kefalónia dovolenka tipy

Dovolenka Kefalónia a 10 úžasných miest, ktoré musíte vidieť!

Krásne pobrežie, príjemná klíma a rajský pokoj… Takto by sa v krátkosti dala opísať Kefalónia, najväčší ostrov v Iónskom mori a 6 najväčší ostrov patriaci Grécku. Nachádza sa medzi Lefkadou a Zakynthosom a môžete si byť istí, že vás ohromí svojou krásou.

Čaro Kefalónie spočíva najmä v jej rôznorodosti, nádhernej prírode a opojnej atmosfére malebných dediniek, ktoré vás dostanú svojím zjavom a autentickosťou.

A tie pláže…

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť
foto: Dionysis Fokas

Podľa starých legiend sa vraj na tomto ostrove často zdržiaval samotný Boh mora, Poseidon. Dôkazom majú byť veľké diery, v ktorých mizne morská voda – morské mlyny Katavothres. Kvôli tomu sem však turisti určite nechodia. Láka ich totiž niečo úplne iné!

Predstavujeme vám 10 najkrajších miest, ktoré sa oplatí vidieť na ostrove Kefalónia.

Dovolenka Kefalónia – tipy, čo vidieť a zažiť!

1. Pláž Myrthos

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Ak ste si vybrali Kefalóniu ako svoju nasledujúcu dovolenku práve kvôli krásnym plážam, zamierte priamo na pláž Myrthos. Už keď budete k tomuto „kúsku raja“, ako je často nazývaný, zostupovať, oslní vás žiarivo modrá farba mora. Očarujúce pobrežie s bielymi kamienkami je obklopené strmými útesmi, z ktorých sa naskytajú nádherné výhľady na pláž. Niet divu, že Myrthos je zaradený nielen medzi najkrajšie pláže v Grécku, ale aj na celom svete.

Nachádza sa v zátoke medzi dvoma horami približne 30 km severne od hlavného mesta Argostoli a je to jedno z najfotografovanejších miest na Kefalónii. A ešte jedna vec robí túto pláž takou lákavou. Je ňou ten najkrajší západ slnka, aký ste kedy videli…

2. Kúzelná dedinka Assos

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

„Pohľadnicová“ dedinka Assos je jednoznačne miestom, ktoré počas svojej dovolenky na Kefalónii musíte vidieť. Nielen vidieť, ale aj zažiť!

Všadeprítomný pokoj, omamná vôňa kvetín, typické pastelové domčeky v tradičnom Iónskom slohu nalepené tesne vedľa seba, rozvoniavajúce jedlá z útulných terás taverničiek, črepníky s kvetinami na priedomí a schodoch a lenivo potulujúce sa mačky. Túto dokonalú kombináciu nájdete naozaj asi len tu.

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Assos sa nachádza približne 40 km od letiska a je postavený okolo polostrova obklopeného pohorím s borovicovými lesmi a krištáľovo čistým morom. Prístav je maličký, ale na vychutnanie si romantických prechádzok počas teplých letných večerov je určite dokonalý.

Nájdete tu aj 2 malé kamienkové pláže s komornou atmosférou, ako stvorené na oddych ďaleko od masových pláží. Zaujímavosťou je zrúcanina benátskej citadely zo 16. storočia a sladučký grécky med, ktorý vyrábajú tunajší včelári.

3. Pláž Xi

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť
foto: Beldi Photography

Ďalšou zaujímavou plážou, ktorú treba vidieť, ak dovolenkujete na Kefalónii, je pláž s netradičným názvom Xi. Ten je odvodený podľa tvaru zátoky, ktorá má tvar písmena X. A čím je táto pláž taká známa? Svojím krásnym zjavom – červenohnedým pieskom, ktorý ostro kontrastuje s bielymi skalnatými útesmi obklopujúcimi pláž.

Nájdete ju asi 40 km od Argostoli a 10 km od Lixouri, odkiaľ sa sem môžete jednoducho dostať verejnou dopravou, v prípade, že ste si na ostrove neprenajali auto. Pokojne sa sem vyberte aj s deťmi, pri brehu je more plytké a vlny tu bývajú veľmi jemné. Na pláži je všetko základné vybavenie od ležadiel, slnečníkov až po bar s občerstvením a požičovňu pre milovníkov vodných športov.

4. Dedinka Fiskardo

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Tradičná rybárska dedinka na severe ostrova Kefalónia v zátoke s takmer rozprávkovým prístavom… To je Fiskardo, jedno z mála miest, ktoré nebolo zničené počas veľkého zemetrasenia v 50 rokoch. Pestrofarebné benátske domy a pohojdávajúce sa rybárske člny mu dodávajú očarujúci šmrnc.

Nájdete tu veľa obchodíkov, ale najmä príjemných taverien a kaviarničiek, ktoré lákajú na tie najčerstvejšie morské plody a oddych pri krásnom výhľade. Vedeli ste, že z Fiskarda je vidieť susedný ostrov, tak často spomínaný v príbehoch z gréckej mytológie – bájnu Ithaku?

Na rozdiel od iných malých dediniek na ostrove, je tu počas leta veľmi čulý turistický ruch. Napriek tomu si udržiava svoj krásny zjav, pri ktorom si túto vrelú atmosféru s radosťou vychutnáte.

Ak dostanete chuť osviežiť sa v mori, neďaleko Fiscarda nájdete množstvo krásnych kamienkových pláží a ohromujúcich zátok s pokojnou a krištáľovo čistou vodou. Jednou z nich je napríklad pláž Foki – domov miestnych tuleňov :).

5. Jaskyňa Mellisani

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť
dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť
foto: handluggageonly.co.uk

Výlet do jaskyne Melissani je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete počas dovolenky na Kefalónii podniknúť. Jazero Melissani bolo skryté pod zemou po mnoho stoviek rokov, až kým sa nezrútila časť stropu 150 metrov dlhej jaskyne. Vďaka tomu vzniklo toto neuveriteľné miesto, ktoré môžete vidieť. 

A odkiaľ pochádza jej názov? K jaskyni sa viaže zaujímavá legenda o tom, ako sa tu nymfa menom Melissani utopila zo žiaľu, pretože ju odmietol boh Pan.

Melissani nájdete blízko dedinky Karavomylos, približne 2 km od mestečka Sami. Stačí, ak si po príchode kúpite lístok, ktorý stojí okolo 10 eur a vydáte sa dlhým schodiskom priamo do jaskyne. Tam nastúpite s ostatnými do člna pre 8-10 ľudí a gondoliér vás vezme na 15 minútovú prehliadku jaskyne. Cez asi 40 m široký otvor v strope dopadajú na hladinu jazera slnečné lúče a vytvárajú na krištáľovo čistej vode také nádherné žiarivé odlesky, že nebudete vedieť, kam sa skôr pozerať…

Prečítajte si aj: Kam do Grécka? Predstavujeme vám TOP 10 najúžasnejších miest!

6. Mestečko Sami

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť
foto: handluggageonly.co.uk

Pobrežné mestečko Sami je ďaším skvelým tipom, čo vidieť v Kefalónii. Leží v širokej zátoke obklopenej zelenými mohutnými kopcami s pôsobivými výhľadmi na okolitú krajinu. Sami je historickým miestom, čo je vidieť už na prvý pohľad. Dláždené ulice, domy v benátskom štýle, prístav a živá pobrežná promenáda dokonale dotvárajú jej malebný zjav.

Nachádza sa vo východnej časti ostrova, približne 26 km od mesta Argostoli. Ak sa vám zachce urobiť si výlet, z miestneho prístavu sa môžete vydať loďou na ostrov Ithaka, Patra a dokonca aj do Talianska.

Priamo pri prístave nájdete množstvo výborných reštaurácií s rozvoniavajúcimi gréckymi špecialitami. Ak chcete ísť na istotu, zájdite do reštaurácie Agia Paraskevi a objednajte si pochúťku s názvom „spanakopita“. Je to tradičný grécky slaný špenátový koláč so syrom feta a/alebo ricottou. Neoľutujete!

Osviežiť sa môžete na malej pláži hneď vedľa prístavu, kde si môžete dosýta vychutnávať omamnú vôňu borovíc pri pohľade na azúrové odtiene blankytného mora. Ak ale chcete zažiť naozaj úchvatnú pláž, vyberte sa trošku ďalej, na pláž Antisamos.

V blízkosti Sami nájdete aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sú medzi turistami mimoriadne obľúbené – jaskyne Karavomylos a Dragati a už vyššie spomínané jazero Melissani.

7. Pláž Antisamos

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Pláž Antisamos sa nachádza blízko mestečka Samos, a podľa mnohých je to druhá najkrajšia pláž v Kefalónii, hneď po Myrtose. Očarila dokonca aj hollywoodskych filmárov. Tí si ju vybrali ako nádherné prostredie pre natáčanie filmu Mandolína kapitána Corelliho s Nicolasom Cageom a Penelope Cruz.

Dostať sa k nej môžete priamo z mestečka Sami a už počas samotnej cesty sa môžete pokochať krásnym pohľadom na záliv a pláž v údolí plnom zelene. Nádherne sfarbené more vás dostane kontrastom rôznych odtieňov od bledotyrkysovej pri brehu, cez smaragdovú až po tmavomodré odtiene v morských hlbinách.

Možno niektorých sklameme, ale pláž Antisamos nie je piesková. Je obsypaná malými bielymi a svetlohnedými okrúhlymi kamienkami. Pre jej čistotu a vybavenie je ocenená modrou vlajkou. No a keď vás už opaľovanie a kúpanie prestane baviť, môžete ísť na prechádzku ku kláštoru Agrillion, ktorý sa nachádza priamo nad plážou.

Prečítajte si aj: Poznáte najkrajšie pláže v Grécku? Toto je zoznam TOP 15!

8. Hlavné mesto Argostoli

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Argostoli, hlavné mesto Kefalónie, je jedným z najvýznamnejších prístavov v Grécku. Je však aj moderným a kozmopolitným mestom s veľmi priateľskou atmosférou. To pochopíte počas teplých letných večerov pri prechádzke centrálnym námestím Vallianos preplnenom veselými miestnymi obyvateľmi. Posaďte sa do reštaurácie alebo kaviarničky na kraji námestia a len si tak užívajte typickú dovolenkovú atmosféru…

Priamo nad námestím sa nachádza nádherná botanická záhrada, miesto plné osviežujúcej zelene a jazierok ako stvorené na oddych v horúcich dňoch. Nezabudnite sa však zastaviť aj pri kostole Saint Spyridon a veži na námestí Campana.

Na hlavnej ulici Lithostroto si zas prídu na svoje všetky milovníčky dovolenkových nákupov. No a keď už budete mať suvenírov, klobúkov, bižutérie a letných šiat naozaj dosť :), môžete si ísť opäť naplno vychutnávať morský vánok a pohľad do modrastých diaľok pri prístave. Prechádzka pobrežnou promenádou ozdobne dláždenou malými kamienkami vás zavedie až k miestu, kde kotvia svoje lode rybári, ktorí ráno čo ráno prinášajú do miestnych taverien čerstvé ryby a morské plody.

To však nie sú úplne všetky zážitky, ktoré ponúka mesto Argostoli svojim návštevníkom. Zájdite si ešte pozorne pozrieť tunajšiu zátoku… Je totiž obľúbeným miestom obrovských korytnačiek z druhu Kareta.

9. Dedinka Agia Efimia

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť
Dionysis Fokas

Naším ďalším tipom je táto rozprávková dedinka s názvom Agia Efimia. Leží v prírodnej zátoke v severovýchodnej časti ostrova a je rajom jachtárov, rybárov, potápačov, a vďaka svojmu zjavu je aj vyhľadávaným miestom fotografov. Táto tradičná grécka dedinka vás dostane svojím nábrežím lemovaným taverničkami, záplavou kvetín, živým prístavom a nádherným výhľadom na záliv.

Za svoje meno vďačí malému kostolíku Agia Efimia, pri ktorom si môžete počas sezóny vychutnať letný festival plný hudby a tanca. Počas celého leta tu však všade pulzuje čulý dovolenkový ruch. Prejdite sa dláždenými uličkami, nasajte všadeprítomnú pohodovú atmosféru, zatancujte si s miestnymi grécky tanec a podvečer zájdite do romanticky vysvieteného prístavu na niečo lahodné.

Ak sa potrebujete len narýchlo schladiť alebo si chcete užiť klasický deň a opaľovanie pri mori, vydajte sa do niektorej z malých osamotených kamienkových pláží v blízkosti dedinky. Ak však túžite po krásnej pláži ako z katalógu, choďte rovno na tú najkrajšiu pláž v Kefalónii – Myrtos. Nachádza sa totiž len pár kilometrov odtiaľ.

10. Dedinka Skala a jej pláž

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Jedno z najobľúbenejších dovolenkových miest na ostrove Kefalónia, dedinku Skala, nájdete na južnom pobreží nádherne obklopenú borovicovými lesmi. Aj keď je to typické moderné letovisko ponúkajúce všetko vybavenie pre nezabudnuteľnú letnú dovolenku, stále si zachováva tradičný grécky šarm. Svojou bohatou ponukou ubytovania od súkromných prímorských apartmánov a domčekov až po luxusné hotely uspokojí všetkých. Rovnako rozmanitý výber sa týka aj množstva reštaurácií, barov a taverien.

Dokonalou bodkou za krásnym prostredím dedinky je jej známa dlhá pláž s krištáľovo čistým morom a exotickou atmosférou. Choďte sa vykúpať a preskúmať skryté jaskyne v jej blízkosti, alebo sa vydajte na prechádzku k vzdialenejším romantickým zátokám.

Pre vyznávačov vodných športov je k dispozícii požičovňa motorových člnov, skútrov, bicyklov, vodné lyžovanie, parasailing a mnoho iného. Keďže pláž Skala je známa aj svojím nádherným morským dnom, nezabudnite si doma šnorchel :)!

Ak ste typ dovolenkára, ktorému sa nechce za krásnymi miestami po ostrove veľmi cestovať, Skala je pre vás ideálnou voľbou. Na jednom mieste si tu môžete užiť aj kúzelné prostredie dedinky, aj prekrásnu pláž.

Celý zoznam najkrajších pláží Kefalónie vrátane Makris Gialos, Petani, Pessada, ale aj pár tajných tipov na zatiaľ turistami veľmi neobjavené pláže nájdete v samostatnom článku, ktorý pre vás práve pripravujeme.

Kedy ísť na dovolenku na Kefalóniu?

Kefalónia má stredomorské podnebie, takže tu vládnu horúce suché letá a mierne zimy. Veľmi príjemné slnečné počasie tu panuje už v apríli, kedy je najmenej daždivých dní a ostrov je ešte takmer prázdny.

Oficiálne však začína sezóna od mája, kedy má teplota vzduchu na ostrove priemerne 24ºC, čo je ako stvorené na výlety a objavovanie ostrova. Ak ale nemáte príliš radi studené more, odložte dovolenku aspoň o mesiac.

Najhorúcejším mesiacom je júl s priemernou teplotou vzduchu 32ºC a morom vyhriatym na 25ºC. Najvyššiu teplotu potom dosahuje more v auguste, takže ak sa radi kúpete v teplejšej vode, je to pre vás ideálne obdobie.

September vás prekvapí ešte stále horúcimi dňami (28ºC) a morom rovnako teplým ako v júli. Koniec dovolenkovej sezóny prichádza až s poslednými októbrovými momentmi a priemernými teplotami (25ºC vzduch, 21ºC more).

Kefalónia ubytovanie a zájazdy

dovolenka Kefalónia tipy čo vidieť

Aj na takomto idylickom mieste môžete v Kefalónii počas vašej dovolenky bývať. Nádhera, však? Táto konkrétna fotka je z dedinky Assos, ale celý ostrov ponúka obrovské množstvo rôznych druhov ubytovaní na prenájom.

Od bytov a dovolenkových viliek s výhľadom na more až po hotely každej kategórie… Vybrať si môžete napríklad z ponuky súkromných ubytovaní na airbnb alebo na známom portáli booking.com s garanciou najnižšej ceny.

Ak dávate prednosť leteckému zájazdu, tu nájdete zájazdy na Kefalóniu so ZĽAVAMI až do 47%!

Ak momentálne nie sú v ponuke INVIA žiadne zájazdy s odletom zo Slovenska, kliknite na „zrušiť filter“ a zobrazia sa vám zájazdy s odletom z Viedne.

Veríme, že sa vám náš článok o tom, čo sa oplatí vidieť počas dovolenky na Kefalónii páčil. Ak áno, vopred ďakujeme za každý like či zdieľanie.

A príjemnú dovolenku prajeme!

TOP ZÁJAZDY – GRÉCKO

Podobné články