čo vidieť v dubaji

Čo treba vidieť v Dubaji? 12 tipov pre vašu dovolenku – II. časť

Hľadáte tipy čo počas svojej blížiacej sa dovolenky v Dubaji musíte vidieť? Po prvom článku, ktorý som napísala po návrate z tejto fascinujúcej krajiny, dnes pokračujem s ďalšími tipmi, aby ste si dovolenku v Emirátoch užili skutočne naplno. A nie, nemám na mysli len prechádzky po megalomanských nákupných centrách, aj keď aj tie sú rozhodne veľmi zaujímavé… :)

Mojich prvých 7 tipov čo vidieť v Dubaji, bolo:

  1. Dubai Marina
  2. Palmový ostrov a veľkolepý Palm Atlantis
  3. Aquaventure Waterpark
  4. Pláže v Dubaji
  5. Burj Al Arab
  6. Rám Dubaja Dubai frame
  7. Kvetinová záhrada Miracle Garden

Môžete si o nich prečítať tu: Dovolenka v Dubaji – 12 tipov, čo musíte vidieť! I. časť.

Dovolenka v Dubaji – tipy čo vidieť II.

8. Burj Khalifa a výhľad na Dubaj

čo vidieť v Dubaji

Burj Khalifa (číta sa Burdž Chalífa) je najvyššia budova sveta s nadlhším výťahom, má 828 metrov a 163 poschodí. Celá budova je postavená v tvare stalagmitu, čo zaručuje jej výnimočnú stabilitu aj vo veternom počasí. Dostavaná bola extrémnou rýchlosťou, keďže len za jeden týždeň vyrástlo 1 až 2 celé poschodia!

Hotel Armani Dubai zaberá celých 39 poschodí tejto úchvatnej budovy a apartmány v ňom navrhoval osobne Giorgio Armani. Ak by ste mali chuť prespať v jednej zo 304 izieb, cena za noc začína od 750 eur… Tak luxus je luxus :).

Vyhliadková plošina s výhľadom na celý Dubaj sa nachádza na 124 a 125. poschodí, kam sa odveziete superrýchlym výťahom len za 1 minútu! Vyhliadka je naozaj výnimočná, nakoľko vďaka preskleným stenám tejto budovy máte možnosť vychutnať si 360° pohľad na púšť, mesto a oceán. Za pekného, jasného počasia dovidíte až do vzdialenosti 80 km.

Cena lístka v závislosti od veku návštevníka a celkového času prehliadky, začína od 44€. Ak si tento zážitok nechcete nechať ujsť, odporúčam zarezervovať si lístky v dostatočnom predstihu – 2 týždne a viac, keďže o túto atrakciu býva medzi turistami veľký záujem.

Obed v luxusnej reštaurácii Atmosphere s kapacitou 80 hostí je možné užiť si o 2 poschodia nižšie, na 122-tom podlaží. Nachádza sa vo výške 442 metrov, čo z nej robí najvyššie položenú reštauráciu na svete!

9.  Romantika v Benátkach Dubaja – Souk Madinat

čo vidieť v Dubaji
foto: leoniehanne

Ďalšou z vecí, ktoré treba počas dovolenky v Dubaji určite zažiť, je výlet do tzv. Benátok Dubaja. Veľa návštevníkov sa o tejto časti Dubaja vyjadrujú ako o tom najlepšom, čo tu zažili.

Je to vlastne hotelový komplex, v rámci ktorého je umelo vybudovaný kanál, ktorým sa môžete plaviť loďkami „abra“. Plavba stojí 75 Aed, čo zahŕňa asi 20-25 minút so sprievodcom.

Souk Madinat Jumeirah, teda pravý arabský bazár, vás doslova vtiahne do farieb, vôní a chutí orientu. Prejdite sa po tomto trhovisku pod zdobenými lampášmi a vyberte si čo len chcete. Od korenia, cez lokálne šperky, typické šály a šatky, až po topánky.

čo vidieť v Dubaji

Ja osobne odporúčam zájsť si tam aj večer a dopriať si večeru v jednej z nespočetných reštaurácii alebo pubov so živou hudbou na tomto fascinujúcom mieste starého Dubaja.

Skvelé jedlo si vychutnáte v romantickej atmosfére všadeprítomných svetielok odrážajúcich sa na nočnej vode s výhľadom na Burj Al Arab. Miesto ako stvorené pre všetky romantické duše…

10. Nákupné centrá v Dubaji – kam za nákupmi

Poriadnym zážitkom v Dubaji pre vás určite bude aj nakupovanie, a najmä prechádzka perfektne vybudovanými a do detailu premyslenými nákupnými časťami. V niektorých z nich som nemohla uveriť vlastným očiam, čo všetko sa dá do shoping mallu vlastne umiestniť.

Tu je pár obchodných centier, kam sa môžete vybrať na nákup alebo len tak na výlet, aby ste si pozreli, čo ste ešte v žiadnom „nákupáku“ určite nevideli:

The Dubai Mall

čo vidieť v Dubaji
foto: instadubaivisa.com

Tento obrovský, druhý najväčší shopping mall sveta, uvíta vyše 80 miliónov návštevníkov ročne, čo je približne o 20 miliónov viac ako počet návštevníkov New Yorku za rovnaký čas!

Čo si v ňom určite nesmiete nechať ujsť, je pohľad na 24 metrov vysokú vodnú atrakciu navrhnutú singapurskymi architektmi v roku 2009. Volá sa „Divers fountain“ – fontána potápačov.

Okrem toho tu nájdete napríklad aj podmorskú zoo a v DubaiMall Aquarium sa môžete prejsť najdlhším tunelom, aký bol v rámci podmorského sveta vytvorený. Vstupné začína od 100 AED/osobu, čo je približne 25 eur.

Ak by ste tu boli s deťmi, a toto všetko by im bolo málo, vezmite ich do krytého detského zábavného parku SEGA Republik so 150 atrakciami. Tak snáď im bude stačiť :).

Dubai Mall sa nachádza v samotnom centre Dubaja v časti Downtown Dubai a okrem 1 200 obchodov a množstva vnútorných atrakcií vás zaujme aj svojimi reštauráciami, ktorých vonkajšie terasy ponúkajú nádherný výhľad na „tancujúcu“ fontánu a už spomínanú najvyššiu budovu sveta.

čo vidieť v Dubaji

Určite sa teda oplatí zastaviť aj vonku, na jedno alebo aj viac nezabudnuteľných predstavení Dubajskej fontány. Trvajú cca 5 minút a sú samozrejme zdarma. Môžete si ich užiť každý večer medzi 18-tou a 23tou, pričom sa opakujú v intervale približne 30 minút.

Počas dňa býva táto fontánová show spustená o jednej a pol druhej poobede, v piatok to býva o pol druhej a druhej poobede, a pri dennom svetle na tyrkysovo sfarbenom jazere Burj Khalifa Lake to má zase úplne inú atmosféru.

Ja som fontánu natočila pri neskorej večernej prechádzke:

A hneď potom sme zakotvili na večeru v reštaurácii Texas road house, kde som mimochodom jedla ten najlepší steak na svete! Tak ak chcete ísť na istotu, tu určite nebudete sklamaní.

Dubai Marina Mall

čo vidieť v Dubaji

Dubai Marina Mall je moderný shopping mall, ktorý nájdete priamo v prístave Dubai Marina. Užiť si tu môžete nákupy v 160 obchodoch rôznych medzinárodných, aj cenovo dostupných značiek a takisto rôzne služby a aktivity pre dospelých aj deti.

Ak popritom vyhladnete, vybrať si môžete z obrovskej ponuky možností, od tých cenovo najvýhodnejších fast food občerstvení v interiéri food-courtu až po posedenie na terasách špičkových reštaurácií priamo pod holým nebom s romantickým výhľadom na prístav. Priamo pred obchodným centrom sa tiež často počas večerov konajú rôzne eventy, na ktorých sa môžete cestou z obchodov zastaviť.

Mall of Emirates

čo vidieť v Dubaji

To je ten známy shopping mall, v ktorom si okrem nakupovania môžete dopriať aj instantné schladenie počas lyžovania na umelom zasneženom svahu a osviežiť sa teplotou okolo 2 stupňov Celzia. Nemusíte si však kvôli tomuso sebou do Dubaja baliť aj svoju lyžiarsku kombinézu. Teplé oblečenie a všetko príslušenstvo je samozrejme možné si požičať na mieste.

Souk al Bahar

čo vidieť v Dubaji

Ak budete mať po modernom svete nákupov a nablýskaného luxusu chuť na niečo iné, zájdite do Souk al Bahar. Na rozdiel od vyššie spomenutých je toto nákupné stredisko vytvorené v typickom arabskom štýle.

Nájdete ho blízko Benátok Dubaja, takže si sem môžete z výletu do Souk Madinat Jumeirah odskočiť na ďalšie nákupy dovolenkových suvenírov.

11. Old City – výlet za atmosférou do starého mesta Dubaja

čo vidieť v Dubaji
čo vidieť v Dubaji

Ak ste ako malí mali radi rozprávky z tisíc a jednej noci, určite sa vám zapáči aj Old City – staré mesto Dubaja, kde nájdete množstvo bazárov. Je to jedna z najstarších častí Dubaja s atmosférou, akú v luxusných častiach Dubaja nezažijete.

Medzi jednotlivými časťami Old City sa môžete presúvať typickými lodičkami za symbolickú cenu 1 Dirham, čo je skutočne skoro zadarmo. Okúzli vás tunajšia atmosféra starých čias a arabských tradícií, pretože celá štvrť je jedným veľkým pouličným trhom plným stánkov so všetkým možným, najmä ale s látkami typických orientálnych vzorov, stovkami druhov rôznych korenín či zlatom.

čo vidieť v Dubaji

Keď sme už pri tom zlate, ak vás táto téma láka, určite si nesmiete nechať ujsť výlet na najväčší zlatý trh na svete – Gold Souk (čiže Zlatý trh).

12. Výlet do Abu Dhabi

Ak budete dovolenkovať v Dubaji a budete chcieť toho vidieť čo najviac, určite sa oplatí urobiť si výlet aj do Abu Dhabi. Ponúka toho nespočetne veľa zaujímavého k videniu.

Za všetko spomeniem len Ferrari world, čo je pastva pre oči a zážitok najmä pre pánsku časť dovolenky a milovníkov motošportu rovnako ako Yas Marina.

Mešita ako z rozprávky – Sheikh Zayed Grand Mosque

čo vidieť v Dubaji
čo vidieť v Dubaji

Tým najpopulárnejším miestom pre turistov však bude niečo iné – monumentálna mešita The Sheikh Zayed Grand Mosque, ktorá je síce len treťou najväčšou, ale rozhodne tou najzdobenejšou mešitou pre bohoslužby na svete. Rozkladá sa na ploche viac ako 22 tisíc metrov štvorcových a pojme takmer 50 000 návštevníkov a modliacich.

Mešita predstavuje vizionársku myšlienku zakladateľa Emirátov menom Sheikh Zayed bin Sultan Al- Nahyan, ktorý veril, že nič nie je nemožné. A podľa toho to aj na jeho mieste odpočinku, v tejto slávnej mešite, vyzerá.

Na nádvorí sa nachádza 1048 stĺpov zdobených 24 karátovým zlatom a drahými kameňmi. Biely mramor z Maroka, vysoké minarety, honosne zdobené kupoly a priečelia, ale aj najväčší luster sveta vás ohromia.

Mešita je mimo času modlitieb prístupná pre verejnosť a neplatí sa dokonca ani vstupné. Je potrebné však prísť vo vhodnom (priveľmi neodhaľujúcom) oblečení. Prehliadky sa zvyknú konať od nedele do štvrtka o 10, 11 a 17tej, v piatok o 17 a 19.30 a v sobotu o 10, 11, 14, 17- tej a 19.30, ale je možné sa ísť pozrieť dovnútra aj bez sprievodcu.

Kedy na dovolenku do Dubaja?

Nie je úplne jednoduché odpovedať na túto otázku, pretože to záleží najmä od toho, aké máte od dovolenky v Dubaji očakávania, či sa chcete najmä kúpať alebo skôr toho čo najviac zažiť a vidieť.

Pokiaľ máte v pláne skôr túlanie sa mestom, užívanie si nákupov na bazári a rôzne výlety, ideálnym obdobím pre vašu dovolenku budú zimné mesiace december až február, kedy si tu môžete užívať príjemné teplé prechádzky pri približne 21 stupňoch.

Ak však idete vyslovene kvôli moru, najteplejšie more tu býva od apríla/mája do novembra. Pozor na obrovské horúčavy od júna do augusta!

dubaj ubytovanie

Ak bol pre vás tento článok o dovolenke v Dubaji užitočný, lajkujte a podeľte sa oň aj so svojimi známymi! Ďakujem, Ina :)

Podobné články