dovolenka v Turecku 2014

Dovolenka v Turecku – užijete si teplo a nádych Orientu!

[fb_button]

Dovolenka v Turecku

Prečo si vybrať pre tohtoročnú dovolenku práve Turecko?

 

     1. Teplo, teplo, teplúčko..

Čaká vás horúca krajina. Teploty v lete na niektorých miestach dosahujú až 40 stupňov. Ak ste milovníci slnka, vybrali ste si správne, tu vám zima určite nebude.

Ak by ste chceli ísť na rodinnú dovolenku s malými deťmi, vyhnite sa mesiacom júl-august, aby ste sa nemuseli väčšinu dňa skrývať v tieni. Nemusíte sa báť, v júni a v septembri je more rovnako teplé ako počas prázdnin. Oficiálna letná sezóna je v tejto horúcej krajine od mája do októbra.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť pre to správne letovisko v Turecku, prečítajte si aj tieto naše články:  To najlepšie z letovísk Alanya a Side a Čo všetko sa dá zažiť v tureckom letovisku Kemer za 8 dní

 

dovolenka v Turecku, letovisko Kemer

 

     2. Úžasní domáci

Turci sú milí, otvorení a bezprostrední ľudia. Dočítali sme sa, že „je potrebné rešpektovať ich odlišnú mentalitu a na všetko odpovedajte s úsmevom, aj keď niečo odmietate.“ :) My sme teda mali len výborné skúsenosti, sú veľmi usmievaví a zhovorčiví.

Veľmi sa potešia, ak sa pokúsite o pár tureckých slovíčok ako napr. Tesekkur ederim (ďakujem), alebo pri večernej prechádzke po miestnych obchodoch môžete skúsiť Iyi Aksamlar (dobrý večer).

 

     3. Nákupy a bazár s atmosférou orientu

Všetci (alebo skôr všetky :)), ktorí/é obľubujú dovolenkové nakupovanie, si v Turecku určite prídu na svoje. Nájdete tu všetko od suvenírov, cez koreniny, parfumy, zlato, tradičné lampy a svietidlá, až po obuv, kožené veci, značkové oblečenie atď.

Nezabudnite – zjednávať, zjednávať, zjednávať! Platiť budete tureckou lírou alebo eurami.

 

bazár Turecko

 

Ešte upozornenie – ak by ste zatúžili priniesť si niektorý z ich krásnych ručne robených koberčekov, odložte si doklad o zaplatení  pre prípad, že by ho požadovali na letisku. A jeden tip – nechajte si na bazári alebo v reštaurácii urobiť pravú tureckú kávu. Budete prekvapení!

 

     4. Turecké špeciality a pochúťky

Hovorí sa, že turecká kuchyňa je po francúzskej a gréckej kuchyni tretia najrozmanitejšia na svete. Ponúka rôzne druhy polievok, špeciality z darov mora, sofistikovane pripravené zeleninovo-mäsové závitky, zaujímavé šaláty, a veľa iného.

Turci majú veľmi radi chlieb resp. posúchy z cesta z pšeničnej múky. Typické sú pide – posúchy, yufka – lístkové cesto, alebo napríklad simit – sezamové venčeky. Pekárov nájdete podľa vône takmer na každom rohu, tak určite všetko ochutnajte!

A nesmieme zabudnúť na ten pravý kebab. Aj keď slovom kebab tu označujú väčšinu mäsových jedál. Ten, ktorý poznáme my, keď sa plátky mäsa ukrajujú priamo z ražňa, je döner-kebab. Šiš-kebab je zase niečo na spôsob ražniči. Zaujímavý je tiež iskender-kebab, čo je jahňacina na paradajkovej omáčke s posúchom a jogurtovým maslom.

 

Turecká kuchyňa

 

Ak vám bude mäsa stále málo, objednajte si v reštaurácii jedlo s názvom „izgara“ a môžete sa tešiť na misu plnú jahňacích kotliet, kúskov hovädzieho a teľacieho mäsa a pečienky. Špeciality pripravené tradičnou receptúrou sú  naozaj mňam!

No a ak vás nečakane prepadne chuť na sladké, nech sa páči! V Turecku je skrátka vždy čo objaviť. :)

 

turecké sladkosti

 

   5. Ten pravý Hammam

Aj keby ste počas celej dovolenky nestihli nič typické vyskúšať, ochutnať a zažiť, Hammam jednoducho musíte! Hammam alebo turecké kúpele vám očistia telo aj myseľ neuveriteľným a úplne iným spôsobom ako klasické masáže a sauny.

 

pravý turecký hammam

 

Masér vám na začiatku dôkladne vymasíruje  telo hrubou špongiou, podobá sa to na akýsi píling. A potom vás začne mydliť, masírovať, liať na vás teplú vodu v prúdoch atď. Naozaj je to zážitok, ktorý si nesmiete nechať ujsť.

Samozrejme hammam je možné v špecializovaných wellnesoch zažiť aj u nás doma, ale v Turecku je to skrátka iné, také ozajstné. Vyskúšali sme aj tu, aj tam a je to neporovnateľné.

 

Ak sa vám článok páčil, dajte nám like. Ďakujeme!

[fb_button]

 

DOVOLENKA TURECKO – najväčší výber FIRST a LAST MINUTE  – zľavy až do 52%!

 

turecko

Dovolenka Turecko- Turecko first minute – Turecko last minute

Podobné články