turecko alanya a side čo vidieť tipy

Dovolenka Turecko – 14 tipov na zážitky v letoviskách ALANYA a SIDE!

Uvažujete o dovolenke v horúcom Turecku, ale stále sa neviete rozhodnúť, aké letovisko bude pre vás to najlepšie? Medzi slovenskými dovolenkármi sú obľúbené najmä Antalya, Alanya, Side, ale do popredia sa dostávajú už aj ďalšie krásne oblasti, ako je Belek alebo Kemer, v ktorom sme si užili dovolenku aj my a o svoje zážitky sme sa s vami podelili v tomto článku:

„Čo všetko sa dá zažiť počas dovolenky v Turecku za 8 dní“

Dnes sa pozrieme na ďalšie dve mimoriadne obľúbené oblasti pre dovolenkovanie – Alanyu a Side. Ako to tam vyzerá a čo všetko tam môžete počas svojej dovolenky v Turecku vidieť a zažiť?

Nudiť sa určite nebudete, veď si prečítajte sami… Pripravili sme pre vás spolu 14 tipov na výlety a zážitky v letoviskách Side a Alanya.

dovolenka Turecko Alanya tipy
foto: @garaskoanna

Dovolenka ALANYA a 8 tipov, čo vidieť a zažiť!

Jedným z najobľúbenejších letovísk pre dovolenku v Turecku je Alanya. Má výborné rekreačné strediská plné moderných hotelov, ale aj príjemnú atmosféru s historickým nádychom.

Nachádza sa na krásnom mieste pri skalnatom polostrove, ktorý vybieha do mora medzi dvoma piesočnými plážami. A tie sú aj naším tipom číslo 1.

1. Pláže v Alanyi

dovolenka Turecko Alanya tipy
foto: memet_ylmz

Známejšou plážou je Kleopatrina pláž. Podľa dávnej legendy ju vraj Kleopatre daroval Marcus Antonius a na pláž dal nasypať piesok privezený až z Egypta. Krása tejto pláže pretrváva doteraz, keďže získala modrú vlajku EÚ a je považovaná za jednu z najkrajších pláží na svete.

Táto pláž je dlhá asi 3 km, a vstup do mora je pozvoľný, takže veľmi vhodný aj pre dovolenku a kúpanie s deťmi.

Ďalšia, tzv. „východná pláž“ je dlhá 15 km, a od Kleopatrinej pláže je oddelená kopcom so stredovekým hradom.

2. Výlet na pirátsky hrad

dovolenka Turecko Alanya tipy

Vyberte sa na výlet na okružnú cestu mestom, počas ktorej navštívite spomínaný stredoveký pirátsky hrad zo 14. storočia, ktorý je symbolom celej Alanye. „Kalesi“ stojí vysoko na kopci a z troch strán je obklopený morom.

Na hrad si môžete vyjsť aj samostatne a pokochať sa pohľadom z výšky na more a mesto pod vami. Peši to ale neodporúčame, bol by to výlet takmer na celý deň. Vyberte sa tam buď požičaným autom alebo autobusom, ktorý jazdí na vrchol približne raz za hodinu. Najkrajší zážitok však budete mať, ak sa hore vyveziete lanovkou (po turecky „teleferik“).

3. Prístav plný zábavy a histórie

dovolenka Turecko Alanya tipy

„Iskele“, teda prístav vám ponúka niekoľko možností, ako si ho užiť. Večer a v noci sa z neho stáva zábavná štvrť plná diskoték a barov so živou hudbou. Ale ani cez deň vás táto časť Alanye nesklame.

Zájdite do lodenice Seljuk a neobíďte ani červenú vežu, ktorú nájdete takmer na všetkých pohľadniciach. Táto majestátna veža „Kizil Kule“ bola postavená v 13. storočí ako obranný štít mesta a za svoje pomenovanie vďačí typickej červenkastej farbe.

dovolenka Turecko Alanya tipy
foto: @garaskoanna

V historickej štvrti starého mesta si zas po obhliadke miestnych pamiatok môžete sadnúť na kávu, turecký čaj alebo sladučký dezert v niektorej zo štýlových kaviarničiek.

A nezabudnite sa vybrať aj na prechádzku k majáku a vychutnať si odtiaľ krásny výhľad na celý prístav.

4. Zážitková plavba do jaskýň

dovolenka Turecko Alanya tipy

Z prístavu sa môžete plaviť loďkami na rôzne ponúkané výlety a atrakcie. Medzi obľúbené patria plavba okolo fosforujúcej jaskyne, jaskyne milencov a pirátskej jaskyne. Plavby sú veľmi populárne, lebo na nich zažijete aj turecké tance a ochutnáte miestne špeciality priamo na lodi.

Nevynechajte ani jaskyňu Dim vzdialenú asi 12 km od Alanye. Je to mimochodom druhá najväčšia jaskyňa v Turecku. Rovnako sa môžete doplaviť až priamo dovnútra jaskyne Damlatas.

5. Dovolenkový výlet s vôňou pomarančov

dovolenka Turecko Alanya tipy
foto: @garaskoanna

Zaujímavým výletom je tiež zájsť si na severné kopce, kde hneď za mestom nájdete pomarančovníkové a banánové políčka.

Prečítajte si aj: Dovolenka v Turecku – užijete si teplo a nádych Orientu!

6. Nádherné miesto Dimçay

dovolenka Turecko Alanya tipy

Ďalším tipom je nádherné, priam až poetické miesto s názvom Dimçay, kam často chodia na výlet domáci dať si obed alebo večeru v niektorej z reštaurácií terasovito postavených jedna na druhej priamo pri vode.

Príďte si sem v osviežujúcom tieni stromov vychutnať pohodovú atmosféru a oddýchnuť si od rozpáleného mesta a pláží. Dimcay je tiež veľmi obľúbeným miestom aj pre pikniky.

A aby sme vás presvedčili, že toto zaujímavé miesto naozaj stojí v Alanyi za to, aby ste sa sem vydali na dovolenkový výlet, pridávame ešte jednu fotku:

foto: gul_oztrk

7. Bazár s tou pravou atmosférou orientu

dovolenka Turecko Alanya tipy

No a tú pravú, typicky orientálnu atmosféru, v ktorej sa miesia intenzívne vône korenia a kávy, sýte farby látok, ligot zlata a typických sklenených lámp plných ornamentov s čulým ruchom ako v mravenisku, zažijete pri prechádzke typickým tureckým bazárom v meste.

Najznámejším trhom v Alanyi je Cuma Pazzari v centre mesta, ktorý sa koná každý piatok. Aj keď vám za normálnych okolností tieto prechádzky bazárom nespôsobujú bohvieaké potešenie, na tunajší trh by ste mali naozaj aspoň raz nakuknúť. Sme presvedčení, že vás ten pohľad a atmosféra úplne pohltia a vy sa budete cítiť tak trochu akoby ste vstúpili priamo do rozprávok z tisíc a jednej noci.

8. Chutný turecký obed s výhľadom

foto: @natusia2307

Posledným tipom, čo vidieť a zažiť v Alanyii bude veľmi jednoduchá rada vychutnať si typické lokálne špeciality s výhľadom, ktorý vám bude navždy vašu dovolenku v tomto krásnom tureckom letovisku pripomínať. Žijeme len raz, a život si skrátka treba vychutnávať naplno!

Odporúčame ochutnať napríklad maslom potretý turecký chlieb Şepit pripravovaný nad priamym ohňom s kozím syrom, plnené rebrá Laba poliate lahodnou omáčkou, závitky z ryže alebo pšeničnej kaše varené vo vínnych listoch İlibada Sarması. Kto dostane chuť na sladké, nech si objedná napríklad tekvicový dezert s tajomným názvom Kırtakı.

Dobrú chuť! Afiyet olsun!

A ako to vyzerá v letovisku Side? Pokračujte, prosím, na ďalšiu stranu…

Podobné články