dovolenka v Chorvátsku, split, lonely planet

Z dovolenkového zápisníka… Chorvátsko – deň prvý

[fb_button]

Moja dovolenka v Chorvátsku: deň prvý – Split

„Chorvátsko som si vybral potom, ako mi každý z mojich priateľov, ktorí už mali tú česť dovolenku v tejto krajine absolvovať, donekonečna omieľal, že tam sa raz určite musím pozrieť. Že len tam sa dá vidieť to najmodrejšie more na svete.

 

dovolenka Chorvátsko

 

A tak som tu. Sedím a jem čerstvé kalamáre v kamennej reštaurácii v meste Split – jednom z najkrajších miest chorvátskeho juhu. Bol postavený pred takmer 2 tisíckami rokov a stále si zachováva úžasnú atmosféru starovekého Ríma. Je mi samozrejme úplne jasné, že tí krásne upravení, dobovo oblečení čašníci pobehujúci v tunikách nie sú ozajstní, ale aj tak zreteľne cítim ako to tu dýcha históriou.

 

dovolenka Chorvátsko

 

Po obede sa vyberiem na prechádzku po meste a hneď sa mi naskytá zvláštny pohľad. Pri katedrále sv. Dominika sa koná svadba. Pozerám sa na krásnu nevestu sediacu v tieni starobylej sochy sfingy ako niečo ťuká do svojho mobilu – úžasné divadlo pre oči, ako sa na jednom mieste v tom horúcom lete krásne spája zaprášená história s každodenným životom moderných obyvateľov tohto dovolenkového mestečka. Aj toto je Split – miesto, kde sa luxusné značky z celého sveta miešajú v starobylých uličkách s duchmi rímskych cisárov a stredovekých obchodníkov.

Keď už sme pri histórií, určite nezabudnite v starej časti Splitu navštíviť Diokleciánov palác, ten zážitok za to stojí. Jeho centrálnu časť tvojí katedrála sv. Duje, ktorá vznika z mauzólea cisára Diokleciána. Pri severnej stene na vás zase čaká známa socha biskupa Gregora z Ninu, no a cestou na nábrežie sa musíte bezpodmienečne zastaviť na trhu sv. Dominika.

 

dovolenka Chorvátsko

 

Ja sa pomaly poberám na hotel, dnes pôjdem spať skôr, pretože skoro ráno ma čaká plavba katamaránom na ostrov Hvar.“

Ďalšiu časť rozprávania tohto cestovateľa nájdete tu: Z dovolenkového zápisníka – Chorvátsko deň druhý

 

[fb_button]

 

 

Dovolenka Chorvátsko

 DOVOLENKA CHORVÁTSKO FIRST a LAST MINUTE zájazdy a ubytovanie v Chorvátsku!  

 

Podobné články