vodopády výlet side manavgat

Dovolenka Turecko – to najlepšie z letovísk SIDE a ALANYA

[fb_button]

Uvažujete o dovolenke v horúcom Turecku, ale stále sa neviete rozhodnúť, aké letovisko bude pre vás to najlepšie? Medzi slovenskými dovolenkármi sú obľúbené najmä Antalya, Alanya, Side, ale do popredia sa dostávajú už aj ďalšie krásne oblasti, ako je Belek alebo Kemer, v ktorom sme si užili dovolenku aj my a o svoje zážitky sme sa s vami podelili v tomto článku: „Čo všetko sa dá zažiť počas dovolenky v Turecku za 8 dní“.

Dnes sa pozrieme na ďalšie dve mimoriadne obľúbené oblasti pre dovolenkovanie – Side a Alanyu. Ako to tam vyzerá a čo všetko sa tam dá robiť? Nudiť sa určite nebudete, veď si prečítajte sami..

 

Obľúbené  destinácie a  tipy na výlety počas vašej dovolenky v Turecku

 

Letovisko SIDE

 • Side alebo „granátové jablko“ je  historické mestečko s krásnym pobrežím. Historické je preto, lebo je to vlastne staroveká Pamphilia s vyše 2 000 rokov dlhou históriou. Dnes má toto miesto neopakovateľnú atmosféru, ktorú môžete zažívať pri prechádzke po rímskej hlavnej ulici Cardo, popri ruinách divadla, starodávnych piliéroch, cez námestie Agora, alebo navštívite kúpele a zrúcaninu chrámu boha Apolóna. Za najkrajšiu pamätihodnosť je považovaný amfiteáter, do ktorého sa zmestilo viac ako 20 tisíc ľudí.

 

dovolenka Turecko
Apolónov chrám v Side, zdroj: pinterest

 

 • Samozrejme to nie je všetko, čím je letovisko Side zaujímavé. Večer si môžete vyjsť na hlavnú triedu Liman Caddesi, ktorá je plná obchodíkov, suvenírov, reštaurácii a kaviarní. Pri prechádzke kamennými úzkymi uličkami a pobrežím budete  cítiť zvláštnu príchuť orientu.

 

dovolenka Turecko
letovisko Side, foto: pinterest

 

 • Ak máte v pláne väčšinu dovolenky stráviť relaxovaním pri mori, čakajú tu na vás nádherné piesočnaté pláže. Toto letovisko je preto ideálne aj pre rodiny s deťmi. Ponúka  veľký výber hotelov a rezortov rôznych kategórií.

 

dovolenka Turecko
rezort v oblasti Side, foto: pinterest

 

 • Na svoje si počas dovolenky v Turecku v krásnom Side prídu aj akční dovolenkári. Turisti si chvália potápanie, parasailing, alebo aj jazdy na koni či splavovanie.

 

dovolenka Turecko
foto: pinterest

 

Tipy na výlety – dovolenka  Side, Turecko:

 • Aspendos, historicky rímsky amfiteáter – nachádza sa necelých 45 minút od Side
 • Perge, staroveké rímske ruiny –  vzdialené asi hodinu  času od Side
 • Manavgat, krásne vodopády a relaxačné výletné lode ( cca 15 minút od Side).

Je to oddychová plavba po zelenej rieke, počas ktorej uvidíte veľa zaujímavého – napr. aj rybiu farmu alebo pelikány. A na jej konci si môžete vychutnať takýto jedinečný obed.

 

dovolenka Turecko
Vodopády Manavgat, foto: www.panoramio.com

 

Letovisko ALANYA

 • Ďalším obľúbeným letoviskom pre dovolenku v Turecku je Alanya. Má výborné rekreačné strediská plné moderných hotelov. Nachádza sa na krásnom mieste pri skalnatom polostrove, ktorý vybieha do mora medzi dvoma piesočnými plážami. Známejšou plážou je Kleopatrina pláž. Podľa dávnej legendy ju vraj Kleopatre daroval Marcus Antonius a na pláž dal nasypať piesok privezený až z Egypta. Krása tejto pláže pretrváva doteraz, keďže získala modrú vlajku EÚ a je považovaná za jednu z najkrajších pláží na svete. Táto pláž je dlhá asi 3 km, a vstup do mora je pozvoľný, takže veľmi vhodný aj pre dovolenku a kúpanie s deťmi. Ďalšia pláž, tzv. „východná“ je dlhá 15 km, a od Kleopatrinej pláže je oddelená kopcom so stredovekým hradom, ktorý je symbolom celej Alanye.

 

dovolenka Turecko
Alanya, Turecko, foto: pinterest

 

Tipy na výlety – dovolenka Alanya, Turecko:

 • Z prístavu sa môžete plaviť loďkami na rôzne ponúkané výlety a atrakcie. Medzi obľúbené patria plavba do fosforujúcej jaskyne, jaskyne milencov alebo pirátskej jaskyne. Plavby sú veľmi populárne, lebo na nich zažijete aj turecké tance a ochutnáte miestne špeciality priamo na lodi.
 • Staroveké ruiny nájdete, ak sa vyberiete do oblasti Seljuk.
 • Vrámci samotnej Alanye sa vyberte na okružnú cestu mestom, počas ktorej navštívite pirátsky hrad stojaci vysoko na kopci z troch strán obklopený morom či jaskyňu Dim vzdialenú asi 12 km od Alanye. Je to mimochodom druhá najväčšia jaskyňa v Turecku. Na hrad si môžete vyjsť aj samostatne a pokochať sa pohľadom z výšky na more a mesto pod vami. Peši to ale neodporúčame, bol by to výlet takmer na celý deň. Vyberte sa tam buď požičaným autom alebo autobusom, ktorý jazdí na vrchol približne raz za hodinu.
 • Zaujímavým výletom je tiež zájsť si na severné kopce, kde hneď za mestom nájdete pomarančovníkové a banánové políčka.
 • Ďalším tipom je miesto s názvom Dimçay, kam často chodia na výlet domáci dať si obed alebo večeru v niektorej z reštaurácií v stromoch pri vode, a je to veľmi obľúbené miesto aj pre pikniky.

 

dovolenka Turecko
Alanya, foto: pinterest

 

 • No a tú pravú atmosféru, v ktorej sa miesia intenzívne vône korenia a kávy, sýte farby látok, ligot zlata a typických sklenených lámp plných ornamentov s čulým ruchom ako v mravenisku, zažijete pri prechádzke typickým tureckým bazárom v meste. Aj keď vám za normálnych okolností tieto prechádzky bazárom nespôsobujú bohvieaké potešenie, na tunajší trh by ste mali naozaj aspoň raz nakuknúť. Sme presvedčení, že vás ten pohľad úplne pohltí.

 

 

A ako sa vám dovolenkovalo v letoviskách Side a Alanya? Ak ste našli nejakú super atrakciu, alebo máte nejaký iný  tip (ktorý samozrejme chcete prezradiť :)) , napíšte nám prosím do komentárov.

 

Ak sa vám článok páčil, dajte mu prosím like! Ďakujeme ;)

[fb_button]

 

DOVOLENKA TURECKO – najväčší výber FIRST a LAST MINUTE  – zľavy až do 52%!

 

turecko

 

Mohlo by vás zaujímať tiež:

 

S nádychom orientu.. horúce a farebné Turecko

Čo všetko sa dá zažiť v tureckom letovisku Kemer za 8 dní

 

Dovolenka Turecko 2016 – Turecko first minute 2016 – Turecko last minute 2016

 

Podobné články