rím tipy co vidiet v ríme tipy na výlety

Čo vidieť v Ríme a tajné tipy, ako si užiť nezabudnuteľný víkend!

Čo vidieť v Ríme? Najjednoduchšia odpoveď je všetko, teda „tutto“… Všetko je krásne a dýcha históriou. Rím je pre mňa jedno z najkrajších miest na svete. Úplne sa stotožňujem s výrokom slávneho talianskeho herca, hudobného skladateľa a režiséra Alberta Sordiho, ktorý povedal:

„Roma non è una città come le altre. È un grande museo, un salotto da attraversare in punta di piedi.“ V preklade: „Rím nie je mesto ako ostatné. Je to obrovské múzeum, salón, ktorý sa má prejsť po špičkách.“

Stačí si iba všímať detaily, pretože za každým rohom, v každej z tých nespočetných úzkych uličiek, ale často krát aj na preplnených námestiach sa vám odhalí niečo neočakávané, niečo neskutočne krásne, čo vám vyrazí dych a v tom okamihu pochopíte, prečo sa Rím nazýva večným mestom.

rim co vidiet

Čo vidieť v Ríme a tipy, ako si ho užiť vo veľkom štýle!

V tomto článku vám dám zopár tipov, ako si užiť atmosféru tohto mesta tak trochu inak, nie ako uponáhľaný turista, ktorý si chce v priebehu víkendu odškrtnúť všetky body zo svojho 20 bodového zoznamu „čo vidieť v Ríme“ (ideálne za 1 deň :D) a nikdy v tom zhone nezažije to povestné „sladké ničnerobenie“, Talianmi tak veľmi milované „il dolce far niente“.

čo vidieť v Ríme.
rím ubytovanie tip

Rím – mojich 10 tipov, ako si vychutnať nezabudnuteľný deň

1. Výhľad na Koloseum a typické raňajky „colazione al bar

Kde teda začať deň? Čo tak vybrať si z nespočetných možností ubytovania v Ríme izbu, odkiaľ môžete hneď po prebudení obdivovať niečo veľkolepé… Môže byť napríklad Koloseum? Alebo stačia aj strechy historických budov a od skorého rána životom pulzujúce uličky pri pohľade z balkóna? Ja som si tentokrát naozaj dopriala ranný výhľad, ktorý dokonalo naštartoval výnimočný pocit z môjho prvého dňa v Ríme.

Ak sa chcete inšpirovať:

Ubytovanie v Ríme za super cenu… Vyberte si z TOP 12 tipov!

rím ubytovanie

Priznám sa však, že v hoteloch alebo v prenajatých bytoch v Taliansku takmer nikdy neraňajkujem a to preto, že keď som v tejto (pre mňa tak trochu špeciálnej) krajine, rada si vychutnávam raňajky tak, ako to majú vo zvyku Taliani, štýlom „colazione al bar“.

Čo to znamená? Jednoducho dať si kávu, kapučíno a sladkú briošku (caffé, cappuccino e brioche) priamo za barom v kaviarni plnej neopakovateľnej atmosféry. Samozrejme, tým hlavným dôvodom sú vtipné diskusie a klebety s vždy dobre naladeným čašníkom či náhodným prísediacim.

Rovnako milujem sledovať to, ako medzi sebou diskutujú a najmä gestikulujú Taliani. To sú pre mňa stále veľmi vtipné momenty, aj keď po toľkom čase strávenom v Taliansku by som to už mala brať ako úplne obyčajnú vec. Ale nemôžem si pomôcť… ja to jednoducho milujem :).

rim co vidiet tipy
Raňajky v Ríme, samozrejme pre mňa je to „cornetto“, čiže croissant, „spremuta“ čiže čerstvý džús a káva

2. Vespou na najznámejší trh v Ríme

Po raňajkách sa stretnem s mojím kamarátom, Rimanom, ktorý, ako neskôr zistím, mi bude počas celého dňa robiť veselého turistického sprievodcu. O Ríme sa teda dozviem kopec zaujímavých vecí a aj pár tajných tipov na miesta, kam sa bežní turisti dostanú len málokedy… Ale o tom neskôr. Po hlučnom zvítaní si dáme prilby a štýlovo nasadneme na Vespu, ktorú sme si krátko predtým stihli prenajať priamo pred Koloseom.

rim co treba vidiet
Tipy čo vidieť a zažiť v Ríme, Coloseum
Vespou po Ríme

Po dobrodružnej jazde centrom, skoro ako z filmu Prázdniny v Ríme :), sa nám konečne podarilo zaparkovať a prechádzame sa po Campo dei Fiori, najznámejšom trhovisku v meste. Nájdete tu rybí, zeleninový, ovocný, no a najmä, ako už jeho názov „fiori“ vypovedá, kvetinový trh.

Popíjajúc čerstvo vyšťavený pomarančový fresh – po taliansky „spremuta d’arancia“ z jedného zo stánkov, debatujeme s predavačmi, a ja si užívam naozaj krásny, slnečný deň.

3. Námestie Piazza Navona tak trochu inými očami

Z Campo dei Fiori sa pešo presúvame na Piazza Navona, kde obdivujem Fontánu štyroch riek (Níl, Dunaj, Ganga a Rio de la Plata – tieto rieky sú zobrazené v podobe sôch 4 mužov. Tá v sebe ukrýva príbeh o dvoch skvelých architektoch, umelcoch a to Berninim, ktorý je autorom tejto fontány a Borominim, ktorý sa stal jeho odvekým rivalom a je autorom kostola Sant’Agnese in Agone, ktorý sa nachádza hneď oproti tejto fontáne.

Legenda hovorí, že Bernini sa pokúsil pomocou dvoch sôch mužov zosmiešniť Borominiho a to tak, že socha muža, ktorá predstavuje rieku Rio de la Plata zdvíha jednu ruku, ako keby sa chcela chrániť v prípade zrútenia oprotistojaceho kostola. A socha muža, zobrazujúca rieku Níl si zakrýva hlavu, pretože sa nechce pozerať na všetky tie chyby, ktorých sa Boromini dopustil pri stavbe kostola.

Vždy sa tu pristavím a sledujem kostol z pohľadu oboch sôch mužov a spomeniem si na to, ako som tento príbeh prvýkrát počula pred pár rokmi. Pri prvej návšteve Ríma som si to totiž sama nevšimla. Áno viem, aj ja som bola ako ten uponáhľaný turista, o ktorom som písala v úvode ;).

10 tipov čo vidieť a zažiť v Ríme

A aby som si aj toto miesto vychutnala v štýle „dolce vita“, objednávame si v známej reštaurácii Tre Scalini sladučké „tartufo“.

4. Prechádzky po Aventino a 1. tajný tip!

Zaparkovaná Vespa na nás našťastie počkala ;) a tak sa presúvame ďalej, smerom  na Piazza Venezia. Cestou míňame Monument Vittorio Emanuele, Campidoglio, Teatro Marcello, Bocca della Verita, Circo Massimo a odbočujeme smerom na Aventino (jeden zo siedmich pahorkov, na ktorých bol Rím postavený).

Je to jedno z mojich najobľúbenejších miest v Ríme, keďže som tak trochu romantická duša. Najskôr obdivujeme historické domy a luxusné vily, ktoré sa nachádzajú v tejto časti. Rada sa tam len tak prechádzam a zakaždým si vravím, že sa mi tu tak veľmi páči, že som tu možno bývala v nejakom minulom živote. :) Máte aj vy také miesto, ktoré vám na prvý pohľad prirástlo k srdcu?

Rím, tipy čo zažiť
Moje prechádzky po Ríme

A teraz ten tajný tip, čo vidieť v Ríme!

O tomto mieste totiž veľa turistov nevie. V blízkosti Villa del Priorato di Malta na námestí Piazza Cavalieri di Malta sa zastavte pri obyčajnej drevenej bráne a nakuknite do kľúčovej dierky. V každom ročnom období (či už cez deň alebo v noci) sa vám naskytne tento rozprávkový pohľad na Baziliku sv. Petra.

rim co vidiet pamiatky

5. Záhrada Giardino degli Aranci

Pred odchodom z Aventina sa ešte poprechádzame v záhrade Giardino degli Aranci (v preklade Pomarančová záhrada) a len tak sledujeme Rím. Toto miesto sa považuje za jedno z TOP 5, odkiaľ sa vám naskytne najkrajší panoramatický výhľad na celé mesto. Popritom počúvame hudbu, keďže v záhrade sa vždy objaví nejaký skvelý umelec.

Čo vidieť v Ríme - tip zahrada orange garden
čo treba zažiť v Ríme
Takéto výhľady mám v Ríme najradšej…

6. Obed v krásnej časti Ríma – Trastevere

Neskôr naštartujeme opäť našu Vespu, ktorej dnes dávame dosť zabrať :), a po chvíľke už zdravím „Ciao ragazzi“ svojich talianskych priateľov v Trastevere, ktorí na mňa už čakajú v jednej z reštaurácií, kde si každý milovník talianskej a predovšetkým rímskej kuchyne príde na svoje.

Ako predjedlo si objednávam Fiori di zucca fritti – vyprážané cukinové kvety, ako primo piatto – Pasta della casa alla Carbonara domáce cestoviny s omáčkou Carbonara, samozrejme v originálnej receptúre s takmer surovým vajíčkom, s kvalitnou slaninkou, čiernym korením, parmezánom, a čo je dôležité, bez smotany! Názov dostali podľa tzv. „karbonárov“, príslušníkov tajných revolučných organizácií v Taliansku v 19 storočí. Tí mali, samozrejme, ako poriadni vojaci, slaninku stále so sebou, no a cestoviny a vajíčka si už vždy od niekoho obstarali. :)

Ak si však budete chcieť dať niečo naozaj typické pre mesto Rím, objednajte si Pasta all amatriciana – cestoviny s paradajkou omáčkou, so slaninkou alebo bravčovým mäskom a pecorinom. Tieto cestoviny majú svoj pôvod v meste Amatrice, ktoré sa, rovnako ako Rím, nachádza v oblasti Lazio. Vyskúšať tiež môžete cestoviny Caccio e pepe – cestoviny s čiernym korením a syrom pecorino romano.

Secondo piatto už nezvládnem, pretože si chcem nechať radšej miesto na dezert. Len čo si z tej lákavej ponuky vybrať? Rozhodnutie padlo na klasiku – Tiramisu. Vedeli ste, že tento už vlastne medzinárodne zaužívaný názov je odvodený z talianskych slov „tira“ = ťahaj, „mi“ = mňa, a „su“ = hore? To má napovedať, že tento skvelý zákusok sa robí, „ťahá“ postupne smerom zdola nahor.

Samozrejme, k obedu si objednávame víno, ktoré k jedlu určite patrí… alebo sa iba zas nechcem „hádať“ s čašníkom, ktorý sa ma každý jeden raz snaží presvedčiť: „Signorina, scusi ma in Italia non si può mangiare senza bere almeno un bicchiere di vino!“ V preklade: „Slečna prepáčte, ale v Taliansku nemôžete obedovať bez toho, aby ste si dala aspoň pohár vína!“. :)

tip kam na obed v Ríme
Cestoviny v Ríme boli vynikajúce, delizioso e cremoso, mňam!

7. Oddych na Piazza di Spagna

Po viac ako dvojhodinovom obede :) sa premiestnim na Piazza di Spagna. Sedím len tak na schodoch vedúcich ku kostolu Trinità dei Monti  a relaxujem, pretože toto miesto má, aspoň pre mňa, neopakovateľnú atmosféru, aj vtedy keď je preplnené turistami.

Ak sem prídete v máji, naskytne sa vám ešte úžasnejší pohľad. Vtedy bývajú schody vyzdobené kvetmi – azalkami. Niekedy si na tomto mieste čítam a len tak čakám na západ slnka.

rim co vidiet a zazit piazza di spagna

8. Večera v Ríme ako praví Taliani – 2. tajný tip!

Po návrate do hotela si doprajem trochu odpočinku a už sa teším na večeru v mojej obľúbenej reštaurácii Ristorante Angelina. Stôl pre mňa a priateľov som rezervovala radšej vopred, keďže po 20:30 hod. tam málokedy nájdete voľné miesto. Aj keď sa táto reštaurácia nenachádza priamo v centre (ale v časti Testaccio – je dostupná napríklad aj metrom B za pár minút), určite sa oplatí ju navštíviť.

Hlavným dôvodom nie je iba samotné jedlo, ktoré je vynikajúce a ktoré vám určite odporúčam ochutnať, no predovšetkým  príjemný personál, ktorý vám rád poradí, a aj vysvetlí, čo ste si to vlastne objednali :D. Táto reštaurácia je totiž jedna z mála, ktorá nezvykne byť preplnená turistami, tí sa tam vyskytnú skôr zriedkavo… Ale nie, žartujem, jedálny lístok v angličtine tu samozrejme nájdete. Ale je pravda, že turistov je tu pomenej, čo je určite veľká výhoda.

Ja napríklad milujem pozorovať okolosediacich Talianov, pre ktorých je večera taká menšia, (a niekedy aj väčšia :)) spoločenská udalosť. Venujú jej zvyčajne 2 aj 3 hodiny, a počas nej sa naozaj veľmi intenzívne venujú svojej rodine, blízkym, či priateľom a užívajú si jeden druhého. V tomto uponáhľanom svete plnom sociálnych sietí sa toto už vidí málokedy.

Ospravedlňujem sa za kvalitu fotky, počas večere už bolo dosť prítmie…

tip kam na večeru v Ríme

9. Návrat na drink do Trastevere a 3. tajný tip!

Po večeri sa este zastavíme na drink v Trastevere, ktoré je známe svojím nočným životom. Nájdete tu množstvo barov, keďže je to taká obľúbená študentská štvrť v Ríme.

Jeden z mojich obľúbených barov práve vďaka svojej atmosfére, sa volá Freni e Frizioni. Určite sa tam zastavte. Som zvedavá, čo poviete…

rím lacné letenky do ríma

10. Nočná prechádzka pri Lungotevere

Pred odchodom do hotela si vychutnávam ešte čaro prechádzky popri Lungotevere. Všade je už tma, vzduch je stále horúci a romantika by sa dala krájať… ;). Je to ten typický letný večer po dni plnom zážitkov, kedy sa vám vôbec nechce ísť spať, a zrazu zistíte, že svitá…

čo vidieť v Ríme, prechadzka Lungotevere

Takto vyzeral môj prvý, neuveriteľne zaujímavý deň v Ríme, na ktorý určite len tak ľahko nezabudnem. Víkend sa samozrejme ešte nekončí, a v nedeľu ma čakali ďalšie prekvapenia, ale o tých až v ďalšom článku.

Zatiaľ prezradím, že to bude o nádhernej Ville Borghese, kde sa budeme člnkovať, a dám vám aj tipy na presné miesta, kam ísť v Ríme na tú najlepšiu pizzu (to naozaj!) a kam na vynikajúcu kávu, ktorú ospevujú aj samotní Rimania. Prečítať si ho môžete tu:

Kam na najlepšiu pizzu a kávu v Ríme a ďalšie tipy, čo zažiť!

V týchto článkoch nie sú spomenuté top turistické miesta a pamiatky Ríma, ako je Koloseum, Fontána di Trevi, Forum Romanum, Piaza di Popollo a mnoho ďalších, keďže to bol naozaj taký lážo-plážo výlet. :D

Ak by ste si o nich však chceli prečítať, prípadne sa inšpirovať ďalšími zaujímavými tipmi, nájdete ich v článku:

Rím a pamiatky, ktoré treba vidieť. Toto je 16 najkrajších!

Ak sa vám moje tipy „čo vidieť v Ríme“ páčili, potešíte ma lajkom alebo zdieľaním s priateľmi!

Ďakujem! Mille grazie!

Podobné články