turecko alanya a side čo vidieť tipy

Dovolenka Turecko – 14 tipov na zážitky v letoviskách ALANYA a SIDE!

Pokračovať budeme tipmi, čo všetko sa oplatí vidieť a zažiť počas dovolenky v ďalšom obľúbenom tureckom letovisku Side.

Dovolenka v tureckom SIDE – 6 tipov ako si ju užijete!

1. Starobylé mestečko Side

dovolenka turecko - side čo vidieť

Side alebo „granátové jablko“ je historické mestečko s krásnym pobrežím. Historické je preto, lebo je to vlastne staroveká Pamphilia s vyše 2 000 rokov dlhou históriou.

Dnes má toto miesto neopakovateľnú atmosféru, ktorú môžete zažívať pri prechádzke po rímskej hlavnej ulici Cardo, popri ruinách divadla, starodávnych piliéroch, cez námestie Agora, alebo navštívite kúpele a zrúcaninu chrámu boha Apolóna. Za najkrajšiu pamätihodnosť je považovaný amfiteáter, do ktorého sa zmestilo viac ako 20 tisíc ľudí.

Samozrejme to nie je všetko, čím je letovisko Side zaujímavé. Večer si môžete vyjsť na hlavnú triedu Liman Caddesi, ktorá je plná obchodíkov, suvenírov, reštaurácii a kaviarní.

Pri prechádzke kamennými úzkymi uličkami a pobrežím budete cítiť zvláštnu príchuť orientu.

2. Krásne pláže v Side

dovolenka turecko - side čo vidieť

Ak máte v pláne väčšinu dovolenky stráviť relaxovaním pri mori, čakajú tu na vás nádherné piesočnaté pláže. Toto letovisko je preto ideálne aj pre rodiny s deťmi

Ponúka veľký výber hotelov a rezortov rôznych kategórií. Práve tu nájdete tie typické turecké hotelové komplexy s obrovskými, nádherne upravenými záhradami, ktoré sú ako stvorené pre all inclusive dovolenku v Turecku:

dovolenka turecko - side čo vidieť

V Side a okolí si môžete užívať tieto 3 pláže:

Najväčšou plážou pre verejnosť v letovisku Side je Port Beach, teda „prístavná pláž“, ktorá vás očarí jemným pieskom. V blízkosti sa nachádza miestny prístav.

Východná pláž – East beach je pokojnejšia piesočnatá pláž, na ktorej môžete stráviť pohodový dovolenkový deň. Je to najmä vďaka tomu, že medzi turistami nie je až tak známa, a využívajú ju na letné radovánky pri mori hlavne domáci.

Tretiu plážou, ktorú si môžete vychutnať, je Çıralı Beach vzdialená približne 2 hodiny od letoviska Side. Ak sa pýtate, či sa tento výlet oplatí, tak určite áno. Táto pláž dlhá až 4 kilometre sa nachádza v prírodnej rezervácii a môžete sa tešiť na krištáľovo čisté more a dokonca aj obrovské korytnačky z druhu Caretta Caretta.

Ak nemáte radi len také plážové „ničnerobenie“ a radi skúšate vodné športy, na plážach v Side nájdete širokú ponuku možností ako sa zabaviť. Môžete tu vyskúšať windsurfing, vozenie na vodných skútroch či banánových člnoch a rôzne iné aktivity.

3. Tip pre aktívnych dovolenkárov

dovolenka turecko - side čo vidieť

Na svoje si počas dovolenky v Turecku v krásnom Side prídu aj tzv. „akční“ dovolenkári. Turisti si v tejto oblasti chvália predovšetkým potápanie, parasailing, alebo aj jazdy na koni či štvorkolkách. Tým najobľúbenejším zážitkom je však splavovanie divokej rieky.

4. Plavba po zelenom kaňone

dovolenka turecko - side čo vidieť
dovolenka turecko - side čo vidieť

Ďalším tipom na výlet plný zážitkov, ktorý môžete absolvovať počas dovolenky v tureckom Side, je oddychová plavba zeleným kaňonom vyznačujúcim sa čistou vodou smaragdovej farby. Počas dňa si môžete vo vodách kaňonu dokonca aj zaplávať.

Plaviť sa budete dvojposchodovou loďou, na ktorej vás okrem nádherných pohľadov na okolitú prírodu, čaká aj obed v záhradnej reštaurácii či návšteva vodopádov Manavgat.

Odporúčame ale poriadne si vybrať medzi ponúkanými plavbami a pozrieť si recenzie na internete presne z tej spoločnosti, ktorá plavbu poriada a presne sa spýtať, ako bude plavba vyzerať a v ktorej reštaurácii budete jesť. Ceny sa pohybujú od 40€ pre dospelých, rozdiel v kvalite však býva veľký. Ak si však vyberiete správne, užijete si krásny deň.

5. Výlet do minulosti – Aspendos a Perge

dovolenka turecko - side čo vidieť

Milovníci histórie určite ocenia možnosť vydať sa na výlet za starobylými rímskymi pamiatkami. Jednou z nich je rímsky amfiteáter Aspendos, ktorý sa nachádza približne polhodinku od Side autom. Je to najzachovalejší amfiteáter na svete. Okolo neho sa v minulosti nachádzalo známe rímske mesto, momentálne si tam môžete pozrieť vykopávky. V amfiteátri sa však dodnes organizujú koncerty či divadelné hry.

Ďalším tipom na výlet je Pergé, staroveké rímske ruiny historického mesta. Pergé, ktoré bolo čase najväčšej slávy bydliskom pre približne 10 000 ľudí, sa na týchto miestach nachádzalo už v dobe bronzovej.

Z majestátnych palácov a svätostánkov toho už veľa nezostalo, pokochať sa však môžete stále zachovalým divadlom. Od Side je vzdialené asi hodinu času autom, veľmi blízko letoviska Antalya, takže tento výlet za históriou môžete jednoducho spojiť s návštevou tohto krásneho mesta.

6. Pravá turecká káva

A keď už budete mať výletov dosť, užite si vytúžený oddych s nohami zaborenými do mäkkučkého piesku a pohľadom na šíre more v Side, ideálne aj s dúškom kvalitnej voňavej tureckej kávičky… presne tak ako vidíte na tejto fotografii.

Pripravia vám ju podľa tradičnej tureckej receptúry a postupov a nemá nič spoločné s klaickým „turkom“, akého si radi kedysi robievali naši rodičia. Pripravuje sa varením v kovovej, väčšinou medenej nádobe s dlhšou rúčkou, tzv. džezve, čo je typická príprava aj v Sýrii, Arménsku či na Balkáne. Ochutená je kardamómom, prípadne škoricou a cukrom.

Dostali ste práve chuť na kávu? Lebo my áno. A na dovolenku v Turecku tiež… :)

A ako sa dovolenkovalo v letoviskách Side a Alanya vám? Ak ste našli nejakú super atrakciu, alebo máte iný tip (ktorý samozrejme chcete prezradiť :)) , napíšte nám prosím do komentárov.

Ak sa vám článok plný tipov na výlety v Alanyii a Side páčil, zdieľajte aj so svojimi priateľmi! Ďakujeme!

Podobné články