dovolenka na ostrove Hvar

Chorvátsko z dovolenkového zápisníka… Deň druhý: Hvar

Poviem Vám pravdu. Zo Splitu sa mi ešte nechce odísť, má čarovnú atmosféru. Pri pohľade na slnkom zaliaty a palmami obkolesený prístav, cítim, že by som si tam ešte vedel predstaviť stráviť pár dovolenkových dní, ale nič sa nedá robiť, breh sa pomaly vzďaľuje..

Hvar – Ako ma privítalo levanduľové mesto

dovolenka chorvátsko Hvar

O jedenástej prichádzame do mesta Hvar. Na mramorovom prístavisku ma vítajú benátske vilky pokryté červenými strechami.

Ale to nie je to úplne prvé, čo ma na tomto mieste zaujme. Ešte som ani nebol nohami na pevnine, a už mi do nosa udrela silná vôňa levanduľe. Hlavne v letných prázdninových mesiacoch je vzduch levanduľovou a rozmarínovou vôňou úplne presýtený.

dovolenka chorvátsko Hvar

Je to pre Hvar typické, a tak ak by ste toho odóru mali za váš pobyt ešte málo, miestni obchodníci sú pripravení, a ponúkajú výrobky od výmyslu sveta – cez vonné vankúšiky, aromatické oleje a mydlá, voňavky až po homeopatické lieky.

Na miestnom trhovisku toho nájdete oveľa viac. Malé stánky lemujúce nábrežie sa medzi sebou bijú o čo najlepšie miesto a tak nie je problém vedľa predajcu so striebornými náramkami a tyrkysovými náhrdelníkmi vidieť stánok sokoliarov.

dovolenka chorvátsko Hvar

Poberajúc sa ďalej po nábreží, som sa dostal k celej flotile superjácht. Jedna z nich je tak obrovská a kolosálna, že to vyzerá že prístav je jej malý a potrebovala by svoje vlastné súkromné prístavisko :). Na jej palube je starší opálený pán pochutnávajúci si na čerstvom homárovi a víne. Na susedných „jachtičkách“ sa zas slnia a užívajú si Hvar ďalší dovolenkári. Aj takto sa dá vychutnávať Chorvátsko.

dovolenka chorvátsko Hvar

Po chvíli som sa dostal k námestiu, na ktorom ma čaká moje elegantné útočisko na najbližšie noci. Hotel Palace bol kedysi domovom vojvodu zo 16 storočia. Z izby mám úžasný výhľad na celý prístav, borovice, aj vodu…

A môžem smelo povedať, že hoci som už videl tyrkysový karibik, a tmavomodré egejské more, táto voda vyzerá vážne inak. Nie nadarmo, o nej svojho času aj Jacques Cousteau vyhlásil, že je to tá najpriezračnejšia voda, akú kedy videl.

dovolenka chorvátsko Hvar

Ale viac až zajtra – teraz odchádzam po mojich vlastných tajných hvarských chodníčkoch…

Ďalšiu časť rozprávania tohto cestovateľa nájdete tu: 

Z dovolenkového zápisníka – Chorvátsko deň tretí
 

Dovolenka Chorvátsko

Podobné články