kam do grécka

Kam do Grécka? Predstavujeme vám TOP 10 najúžasnejších miest!

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka alebo cestovateľský rebríček TOP 10. Aj takto by sa dal nazvať tento článok, v ktorom vám predstavujeme to absolútne najlepšie z tejto nádhernej krajiny. A ktovie, možno sa natoľko inšpirujete, že úplne  zmeníte vaše rozhodnutie kam do Grécka. Takže začíname…

Kam do Grécka na dovolenku?

10. Pulzujúce Atény

Hlavné a najväčšie mesto Grécka, presiaknuté históriou a mytológiou, ale aj veľmi kozmopolitné mesto. Rušné kaviarne, reštaurácie, nekonečné pamiatky. Omamná vôňa gréckych jedál sa idylicky mieša s typickou vôňou veľkomesta.

kam do grécka

Pre turistov je to vynikajúca kombinácia, pretože jednou prechádzkou obsiahnu to hlavné čaro Atén. Všetky významné pamiatky ako Akropolis, Panthenón, Agora, Chrám Dia či Dionýzovo divadlo tu je doslova na dosah ruky.

V lete sa tu koná známy Helénsky festival, počas ktorého môžete vidieť rôzne zaujímavé predstavenia. Pozrieť si grécku drámu v antickom divadle Odeon vo vysvietenej Akropole musí byť naozaj jedinečný a nezabudnuteľný zážitok, čo poviete?

9. Najzelenší ostrov Korfu

kam do grécka

Označovaný ako smaragdový, najzelenší grécky ostrov, alebo tiež ako vstupná brána Jadranu. Uchváti vás najmä jeho príroda, očarujúce výhľady, tisíce olivovníkov, mnoho druhov rastlín a exotických kvetov, políčka s vínnou révou, no a samozrejme aj krásne pláže.

Na jeho južnej strane nájdete úžasné zátoky, na západnej sa môžete kochať hornatou krajinou zvažujúcou sa do mora. Nie nadarmo v tejto kráse svoje šťastie hľadali aj cisárovná Sissi, ktorá tu má mimochodom aj postavený zámoček Achillion, či lord Byron.

Je to ideálny ostrov aj pre tých, ktorí nie sú milovníkmi horúčav. V porovnaní s rozpálenými južnými gréckymi ostrovmi je chladnejší. Stále však môžete očakávať príjemnú dovolenkovú klímu.

Veľa turistov si dovolenku na Korfu užíva opakovane. A prečo? Jednohlasne tvrdia, že ich očarilo dokonalé spojenie farieb, vôní, atmosféry, tradícií, ale aj miestnej pohostinnosti.

TOP PONUKY – KORFU

8. Slnečný ostrov Rhodos

Rhodos je určite jeden z najkrajších gréckych ostrovov. Spolu s Mykonosom a Santorini patrí k trojici turisticky najlákavejších. Hovorí sa mu aj ružový ostrov, a to vďaka tomu, že je na niektorých miestach doslova posiaty ružovým kvetom ibišteka.

Je to štvrtý najväčší grécky ostrov, a nachádza sa len cca 15 km od Turecka. Počas vašej gréckej dovolenky si teda kľudne môžete zájsť na výlet aj do tureckého Marmarisu.

Pláže kamienkové, aj piesočnaté, podľa oblasti na ostrove. Každopádne medzi nimi ľahko nájdete aj také, ktoré sú so svojimi zátokami a pieskovými dunami akoby vystrihnuté z romantického filmu :). Presne ako pláž Tsambika na tejto fotografii:

kam do grécka rhodos

Medzi ďalšie pláže, ktoré rozhodne stoja za dovolenkový výlet patria napríklad Plimiri, Mavos Kavos alebo pláž Saint George. Akčnejší hrdinovia si tiež prídu na svoje, a to na západnom pobreží, kde nájdu svoj surferský raj.

TOP PONUKY – RODOS

Prečítajte si: Dovolenka na ostrove Rhodos? Týchto 9 vecí musíte zažiť!

7. Ostrov Peloponéz plný mýtov

Peloponéz je polostrov v tvare obrovského listu pokrytý olivovníkovými, figovníkovými a cyprusovými hájmi. Toto miesto je nielenže krásne a ako stvorené na pokojnú, romantickú dovolenku, ale má aj neskutočnú históriu a je opradené legendami.

Ak ste v detstve priam hltali staré grécke báje a povesti, tak pre vás bude otázka „kam do grécka“ vyriešená. Nech sa páči, tu ste naozaj správne. Počas vašej dovolenky sa po raňajkách môžete len tak vybrať do Sparty, Olympie, Korintu, či Mykén. :)

Najobľúbenejšie letoviská, v ktorých si môžete užívať slnečné lúče a kúpanie v priezračnom mori, sú mestečká Tolo, Patras, Napflio, Kalamata, Coron, Modon,Porto Heli, Pori.

Veľmi malebným a fotogenickým krajom je oblasť Mani nachádzajúca sa v južnej časti Peloponézu. Strediskom oblasti je mestečko Aeropoli, ktorému dominuje kamenný kostol a turecká pevnosť. Posedieť počas dovolenkovej prechádzky si tam môžete v takomto romantickom prostredí…

kam do Grécka
foto: Victor Manolito

V oblasti Mani však nájdete napríklad aj mestečko Kardamili s očarujúcim pobrežím, ktoré vidíte na úvodnej fotke Peloponézu. Podľa jednej z bájí je toto mesto jedným zo siedmich, ktoré ponúkol Achilleovi Agamemnón počas trójskej vojny. A hoci vás tieto mýtické príbehy bohvieako nenadchýnajú, musíte uznať, že je to jednoducho nádhera…

Zaujímavou informáciou pre mnohých bude možno to, že podnebie na tomto polostrove je trošku chladnejšie ako na ostatných gréckych ostrovoch. Ak teda patríte medzi ľudí, ktorí neznášajú horúčavy, Peloponéz bude pre vás skvelou dovolenkovou destináciou!

6. Ostrov Mykonos

kam do Grécka

Mykonos – presne tak sa volá to očarujúce miesto, ktoré si mnohí z nás ako prvé predstavíme, keď sa povie Grécko. Veterné mlyny, modré stolčeky s kockovanými obrusmi, žiarivo biele domčeky, sýtomodré drevené dvierka a okenice. K tomu všetkému pridajme ešte krivoľaké romantické cestičky k malým tavernám, v ktorých na nás čakajú pohostinní domáci.

Tisíce turistov z celého sveta si neváhajú za tento zážitok na celý život priplatiť. A je pravda, že deň dovolenky na tomto ostrove vás tu vyjde najdrahšie, vraj dokonca ešte drahšie ako na ostrove Santorini, ku ktorému sa v tomto rebríčku najkrajších miest v Grécku ešte dostaneme, nebojte. :)

Okrem už spomenutého, tu ešte nájdete na každom rohu nejaký kostolík alebo pelikána, ktorý je maskotom Mykonosu.

No a keď budete mať toho zasneného pohľadu na všetko navôkol už dosť, tak stačí vyraziť na obľúbené pláže.

Máte na výber tichšie a komornejšie pláže s pokojnou atmosférou, ale aj také (ako napríklad pláž Paradise patriaca medzi najkrajšie pláže v Grécku), na ktorých zažijete nočnú plážovú party, s ktorou budú spokojní aj tí najnáročnejší.

Prečítajte si: Poznáte najkrajšie pláže v Grécku? Toto je zoznam TOP 15!

5. Ostrov Kréta opradený legendami

Kam do Grécka

Bájna Kréta opradená legendami a mýtmi, je krásny a, vďaka svojmu subtropickému podnebiu, aj veľmi slnečný ostrov. Aj tu nájdeme nádhernú prírodu, piesočné pláže ako stvorené na romantické prechádzky a azúrovo modré more. Tešiť sa môžete aj na typické olivové háje, z ktorých tu mimochodom robia jeden z najkvalitnejších olivových olejov na svete. 

V porovnaní s inými gréckymi ostrovmi je tu ale naozaj horúco. Je to totiž ten najjužnejší ostrov, ktorý spája Európu s Afrikou. Výhoda je to hlavne pre tých turistov, ktorí si svoju dovolenkovú sezónu chcú ešte minimálne o mesiac predĺžiť. Ešte aj koncom septembra tu zažijete pravé horúce leto.

Ak si potrpíte na krásne pláže, môžete byť s rozhodnutím dovolenkovať na ostrove Kréta absolútne spokojní. Niektoré z tunajších pláží sú totiž vyhlásené za tie najkrajšie pláže v Európe!

Učaruje vám napríklad pláž Elafonisi v lagúne s ružovkastým pieskom. V oblasti Chania sa nachádza prekrásna pláž Balos, s morom, ktoré hrá všetkými odtieňmi tyrkysovej. Trojicu jedinečných pláží na Kréte dopĺňame o obľúbenú pláž Red Beach. 

Ak uvažujete o letnom leňošení na ostrove Kréta, určite si prečítajte aj náš článok:

Horúca Kréta a jej najlepšie pláže… Týchto 10 vás dostane!

K najkrajším miestam na Kréte patria historické mestá Chania a Rethymno, malebný prístav Agios Nikolaos, z ktorého môžete podniknúť výlet loďou na blízky ostrov Santorini či nádherná oblasť na severe ostrova s príznačným názvom Bali. 

Na tomto ostrove sú zaujímavé aj ľudové tradície, zvyky, tance a typická grécka hudba. Čo je obzvlášť užitočná informácia – hlavne pre dámy :), obyvatelia Kréty sú tí najtemperamentnejší zo všetkých Grékov. Tak veľa šťastia a príjemnú zábavu!

4. Tajomné Delfy

kam do grécka

Hneď po Akropole v Aténach sú Delfy druhým najvýznamnejším archeologickým miestom. Patria medzi tie najpôvabnejšie grécke antické pamiatky vôbec. Nachádzajú sa asi 2,5 hodinky od Atén, z ktorých si výlet na toto fascinujúce miesto jednoducho musíte urobiť – a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Za prvé, Delfy mali v starých dobách až neuveriteľný význam, keďže tam bola najdôležitejšia veštiareň staroveku, kde sa rozhodovalo o vojnách, manželstvách či politike. Mocní vládcovia a pútnici z celého sveta sem prichádzali s drahými darmi a s prosbou o veštbu a radu od hlavnej kňažky Pýthie. 

Za druhé, čaká tam na vás naozaj dychberúca scenéria celého okolia, prekrásny pohľad do údolia končiaceho až morským pobrežím, a za tým všetkým týčiace sa majestátne pohorie Parnas.

A za tretie, cesta autobusom po úzkych serpentínach je aj v skutočnosti naozaj taká dramatická ako vo filme „Moja tučná grécka svadba“. Ak ste ho videli, tak viete, na čo sa môžete tešiť :). A ak ste ho nevideli, ale Grécko a komédie milujete, tak si ho ešte určite pozriete…

3. Fascinujúca Meteora

kam do Grécka

A kam do Grécka za niečím skutočne výnimočným? Navštívte svetovo známu Meteoru. K tomuto obrázku ani veľmi niet čo dodať – skôr len povzdych, vidieť to raz aj naživo. Nebude to ale vôbec také nereálne, ako by sa mohlo zdať. Na toto miesto sa už bežne organizujú fakultatívne výlety z bližších gréckych letovísk.

Sú to kláštory, tzv. „monastiere“ postavené na vrcholkoch skál v oblasti Tesálie. Začali sa stavať už okolo 14 storočia, a spolu ich je 24. Ich výstavba bola v tých časoch bez akýchkoľvek strojov mimoriadne ťažká. Dnes ich je obývaných iba 5, a sú úžasne vypracované a vyzdobené originálnym nábytkom a cirkevnými ikonami. Najčastejšie sa prehliadky poriadajú do mužského kláštora Varlaam a ženského Roussanu.

2. Božská Kefalónia

Kam do Grécka

Idylické letoviská, pôvabné mestečká, krásna príroda, skvelá grécka kuchyňa, ale predovšetkým nádherné pláže. To všetko ponúka Kefalónia, najväčší ostrov v Iónskom mori nachádzajúci sa medzi Zakynthosom a Lefkadou. Niektorí ho nazývajú aj ostrovom kontrastov, keďže na jednej strane ostrova sa nachádzajú nekonečne dlhé piesočné pláže ako stvorené na dokonalý relax a podvečerné prechádzky, kým tá druhá ponúka bujnú zeleň, pohoria a lesy.

Ak vás láka romantika, navštívte jednu z najkrajších pláží v Gréckupláž Myrtos. Tiahne sa na severozápade ostrova v oblasti Pylaros a je skutočne až gýčovo krásna. Mohutné skaly, nádherné výhľady a to najmodrejšie more, aké ste kedy videli. Tá pravá romantická atmosféra však príde až so západom slnka. Vychutnať si ho z tejto pláže je totiž zážitkom na celý život.

V blízkosti pláže Myrtos nájdete aj známu dedinku Assos s autentickou atmosférou, ktorú nájdete takmer na každej pohľadnici ostrova. Pestrofarebné fasády domov, tradičný prístav a príjemná pobrežná promenáda. Určite jej návštevu nevynechajte, a nezabudnite si užiť a nafotiť jej čarovné zákutia prevoňané kvetmi.

Jedinečnou plážou, na ktorej sa rozhodne oplatí zastaviť, je aj pláž Xi. Je zvláštna červenkastou farbou piesku, ktorý sa doslova vyníma na žiarivom bielom skalnatom pozadí. Ako už jej názov napovedá, pláž je v tvare písmená Xi. Je obľúbená aj medzi rodinami s deťmi. Ak si ju budete chcieť užiť, vyberte sa na juh Kefalónie do oblasti Paliki, asi 10 km od mesta Lixouri.

Ďalším skvostom, ktorý ocenia všetci dobrodužstva-chtiví dovolenkári, je očarujúca jaskyňa Melissani, do ktorej sa môžete ísť pozrieť v rámci výpravy na loďkách. Časť jaskyne sa zrútila a vytvorila jedinečné jazero s priezračnou a nádherne sfarbenou vodou. Cez otvor totiž dopadajú dovnútra jaskyne slnečné lúče, ktoré na hladine vytvárajú fascinujúce odlesky.

Iba dva kilometre od tejto jaskyne sa nachádza mestečko Sami, ktoré je takisto jedno z najkrajších miest v Kefalónii. A takto by sme mohli ešte pokračovať a pokračovať… Ak sa pýtate, kam do Grécka za pohodou, romantikou a krásnymi nepreplnenými plážami, odpoveď je Kefalónia.

Mohlo by sa vám páčiť: Kefalónia – TOP 12 najkrajších pláží

1. Romantický ostrov Santorini

Kam do Grécka

Jeden z najmalebnejších ostrovov na celom svete, kúzelný ostrov Santorini. Podobne ako Mykonos, je plný kykladskej architektúry, celý modro-biely, ale predsa iný a originálny. Svojím úžasným výhľadom na more priamo z terasy či bazéna, na západ slnka nad Calderou, a nekonečnými schodíkmi, po ktorých sa môžete počas horúceho dňa nechať zviezť aj tunajším „dopravným“ prostriedkom, oslíkom…

Vedeli ste, že tento „pohľadnicový“ ostrov Grécka, považujú mnohí za bájnu Atlantídu? Jeden z najväčších výbuchov sopky v dejinách ľudstva sa totiž odohral práve tu. Zostali po ňom len zvyšky krátera a ruiny, na ktorých časom vyrástla táto pozoruhodná dovolenková destinácia.

TOP zájazdy SANTORINI

Cez deň si doprajte kúpanie na jedinečnej čiernej či červenej pláži alebo v termálnych prameňoch na ostrovčekoch Palea Kameni a Nea Kameni. Potom si vychutnajte obed v očarujúcom hlavnom meste Fira, a neskôr vyrazte na plavbu typickou gréckou plachetnicou okolo sopečného krátera.

No a večer si pri západe slnka v malebnej dedinke Oia vychutnajte ruka v ruke tú najromantickejšiu prechádzku, akú si vôbec viete predstaviť. Dokonalý deň na Santorini máte za sebou ;).

kam do grécka na dovolenku santorini

Ak máte chuť na takéto kúzelné ubytovanie na Santorini, vyberajte čo najskôr. Ideálnym časom na rezerváciu je už december – január.

Pri ubytovaniach totiž žiadne last minute neplatia… Jednoducho, kto prv príde, ten prv berie – to najkrajšie a za najvýhodnejšiu cenu:

A pokiaľ by sa vám zdalo, že sme na niektoré krásne miesta Grécka zabudli, nie je tomu úplne tak. Pripravujeme pre vás článok o kúzelných ostrovoch, ktoré vyrážajú dych. Za všetky spomenieme aspoň voňavý Zakynthos, filmovo preslávený Skopelos či zakvitnutý Paros.

Tak už viete, kam do Grécka na dovolenku? 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním alebo lajkom! Ďakujeme!

Podobné články