dovolenka zakynthos čo vidieť

Dovolenka na voňavom Zakynthose? 11 tipov, čo musíte vidieť a zažiť!

Uvažujete o Grécku, ale stále sa neviete rozhodnúť, kde presne by to malo byť? Ak máte radšej menšie a pokojnejšie ostrovy, dovolenka na Zakynthose bude pre vás ako stvorená! Pozrite si, čo všetko tu môžete vidieť a zažiť!

Pred dávnymi časmi vraj na tomto ostrove žil kráľ rovnakého mena, Zakynthos, a podľa starých legiend tu prebývali radi aj bohovia, napríklad Apolón či Artemis. Pri pohľade z útesov pochopíte, prečo si vybrali práve toto miesto, a aj to, prečo majú grékovia toľko rôznych výrazov pre odtiene  modrej.

dovolenka zakynthos čo vidieť

Dovolenka Zakynthos – tipy, čo vidieť a zažiť

1. Zakynthos je slnečné a voňavé miesto plné zelene

Zakynthos, nazývaný aj Zante, je naslnečnejším ostrovom z celej oblasti Iónskeho mora. Tunajšie vlhké podnebie má zásluhu na úrodnosti a vzhľade ostrova. Bujná zeleň je doslova všadeprítomná a voňavé kvety hrajú všetkými farbami.

Horské úbočia sú hojne pokryté borovicovými lesmi a obsypané bylinami, ktorých vôňa sa doslova vznáša vo vzduchu. Jasmín, orchidea, ibištek, vavrín, šalvia či tymián… Nikoho preto neprekvapí prezývka tohto ostrova – ostrov vôní alebo ostrov kvetov.

dovolenka zakynthos čo vidieť

2. Pláž Navagio je 1 z najkrajších pláží v Európe!

Najznámejším miestom ostrova, vďaka ktorému sem na svoju dovolenku príde asi 90% všetkých turistov, je magická pláž pod strmými útesmi, Navagio. Okrem svojej krásy je zaujímavá aj tým, že uprostred nej leží v bielom piesku starý vrak lode. Aké tajomstvo asi skrýva? Všetci romantici si určite predstavia pirátsku loď unášanú nočnou búrkou, ktorá nakoniec stroskotá v opustenej zátoke. Skutočný príbeh je však o dosť prozaickejší. V roku 1983 túto loď prenasledovala pobrežná stráž. Na lodi totiž pašeráci prevážali nepreclené víno a cigarety. V búrke loď nabehla na útes a posádke sa podarilo utiecť na člnoch. Vrak lode potom vyplavilo až tu, na pláži.

dovolenka zakynthos čo vidieť

Navagio, je dnes cieľom dovolenkových výletov na lodiach. Ak sa na pláži naraz stretne takýchto výletných lodí niekoľko, musíte tu počítať s celkom slušnou tlačenicou. Vtedy odporúčame vyjsť nahor nad zátoku a vychutnať si tento kúzelný výhľad…

dovolenka zakynthos čo vidieť

3. Malý grécky ostrov

Zakynthos je jeden z menších ostrovov. Z jedného konca na druhý sa dá prejsť za trištvrte hodinu, takže ak si požičiate auto a vyberiete sa sem napríklad len na výlet, určite si viete pozrieť tie najkrajšie miesta aj za jeden deň.

dovolenka zakynthos čo vidieť

4. Najlepší olivový olej v celom Grécku

Na Zakynthose vraj vyrábajú ten najchutnejší olivový olej z celého Grécka. S tzatziky chutí naozaj vynikajúco, určite nezabudnite ochutnať! Rovnako tak grécky šalát, ktorý vám zaručene bude chutiť úplne inak, ako keď vám ho pripravia u nás, na Slovensku :). Prečo? Tajomstvom sú samozrejme použité ingrediencie. Čerstvé, sladučké paradajky a olivy dozreté pod tunajším horúcim slnkom, domáci syr a ten najvoňavejší olej.

dovolenka zakynthos čo vidieť

5. Výlet na korytnačí ostrov – Marathonissi

Počas svojej dovolenky na Zakynthose si môžete ísť obzrieť aj jednu raritu, a to vzácnu korytnačku Kareta Kareta. Musíte sa vydať na ostrovček v zátoke Laganas, ktorý sa honosí cípom zvlnenej belostnej pláže. Juhovýchod ostrova sa vždy v lete stáva miestom, kde sa raz za svoj život vracajú korytnačky, ktoré sa tu narodili, aby sem prišli klásť vajíčka. Dospelé Karety merajú až 1 meter a okrem mora ich samozrejme nájdete v rôznych verziách ako suveníry v miestnych obchodíkoch.

Na Marathonissi sa dostanete loďou z blízkych letovísk Agios Sostis alebo Laganas.

dovolenka zakynthos čo vidieť

6. Hlavné mesto Zakynthos

Hlavné mesto nesie rovnaký názov, Zakynthos, a v jeho centre prevládajú domy v benátskom štýle. V prístave vás hneď upúta zvonica sv. Dionýza, patróna ostrova.

Strada Marina, tiahnuca sa pozdĺž prístavu, je jednou z najrušnejších ulíc. Ak sa ňou necháte viesť vychutnávajúc si zmrzlinu a pohľad na šíre more plné hojdajúcich sa lodí, dostanete sa až k rozľahlému Solomosovmu námestiu.

dovolenka zakynthos čo vidieť

7. Romantické horské dedinky

Ak vás polihovanie na pláži a prechádzky mestom či posedenia na kávičke a miestnych špecialitách v množstve lákajúcich taverien a kaviarničiek už omrzia, odporúčame vám, aby ste sa aspoň v jeden deň svojej dovolenky na Zakynthose vydali do hôr. Po kľukatých cestách sa dostanete do miest, kde akoby sa zastavil čas. Úzkym uličkám a kamenným domčekom určite neodolá žiadny romantik. Atmosféru ešte umocnia nekonečné olivové háje plné cykád, ktoré len tak ľahko neprepočujete. ;).

dovolenka zakynthos čo vidieť

V dedinke Exo hora nájdete napríklad ten najstarší olivovník na celom ostrove. Miestny kolorit dopĺňajú aj domáci obyvatelia, ktorí tu pozdĺž ciest ponúkajú svoje produkty, napríklad melóny, sladkú cibuľu, ktorú často používajú pri varení typických jedál na tomto ostrove, či už spomínané olivové oleje.

dovolenka zakynthos čo vidieť

8. Jedinečné jaskyne a prieplavy

Pobrežné biele útesy sú plné jaskýň a prieplavov, ktoré môžete prejsť v člnoch a kochať sa úžasnými modrastými odrazmi vody. Tunajšie more dosahuje obrovskú hĺbku, vraj až 4,5 km, čo je najviac v celom Stredomorí.

Na najsevernejšom myse ostrova stojí maják a neďaleko pod ním nájdete naozaj unikátne modré jaskyne.

dovolenka zakynthos čo vidieť

9. Zátoka Laganas

Najobľúbenejšou destináciou pre dovolenku na ostrove Zakynthos je oblasť Laganas ležiaca v južnej časti ostrova. Nájdete tu hotely všetkých kategórii a v luxusných hoteloch si na svoje prídu aj tí najnáročnejší. Tradičné grécke špeciality si môžete vychutnať v množstve taverien, ktoré tu nájdete na každom rohu.

Pláž v zátoke Laganas patrí k najdlhším v celom Grécku, meria neuveriteľných 10 kilometrov. Aj napriek veľkému množstvu ľudí tu teda nemáte až taký pocit preplnenosti ako to môžete zažiť inde. Takisto more ostáva všade krásne čisté a priezračné. Táto pláž na Zakynthose je určite vhodná aj pre malé deti a neplavcov, pretože vstup do mora je veľmi pozvoľný.

dovolenka zakynthos čo vidieť

10. Kúzelný ostrov Cameo

Cameo je maličký súkromný ostrov, na ktorý vedie z pobrežia romantický drevený mostík. Ten mu dodáva punc jedinečnosti. Myslím, že fotografie práve z tohto miesta sú tým najväčším lákadlom, prečo si sem turisti počas svojej dovolenky na Zakynthose urobia výlet. V noci je tento ostrovček nachádzajúci sa hneď oproti prístavu v Agios Sostis ešte aj krásne osvetlený.

Písala som, že ide o súkromný ostrov, ale pre verejnosť býval bežne prístupný. Minulý rok sa vyberalo vstupné 5 eur a v tejto cene ste dostali už aj drink. ;).

Môžete sa tu osviežiť v dvoch baroch. Jeden je pri malej pláži s výhľadom na ostrov Marathonisi. Inak, práve na tejto pláži sa zvyknú konať svadby, ak by ste mali niekto záujem. ;) Druhý bar nájdete na vrcholku ostrova, z ktorého je nádherný výhľad.

dovolenka zakynthos čo vidieť

11. Azúrové pláže na ostrove Zakynthos

A na záver to najpodstatnejšie pre každú dovolenku – pláže, pláže, pláže. Na Zakynthose ich nájdete niekoľko, takže si myslím, že každý si tam dokáže vybrať tú naj. K tým najznámejším patria určite tieto:

Gerakas (jedna z najkrajších piesočných pláži na ostrove s úžasnými skalnatými útvarmi)

Argassi (obľúbený rezort so zlatistou pieskovou plážou)

Laganas (súčasť národného parku)

Kalamaki (menšia, ale rušná pláž blízko Laganasu)

AlykesAlykanas (dve do seba splývajúce pláže)

dovolenka zakynthos čo vidieť

Limni Keri (malá a pokojnejšia pláž)

– spomínaná pláž Navagio

– malá, ale kúzelná pláž Xigia (na poslednej fotografii)

dovolenka zakynthos čo vidieť

Stačilo toľko dôvodov, aby ste sa rozhodli pre dovolenku na Zakynthose? ;) Verím, že áno. Ak máte ďalšie tipy, budeme radi, ak  napíšete do komentára.

 

⇒  ZĽAVY AŽ DO 46%!

A ako vždy – ak sa vám článok páčil, každý lajk či zdieľanie nás veľmi poteší!

Ďakujeme!

Podobné články