kam do bulharska

Kam do Bulharska? Toto je TOP 9 najlepších dovolenkových letovísk!

„Kam do Bulharska“? To je otázka, ktorá najviac trápi všetkých, ktorí sa rozhodli užiť si svoju tohtoročnú dovolenku v Bulharsku. A práve preto sme pripravili toto zhrnutie plné užitočných informácií pre výber tej najlepšej destinácie.

Vychádza z hodnotení a odporúčaní prispievateľov obľúbených svetových cestovateľských portálov roomter.com, mydestination.com, tripadvisor.com, ale je tiež doplnené skúsenosťami dovolenkárov zo Slovenska. Veríme, že tento prehľad bude pre vás užitočný a že aj vďaka nemu dopadne vaša dovolenka nad očakávanie! Prinášame vám teda:

TOP 9 letovísk pre vašu dovolenku v Bulharsku

1. SOZOPOL

ako stvorený pre romantikov…

kam do bulharska

Nachádza sa asi 30 km od mesta Burgas. Je to bývalý starý prístav, dnes je ale z neho kúzelné miesto ako stvorené na romantické prechádzky.

Staré mesto dýcha históriou a ponúka množstvo zákutí, malých uličiek, výhľad na drevené, pre toto mesto typické, domčeky a kaplnky, a samozrejme krásne more s opustenými zátokami.

A teraz trošku z histórie… Sozopol založili v 7. storočí pred Kristom námorníci vďaka úžasnému úseku pobrežia, ktorý im pripomínal ich krásnu domovinu – Grécko. Niet divu, že sa rozhodli zostať. TOP pláže, ktoré sa oplatí navštíviť, ak budete tráviť svoju dovolenku v Bulharsku práve tu, sú široká pláž Harmani alebo pláž Kavatsi nachádzajúca sa len pár kilometrov od centra mesta.

kam do Bulharska, Sozopol

Atmosféra je tam trochu iná, kľudnejšia v porovnaní s čulými letoviskami, čo je pre takto naladených dovolenkárov, len a len výhoda.

Nebojte sa, nezahyniete tu od hladu ako na opustenom ostrove ;), je tu množstvo reštaurácií a kaviarní a všetko čo k dovolenkovaniu patrí. Navyše, v novej časti Sozopolu je na výber veľké množstvo hotelov, nočných podnikov a barov, dokonca aj priamo na piesočnej pláži.

Prečítajte si aj: Dovolenka v Bulharsku – oplatí sa?

2. NESEBAR

dovolenka prepletená duchom histórie a kultúry

kam do Bulharska na dovolenku

Podobne ako Sozopol, aj Nesebar bol v minulosti prístavom a poteší nadšencov kultúrnych a historických pamiatok. Je to úžasný poloostrov plný gréckej architektúry.

Je to veľmi staré, za dávnych čias veľmi významné mesto, čo je tu cítiť na každom kroku. Antické budovy, monumenty, staré kostoly… Nie nadarmo je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Krásnym romantickým miestom je napríklad aj most spájajúci staré a nové mesto, na ktorom nájdete symbol Nesebaru, drevený veterný mlyn. Dovolenkári si sem chodia často sadnúť na lavičku a započúvať sa do šumu vĺn. 

Nemusíte mať strach, Nesebar nie je žiadna zabudnutá dedina. Počas posledného desaťročia sa zmenil na moderné letovisko ponúkajúce kvalitné hotelové služby.

Takisto pláže sú cestovateľmi chválené ako čisté s krásnym pieskom. Jednu mini pláž nájdete priamo v starom meste, a dve hlavné pláže – „severná“ a „južná“ sa rozprestierajú v časti nového mesta. A rozhodne sa tu nebudete nudiť! Vodné športy na pláži, potápanie a večerné hýrenie v kluboch, to všetko tu už na vás čaká.

3. SLNEČNÉ POBREŽIE

bulharský nočný život a la Ibiza

kam do Bulharska na dovolenku

Významné bulharské letovisko s obrovským množstvom atrakcií pre deti aj dospelých, ale tiež bujarej nočnej zábavy.

Je to najväčšia oblasť na pobreží Čierneho mora nachádzajúca sa asi 35 km severne od Burgasu s viac ako 500 hotelmi, množstvom reštaurácií a 6 km piesočnou plážou. Svoj názov „Slnečné pobrežie“ nedostala len tak pre nič za nič. Od mája do októbra si tu dovolenkári môžu užiť v priemere až 1700 hodín slnečného svitu.

Mladými dovolenkármi je vyhľadávané hlavne kvôli nočnému životu, populárnym klubom a barom. Organizujú sa tu tiež rôzne kultúrne akcie a festivaly.

kam do Bulharska na dovolenku

Rodiny s deťmi ich vyhľadávajú kvôli krásnej pláži a zábave pre deti, tobogánom, a zaujímavým animačným programom. Zabaviť sa môžu aj v neďalekých aquaparkoch.

Výhodou je aj to, že sa veľmi blízko nachádza historické mestečko Nesebar, ktoré sme už spomínali, a na ktorý sa určite oplatí urobiť si zo Slnečného pobrežia malý výlet.

4. ZLATÉ PIESKY

dovolenka, relax a zábava pre všetkých

kam do Bulharska na dovolenku
kam do Bulharska na dovolenku

Najznámejšie a mimoriadne obľúbené, moderné letovisko pre dovolenku v Bulharsku, situované asi 19 km od mesta Varna. Malebné prostredie na úpätí zalesnených bukových a dubových svahov, v ktorom sa Zlaté piesky nachádzajú, je jedným z dôvodov prečo si mnoho dovolenkárov zvolí práve toto miesto.

Meno získalo vďaka zlatej farbe svojich 4 km pláží ocenených  modrou vlajkou za čistotu prostredia. Vstup do mora je postupný, čo je ideálne pre bezpečné kúpanie detí. 

Pre deti je tu nachystané veľké množstvo atrakcií medzi ktorými nechýbajú ani obľúbené aquaparky, a pre ich rodičov zas rekreačné a kúpeľné radovánky. Pre aktívnejšie strávený čas sú pripravené cyklistické trasy, jazdecké cesty, tenisové kurty, ihriská, lukostreľba, a mnoho ďalšieho.

Samozrejme, aj tu funguje nočný život, kluby, diskotéky, reštaurácie, kaviarne, kasína… Je to obrovský rezort, takže mladé páry či partie kamarátov si to tu tiež poriadne užijú. 

Prečítajte si aj: 8 skvelých tipov pre lacnú dovolenku pri mori!

5. ALBENA

najkrajšie pláže v celom Bulharsku

kam do Bulharska na dovolenku
dovolenka Bulharsko

Nachádza sa asi 30 km od Varny a je známa ako vychýrené kúpeľné letovisko. Nájdete tu rôzne typy ubytovania – od primerane kvalitných až po luxusné hotely s úžasným výhľadom na more, a tie najlepšie pláže v celom Bulharsku v dĺžke až 7 kilometrov! Oddychovanie pri mori je tu príjemné aj vďaka pohľadu na všadeprítomné zelené kopce a parky.

Ponúka všetko, čo by ste si ako dovolenkári vedeli predstaviť – plachtenie, potápanie, windsurfing. More je plytké a čisté, teda výborné aj pre rodiny s deťmi a neplavcov. Niekde dokonca aj vo vzdialenosti 150 m od pobrežia nie je more hlbšie ako 1,6 m. V niektorých častiach bývajú pláže posiate drobnými mušličkami, takže máte o ďalšiu zábavu pre deti postarané…

Ak sa chystáte na dovolenku do Bulharska s celou rodinou, Albena bude naozaj dobrý výber. Okrem krásnych pláží tu totiž nájdete aj aquaparky, bowlingové dráhy, minigolfové ihriská a veľké zábavné parky. A na prepravu pozdĺž pobrežia môžete využiť aj mini vláčiky, čo sa vašim deťom bude tiež určite páčiť.

Samozrejme, toto bulharské letovisko je určite vhodné aj pre dospelých a zamilované páry. Nájdete tu mnoho hotelov, ktoré sú určené výlučne len pre dospelých, no a široký výber barov a diskoték sa postará o dokonalé užitie si dovolenkového „nočného života“.

Ak chcete tip na oddychový výlet, majú tu prekrásnu botanickú záhradu v Balchiku.

A ak je vám aj to málo, môžete si zájsť na golf, do jazdiarne či nechať sa rozmaznávať na masáži či balneologickej procedúre v niektorom z kúpeľných domov.

Boli sme zvedaví,  aké zájazdy a za akú cenu ponúkajú práve do tejto „lepšej“ oblasti Albena, slovenské cestovky.  

Ponuky zájazdov v Bulharku Albena od INVIA.SK si môžete pozrieť tu.

kam do Bulharska na dovolenku

Celkovo príroda je tu neobyčajne krásna a zažijete tu tú pravú dovolenkovú atmosféru. Rezorty sú tu síce trochu drahšie, ale v porovnaní s tým, čo by ste za niečo podobné zaplatili v iných krajinách, je to aj tak neporovnateľne lacnejšie.

Prejsť na pokračovanie článku a oblasti Kranevo, Sveti Vlas, Primorsko a Pomorie…

Podobné články