dovolenka v Turecku - Kemer

Čo všetko sa dá zažiť na dovolenke v Turecku za 8 dní v letovisku Kemer?

Dovolenka v Turecku – to nemusí byť len týždenné kúpanie sa v teplučkom mori, ochutnávanie tureckých špecialít ako je kebab, baklava či turecký med, večerné výlety na pestrofarebné bazáre alebo vyskúšanie preslávených tureckých kúpeľov s názvom „hammam“. Turecko je totiž predovšetkým krajina bohatá na prírodné krásy, o ktorých sme sa presvedčili aj počas našej dovolenky, ale tiež na zaujímavú históriu.

Vedeli ste napríklad, že slávne trójske vojny a príbeh o krásnej Helene sa odohrávali v západnom Turecku? Alebo že biblická Noemova archa pristála na hore Ararat, ktorá leží na východe Turecka? Dokonca aj sám Santa Claus vznikol na základe tureckej legendy o štedrom svätom Mikulášovi z oblasti Myra pri Antalyi, ktorý obdarúval chudobných. A na záver – dva zo siedmych divov sveta sa tiež nachádzali na území dnešného Turecka: Mauzóleum v Halikarnasse a aj slávny Artemidin chrám v Efeze. Zaujímavá krajina, však?

My sme si pre svoju dovolenku v Turecku vybrali možno medzi slovenskými dovolenkármi menej známe letovisko Kemer, ale tento výber nás rozhodne nesklamal. Práve naopak, boli sme nadšení a určite odporúčame! Ak čakáte na dobrý last minute tak ako my, tak nech sa páči, hľadajte a vyberajte: Dovolenka Kemer – TOP last minute zájazdy.

A o tom, čo všetko sme si tam za 8 dní užili a ako to tam vyzeralo, si prečítajte v tomto článku, ktorý by sa kľudne mohol volať aj takto:

Akčná aj romantická dovolenka v tureckom letovisku Kemer

Letovisko Kemer patrí k najkrajším častiam Tureckej riviéry,  a je to úplne najteplejšia oblasť  s vyššou vlhkosťou vzduchu. Nachádza sa pod pohorím Taurus, na ktorý je krásny výhľad aj priamo z mora.

dovolenka Turecko
letovisko Kemer – výhľad na Taurus, foto:pinterest

Príroda je tu nádherná, parky sú zelené plné farebných kvetín, a je tu veľa ihličnatých a mandľovníkových lesov.

dovolenka Turecko
dovolenka Turecko – Kemer, park a okolie rezortov

Pláže sú  pekné a udržiavané, na väčšine miest  nielen piesočnaté ale aj mierne kamenisté. Voda v mori je veľmi čistá, čo potvrdí aj fakt, že  v nej majú svoj domov aj Karety obrovské (morské korytnačky). Nebojte sa, dá sa tam normálne kúpať, zdržiavajú sa až ďalej od brehu, a musíme potvrdiť, že je to naozaj veľmi zaujímavý pohľad vidieť pri prechádzke mólom, ako sa na chvíľu vynorí obrovská korytnačka a opäť zmizne v mori :).

Toto stredisko je veľmi pekne upravené a čisté, naozaj všetko tip-top, a to najmä pri prechádzke popri luxusných hoteloch, kde máte pocit, že sa prechádzate skoro botanickou záhradou a nie obyčajnou ulicou.

dovolenka Turecko
dovolenka Turecko – Kemer, cesta parkom k pláži

Je trochu drahšie, pretože tam chodia prevažne nemeckí a ruskí dovolenkári, ale nie je to až taký obrovský rozdiel oproti iným letoviskám. Navyše pokiaľ máte all inclusive alebo aspoň polpenziu, tak vás to nemusí vôbec trápiť. Skôr by sme chceli poradiť, aby ste si zistili možnosti animačných programov v konkrétnom hoteli, a to najmä v akom jazyku sú pripravené, ak by ste ich chceli využiť kvôli deťom.

dovolenka Turecko

No ale teraz už k tomu podstatnému. Čo sa tu dá počas dovolenky robiť?

Dovolenka Turecko, letovisko Kemer – tipy na výlety:

  • prechádzka prístaviskom plným krásnych jácht. V miestnom prístavisku je vraj veľký počet voľne žijúcich delfínov. My sme na ne ale nemali šťastie, tak nevieme potvrdiť. Ak ich  chcete vidieť naisto, navštívte miestne delfinárium, ktoré sa nachádza v Moonlight parku neďaleko od prístaviska. Rada: lístky treba kupovať niekoľko dní dopredu.
  • výlety loďou na rôzne miesta od výmyslu sveta – za kúpaním v jaskyniach, výlety do známych mestečiek Tekirova a Myra, atď. Bolo tam toho naozaj dosť na výber. A pokiaľ budete mať polpenziu, tak si môžete vybrať takmer celodenné výlety (od cca 9-10 do 16tej), vrámci ktorých budete mať na lodi aj výborný obed z morských plodov a samých tureckých lahôdok.
  • potápanie a šnorchlovanie – voda je na to ideálne priezračná, veď tu žijú delfíny aj karety. :)
  • večerná prechádzka pekným mestom a zjednávanie na bazáre pri kúpe suvenírov. :)
  • výlet do mestečka Phaselis
dovolenka Turecko
fotky z výletu do mesta Phaselis

Je to bývalá rímska kolónia a v súčasnosti leží jeho veľká časť pod vodou. Kde inde sa vám podarí zaplávať si popri ruinách antického mesta?

Na súši je zachovaný amfiteáter, v ktorom si môžete posedieť, ale aj bývalé kúpeľe. Naozaj úžasné, s trochou predstavivosti budete mať naozaj jedinečný zážitok. A všetko to tam vonia ako v bylinkovej saune. :) Vážne! Dá sa tam dostať buď požičaným autom, alebo jednoducho autobusom z veľkej zastávky v meste.

  • prehliadka národného parku Olympos, slávnej pláže Cirali a ohňovej stráne „Chiméra“.
dovolenka Turecko
stráň Chiméra, večný oheň, foto: pinterest

Chiméru je ideálne vidieť po zotmení. Je to miesto, na ktorom horia tzv. Hefaistove plamene alebo tzv. „večný oheň“, malé modro-oranžové plamienky. Deje sa tak už dlhé tisícročia a ľudia tomuto miesto preto prisudzujú čarovnú moc. Na jej úpatí stojí aj Hefaistova svätyňa.

Dobrodružnejší turisti využívajú možnosť prespať v domoch na stromoch alebo hojdacích sieťach, aby mohli tieto plamene vidieť večer, keď sa zotmie, a zároveň zažiť  jedinečnú atmosféru „hippies“ miestečka, ako toto vyhľadávané miesto nazývajú.

  • výlet  na horu Tahtali

Môžete sa tešiť na naozaj úžasný výhľad na krajinu a more pod ňou. Je vysoká 2365 m a dá sa na ňu dostať rýchlo modernou sedačkovou lanovkou, takže ráno budete raňajkovať s nohami v piesku, a pred obedom si už môžete vychutnávať vyhliadku – ale nezabudnite na teplé oblečenie a tenisky. Tam hore je predsa len trochu chladnejšie. V „žabkách“ by ste asi veľmi nepochodili..

dovolenka Turecko
výjazd lanovkou na horu Tahtali, foto: pinterest
  • Ak vám bude tých dovolenkových výletov stále málo, vyberte sa na veľký nákup do Antalye. Z Kemeru sa tam autobusom dostanete za necelú hodinku.

 Ďalšie tipy na výlety alebo vaše osobné zážitky z dovolenky v Turecku, nám prosím napíšte do komentárov. Sme zvedaví a tešíme sa! :)

Ak sa vám článok páčil, podporte nás lajkom alebo zdieľaním. :) Ďakujeme!

TURECKO – TOP PONUKY ZÁJAZDOV

Podobné články