kam do bulharska letoviská

Kam do Bulharska? Toto je TOP 9 najlepších dovolenkových letovísk!

„Kam do Bulharska“? To je otázka, ktorá najviac trápi všetkých, ktorí sa rozhodli užiť si svoju tohtoročnú dovolenku v Bulharsku. A práve preto sme pripravili toto zhrnutie plné užitočných informácií pre výber tej najlepšej destinácie.

Vychádza z hodnotení a odporúčaní prispievateľov obľúbených svetových cestovateľských portálov roomter.com, mydestination.com, travelguide.com, ale je tiež doplnené skúsenosťami dovolenkárov zo Slovenska. Veríme, že tento prehľad bude pre vás užitočný a že aj vďaka nemu dopadne vaša dovolenka nad očakávanie! Prinášame vám teda:

TOP 9 letovísk pre vašu dovolenku v Bulharsku

1. SOZOPOL

ako stvorený pre romantikov…

kam do Bulharska, Sozopol

Nachádza sa asi 30 km od mesta Burgas. Je to bývalý starý prístav, dnes je ale z neho kúzelné miesto ako stvorené na romantické prechádzky.

Staré mesto dýcha históriou a ponúka množstvo zákutí, malých uličiek, výhľad na drevené, pre toto mesto typické, domčeky a kaplnky, a samozrejme krásne more s opustenými zátokami.

Atmosféra je tam trochu iná, kľudnejšia v porovnaní s čulými letoviskami, čo je pre takto naladených dovolenkárov, len a len výhoda.

Nebojte sa, nezahyniete tu od hladu ako na opustenom ostrove ;), je tu množstvo reštaurácií a kaviarní a všetko čo k dovolenkovaniu patrí. Navyše, v novej časti Sozopolu je na výber veľké množstvo hotelov, nočných podnikov a barov, dokonca aj priamo na piesočnej pláži.

2. NESEBAR

dovolenka prepletená duchom histórie a kultúry

Podobne ako Sozopol, aj Nesebar bol v minulosti prístavom a poteší nadšencov kultúrnych a historických pamiatok. Je to úžasný poloostrov plný gréckej architektúry.

Je to veľmi staré, za dávnych čias veľmi významné mesto, čo je tu cítiť na každom kroku. Antické budovy, monumenty, staré kostoly… Nie nadarmo je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Krásnym romantickým miestom je napríklad aj most spájajúci staré a nové mesto, na ktorom nájdete symbol Nesebaru, drevený veterný mlyn. Dovolenkári si sem chodia často sadnúť na lavičku a započúvať sa do šumu vĺn. 

Nemusíte mať strach, Nesebar nie je žiadna zabudnutá dedina. Počas posledného desaťročia sa zmenil na moderné letovisko ponúkajúce kvalitné hotelové služby.

Takisto pláže sú cestovateľmi chválené ako čisté s krásnym pieskom. Jednu mini pláž nájdete priamo v starom meste, a dve hlavné pláže – „severná“ a „južná“ sa rozprestierajú v časti nového mesta. A rozhodne sa tu nebudete nudiť! Vodné športy na pláži, potápanie a večerné hýrenie v kluboch, to všetko tu už na vás čaká.

3. SLNEČNÉ POBREŽIE

bulharský nočný život a la Ibiza

kam do bulharska

Významné bulharské letovisko s obrovským množstvom atrakcií pre deti aj dospelých, ale tiež bujarej nočnej zábavy.

Je to najväčšia oblasť na pobreží Čierneho mora nachádzajúca sa asi 35 km severne od Burgasu s viac ako 500 hotelmi, množstvom reštaurácií a 6 km piesočnou plážou.

Mladými dovolenkármi je vyhľadávané hlavne kvôli nočnému životu, populárnym klubom a barom. Organizujú sa tu tiež rôzne kultúrne akcie a festivaly.

Rodiny s deťmi ich vyhľadávajú kvôli krásnej pláži a zábave pre deti, tobogánom, a zaujímavým animačným programom. Zabaviť sa môžu aj v neďalekých aquaparkoch.

Výhodou je aj to, že sa veľmi blízko nachádza historické mestečko Nesebar, ktoré sme už spomínali, a na ktorý sa určite oplatí urobiť si zo Slnečného pobrežia malý výlet.

4. ZLATÉ PIESKY

dovolenka, relax a zábava pre všetkých

Riviera beach - Zlaté piesky, Dovolenka Bulharsko
kam do bulharska more

Najznámejšie a mimoriadne obľúbené, moderné letovisko pre dovolenku v Bulharsku, situované asi 19 km od mesta Varna. Malebné prostredie na úpätí zalesnených bukových a dubových svahov, v ktorom sa Zlaté piesky nachádzajú, je jedným z dôvodov prečo si mnoho dovolenkárov zvolí práve toto miesto.

Meno získalo vďaka zlatej farbe svojich 4 km pláží ocenených  modrou vlajkou za čistotu prostredia. Vstup do mora je postupný, čo je ideálne pre bezpečné kúpanie detí. 

Pre deti je tu nachystané veľké množstvo atrakcií medzi ktorými nechýbajú ani obľúbené aquaparky, a pre ich rodičov zas rekreačné a kúpeľné radovánky. Pre aktívnejšie strávený čas sú pripravené cyklistické trasy, jazdecké cesty, tenisové kurty, ihriská, lukostreľba, a mnoho ďalšieho.

Samozrejme, aj tu funguje nočný život, kluby, diskotéky, reštaurácie, kaviarne, kasína… Je to obrovský rezort, takže mladé páry či partie kamarátov si to tu tiež poriadne užijú. 

5. ALBENA

najkrajšie pláže v celom Bulharsku

dovolenka Bulharsko

Nachádza sa asi 30 km od Varny a je známa ako vychýrené kúpeľné letovisko. Nájdete tu rôzne typy ubytovania – od primerane kvalitných až po luxusné hotely s úžasným výhľadom na more, a tie najlepšie pláže v celom Bulharsku v dĺžke až 7 kilometrov! Oddychovanie pri mori je tu príjemné aj vďaka pohľadu na všadeprítomné zelené kopce a parky.

Ponúka všetko, čo by ste si ako dovolenkári vedeli predstaviť – plachtenie, potápanie, windsurfing. More je plytké a čisté, teda výborné aj pre rodiny s deťmi a neplavcov. V niektorých častiach bývajú pláže posiate drobnými mušličkami, takže máte o ďalšiu zábavu pre deti postarané…

Ak chcete tip na výlet, majú tu prekrásnu botanickú záhradu v Balchiku.

A ak je vám aj to málo, môžete si zájsť na golf, do jazdiarne či nechať sa rozmaznávať na masáži či balneologickej procedúre v niektorom z kúpeľných domov.

dovolenkové letoviská Bulharsko

Celkovo príroda je tu neobyčajne krásna a zažijete tu tú pravú dovolenkovú atmosféru. Rezorty sú tu síce trochu drahšie, ale v porovnaní s tým, čo by ste za niečo podobné zaplatili v iných krajinách, je to aj tak neporovnateľne lacnejšie.

Boli sme zvedaví,  aké zájazdy a za akú cenu ponúkajú práve do tejto „lepšej“ oblasti Albena, slovenské cestovky.  Ponuky si môžete pozrieť tu.

6. KRANEVO

kľudnejšie letovisko v Bulharsku

Kranevo, dovolenka Bulharsko

Toto bulharské letovisko má široké piesočnaté pláže, je tichšie v porovnaní s plnými rušnými letoviskami, ale ponúka reštauračné, športové a pobytové služby na celkom dobrej úrovni a za rozumnú cenu.

Ak uvažujete o rodinnej dovolenke v Bulharsku aj s deťmi, pokojne sem môžete vyraziť. Nájdete tu všetko, čo ku kľudnému oddychu potrebujete.

Nachádza sa na juh od Albeny.

7. SVETI VLAS

pokoj blízko Slnečného pobrežia

dovolenka v Bulharsku, Sveti Vlas Bulharsko

Skôr pokojnejšie letovisko s dlhou piesočnatou plážou a priaznivým ovzduším, ktoré prospieva pri dýchacích problémoch. Zaujímavá informácia, ak chodievate k moru sami alebo s vašimi deťmi  aj za týmto účelom. 

Nachádza sa dosť blízko Slnečného pobrežia. Celkom pekné letovisko, ak hľadáte väčší kľud a ničím nerušený oddych.

A ak vás to predsa po pár dňoch prejde, vždy máte možnosť vybrať sa na výlet loďou do Nesebaru, alebo autobusom či autom napríklad na prechádzku, večeru a drink na vedľajšie Slnečné pobrežie.

 8. PRIMORSKO

najlacnejšia dovolenka v Bulharsku pri čistom, teplom mori

bulharské letoviská, dovolenka v Bulharsku

Mesto Primorsko je jedno z mladších letovísk nachádzajúce sa asi 20 km južne od Sozopolu. Podľa skúseností dovolenkárov je to asi to najlacnejšie letovisko v Bulharsku, ale nemusíte sa báť, že by ste si tu dovolenku neužili. Do mora sa  zvažujúce kopce pohoria Strandža vytvárajú krásne scenérie.

Môžete si vybrať z dvoch dlhých pláží – severnej a južnej. More je v Primorsku príjemné teplé a vstup do mora je pozvoľný, takže veľmi vhodný, ak na dovolenku do Bulharska cestujete s deťmi. Väčšina novších hotelov leží pri severnej pláži, kde býva more krásne priezračné, možno aj vďaka tomu, že vás tam častejšie pri opaľovaní osvieži pofukujúci prímorský vánok, čo vytvára aj  na vode malé vlnky. Naopak na južnej pláži nájdete more skôr stojaté, preto sa tam v niektorých častiach pláže môžu vyskytnúť riasy.

Letovisko aj pláže sú dobre vybavené a na dovolenkárov pripravené, takže priamo na plážach nájdete množstvo barov a malých reštaurácií, kde sa môžete občerstviť.

Z Primorska sa môžete vybrať aj na výlety po okolí. Krásny a veľmi obľúbený je napríklad výlet do prírodnej rezervácie k rieke Ropotamo. Alebo môžete aj s deťmi nasadnúť na vláčik a vybrať sa do blízkeho Kitenu.

 9. POMORIE

pohoda na pláži, aj v príjemnom centre mesta

bulharské letoviská, dovolenka v Bulharsku

Mesto Pomorie leží na poloostrove medzi Burgasom a Slnečným pobrežím. Rovnako ako historické mesto Nesebar, ktoré sa nachádza v blízkosti, aj Pomorie je gréckeho pôvodu. Nájdete tu dve dlhé pláže a pokojné prostredie s veľmi príjemným centrom mesta, kde si môžete dosýta vychutnať dovolenkovú pohodu v niektorej z reštaurácií nad tanierom chutného tradičného bulharského jedla a samozrejme s pohárom vínka v ruke.

V severnej časti je pláž, ktorá oddeľuje more od Pomorijského jazera využívaného na ťažbu soli. Táto severná pláž je aj medzi dovolenkármi obľúbenejšia, pretože sa nachádza bližšie k centru.

A ak vás už opaľovanie a užívanie si mora prestane baviť, vyberte sa na výlet! Môžete ísť s deťmi do aquaparku v meste, alebo na prehliadku prírodnej rezervácie Ropotamo či chránenej oblasti Perla. Čo by ste ale určite nemali vynechať, je výlet do úžasného mesta Nesebar, ktoré vás dostane svojou atmosférou.

dovolenka bulharsko

Dovolenka v Bulharsku – letecky alebo aj autom?

Vedeli ste, že do Bulharska chodí zo Slovenska množstvo dovolenkárov nielen letecky, ale aj autom? Je to totiž ideálny spôsob, ako si zabezpečiť tú najlacnejšiu dovolenku pri mori.

do bulharska autom
kam do bulharska cesta autom

Trasa vedie buď cez Srbsko, alebo cez Rumunsko, ak sa do Bulharska ide z východného Slovenska. Cestou tak môžete obdivovať nádhernú prírodu, ktorý by ste možno v týchto končinách ani nečakali.. No darmo, Karpaty majú svoje čaro.

Treba sa však pripraviť na dlhú cestu, ktorá  na Čiernomorské pobrežie môže trvať až 16 hodín. Ten pohľad na azúrové more však po náročnej ceste stojí naozaj za to. Čo poviete?

A aké ste mali skúsenosti s dovolenkou v Bulharsku vy?

Budeme radi, ak doplníte aj vaše tipy kam do Bulharska, prípadne  tipy na výlety a pláže, či vaše hodnotenia hotelov. Dajte nám, a všetkým budúcim dovolenkujúcim v Bulharsku, vedieť prostredníctvom komentárov.  

Ak sa vám tento článok páčil, dajte mu prosím like!

Ďakujeme!


Podobné články

3 Comments

  1. Boli sme 2 krát v Primorsku..nikdy by sme nepovedali,že sa 2 krát vyberieme na to isté miesto..nádherné,človek sa cíti ako doma,dorozumiete sa ,aj keď nieste najlepšie jazykovo vybavený,krásne more,šíre,dobré jedlo,naša topka kde sa vždy radi vrátime…milujeme ho..

    1. Stanka, veľmi pekne ďakujeme za krásny komentár! Super, že sa vám podarilo nájsť to vaše milované dovolenkové miesto…

  2. Ja som bola :POMORIE, SOZOPOL A RAVDA- ta posledná bola vlastnou dopravou- autom, bol to nádherný zážitok, ubytovaní sme boli v Ravde a každý deň vlastným autom na inej pláži, nádhera, ale najkrajší za mňa SOZOPOL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *