dovolenka chorvátsko tipy

Chorvátsko z dovolenkového zápisníka… Deň piaty: Hvar – Stari Grad a Jelsa

Dnes som sa rozhodol objavovať Chorvátsko inak – na dvoch kolesách. V meste som si totiž prenajal skúter, nech mám tu moju chorvátsku dovolenku ešte trošku „dobrodružnejšiu“.

Moja dovolenka v Chorvátsku – rozlúčkový deň

Mestečko Starigrad

Prechádzam mestečkom Stari Grad, ktoré je už napohľad úplne iné v porovnaní s rušnejšími turistickými letoviskami, kde som sa pohyboval doteraz. Aj keď je krásne, je nejaké tichšie…

Vonku vidím veľmi málo ľudí, a tí, ktorých predsa zazriem, sú skupinky starších obyvateľov popíjajúcich Prosecco pri vode. Akoby tu zastal čas – alebo som možno len vystihol nesprávnu dobu na návštevu :).

Lebo, ako som sa neskôr dozvedel, popoludní a večer tu toho býva na programe viac. Každý rok počas letnej sezóny, od 15. 6. – 15. 9. tu majú tzv. „Starigradské leto“.

Turisti bažiaci po kultúre a zábave si tiež prídu na svoje a môžu si vychutnať rôzne predstavenia pod holým nebom, koncerty či divadlo.

Mestečko Jelsa

Po krátkej prechádzke mestom sme sa pobrali ďalej a zastavili sme až v Jelse, kde sme si na občerstvenie dali naozaj výbornú zmrzlinu. Zďaleka to ale nie je to najlepšie, čo sa tu dá vidieť.

Milovníci histórie a pamiatok, určite staré mesto Jelsa navštívte. Je tu zachovalá obranná stena, kostolíky a lapidárium so stredovekými kamennými objektami.

Blízko je tiež jeden z najkrajších parkov v Dalmácií Perivoj alebo aj jaskyňa Grapčeva.

Počas leta sa aj v tomto mestečku konajú všelijaké slávnosti, ale miestnymi mi boli doporučené hlavne tieto dve: Slávnosti vína a Rybárske noci. Vraj tu majú tie najlepšie vína z Hvaru, a rôzne kulinárske špeciality a samozrejme veľa hudby a zábavy.

Znelo to naozaj dobre, no ja som to tentokrát nestihol. Pri ďalšej návšteve tejto časti Chorvátska, si to určite do svojho cestovateľského diára poznačím.

A z vlastnej skúsenosti, som si ešte poznačil aj dobrú reštauráciu, do ktorej musím znova zájsť keď sa tu zas ocitnem – „Murvica“. Nehovoriac o tom, že okolie tohto miniprístavu trochu pripomínajúceho Benátky bolo až gýčovo krásne.

Tak ako rýchlo ubehol tento poznávací deň po okolí, sa dnes skončí aj moja aj keď úžasná, ale krátka dovolenka v Chorvátsku. 

Na rozlúčku s Hvarom som si ešte dal večeru v miestnej obľúbenej reštaurácii a prechádzku pobrežím, ale to už bol naozaj ten posledný zážitok predtým ako som sa vybral domov a všetkých začal otravovať básnením o mojej dovolenke a tejto krajine, do ktorej sa ešte určite vrátim objavovať zas nejakú jej inú časť.

UBYTOVANIE CHORVÁTSKOTOP PONUKY

Podobné články