lacna dovolenka tipy
| |

8 skvelých tipov pre lacnú dovolenku pri mori!

Chceli by ste aj tohto roku absolvovať dovolenku pri mori, ale nemôžete si dovoliť minúť „majland“? Dali sme dokopy pár tipov, ktoré vám pomôžu dovolenkový rozpočet udržať pekne na uzde, a aj napriek tomu si aj tento rok s rodinou alebo priateľmi more pekne užijete.

Lacná dovolenka pri mori – ako na to!

 1. Cestovanie autom –  tipy, aby vyšla cesta čo najlacnejšie

Určite sa zhodneme na tom, že najlacnejšia dovolenka je pri cestovaní autom. Najvýraznejšiu úsporu dosiahnete, ak dodržíte týchto pár tipov:

 • Cenu pohonných látok  môžete znížiť, ak pred cestou na dovolenku skontrolujete a zabezpečíte optimálny tlak v pneumatikách (úspora až 3-4% pohonných hmôt), správne nastavenia motora (úspora až 20% pohonných hmôt). Zanesené filtre vám takisto môžu navýšiť celkovú spotrebu až o 10%.
 • Pri samotnej ceste ušetríte, ak budete dodržiavať pravidlá ekonomickej jazdy – primeraná rýchlosť a tiež rozumné využívanie klimatizácie.
 • Pozor na nadbytočnú záťaž – každých 100 kg batožiny dokáže navýšiť spotrebu až o 4 %, takže baliť sa treba naozaj ekonomicky, nebrať zbytočnosti, zbaliť len malé balenia kozmetických a hygienických prípravkov atď. Čiastočne môže úsporu znížiť použitie aerodynamického strešného nosiča.
 • Vaša cesta za dovolenkou pri mori povedie cez viac krajín – oplatí sa vám preto zistiť si dopredu, v ktorej z týchto krajín vás vyjde natankovanie najlacnejšie, a tam natankovať plnú  nádrž – rovnako pri ceste späť.
 • A na záver – samozrejme cena  na osobu je minimálna pri plnej obsadenosť auta.

2. Výber menej známej oblasti

 • Pokiaľ nutne nepotrebujete byť od rána do večera v živom a známom letovisku, pohľadajte si ubytovanie v tichšej oddychovej časti. Napríklad Chorvátsko, ale aj Bulharsko má veľmi veľa takých kľudných miest, pričom sa ale dokážete polhodinovou prechádzkou dostať k hlučnejšiemu centru diania. Cez deň tak môžte stráviť deň opaľovaním a kúpaním sa v tichej prázdnejšej zátoke, a večer sa vyberiete za zábavou do susedného väčšieho letoviska.

3. Dovolenka pred a po hlavnej sezóne

 • Ak je to možné, naplánujte si termín dovolenky na mesiac jún alebo september, celková úspora vás  najmä pri rodinnej dovolenke veľmi  poteší.  Ďalšími výhodami sú, že cesty, pláže a centrá miest  vtedy nie sú tak preplnené dovolenkármi,  a aj slnenie na pláži je pre deti aj dospelých bezpečnejšie.

4. Pozor na recenzie hotelov a ubytovaní 

 • Vždy pred konečným rozhodnutím o vybranom zájazde, si prosím pozrite recenzie od dovolenkárov, ktorí už na vami vybranom mieste – hoteli – ubytovaní, boli pred vami. Vyhnete sa tak tomu, že síce ušetríte pri nákupe, ale dovolenka, na ktorú ste sa celý rok tak tešili, nakoniec nevyjde úplne podľa vašich predstáv kvôli nevhodnej pláži, nedostatku zábavných a športových aktivít pre vás prípadne vaše deti, alebo nevyhovujúcemu ubytovaniu.
 • Lacná dovolenka pri mori tak  nemusí vždy byť o veľkých kompromisoch, niekedy si skrátka len stačí všetko poriadne preveriť a vybrať si správne.

5. Poriadne (ale rozumné)  balenie dovolenkovej batožiny

lacná dovolenka
 • Dôkladné zbalenie batožín – svojej, a samozrejme aj batožín detí, je jednou z vecí, ktorá takisto pomôže celkový dovolenkový rozpočet ušetriť. Doprajte si teda dostatok času, aby ste počas dovolenky nemíňali zbytočne napríklad  na:  veci z lekární –  gél na spáleniny, náplaste na odreté nohy, lieky proti kinetóze, na žalúdok atď., ale aj na predražené baterky do kamery či foťáka, klobúk, pokrývky hlavy pre deti pri výletoch počas horúčav …

6. Výbery z bankomatov a platby kartou počas dovolenky v zahraničí

 • Z bankomatov vyberajte peniaze vždy debetnou platobnou kartou  (teda tou, ktorá je automaticky vydaná k vášmu bankovému účtu), nie kreditnou kartou (úverovou – dodatočne vydanou na požiadanie).
 • Pri výbere v bankomatoch vlastnej banky resp. finančnej skupiny sú poplatky za výber nulové.  Ak ale  budete  vyberať z bankomatu inej finančnej skupiny resp. cudzej banky,  poplatok sa pohybuje okolo 1,3 € pri výbere v mene €. Ak je to výber inej meny, tak sa poplatky môžu pri jednom výbere vyšplhať až na 5€, čo už je celkom dosť, ak takto neuvážene a spontánne urobíte počas dovolenky niekoľko ráz.

Na záver ešte rada: Ak je to možné, vždy plaťte kartou – vtedy sa vám mena prepočítava výhodnejším kurzom.

 

7. Ubytovanie v súkromí –  vo väčšej skupinke

Skúste porozmýšľať, či by ste na rovnaké miesto nechceli ísť s priateľmi prípadne ako dve rodiny s deťmi. Okrem toho, že pri viacpočetnej dovolenkovej výprave zažijete veľa zábavy, ako bonus ušetríte, a to hneď niekoľkokrát:

 • pohľadajte spoločné ubytovanie pre všetkých v jednej väčšej vilke – cena pobytu  za jednu osobu vyjde oveľa nižšia.

Stránka www.booking.com je celosvetovo využívaný portál na rezerváciu ubytovania za veľmi výhodných podmienok. Môžete si vybrať z obrovského množstva ponúk a vyselektovať tie, ktoré vyhovujú práve vám –  podľa kategórie a typu ubytovania (od kempov a hostelov, cez  penzióny, Bed & Breakfast, apartmány, hotely až po dovolenkové domy a vilky..)

Dovolenka Chorvátsko
 • pri viacpočetnej skupinke  môžete ušetriť aj na vstupnom na rôzne atrakcie, výlety, prehliadky či prepravy loďou.
 • namiesto každovečerných prechádzok po meste  je výbornou alternatívou počas letných dovolenkových večerov usporiadať s vašimi priateľmi grilovacie večery priamo v záhrade vášho dovolenkového domčeka. Okrem skvelej zábavy aj ušetríte, a to hlavne, ak máte deti, ktoré každý večer v meste láka niečo iné.. poznáme to :)

8. Využite first minute alebo last minute zájazdy!

 • Dovolenku  nakupujte vtedy, kedy je to najvýhodnejšie. Pri rodinnej dovolenke je ideálne stihnúť kúpiť first minute zájazd – okrem zľavy vtedy vo väčšine hotelov dostanete akcie navyše typu „deti do x rokov zdarma“ atď, čo pri 2-3 deťoch výrazne ušetrí celkovú cenu vašej dovolenky. Bývajú v ponuke cestovných kancelárií do konca marca.
 • First alebo last minute  zľavu dostanete aj pri  objednaní ubytovania v súkromí.
 • Ak first minute nestihnete, určite nezúfajte, o lacnú dovolenku pri mori neprídete – v ponuke býva každý rok veľa výhodných last minute zájazdov.
dovolenka taliansko last minute

Ak sa vám naše tipy ako dosiahnuť lacnú dovolenku zdali užitočné, podporte článok svojím lajkom alebo ho zdieľajte! Ďakujeme!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *