kam do grécka na dovolenku

Kam do Grécka? Predstavujeme vám TOP 10 najúžasnejších miest!

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka alebo cestovateľský rebríček TOP 10. Aj takto by sa dal nazvať tento článok, v ktorom vám predstavujeme to absolútne najlepšie z tejto nádhernej krajiny. A ktovie, možno sa natoľko inšpirujete, že úplne  zmeníte vaše rozhodnutie kam do Grécka. Takže začíname…

Kam do Grécka na dovolenku?

10. Mesto Thesaloniki – Solún

kam do grécka thesaloniki

Thessaloniki (alebo aj Thess-ah-lo-nee-kih, či Salonika) je druhé najväčšie mesto Grécka. Ponúka mnoho zážitkov, pre ktoré sa oplatí do tohto mesta histórie a pulzujúceho nočného života zablúdiť. Okrem toho, je tiež známe ako grécke hlavné mesto kultúry. To ľahko zistíte, ak sa zamotáte do víru živých festivalov, koncertov a spoločenských podujatí, alebo si pozriete starogrécku drámu v mestskom otvorenom divadle Theatro Dasos.

Mesto má veľmi významnú históriu, ktorá je tu cítiť dodnes. Jej hlavnou pripomienkou je Biela veža (Lefkos Pyrgos), ktorá bola pôvodne osmanským väzením. Krásne je aj Aristotelovo námestie alebo promenáda pri mori s pamätníkom Alexandra Veľkého. Mesto je plné kaviarní a reštaurácií s gréckou živou hudbou a jedinečnou atmosférou. Zlatým klincom vašej návštevy by mohol byť nočný výlet plný hudby, tanca a zábavy na niektorej z tunajších typických lodí – plávajúcich barov.

9. Najzelenší ostrov Korfu

kam do grécka ostrov korfu

Označovaný ako smaragdový, najzelenší grécky ostrov, alebo tiež ako vstupná brána Jadranu. Uchváti vás najmä jeho príroda, očarujúce výhľady, tisíce olivovníkov, mnoho druhov rastlín a exotických kvetov, políčka s vínnou révou, no a samozrejme aj krásne pláže.

Na jeho južnej strane nájdete úžasné zátoky, na západnej sa môžete kochať hornatou krajinou zvažujúcou sa do mora. Nie nadarmo v tejto kráse svoje šťastie hľadali aj cisárovná Sissi, ktorá tu má mimochodom aj postavený zámoček Achillion, či lord Byron.

Je to ideálny ostrov aj pre tých, ktorí nie sú milovníkmi horúčav. V porovnaní s rozpálenými južnými gréckymi ostrovmi je chladnejší. Stále však môžete očakávať príjemnú dovolenkovú klímu. Veľa turistov sa sem opakovane vracia. A prečo? Jednohlasne tvrdia, že ich očarilo dokonalé spojenie farieb, vôní, atmosféry, tradícií, ale aj miestnej pohostinnosti.

8. Slnečný ostrov Rhodos

kam do grécka rhodos

Rhodos je určite jeden z najkrajších gréckych ostrovov. Spolu s Mykonosom a Santorini patrí k trojici turisticky najlákavejších. Hovorí sa mu aj ružový ostrov, a to vďaka tomu, že je na niektorých miestach doslova posiaty ružovým kvetom ibišteka. Je to štvrtý najväčší grécky ostrov, a nachádza sa len cca 15 km od Turecka. Počas vašej gréckej dovolenky si teda kľudne môžete zájsť na výlet aj do tureckého Marmarisu.

Pláže sú kamienkové, aj piesočnaté, podľa oblasti na ostrove. Každopádne medzi nimi ľahko nájdete aj také, ktoré sú so svojimi zátokami a pieskovými dunami akoby vystrihnuté z romantického filmu :). Medzi takéto patria napríklad pláže Plimiri, Mavos Kavos alebo pláž Saint Gorge. Akčnejší hrdinovia si tiež prídu na svoje, a to na západnom pobreží, kde nájdu svoj surferský raj.

kam na dovolenku grécko

Všetko o dovolenke na Rhodose nájdete v článku:

Dovolenka na ostrove Rhodos? Týchto 8 vecí musíte zažiť!

7. Ostrov Peloponéz plný mýtov

kam do grécka peloponéz

Peloponéz je polostrov v tvare obrovského listu pokrytý olivovníkovými, figovníkovými a cyprusovými hájmi. Toto miesto je nielenže krásne a ako stvorené na pokojnú, romantickú dovolenku, ale má aj neskutočnú históriu a je opradené legendami. Ak ste v detstve hltali staré grécke báje a povesti, tak pre vás bude otázka „kam do grécka“ vyriešená. Nech sa páči, tu ste naozaj správne. Počas vašej dovolenky sa po raňajkách môžete len tak vybrať do Sparty, Olympie, Korintu, či Mykén. :)

Najobľúbenejšie letoviská, v ktorých si môžete užívať slnečné lúče a kúpanie v priezračnom mori, sú mestečká Tolo, Patras, Napflio, Kalamata, Coron, Modon,Porto Heli, Pori.

Zaujímavou informáciou pre mnohých bude to, že podnebie na tomto polostrove je trošku chladnejšie ako na ostatných gréckych ostrovoch. Ak teda patríte medzi ľudí, ktorí neznášajú horúčavy, Peloponéz bude pre vás skvelou dovolenkovou destináciou!

6. Ostrov Mykonos

kam do grécka ostrov Mykonos

Mykonos – presne tak sa volá to očarujúce miesto, ktoré si mnohí z nás ako prvé predstavíme, keď sa povie Grécko. Veterné mlyny, modré stolčeky s kockovanými obrusmi, žiarivo biele domčeky, sýtomodré drevené dvierka a okenice. K tomu všetkému pridajme ešte krivoľaké romantické cestičky k malým tavernám, v ktorých na nás čakajú pohostinní domáci. Tisíce turistov z celého sveta si neváhajú za tento zážitok na celý život priplatiť. A je pravda, že deň dovolenky na tomto ostrove vás tu vyjde najdrahšie, vraj dokonca ešte drahšie ako na ostrove Santorini, ku ktorému sa v tomto rebríčku najkrajších miest v Grécku ešte dostaneme, nebojte. :)

Okrem už spomenutého, tu ešte nájdete na každom rohu nejaký kostolík alebo pelikána, ktorý je maskotom Mykonosu. No a keď budete mať toho zasneného pohľadu na všetko navôkol už dosť, tak stačí vyraziť na obľúbené pláže. Máte na výber tichšie a komornejšie pláže s pokojnou atmosférou, ale aj také (ako napríklad pláž Paradise), na ktorých zažijete nočnú plážovú party, s ktorou budú spokojní aj tí najnáročnejší.

5. Ostrov Kréta opradený legendami

kam do grécka ostrov kréta

Bájna Kréta opradená legendami a mýtmi, je krásny a, vďaka svojmu subtropickému podnebiu, aj veľmi slnečný ostrov. Aj tu nájdeme nádhernú prírodu, piesočné pláže ako stvorené na romantické prechádzky a azúrovo modré more. Tešiť sa môžete aj na typické olivové háje, z ktorých tu mimochodom robia jeden z najkvalitnejších olivových olejov na svete. V porovnaní s inými gréckymi ostrovmi je tu ale naozaj horúco. Je to totiž ten najjužnejší ostrov, ktorý spája Európu s Afrikou. Výhoda je to hlavne pre tých turistov, ktorí si svoju dovolenkovú sezónu chcú ešte minimálne o mesiac predĺžiť. Ešte aj koncom septembra tu zažijete pravé horúce leto.

kam na dovolenku grécko


Ak si potrpíte na krásne pláže, môžete byť s rozhodnutím dovolenkovať na ostrove Kréta absolútne spokojní. Niektoré z tunajších pláží sú totiž vyhlásené za tie najkrajšie pláže v Európe! Učaruje vám napríklad pláž Elafonisi v lagúne s ružovkastým pieskom. V oblasti Chania sa nachádza prekrásna pláž Balos, s morom, ktoré hrá všetkými odtieňmi tyrkysovej. Trojicu top pláží na Kréte dopĺňame o obľúbenú pláž Red Beach. 

K najkrajším miestam na Kréte patria historické mestá Chania a Rethymno, malebný prístav Agios Nikolaos, z ktorého môžete podniknúť výlet loďou na blízky ostrov Santorini či nádherná oblasť na severe ostrova s príznačným názvom Bali. 

Na tomto ostrove sú zaujímavé aj ľudové tradície, zvyky, tance a typická grécka hudba. Čo je obzvlášť užitočná informácia – hlavne pre dámy :), obyvatelia Kréty sú tí najtemperamentnejší zo všetkých Grékov. Tak veľa šťastia a príjemnú zábavu!

4. Tajomné Delfy

kam do grécka delfy

Hneď po Akropole v Aténach sú Delfy druhým najvýznamnejším archeologickým miestom. Patria medzi tie najpôvabnejšie grécke antické pamiatky vôbec. Nachádzajú sa asi 2,5 hodinky od Atén, z ktorých si výlet na toto fascinujúce miesto jednoducho musíte urobiť – a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Za prvé, Delfy mali v starých dobách až neuveriteľný význam, keďže tam bola najdôležitejšia veštiareň staroveku, kde sa rozhodovalo o vojnách, manželstvách či politike. Mocní vládcovia a pútnici z celého sveta sem prichádzali s drahými darmi a s prosbou o veštbu a radu od hlavnej kňažky Pýthie. 

Za druhé, čaká tam na vás naozaj dychberúca scenéria celého okolia, prekrásny pohľad do údolia končiaceho až morským pobrežím, a za tým všetkým týčiace sa majestátne pohorie Parnas.

A za tretie, cesta autobusom po úzkych serpentínach je aj v skutočnosti naozaj taká dramatická ako vo filme „Moja tučná grécka svadba“. Ak ste ho videli, tak viete, na čo sa môžete tešiť :). A ak ste ho nevideli, ale Grécko a komédie milujete, tak si ho ešte určite pozriete…

3. Slávna Meteora

kam do grécka meteora

A kam do Grécka za niečím skutočne výnimočným? Navštívte svetovo známu Meteoru. K tomuto obrázku ani veľmi niet čo dodať – skôr len povzdych, vidieť to raz aj naživo. Nebude to ale vôbec také nereálne, ako by sa mohlo zdať. Na toto miesto sa už bežne organizujú fakultatívne výlety z bližších gréckych letovísk.

Sú to kláštory, tzv. „monastiere“ postavené na vrcholkoch skál v oblasti Tesálie. Začali sa stavať už okolo 14 storočia, a spolu ich je 24. Ich výstavba bola v tých časoch bez akýchkoľvek strojov mimoriadne ťažká. Dnes ich je obývaných iba 5, a sú úžasne vypracované a vyzdobené originálnym nábytkom a cirkevnými ikonami. Najčastejšie sa prehliadky poriadajú do mužského kláštora Varlaam a ženského Roussanu.

2. Pulzujúce Atény

Atény Akropolis kam do grécka

Hlavné a najväčšie mesto Grécka, presiaknuté históriou a mytológiou, ale aj veľmi kozmopolitné mesto. Rušné kaviarňe, reštaurácie, nekonečné pamiatky, vôňa gréckych jedál a veľkomesta. To všetko sa tu miesi na jednom mieste. Pre turistov je to výborné, lebo obsiahnu jednou prechádzkou to hlavné čaro Atén – všetky významné pamiatky ako Akropolis, Parthenón, Agora, Chrám Dia či Dionýzovo divadlo.

V lete sa tu koná známy Helénsky festival, počas ktorého sa konajú rôzne predstavenia. Pozrieť si grécku drámu v antickom divadle Odeon vo vysvietenej Akropole musí byť naozaj zážitok.

1. Romantický ostrov Santorini

kam do grécka santorini

Jeden z najmalebnejších ostrovov na celom svete, kúzelný ostrov Santorini. Podobne ako Mykonos, je plný kykladskej architektúry, celý modro-biely, ale predsa iný a originálny. Svojím úžasným výhľadom na more priamo z terasy či bazéna, na západ slnka nad Calderou, a nekonečnými schodíkmi, po ktorých sa môžete počas horúceho dňa nechať zviezť aj tunajším „dopravným“ prostriedkom, oslíkom…

Vedeli ste, že tento „pohľadnicový“ ostrov Grécka, považujú mnohí za bájnu Atlantídu? Jeden z najväčších výbuchov sopky v dejinách ľudstva sa totiž odohral práve tu. Zostali po ňom len zvyšky krátera a ruiny, na ktorých časom vyrástla táto pozoruhodná dovolenková destinácia.

Cez deň si doprajte kúpanie na jedinečnej čiernej či červenej pláži alebo v termálnych prameňoch na ostrovčekoch Palea Kameni a Nea Kameni. Potom si vychutnajte obed v očarujúcom hlavnom meste Fira, a neskôr vyrazte na plavbu typickou gréckou plachetnicou okolo sopečného krátera. No a večer si pri západe slnka v malebnej dedinke Oia vychutnajte ruka v ruke tú najromantickejšiu prechádzku, akú si vôbec viete predstaviť. Dokonalý deň na Santorini máte za sebou ;).

kam do grécka na dovolenku santorini

Ak by sa vám zdalo, že sme na niektoré krásne miesta Grécka zabudli, nie je tomu tak. Pripravujeme pre vás článok o kúzelných ostrovoch, ktoré vyrážajú dych. Za všetky spomenieme aspoň voňavý Zakynthos, filmovo preslávený Skopelos či zakvitnutý Paros.

Tak už viete, kam do Grécka na dovolenku? 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním alebo lajkom! Ďakujeme!

kam do grécka santorini

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *