Jelsa, dovolenka v Chorvátsku

Z dovolenkového zápisníka… Chorvátsko – deň piaty

[fb_button]

Moja dovolenka v Chorvátsku: deň piaty – rozlúčka 

 

„Dnes som sa rozhodol objavovať Chorvátsko inak – na dvoch kolesách (v meste som si prenajal skúter). Prechádzam mestečkom Stari Grad, ktoré je už napohľad úplne iné v porovnaní s rušnejšími turistickými letoviskami, kde som sa pohyboval doteraz. Aj keď je krásne, je nejaké tichšie..Vonku vidím veľmi málo ľudí, a tí, ktorých predsa zazriem, sú skupinky starších obyvateľov popíjajúcich Prosecco pri vode. Akoby tu zastal čas – alebo som len vystihol nesprávnu dobu na návštevu :).

 

dovolenka Chorvátsko
Starigrad, Chorvátsko, foto: Vasja Pinzovski

 

Lebo, ako som sa neskôr dozvedel, popoludní a večer tu toho býva na programe viac. Každý rok počas letnej sezóny, od 15. 6. – 15. 9. tu majú tzv. „Starigradské leto“, takže turisti bažiaci po kultúre a zábave si tiež prídu na svoje a môžu si vychutnať rôzne predstavenia pod holým nebom, koncerty, či divadlo.

 

dovolenka Chorvátsko
starigrad, dovolenka v Chorvátsku, foto: www.visit-hvar.com

 

 My ideme ďalej a zastavili sme až v Jelse, kde sme si na občerstvenie dali naozaj výbornú zmrzlinu. Zďaleka to ale nie je to najlepšie, čo sa tu dá vidieť. Milovníci histórie a pamiatok, určite staré mesto Jelsa navštívte – je tu zachovalá obranná stena, kostolíky a lapidárium so stredovekými kamennými objektami. Blízko je tiež jeden z najkrajších parkov v Dalmácií Perivoj alebo aj jaskyňa Grapčeva.

 

dovolenka Chorvátsko
Jelsa dovolenka v chorvátsku, foto: pinterest

 

Počas leta sa aj v tomto mestečku konajú všelijaké slávnosti, ale miestnymi mi boli doporučené hlavne tieto dve: Slávnosti vína a Rybárske noci. Vraj tu majú tie najlepšie vína z Hvaru, a rôzne kulinárske špeciality a samozrejme veľa hudby a zábavy. Znelo to naozaj dobre, no ja som to tentokrát nestihol. Pri ďalšej návšteve tejto časti Chorvátska, si to určite do svojho cestovateľského diára poznačím.

A z vlastnej skúsenosti, som si ešte poznačil aj dobrú reštauráciu, do ktorej musím znova zájsť keď sa tu zas ocitnem – „Murvica“. Nehovoriac o tom, že okolie tohto miniprístavu trochu pripomínajúceho Benátky bolo až gýčovo krásne.

 

dovolenka Chorvátsko
dovolenka Chorvátsko Hvar, foto: pinterest

 

Tak ako rýchlo ubehol tento poznávací deň po okolí, sa dnes skončí aj moja aj keď úžasná, ale krátka dovolenka v Chorvátsku. Na rozlúčku s Hvarom som si ešte dal večeru v miestnej obľúbenej reštaurácii a prechádzku pobrežím, ale to už bol naozaj ten posledný zážitok predtým ako som sa vybral domov a všetkých začal otravovať básnením o mojej dovolenke a tejto krajine, do ktorej sa ešte určite vrátim objavovať zas nejakú jej inú časť.“

[fb_button]

 

Dovolenka Chorvátsko

 DOVOLENKA CHORVÁTSKO FIRST a LAST MINUTE zájazdy a ubytovanie v Chorvátsku 2016!

 

 

Podobné články