kam na exotickú dovolenku

Kam na exotickú dovolenku? Prinášame vám 10 skvelých tipov!

Máte chuť si túto zimu spríjemniť dovolenkou na pláži? Predstava je to príjemná, trochu zložitejšie však bude vybrať si konkrétnu destináciu. Kam teda na exotickú dovolenku?

Krajín, v ktorých sa počas zimných mesiacov môžete nabažiť horúceho piesku a hrejivých slnečných lúčov, je celkom dosť. Navyše, za posledné roky sú ponúkané zájazdy do týchto vzdialených destinácií výrazne lacnejšie a dostupnejšie. Ak sa vám podarí nájsť výhodný last minute do exotiky, o bezstarostnú dovolenku plnú slnka počas studených mesiacov máte postarané.

Kam teda za lákavým teplom vyraziť? Prinášame vám 10 skvelých tipov na exotickú dovolenku, na ktorú len tak nezabudnete!

 1. Maledivy

kam na exotickú dovolenku

Na ostrovnom štáte tvorenom súostrovím 19-tich koralových atolov v Indickom oceáne vás čaká naozaj rozprávková dovolenka. Priezračné lagúny, pláže s jemným, bielym pieskom a úžasný podmorský svet. Predstavy o tropickom raji si tu naplnia aj tí najnáročnejší turisti.

Každý z atolov je jedinečný, preto si tu na svoje prídu aj zamilované páry túžiace po oddychu v súkromí, ale aj rodiny s deťmi. Stačí si len vybrať oblasť, ktorá bude vyhovovať práve vám. Hlavnými destináciami Maledív sú Atol Ari, severný Male Atol a južný Male Atol.

Na ostrov Ari Atol sa z hlavného meste Malé dostanete hydroplánom za necelú polhodinku. Ubytovať sa môžete v domčekoch na pláži, ale samozrejme aj v tých ikonických fotogenických vilkách postavených na drevených koloch priamo v mori.

kam na exotickú dovolenku

Chcete zažiť nočný rybolov? Na Maledivách je to jeden z typických spôsobov trávenia horúcich večerov. Vychutnáte si západ slnka priamo z lode, posádka vám pomôže niečo uloviť, a keď sa zotmie, čaká vás výhľad na nebo plné hviezd…

Kedy ísť na dovolenku na Maledivy?

O počasie si tu nemusíte robiť veľké starosti. Vďaka rovníkovej polohe je veľmi stále. Celoročne tu vládne denná teplota 30-32 °C, ktorá v noci klesne na príjemných, dovolenkových 24°C. Sú však mesiace, ktoré sú pre dovolenku na Maledivách predsa len najvhodnejšie. Ktoré to sú?

Ak čakáte dokonalé slnečné počasie, vydajte sa na dovolenku v mesiacoch január až marec. Od apríla už začína byť trochu daždivejšie a máj je jedným z najdaždivejších mesiacov v tejto oblasti. Teploty sú síce stále okolo tridsiatky, ale často býva zamračené. Júl a august je vyvrcholením obdobia dažďov a silné búrky sa tu objavujú nielen po večeroch, ale častokrát aj počas dňa. Tieto 2 mesiace teda na dovolenku na Maledivách určite neodporúčame. Od septembra do decembra sa teploty pohybujú okolo 25-30°C a počasie je už oveľa stálejšie.

9 dní v nádhernom hoteli tu môžete stráviť za 1 231 eur.

2. Dominikánska republika

Kvalitná exotická dovolenka vás určite čaká aj v najmä v posledných rokoch veľmi obľúbenej Dominikánskej republike. Je to ostrov v Karibiku, ktorý nazval „rajom na zemi“ sám Krištof Kolumbus. Je to opäť destinácia, ktorá je vďaka svojej tropickej klíme a teplotám od 26-34°C atraktívna takmer počas celého roka. Pozor si dajte len na obdobie dažďov, ktoré tu býva v mesiacoch máj, jún, október a november.

Medzi najkrajšie miesta, ktoré sa tu počas dovolenky oplatí vidieť, patrí Punta Cana a rozprávková pláž Bavaro, ktorá predčí všetky vaše očakávania o nádherách Karibiku.

K ďalším vyhľadávaním letoviskám patrí Boca Chica a Juan Dolio v blízkosti hlavného mesta Porto Domingo či Puetro Plata s Playa Dorada na severe ostrova. No a tým, ktorí ocenia oázu pokoja v objatí tropickej vegetácie, odporúčame jednoznačne polostrov Samana.

V decembri sú napríklad v ponuke zájazdy od 1100€ a v marci od 879€ na 9 dní.

3. Bali

kam na exotickú dovolenku

Bali, najvyhľadávanejšie a najviac navštevované miesto v Indonézii, je najzápadnejší ostrov súostrovia Malé Sundy. Tento tropický raj, nazývaný tiež „Ostrov bohov“, láka dovolenkárov predovšetkým krásnymi prírodnými scenériami. Tú, ktorú vidíte na úvodnej fotke Bali, nájdete na východnom pobreží ostrova Nusa Penida, a volá sa veľmi príznačne pre tento poklad ukrytý pod útesmi – diamantová pláž „Diamond beach“.

Pláže ako z filmu však nie sú tým jediným, čo vás v tejto krajine očarí – ak teda vaším jediným cieľom nie je ležať a kochať sa tyrkysovou farbou mora.

Pre aktívnych turistov bude lákadlom posvätná sopka Mount Agung, termálne pramene a sopečné jazerá, pohľad na nekonečné ryžové polia, množstvo chrámov, ale aj vynikajúca lokálna kuchyňa, cibetková káva a tropické ovocie.

10 dňový zájazd na Bali vás pritom môže vyjsť už od 1 200 eur. Letenku s odletom z Viedne alebo Prahy môžete získať už od cca 700 eur.

4. Maurícius

kam na exotickú dovolenku

Ďalší nádherný ostrov, ako stvorený na romantickú exotickú dovolenku, je Maurícius ležiaci uprostred Indického oceánu, asi 900 km východne od afrického Madagaskaru. Uchváti vás svojím dažďovým pralesom, sopečnými krátermi a osviežujúcimi vodopádmi.

Tento, pôvodom vulkanický ostrov, obklopený krásnymi koralovými útesmi, je vyhľadávaný predovšetkým zamilovanými pármi, ktoré tu trávia svoje medové týždne alebo tu prežijú svoju nezabudnuteľnú svadbu na pláži. Okrem nich je Maurícius lákadlom pre surfistov a milovníkov potápania.

Turistické srdce ostrova sa nachádza okolo mestečka Grand Baie, ktoré nájdete na severe. Ak túžite po tých najkrajších plážach ako vystrihnutých z katalógu, zájdite na východné pobrežie. Pre rodinné dovolenky s deťmi odporúčame západnú časť ostrova Maurícius. Cena zájazdov sa pohybuje okolo 1100€/týždeň.

Maurícius je tiež známy aj ako „Ostrov sladkej vône“, a to vďaka omamnej vôni cukrovej trstiny, ktorá sa vznáša povetrím. Okrem sladkostí si tu môžete vychutnať aj rôzne, pre nás menej známe, druhy exotického ovocia, miestny rum a vynikajúce gastronomické špeciality, ktorými je Maurícius povestný. Miešajú sa v ňom totiž rôzne kultúry od francúzskych, cez kreolské, indické, ale aj čínske. Naozaj dokonalá exotika, ktorú je tu cítiť na každom kroku.

A kedy sa oplatí zbaliť si kufre a odletieť na Maurícius? Najobľúbenejším obdobím dovolenkárov je október až apríl.

5. Kuba

kam na exotickú dovolenku

Rytmy salsy, očarujúce západy slnka, letná pohoda, lahodný rum, vôňa cigár a nekonečné kilometre bielych pláží ako vystrihnuté z katalógu. Takto nejako vyzerá krajina plná kontrastov a zároveň perla Karibiku, Kuba.

Na dovolenkárov tu čakajú dva druhy pláží. Tie pokojné, panenské nachádzajúce sa na východnom pobreží ocenia skôr romantické povahy, kým turistov túžiacich po ruchu a skutočnej chuti latinskej Ameriky uchvátia známe strediská Varadero Santa Lucia. K ďalším obľúbeným plážam patria Playa Ancón, Plavas del Este a pláže na pobrežných ostrovčekoch, napríklad Cayo Coco.

Od novembra do apríla vás počas dovolenky na Kube čakajú príjemné teploty okolo 25°C a takmer žiadne zrážky. Naopak, od mája do októbra, v tzv. období dažďov, teploty stúpnu až na 30°C.

kam na exotickú dovolenku

V takej zaujímavej krajine, akou Kuba rozhodne je, by však bolo hriechom preležať celú dovolenku na pláži. Oplatí sa nasať atmosféru hlavného mesta Havana a prejsť sa jeho historickým centrom, alebo vybrať sa na výlet na tabakové plantáže a do výrobní cigár a pravého kubánskeho rumu v provincii Piňar del Rio.

Pre túto dovolenku počítajte so sumou od 1 000€ za týždeň strávený v exotike.

6. Srí Lanka

kam na exotickú dovolenku

Zaujímavou destináciou, kam sa vybrať na exotickú dovolenku v decembri až apríli, je aj ostrovný štát Srí Lanka. Je to skutočný tropický raj rozprestierajúci sa na ostrove Cejlón v Južnej Ázii. 

Turistov z celého sveta láka svojimi krásnymi piesočnatými plážami tiahnúcimi sa cez 1 600 kilometrov. Medzi tie najkrajšie patrí pláž z jemného bieleho piesku ukrytá v zátoke v najvyhľadávanejšom letovisku Unawatuna, pláž Nilaweli a Uppuveli na východnom pobreží či Hikkaduwa, Mirissa a nedotknutá pláž Weligama na juhu ostrova. Pláže však nie sú to jediné, čo vás na Srí Lanke očarí.

Čo všetko vás tu teda čaká?

Sýtozelené ryžové polia, ananásové a škoricové plantáže, neustále sa usmievajúci domorodci, skalné chrámy v Dambulla, zdolanie Adamovej hory, výlety loďou za indickými slonmi, domáci obed podávaný na banánovom liste, malebná scenéria čajových plantáží, horské masívy, vodopády, šťastní mnísi, ajurvéske masáže v obklopení bujnej vegetácie obkolesujúcej luxusné rezorty, a aj opice hompáľajúce sa na mangovníkoch.

A verte, či nie –  už aj Srí Lanka  patrí medzi dostupné exotické destinácie. 9 – dňový zájazd s odletom z Viedne vás totiž môže stáť menej ako 900 eur.

7. Spojené arabské emiráty

kam na exotickú dovolenku

Mimoriadne dostupným miestom pre exotickú dovolenku nielen počas zimných mesiacov sa stávajú aj Spojené arabské emiráty ležiace na pobreží Perzského zálivu. V tejto kozmopolitnej krajine plnej kontrastov sa stretáva západný a východný svet, moderný a  tradičný. Kochať sa môžete modernou futuristickou architektúrou, ale aj starými mešitami, luxusnými nákupnými centrami, aj pravými orientálnymi trhmi.

Okrem všadeprítomného luxusu, krásnej zelene, dômyselne vybudovaných umelých ostrovov a množstva atrakcií, lákajú turistov najmä kilometre piesočnatých pláží a bohatý podmorský svet.

Najviac navštevované sú Abú Dhabí a Dubaj – jedny z najbohatších miest na svete. Ak sa chystáte práve do Dubaja, prečítajte si aj tento článok, ktorý sme napísali po našej dovolenke – „Čo treba vidieť v Dubaji – dovolenkové tipy“.

A viete, čo je na dovolenke v Spojených Arabských Emirátoch najlepšie? Že ju môžete mať už od 780 eur!  (týždenný pobyt s all inclusive).

8. Zanzibar

kam na exotickú dovolenku

Zanzibar – slávne rodisko Freddyho Mercuryho… Aj keď to asi nebude jediný dôvod, prečo by vás spoznanie tejto exotickej krajiny malo lákať. Aby sme však boli presní, hlavný ostrov tohto zoskupenia 50 ostrovov a ostrovčekov sa nazýva Unguja, neoficiálne je ale pre všetkých známy ako Zanzibar. Nachádza sa v Indickom oceáne na východnom pobreží Afriky a patrí pod Tanzániu.

Nachystajte sa na snehobiele pláže, nádhernú farbu mora, fascinujúci podmorský svet, kokosové palmy a banánovníky vlniace sa vo vetre. Zabudli sme na niečo? Vlastne áno! Môžete sa tu nechať ponatierať tinktúrami z rôznych druhov korení, ktorými tu miestni liečia rôzne neduhy. Alebo si zájdite len tak na tunajšie trhy plné farieb a hluku a nechajte sa omámiť vôňou vanilky, škorice či muškátového orieška.

Poslednou vecou, ktorú si určite nesmiete nechať ujsť, ak sa budete nachádzať na východe Zanzibaru, je výlet do prírodnej rezervácie Jozani. Ak totiž ešte nemáte v zbierke selfie s mimoriadne priateľskými opičkami, tak tu máte jedinečnú možnosť jednu si urobiť.

Zaujímavou informáciou pre všetkých exotiky-chtivých bude cena zájazdov na Zanzibar. Začína totiž už od 850€!

9. Mexiko

kam na exotickú dovolenku
foto: tourdelust.com

Ďalším tipom na exotickú dovolenku je Mexiko – prímorský štát medzi Tichým oceánom a Karibským morom. Áno, aj tu sa môže splniť váš sen o oddychu na gýčovo krásnych plážach. Nohy zabárajúce sa do mäkkučkého bieleho piesku, drink v ruke a pohľad uprený do tyrkysových diaľok. Poradíme vám, kde nájdete tie úplne najkrajšie pláže v celom Mexiku.

Na fotke vyššie vidíte napríklad nádhernú pláž Tulum na južnom konci Mayskej rivéry na polostrove Yucatán. V okolí je veľa zelene, takže ak budete mať horúčavy už dosť, relaxovať môžete priamo pod palmami.  

Na ostrove Holbox nachádzajúcom sa asi 3 hodiny cesty z Kankúnu, sa okrem belostného pobrežia môžete tešiť na lagúnu, pri pohľade na ktorú poskočí radosťou každé romantické srdce. Odporúčame zájsť na obľúbené miesto Playa Punta Cococs. 

Ak rozprávame o najkrajších dovolenkových miestach v Mexiku, nesmieme vynechať známe letovisko Puerto Vallarta. V jeho zátokách si prídu na svoje predovšetkým priaznivci šnorchlovania a potápania, no a na šírom mori vás čaká nezabudnuteľný zážitok pri pozorovaní veľrýb a morskom rybolove.

Obľúbenou oblasťou v Mexiku je tiež Cabo Sa Lucas, kde nájdete napríklad aj tzv. Oblúk milencov a ďalšiu nádhernú pláž s názvom Playa del Amor, teda pláž lásky.

Určite však nebudete sklamaní, ani keď sa vydáte na pláž Akumal, Playa Norte, Playa del Carmen, pláž Maroma či Ziggy. Týždenná dovolenka vás vyjde na približne 800 eur.

Prečítajte si aj: Exotická dovolenka ako Last Minute? Toto je prehľad TOP zájazdov!

10. Thajsko

kam na exotickú dovolenku

Náš rebríček TOP 10 tipov kam na exotickú dovolenku, ukončíme starým známym Thajskom. Džungle, vodopády, chrámy a obrovské sochy Budhu. Áno, toto všetko je tiež súčasťou tejto fascinujúcej krajiny. Asi však nebudeme ďaleko od pravdy, ak si tipneme, že vás zaujímajú v prvom rade oblasti s tými najkrajšími plážami.

Začneme teda ikonickým Ko Samui, ktorý je jedným z najnavštevovanejších ostrovov v Thajsku. Aj keď je tu viac turistov, dá sa povedať, že je to taký malý pozemský raj plný nádherných pláží, a búrlivého nočného života.

Ďalším známym ostrovom je Phuket, ktorý ponúka neskutočné možnosti pre milovníkov pláží, podmorského sveta, ale aj jedla, kultúry, náboženstva a lacných nákupov… Ak sa naň chystáte, nevynechajte božské pláže Paradise, Kamala či Laem Singh Beach.

Poznáte film „Pláž“ s Leonardom di Caprio? Tak ak sa chcete vydať po jeho stopách a vychutnať si tú očarujúcu pláž, musíte si pre vašu exotickú dovolenku vybrať ostrov Ko Phi Phi.

Jedným z najkrajších miest v Thajsku je určite aj oblasť Railay Beach v letovisku Krabi. Nájdete na nej presne to, po čom túžime všetci: prírodné scenérie ako z pohľadnice, biely piesok a more žiariace stovkami odtieňov tyrkysovej…

A koľko stojí táto exotika? Zájazdy do Thajska začínajú už na sume 850 eur.

A v prípade, že si chcete užiť dovolenku úplne podľa seba a bez cestovky, pozrite na ponuky ubytovania v exotike čo najskôr. Veď viete ako to je: kto prv príde, ten prv berie! Obrovský výber aj s recenziami nájdete napríklad na osvedčenom portáli booking.com.

Booking.com

Tak čo? Našli ste tú správnu odpoveď na otázku „Kam na exotickú dovolenku?“ Veríme, že áno a že sa s nami po návrate podelíte o vaše dovolenkové zážitky. Budeme sa tešiť!

Ak sa vám naše inšpirácie a tipy páčili, potešíme sa každému lajku či zdieľaniu.

Ďakujeme za podporu!

Podobné články