dovolenka Bulharsko

Dovolenka v Bulharsku – oplatí sa?

Oplatí sa ísť na dovolenku do Bulharska? A pre ktorú oblasť sa mám rozhodnúť? Okrem zoznamu tých najlepších dovolenkových letovísk v tejto krajine, sme pre vás pripravili aj pár tipov a rád na čo si pri výbere dovolenky dávať pozor, ako aj zhrnutie dôvodov, ktoré by vás mohli pre výber dovolenky v Bulharsku definitívne presvedčiť.

Bulharsko – najlacnejšia dovolenka pri mori

1. Ušetríte!

 • Bulharsko je stále vyhľadávanou krajinou, kde sa dá zažiť krásna a cenovo veľmi dostupná dovolenka pri mori. Je to dané hlavne cenou ubytovania, ktorá je pri rovnakom štandarde  minimálne o 20-30% nižšia ako v porovnateľných dovolenkových krajinách. Vďaka stavebnému boomu v posledných rokoch sa totiž v Bulharsku postavilo veľké množstvo nových ubytovacích zariadení – apartmánových domov, ale aj hotelov rôznych úrovní. Keďže ich počet sa výrazne zväčšil, v snahe zabezpečiť čo možno najväčšiu obsadenosť ponúkajú svoje ubytovanie za ešte nižšie ceny ako počas minulých sezón.
 • Navyše miniete menej aj pri druhej najdôležitejšej položke vášho rodinného rozpočtu – strave, kde ušetríte, či už v reštauráciách alebo pri nákupe potravín ďalších v priemere 20%.
 • Ak zrátate tieto výdaje za klasickú 4-člennú rodinu, úspora môže byť veľmi výrazná, a to aj napriek tomu že si dovolenku pri krásnom čistom mori poriadne užijete.

Pre potešenie ešte informácia o približnej hodnote slovenských 100 € v tejto krajine. :)

Bulharsko - lacná dovolenka
hodnota „našich“ 100€ na dovolenke

2. Dbajte na pozitívne recenzie hotelov

 • Ale pozor! Veľa dovolenkárov, ktorí už majú Bulharsko za sebou odporúča prehnane nešetriť, a to najmä na úrovni a kvalite ubytovania – predsa nestojí za to mať pokazenú dovolenku kvôli vidine najlacnejšieho ubytovania.
dovolenka Bulharsko

3. Objavte nové dovolenkové letoviská v Bulharsku

 • Namiesto zníženia vašich nárokov na kvalitu ubytovania, si môžte pozrieť aj menej známe, a teda celkovo lacnejšie letoviská, ako sú obľúbené Zlaté piesky či Slnečné pobrežie. Medzi pokojnejšie letoviská patrí napríklad romanticky pôsobiaci Sozopol či históriou pretkaný Nesebar. Široké pláže ponúka letovisko Kranevo, a ak vyhľadávate more predovšetkým kvôli dýchacím problémom, skvelou destináciou pre vás bude Sveti Vlas, ktorý sa nachádza hneď vedľa rušnejšieho Slnečného pobrežia.
 • Budete milo prekvapení, aké dovolenkové možnosti sa vám ponúkajú aj v iných lokalitách. Bulharsko sa za posledné roky, čo sa týka vybavenia pre turistov veľmi zmenilo, a stále sa snaží prilákať čo najviac nových dovolenkárov, takže smelo do toho!
Bulharsko dovolenka

4. Užijete si úžasnú prírodu a množstvo pamiatok

 • Nielen pobrežie v Bulharsku má čo ponúknuť. Dovolenkári milujúci nedotknuté prírodné krásy a pamiatky si tu určite prídu na svoje. Veľké množstvo z nich je zapísaných aj v svetovom zozname UNESCO. Oplatí sa ísť pozrieť napríklad Rilský kláštor, Národný park Pirin, kostol v meste Boyana alebo mesto Etar, ak chcete spoznať tradičný bulharský folklór.
 • K nádherným prírodným úkazom patrí jednoznačne pohorie Rodopy alebo Rila, v ktorom sa nachádza aj sedem nádherných horských jazier, a navštíviť môžete aj viac ako 700 jaskýň roztrúsených po krajine. Obľúbeným medzi turistami je tiež údolie rieky Kamčija nachádzajúce sa asi 30 km od mesta Varna, kde budete obklopení leknami, lianami a pestrofarebnými kvetmi. Toto prostredie veľmi podobné pralesu je často navštevované dovolenkármi v rámci výletov, ktoré si môžete zakúpiť u tunajších cestovných kancelárií.
 • Ak budete dovolenkovať v letovisku Burgas, tak okrem mora sa môžete pokochať pohľadom aj na ďalšie vodné plochy – prekrásne prírodné jazerá, na ktorých môžete pozorovať pelikány či čierne bociany.
dovolenka Bulharsko

5. Pochutnáte si na lahodnej kuchyni

 • V  Bulharsku, tak, ako aj na celom Balkáne, je základom takmer všetkých kulinárskych špecialít  zelenina, čerstvé ryby podávané na množstvo spôsobov, typicky upravené mäso, ale najmä lahodný biely jogurt a vynikajúce syry. Národným jedlom je šopský šalát a veľmi obľúbenými, najmä v prímorských letoviskách, sú pečené ryby a špeciálna rybia polievka, ktorú nájdete v jedálnom lístku pod názvom „Ribena chorba“. Odporúčame tiež ochutnať ďalšie z typických bulharských jedál – osviežujúcu uhorkovú polievku s kôprom, tzv. „Tarator“ alebo pikantné šťavnaté klobásky „Sudzhuk“.
 • No a keďže ste na dovolenke, lahodné jedlo treba zapiť aspoň dúškom červeného vína, tak ako to majú vo zvyku domáci, ktorí sú na svoje víno dopestované v početných vinohradoch právom hrdí.
dovolenka Bulharsko
pikantné bulharské mäso, zdroj: sofiagreentour.com

Pár zaujímavostí o Bulharsku na záver…

 • Bulharsko je známe vďaka bohatej a zaujímavej histórii. Po Grécku a Taliansku je treťou krajinou s najväčším počtom archeologických pamiatok.
 • Hovorí vám niečo meno Spartakus? Určite áno.. :) Tak tento slávny gladiátor sa narodil v Trácii, teda na území dnešného Bulharska.
 • A pochádza odtiaľ aj prvý majster sveta vo wrestlingu Dan Kolov s príznačnou prezývkou „Balkánsky lev“.
 • Možno tomu nebudete veriť, ale aj vynálezca prvého elektronického počítača je Bulhar – John Atanassoff.
 • Lahodná potravina, bez ktorej si niekto vôbec nevie predstaviť svoje raňajky – jogurt vznikla takisto v Bulharsku.
 • A vedeli ste, že tam rastú kaktusy privezené zo Slovenska? Môžete ich nájsť na romantickom ostrovčeku sv. Tomasa pri meste Primorsko.
dovolenka bulharsko

Nezáleží na tom, či si chcete dovolenku vychutnať iba polihovaním na pláži, alebo obdivovaním historických pamiatok, či večerným žúrovaním s rodinou a priateľmi.

Dovolenka v Bulharsku ponúka z každého niečo – krásnu prírodu, príjemné podnebie, živé letoviská, výbornú bulharskú kuchyňu a neustále sa zlepšujúce služby turistom – skrátka určite si každý z vás príde na svoje…   už len si dobre vybrať, kde presne bude to vaše dovolenkové miestečko.

Ale o tom už viac v obľúbenom článku – „Najlepšie dovolenkové letoviská v Bulharsku“ 

Podobné články