rím tipy co vidiet v ríme tipy na výlety

Čo vidieť v Ríme a tajné tipy, ako si užiť nezabudnuteľný víkend!

Čo vidieť v Ríme? Najjednoduchšia odpoveď je všetko, teda „tutto“… Všetko je krásne a dýcha históriou. Rím je pre mňa jedno z najkrajších miest na svete. Úplne sa stotožňujem s výrokom slávneho talianskeho herca, hudobného skladateľa a režiséra Alberta Sordiho, ktorý povedal:

„Roma non è una città come le altre. È un grande museo, un salotto da attraversare in punta di piedi.“ V preklade: „Rím nie je mesto ako ostatné. Je to obrovské múzeum, salón, ktorý sa má prejsť po špičkách.“

Stačí si iba všímať detaily, pretože za každým rohom, v každej z tých nespočetných úzkych uličiek, ale často krát aj na preplnených námestiach sa vám odhalí niečo neočakávané, niečo neskutočne krásne, čo vám vyrazí dych a v tom okamihu pochopíte, prečo sa Rím nazýva večným mestom.

rim co vidiet

Čo vidieť v Ríme a tipy, ako si ho užiť vo veľkom štýle!

V tomto článku vám dám zopár tipov, ako si užiť atmosféru tohto mesta tak trochu inak, nie ako uponáhľaný turista, ktorý si chce v priebehu víkendu odškrtnúť všetky body zo svojho 20 bodového zoznamu „čo vidieť v Ríme“ (ideálne za 1 deň :D) a nikdy v tom zhone nezažije to povestné „sladké ničnerobenie“, Talianmi tak veľmi milované „il dolce far niente“.

co vidiet v rime tipy
rím ubytovanie tip

Rím – mojich 10 tipov, ako si vychutnať nezabudnuteľný deň

1. Výhľad na Koloseum a colazione al bar

Kde teda začať deň? Čo tak v jednom z hotelov, odkiaľ môžete hneď po prebudení obdivovať niečo veľkolepé… Môže byť napríklad Koloseum? Ja som si ho tentokrát naozaj vybrala ako svoj ranný výhľad, ktorý dokonalo naštartoval výnimočný pocit z tohto talianskeho dňa.

rím ubytovanie

Priznám sa, že v hoteloch v Taliansku takmer nikdy neraňajkujem a to preto, že keď som v tejto (pre mňa tak trochu špeciálnej) krajine, rada si vychutnávam raňajky tak, ako to majú vo zvyku Taliani, štýlom „colazione al bar“.

Čo to znamená? Jednoducho dať si kávu, kapučíno a sladkú briošku (caffé, cappuccino e brioche) priamo za barom v kaviarni plnej neopakovateľnej atmosféry. Samozrejme, tým hlavným dôvodom sú vtipné diskusie a klebety s vždy dobre naladeným čašníkom či náhodným prísediacim.

Rovnako milujem sledovať to, ako medzi sebou diskutujú a najmä gestikulujú Taliani. To sú pre mňa stále veľmi vtipné momenty, aj keď po toľkom čase strávenom v Taliansku by som to už mala brať ako úplne obyčajnú vec. Ale nemôžem si pomôcť… ja to jednoducho milujem :).

rim co vidiet tipy
Raňajky v Ríme, samozrejme pre mňa je to „cornetto“, čiže croissant, „spremuta“ čiže čerstvý džús a káva

2. Vespou na najznámejší trh v Ríme

Po raňajkách sa stretnem s mojím kamarátom, Rimanom, ktorý, ako neskôr zistím, mi bude počas celého dňa robiť veselého turistického sprievodcu. O Ríme sa teda dozviem kopec zaujímavých vecí a aj pár tajných tipov na miesta, kam sa bežní turisti dostanú len málokedy… Ale o tom neskôr. Po hlučnom zvítaní si dáme prilby a štýlovo nasadneme na Vespu, ktorú sme si krátko predtým stihli prenajať priamo pred Koloseom.

rim co treba vidiet
Tipy čo vidieť a zažiť v Ríme, Coloseum
Vespou po Ríme

Po dobrodružnej jazde centrom (pokojne si ju predstavte ako scénu z filmu Prázdniny v Ríme) sa nám konečne podarilo zaparkovať a prechádzame sa po Campo dei Fiori, najznámejšom trhovisku v meste. Nájdete tu rybí, zeleninový, ovocný, no a najmä, ako už jeho názov vypovedá, kvetinový trh. Užívam si krásny, slnečný deň, pijem pomarančový fresh a debatujeme s predavačmi.

3. Námestie Piazza Navona tak trochu inými očami

Z Campo dei Fiori sa pešo presúvame na Piazza Navona, kde obdivujem Fontánu štyroch riek (Níl, Dunaj, Ganga a Rio de la Plata – tieto rieky sú zobrazené v podobe sôch 4 mužov. Tá v sebe ukrýva príbeh o dvoch skvelých architektoch, umelcoch a to Berninim, ktorý je autorom tejto fontány a Borominim, ktorý sa stal jeho odvekým rivalom a je autorom kostola Sant’Agnese in Agone, ktorý sa nachádza hneď oproti tejto fontáne.

Legenda hovorí, že Bernini sa pokúsil pomocou dvoch sôch mužov zosmiešniť Borominiho a to tak, že socha muža, ktorá predstavuje rieku Rio de la Plata zdvíha jednu ruku, ako keby sa chcela chrániť v prípade zrútenia oprotistojaceho kostola. A socha muža, zobrazujúca rieku Níl si zakrýva hlavu, pretože sa nechce pozerať na všetky tie chyby, ktorých sa Boromini dopustil pri stavbe kostola.

Vždy sa tu pristavím a sledujem kostol z pohľadu oboch sôch mužov a spomeniem si na to, ako som tento príbeh prvýkrát počula pred pár rokmi. Pri prvej návšteve Ríma som si to totiž sama nevšimla. Áno viem, aj ja som bola ako ten uponáhľaný turista, o ktorom som písala v úvode ;).

10 tipov čo vidieť a zažiť v Ríme

A aby som si aj toto miesto vychutnala v štýle „dolce vita“, objednávame si v známej reštaurácii Tre Scalini sladučké „tartufo“.

4. Prechádzky po Aventino a 1. tajný tip!

Zaparkovaná Vespa na nás našťastie počkala ;) a tak sa presúvame ďalej, smerom  na Piazza Venezia. Cestou míňame Monument Vittorio Emanuele, Campidoglio, Teatro Marcello, Bocca della Verita, Circo Massimo a odbočujeme smerom na Aventino (jeden zo siedmich pahorkov, na ktorých bol Rím postavený).

Je to jedno z mojich najobľúbenejších miest v Ríme, keďže som tak trochu romantická duša. Najskôr obdivujeme historické domy a luxusné vily, ktoré sa nachádzajú v tejto časti. Rada sa tam len tak prechádzam a zakaždým si vravím, že sa mi tu tak veľmi páči, že som tu možno bývala v nejakom minulom živote. :) Máte aj vy také miesto, ktoré vám na prvý pohľad prirástlo k srdcu?

Rím, tipy čo zažiť
Moje prechádzky po Ríme

A teraz ten tajný tip, čo vidieť v Ríme!

O tomto mieste totiž veľa turistov nevie. V blízkosti Villa del Priorato di Malta na námestí Piazza Cavalieri di Malta sa zastavte pri obyčajnej drevenej bráne a nakuknite do kľúčovej dierky. V každom ročnom období (či už cez deň alebo v noci) sa vám naskytne tento rozprávkový pohľad na Baziliku sv. Petra.

rim co vidiet pamiatky

5. Záhrada Giardino degli Aranci

Pred odchodom z Aventina sa ešte poprechádzame v záhrade Giardino degli Aranci (v preklade Pomarančová záhrada) a len tak sledujeme Rím. Toto miesto sa považuje za jedno z TOP 5, odkiaľ sa vám naskytne najkrajší panoramatický výhľad na celé mesto. Popritom počúvame hudbu, keďže v záhrade sa vždy objaví nejaký skvelý umelec.

rim co vidiet tip zahrada orange garden
čo treba zažiť v Ríme
Takéto výhľady mám v Ríme najradšej…

6. Obed v krásnej časti Ríma – Trastevere

Neskôr naštartujeme opäť našu Vespu, ktorej dnes dávame dosť zabrať :), a po chvíľke už zdravím „Ciao ragazzi“ svojich talianskych priateľov v Trastevere, ktorí na mňa už čakajú v jednej z reštaurácií, kde si každý milovník talianskej a predovšetkým rímskej kuchyne príde na svoje.

Ako predjedlo si objednávam Fiori di zucca fritti – vyprážané cukinové kvety, ako primo piatto – Pasta della casa alla Carbonara domáce cestoviny s omáčkou Carbonara, samozrejme v originálnej receptúre s takmer surovým vajíčkom, s kvalitnou slaninkou, čiernym korením, parmezánom, a čo je dôležité, bez smotany! Názov dostali podľa tzv. „karbonárov“, príslušníkov tajných revolučných organizácií v Taliansku v 19 storočí. Tí mali, samozrejme, ako poriadni vojaci, slaninku stále so sebou, no a cestoviny a vajíčka si už vždy od niekoho obstarali. :)

Ak si však budete chcieť dať niečo naozaj typické pre mesto Rím, objednajte si Pasta all amatriciana – cestoviny s paradajkou omáčkou, so slaninkou alebo bravčovým mäskom a pecorinom. Tieto cestoviny majú svoj pôvod v meste Amatrice, ktoré sa, rovnako ako Rím, nachádza v oblasti Lazio. Vyskúšať tiež môžete cestoviny Caccio e pepe – cestoviny s čiernym korením a syrom pecorino romano.

Secondo piatto už nezvládnem, pretože si chcem nechať radšej miesto na dezert. Len čo si z tej lákavej ponuky vybrať? Rozhodnutie padlo na klasiku – Tiramisu. Vedeli ste, že tento už vlastne medzinárodne zaužívaný názov je odvodený z talianskych slov „tira“ = ťahaj, „mi“ = mňa, a „su“ = hore? To má napovedať, že tento skvelý zákusok sa robí, „ťahá“ postupne smerom zdola nahor.

Samozrejme, k obedu si objednávame víno, ktoré k jedlu určite patrí… alebo sa iba zas nechcem „hádať“ s čašníkom, ktorý sa ma každý jeden raz snaží presvedčiť: „Signorina, scusi ma in Italia non si può mangiare senza bere almeno un bicchiere di vino!“ V preklade: „Slečna prepáčte, ale v Taliansku nemôžete obedovať bez toho, aby ste si dala aspoň pohár vína!“. :)

tip kam na obed v Ríme
Cestoviny v Ríme boli vynikajúce, delizioso e cremoso, mňam!

Prejsť na pokračovanie článku…

Podobné články