dovolenka v Turecku 2014

Dovolenka v Turecku – 7 dôvodov prečo sa oplatí užiť si nádych Orientu!

Máte na výber nespočetné množstvo možností pre výber vašej tohtoročnej dovolenkovej destinácie, a možno aj práve preto sa doma stále neviete zhodnúť na tom, kam vycestujete? Ak máte radi horúce počasie a atmosféru ako z tisíc a jednej noci, skúste porozmýšľať o dovolenke v Turecku.

A ešte jedna vec by vás mohla presvedčiť. Zájazdy do Turecka začínajú tohto roku už od 540€ all inclusive. Stále nič? Tak čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás 7 hlavných dôvodov, prečo by dovolenka v Turecku mohla byť pre vás tou pravou.

    Dovolenka Turecko – 7 dôvodov prečo si ju vybrať!

1. Teplo, teplo, teplúčko…

dovolenka v Turecku
foto: Olha Tatdot

Čaká vás horúca krajina. Teploty v lete na niektorých miestach dosahujú až 40 stupňov. Ak ste milovníci slnka, vybrali ste si správne, tu vám zima určite nebude :).

Ak by ste chceli ísť na rodinnú dovolenku s malými deťmi, vyhnite sa mesiacom júl-august, aby ste sa nemuseli väčšinu dňa skrývať v tieni. Nemusíte sa báť, v júni a v septembri je more rovnako teplé ako počas prázdnin. 

Oficiálna letná sezóna je v tejto horúcej krajine od mája do októbra.

2. Krásne turecké pláže a krištáľovo čisté more

dovolenka v Turecku
 foto: Ahmet Sali

Pláže v Turecku si jednoducho zamilujete. V každom letovisku nájdete iné, ale všade sú krásne. Dokopy sa tiahnu po pobreží v celkovej dĺžke až 7200 kilometrov – je teda z čoho vyberať.

Najkrajšie pláže v Turecku

Kleopatrina pláž

Túto 2,5 kilometrov dlhú pláž s jemným pieskom a osviežujúcim morom nájdete v Alanyi. Podľa legendy sem pre kráľovnú Kleopatru dali priviezť piesok priamo z Egyptskej púšte. Či to tak bolo aj naozaj, to nikto nevie…

Pláž Çıralı

Cirali je nedotknutá pláž na juhu Turecka neďaleko starobylého mestečka Olympos. More je také čisté, že v ňom môžete stretnúť aj korytnačky Caretta.

Lagúna Ölüdeniz

Nádhernú pláž si môžete užiť v modrej lagúne Ölüdeniz na juhozápade Turecka v oblasti Mugla. Jej charakteristickým znakom je výbežok posiaty jemným pieskom v obklopení zelene a hôr.

Pláž Kabak

Azúrovo modré more a zlatistý piesok nájdete na idylickom pobreží blízko oblasti Fethiya. Vstup do mora je pozvoľný, takže sa sem pokojne vyberte aj s deťmi. Malebný zjav pláže Kabak vás príjemne prekvapí a určite si na nej užijete dokonalý dovolenkový deň.

Pláž Kabak

Ak netúžite byť v centre diania v rušnom letovisku, vyberte sa do prístavného mestečka Kaş a jej najkrajšej pláži Kaputas. Musíte síce zdolať 170 schodov, ale dole vás čaká úžasná piesočná pláž, ktorú vidíte na hornej fotografii. Môže byť, čo poviete? :)

3. Nádherne upravené rezorty

dovolenka v Turecku

Počas dovolenky v Turecku sa môžete tešiť na naozaj nádherne upravené rezorty v kvalitných hotelových komplexoch za ceny, za ktoré by ste podobnú kvalitu v iných krajinách hľadali márne. Už len tento jeden samotný fakt do Turecka privádza státisíce dovolenkárov.

Najobľúbenejšie letoviská v Turecku:

Antalya

Je najväčším letoviskom Tureckej riviéry a jej založenie pergamonským kráľom Attalom II. sa datuje už od 2. storočia p.n.l. Práve podľa neho bola pomenovaná svojím pôvodným názvom Attaleia. Dovolenkárov čakajú v Antalyi krásne pláže, rímske, byzantské a seldžucké pamiatky, nočný život, a samozrejme nákupy v pulzujúcom meste. Obľúbeným miestom je starý prístav Kaleici, a turistov lákajú aj tunajšie originálne minarety.

Výhodou je najkratšia vzdialenosť k letisku, z ktorého sa do letoviska dostanete len za štvrťhodinku. Ocenia to všetci, ktorí nemajú radi dlhé presuny autobusovými transfermi a chcú si doslova okamžite po prílete začať vychutnávať svoju vytúženú dovolenku v Turecku.

Alanya

Najznámejším letoviskom je Alanya, v ktorej vás čaká kombinácia typickej atmosféry bazárov, krásnej prírody, histórie a oddychu na slávnej pláži pomenovanej po kráľovnej Kleopatre. Tá je mimochodom často umiestnená v rebríčkoch najkrajších pláží sveta.

Nechajte sa lanovkou vyviezť na stredoveký hrad a vychutnávajte si úžasné výhľady na prístav a šíre more alebo sa prejdite po Červenej veži. Užiť si môžete aj zážitkové plavby jaskyňami či romantické prechádzky v pomarančových sadoch.

Side

„Granátové jablko“ a v dávnych dobách aj pirátska osada a hlavné mesto Pamfýlie, to všetko je Side, letovisko vzdialené 1-1,5 hodiny od najbližšieho letiska. Dovolenku si tu vychutnáte na zlatistých plážach obsypaných jemným pieskom. Výhodou pre rodiny s malými deťmi je príjemne pozvoľný vstup do mora.

Aj tu však môžete zažiť romantickú dovolenku, a milovníkov histórie potešia ruiny byzantských kostolov a svätýň, zrúcanina chrámu boha Apolóna a dokonca aj ten najzachovalejší amfiteáter na svete.

Kemer

Ďalším letoviskom Tureckej riviéry je Kemer ležiaci v nádhernej prírodnej scenérii, ktorej dominantou je impozantné pohorie Taurus.

Píniové háje s omamnou vôňou, členité pobrežie zálivu a udržiavané uličky a prostredie pri hotelových rezortoch a plážach plné kvetov a všadeprítomnej zelene… To všetko prispieva k tomu, že pre mnohých je práve Kemer tým najkrajším tureckým letoviskom.

Belek

Pre všetkých, ktorí hľadajú na dovolenke v Turecku maximálne pohodlie a luxus, je Belek ako stvorený. Toto moderné letovisko ponúka tie najkvalitnejšie hotelové rezorty umiestnené v nádherne upravených, veľkolepo pôsobiacich záhradách.

Oddych pri mori si budete užívať na 12 kilometrov dlhom piesočnatom pobreží v objatí pínií a eukalyptov. A ak máte radi golf, na tunajších golfových ihriskách si ho môžete užiť naozaj dosýta. Z letiska sa do letoviska Belek dostanete za 40 minút.

Bodrum

Brehy polostrova Bodrum neobmýva Stredozemné, ale Egejské more, toto letovisko teda patrí pod Egejskú rivériu, a nie Tureckú, do ktorej spadali letoviská spomínané vyššie. Je to jedna z najkrajších oblastí na západnom pobreží Turecka a jeho bohatú históriu je cítiť na každom kroku.

Antický Halikarnas, ako sa Bodrum v dávnych časoch nazýval, je rodiskom kráľa Herodota a nachádzal sa v ňom dokonca jeden zo siedmich divov sveta, známy ako „Mauzóleum v Halikarnase“. V súčasnosti je dominantou Bodrumu stredoveký hrad – pevnosť z 15. storočia týčiaci sa nad prístavom.

Vráťme sa ale späť k dovolenkám. Momentálne je Bodrum obľúbeným dovolenkovým miestom, a to nielen pre zahraničných turistov, ale aj pre turecké celebrity, z ktorých mnohí tu vlastnia svoje prázdninové sídla. V prístave môžete obdivovať krásne jachty alebo sa previezť na jednej z výletných lodí. Ponúkajú sa aj výlety na ostrov Kos, ktorý leží hneď oproti, takže si môžete svoju dovolenku v Turecku ozvláštniť aj pobytom v Grécku. V centre mesta nájdete promenádu plnú obchodíkov, reštaurácií, barov a kaviarní.

turecko

V prípade, že sa neviete rozhodnúť pre to správne letovisko v Turecku, prečítajte si aj ďalšie naše články. Zatiaľ máme pre vás detailné informácie o letoviskách Alanya, Side a Kemer, ale postupne ich pribudne viac.

Mohlo by vás zaujímať:

Dovolenka Turecko – 14 tipov na zážitky v letoviskách ALANYA a SIDE!

Čo všetko sa dá zažiť na dovolenke v Turecku za 8 dní v letovisku KEMER?

4. Úžasní domáci

dovolenka v Turecku

Turci sú milí, otvorení a bezprostrední ľudia. Niekde sa však môžete dočítať, že citujeme: „je potrebné rešpektovať ich odlišnú mentalitu a na všetko odpovedať s úsmevom, aj keď niečo odmietate.“ :) My sme teda počas našej dovolenky mali len výborné skúsenosti. Fakt sú veľmi usmievaví a zhovorčiví.

Veľmi sa potešia, ak sa pokúsite o pár tureckých slovíčok ako napr. Tesekkur ederim (ďakujem), alebo pri večernej prechádzke po miestnych obchodoch môžete skúsiť Iyi Aksamlar (dobrý večer).

5. Nákupy a bazár s atmosférou orientu

dovolenka v Turecku

Všetci (alebo skôr všetky :)), ktorí/é obľubujú dovolenkové nakupovanie, si v Turecku určite prídu na svoje. Obísť typický turecký bazár by bolo asi hriechom. Nájdete tu všetko od suvenírov, cez koreniny, ovocia všetkého druhu, parfumy, zlato, tradičné lampy a svietidlá, až po obuv, kožené veci, značkové oblečenie, no skrátka všetko.

Čo si však budete musieť osvojiť, je umenie zjednávania. Je to jednoducho tak, k tunajšiemu koloritu a obchodným zvyklostiam to patrí. Aj keď sa vám do toho nechce, skúšajte to a možno sa vám to zapáči skôr, ako si myslíte. Takže nezabudnite – na bazár si zoberte plnú peňaženku, úsmev a zjednávať, zjednávať, zjednávať!

dovolenka v Turecku

1 tip k nákupom v Turecku!

Ešte máme pre vás malé upozornenie, ktoré sa vám môže veľmi hodiť. Ak by ste zatúžili priniesť si niektorý z ich krásnych ručne robených koberčekov, odložte si doklad o zaplatení pre prípad, že by ho požadovali na letisku. 

A ďalší tip, ktorý pridávame z vlastnej skúsenosti. Nechajte si pripraviť priamo na bazári alebo po nákupoch v reštaurácii pravú tureckú kávu v džezve. Budete prekvapení jej omamou vôňou a chuťou! Navyše skvele doplní váš zážitok z dňa plného nakupovania, farieb a rušnej atmosféry bazára.

6. Turecké špeciality a pochúťky

dovolenka v Turecku
Dolma plnená mäsovou plnkou, foto: Turkishfoodbasket

Tak toto je kapitola sama o sebe a dalo by sa stráviť aj pol dňa vymenúvaním tureckých špecialít, ktoré musíte počas dovolenky ochutnať. Hovorí sa, že turecká kuchyňa je po francúzskej a gréckej kuchyni tretia najrozmanitejšia na svete. Ponúka rôzne druhy polievok, špeciality z darov mora, sofistikovane pripravené zeleninovo-mäsové závitky, zaujímavé šaláty, rôzne omáčky na všetky možné spôsoby a veľa iného.

Turci majú veľmi radi chlieb, respektíve posúchy z cesta z pšeničnej múky. Typické sú pide – posúchy, yufka – lístkové cesto, alebo napríklad simit – sezamové venčeky. Pekárov nájdete podľa vône takmer na každom rohu, tak určite všetko ochutnajte!

A nesmieme zabudnúť na ten pravý kebab. Aj keď slovom kebab tu označujú väčšinu mäsových jedál. Ten, ktorý poznáme my, keď sa plátky mäsa ukrajujú priamo z ražňa, je döner-kebab. Šiš-kebab je zase niečo na spôsob ražniči. Zaujímavý je tiež iskender-kebab, čo je jahňacina na paradajkovej omáčke s posúchom a jogurtovým maslom.

Ak vám bude mäsa stále málo, objednajte si v reštaurácii jedlo s názvom „izgara“ a môžete sa tešiť na misu plnú jahňacích kotliet, kúskov hovädzieho a teľacieho mäsa a pečienky. Špeciality pripravené tradičnou receptúrou sú naozaj mňam!

dovolenka v Turecku

No a ak vás nečakane prepadne chuť na sladké, nech sa páči! Ochutnajte napríklad tieto tekvicové koláčiky. V Turecku je skrátka vždy čo objaviť. :)

7. Turecké kúpele Hammam

dovolenka v Turecku

A to najlepšie z Turecka sme si nechali nakoniec. Aj keby ste počas celej dovolenky nestihli nič typické vyskúšať, ochutnať a zažiť, Hammam jednoducho musíte! Hammam alebo turecké kúpele vám očistia telo aj myseľ neuveriteľným a úplne iným spôsobom ako klasické masáže a sauny.

Odporúčame vám vyskúšať si ich hneď v prvých dňoch vašej dovolenky. Opálenie na takejto pripravenej a vyrelaxovanej pokožke budete mať krajšie, a najmä oveľa trvácnejšie.

dovolenka v Turecku

Masér vám na začiatku dôkladne vymasítuje telo hrubou špondiou. Dosiahne sa tým obrúsenie povrchovej kože, čo je vlastne forma peelingu. Potom vás začne mydliť, masírovať a liať na vás teplú vodu v prúdoch. Najuvoľnujúcejšie je, keď vám tečú prúdy teplej vody priamo na hlavu. Celá procedúra je však doslova zážitkom pre všetky zmysly a určite si ju nesmiete nechať ujsť. 

Samozrejme hammam je možné v špecializovaných wellnesoch zažiť aj u nás doma na Slovensku, ale v Turecku je to skrátka iné, také ozajstné. Vyskúšali sme aj tu, aj tam, ale väčší zážitok sme z toho mali v Turecku…

Páčil sa vám náš článok o dovolenke v Turecku? Zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi! Ďakujeme!

TURECKO – TOP PONUKY

Podobné články