji poprechádzať poloprázdnymi uličkami.

Táto dedinka má ešte jednu zvláštnosť. Ak by ste sem náhodou zablúdili v období Veľkej Noci, po zotmení zažijete úžasné prekvapenie. Celá dedinka sa ocitne v plameňoch… Samozrejme, nie doslova :), ale miestni obyvatelia majú zvyk ju celú vyzdobiť horiacimi kahancami. Pohľad na takto vysvietený, horiaci Pyrgos je nezabudnuteľný zážitok.

dovolenka na Santorini tip čo vidieť

Toto bolo našich 10 tipov čo vidieť a zažiť počas dovolenky na Santorini.

Samozrejme, dá sa tam toho robiť ešte oveľa viac. Záleží tiež na tom, či dovolenkujete priamo na ostrove alebo či sa tam vyberiete na jednodňový výlet. Urobiť tak môžete napríklad z blízkeho ostrova Kréta, o ktorom sme písali v článku: Bájna Kréta, opradená legendami a mýtmi.

dovolenka na Santorini romantika

Ďalšie tipy na výlety počas dovolenky na Santorini

– kúpanie v termálnych prameňoch na sopečných ostrovčekoch Palea Kameni a Nea Kameni,

– výlet k ikonickému majáku v Akrotiri,

– prehliadky tunajších vinární spojené s ochutnávkou vín (okružný výlet so zastávkou v 3 vinárňach, cena 110€)

– výlet po stopách bájnej Atlantídy (možnosť vidieť archeologické artefakty a ruiny z doby bronzovej v Akrotiri, cena 12€)

– celodenný 10 hodinový výlet autobusom so zastávkami na najkrajších miestach ostrova a pozorovaním západu slnka v mestečku Oia (cena cca 60€)

– návšteva hradu Kastelli v dedinke Emporio

– výlet na ostrov Thirasia, atď.

ale to všetko by sa nám už do jedného článku asi nezmestilo…

Každopádne, ak chcete svoju romantickú polovičku prekvapiť dovolenkou, na ktorú len tak ľahko nezabudne, vyberte „pohľadnicový ostrov“ Santorini!


dovolenka Santorini

Dovolenka na Santorini – ako na to?

Najjednoduchšou možnosťou je samozrejme kúpiť si komplet zájazd, ideálne Santorini last minute. Keďže však ide o cenovo náročnejšiu destináciu, veľa turistov hľadá spôsoby, ako si dovolenku na Santorini dopriať za menej. Treba pamätať na to, že drahšie sú zvyčajne oblasti Oia, Fira a Imerovigli. Naopak, oblasti položené nižšie, ako sú Kamari alebo Perissa, bývajú lacnejšie, na úrovni bežných zájazdov do Grécka. Ak chcete predsa len ušetriť a radi si organizujete dovolenku sami, kúpte si letenky a ubytovanie samostatne. Nezabudnite však, že obidve rezervácie je potrebné urobiť vo väčšom časovom predstihu.

Vedeli ste, že na Santorini sa môžete dostať jednoducho aj loďou? Ak budete na výlete v Aténach, môžete sa odtiaľ vybrať na dovolenku na Santorini. A to buď rýchloloďou za 40€ (plavba trvá 5 hodín) alebo trajektom za 25€ (plavba trvá 10 hodín).

Ubytovanie na Santorini

Ubytovanie vyberajte minimálne 1-2 mesiace vopred. Vybrať si môžete napríklad na známom booking.com, kde máte na výber obrovské množstvo rôznych typov ubytovaní.

Letenky na Santorini

Let z Bratislavy na letisko Thira Airport na Santorini nachádzajúce sa pri dedinke Kamari, trvá približne 2 hodiny. Po prílete počítajte s hodinovým časovým posunom.

A ešte 1 tip!

Ak chcete nájsť lacnejšie letenky, mali by ste vyberať na začiatku a konci týždňa. Vtedy väčšinou organizujú lety nízkonákladové spoločnosti. Odporúčaná rezervácia je 6-8 týždňov vopred. Na nákup leteniek môžete využiť napríklad obľúbený pelikan.sk

Santorini dovolenka

Páčil sa vám článok a tipy čo vidieť a zažiť počas dovolenky na ostrove Santorini?

Ak áno, vopred veľmi pekne ďakujeme za podporu lajkom alebo zdieľaním. 

Podobné články