Kréta najkrajšie pláže

Horúca Kréta a jej najlepšie pláže… Týchto 10 vás dostane!

Čaro nádherných pláží vás počas dovolenkovania na ostrove Kréta doslova pohltí. Od nenápadných romantických zátok, širokých zlatistých pieskových dún až po dramatické pláže pod útesmi. S viac ako 100 km pobrežia si tu nájde svoju obľúbenú pláž naozaj každý. Tie najlepšie pláže Kréty sme pre vás podrobne opísali v rebríčku TOP 10. Najskôr si však povedzme pár základných faktov o tomto horúcom ostrove prežiarenom slnečnými lúčmi.

Kréta sa nachádza na južnej strane Grécka. Zo severu je obmývaná Egejským morom a z južnej strany morom Lýbijským. Podnebie na Kréte je typicky stredomorské a subtropické. Letná sezóna sprevádzaná teplým a suchým počasím trvá od mája do októbra a užiť si tu môžete až 300 slnečných dní! Práve vďaka tomu sú tu pláže takmer non stop zaliate slnkom a Kréta patrí k najslnečnejším ostrovom celého Stredomoria.

Priemerné teploty vzduchu tu môžete počas dovolenky očakávať takéto: máj 23°C., jún 27°C., júl 29°C., august 29°C., september 27°C., október 24°C. Čo je však pri rozprávaní o najlepších plážach Kréty ešte dôležitejšie, je samozrejme teplota mora. Tá vyzerá v priemere takto: máj 19°C., jún 22°C., júl 24°C., august 25°C., september 24°C., október 23°C. Môže byť, čo poviete? ;)

Krásne pláže, to však nie je to jediné, čím je Kréta zaujímavá. Ak chcete o tomto pozoruhodnom gréckom ostrove plnom bájí a legiend vedieť viac, prečítajte si aj tento náš článok:

Dovolenka na Kréte? Skvelé tipy, ako si ju vychutnáte!

Kréta najlepšie pláže

Kréta – najlepšie pláže

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že najlepšie pláže na Kréte nájdete v oblasti Chania v západnej časti ostrova. Jednou z najexotickejších je pláž v lagúne Balos a „ružová“ Elafonissi. Návštevníkov však ohromí aj dlhá piesočná pláž Falassarna, palmový raj na pláži Vai na východe Kréty či pláže na ostrovčeku Chrissi. 

Nájsť krásnu pláž na Kréte nie je pre dovolenkárov žiadny problém, pretože sú roztrúsené pozdĺž celého pobrežia. Dôležité je tiež spomenúť, že na severnej strane Kréty zvykne fúkať najmä v auguste veľmi silný vietor, kým na juhu ostrova sú pláže menej veterné.

Ak teda máte to šťastie, že plánujete dovolenku na Kréte, tu je 10 najlepších pláží, ktoré by ste určite nemali vynechať!

10. Pláž Kalypso, Rethymno

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Náš rebríček začneme plážou Kalypso v oblasti Rethymno. Nájdete ju skrytú v zátoke medzi vysokými skalami medzi dedinkou Plakias a plážou Preveli. Pláž je známa tiež pod názvom Karavos. Je súčasťou hotelového komplexu Kalypso Cretan Village Resort & Spa, ale nemusíte byť ich hosťom, aby ste sa na túto netradičnú pláž dostali. Stačí zaplatiť za ležadlo a slnečník. (Cena za set 2 miest a slnečníka bola 10 eur.)

Ak milujete pieskové pláže, Kalypso asi nebude najlepšia voľba, pretože tu nenájdete ani jedno zrniečko piesku. Okúzli vás však malebné prostredie skalnej zátoky a tá najpriezračnejšia voda v mori, akú si len viete predstaviť. Viditeľnosť je taká úžasná, že na morskom dne rozoznáte každý detail. Skaly sú spojené mostom, ktorý sa nazýva „pirátsky fjord“. Pred približne 300 rokmi totiž slúžilo toto miesto ako úkryt pre morských pirátov.

9. Pláž Seitan Limania, Chania

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Pláž Seitan Limania je ďalším prírodným skvostom na Kréte. Pohľad na pás fluoreskujúcej vody medzi vysokánskymi útesmi je naozaj nezabudnuteľný. Môžete ju nájsť aj pod inými názvami, napríklad Agios Spyridon alebo Saint Rafael (podľa blízkeho kostola).

Nachádza sa na polostrove Akrotiri, 22 km severovýchodne od mesta Chania. Táto oblasť je charakteristická silnými morskými prúdmi a strmými útesmi, pláž v zátoke je ale dobre chránená, takže si tu môžete v pohode užiť kúpanie. Čaká na vás hlboká azúrová voda a piesková pláž zmiešaná s jemnými kamienkami. Nenájdete tu ale žiadne vybavenie, takže si všetko, čo budete potrebovať, musíte priniesť so sebou. Takisto berte do úvahy fakt, že pláž je maličká, takže sa môže stať, že bude „plno“, ale veríme, že vás to neodradí.

Prístup na pláž je trošku zložitejší, ale trvá len pár minút. Potrebujete auto, ktoré necháte hore a najmä pevnú obuv na zostup kamenistou cestičkou k samotnej pláži. A nebuďte prekvapení, ak cestou stretnete miestne kozy! ;).

8. Pláž Matala

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Matala je jednou z najznámejších gréckych pláží, ktorá sa nachádza 67 km juhozápadne od mesta Heraklion. Rozprestiera sa na viac ako 300 metroch a je to veľmi dôležité miesto aj z hľadiska gréckej mytológie. Práve na tomto mieste vyplával Zeus na breh ako býk s unesenou Európou na chrbte. Celkom idylické miestečko na dovolenku v Grécku, čo poviete?

Nie je to však to jediné, čím je táto krétska pláž jedinečná. Na jej pravej strane nájdete pieskovcové útesy, v ktorých sú typické tajomné jaskyne zvláštnych tvarov. Jeden zo skalných masívov vyzerá doslova ako syr ementál. (Do jaskyniek sa platí malé vstupné, 2-3 eurá.) Tieto zvláštne jaskynky „objavili“ v 60 rokoch hipisáci a tým sa z pôvodne pohodovej rybárskej dedinky stalo legendárne miesto neviazaných stretnutí ;).

Kréta tipy čo vidieť, Kréta ubytovanie

7. Pláž Glyka Nera, Chania

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Pláž Glyka Nera patrí nielen k najkrajším, ale aj k najčistejším plážam na Kréte. Nachádza sa v blízkosti mestečka Sfakia, na južnej strane ostrova, asi 75 km od mesta Chania. Je pokrytá malými bielymi kamienkami v šírke len niekoľko metrov a ukrýva sa v príjemnej zátoke za hradbou vysokých strmých skál.

Jej názov „Glyka Nera“ znamená po grécky „sladká voda„. Stačí totiž, aby ste na pláži vyhĺbili malú jamku, a tá sa ihneď naplní čerstvou pitnou vodou. Ak máte chuť na chladené nápoje a malé občerstvenie, na kameni priamo v mori nájdete malú kaviareň, ktorá tu funguje počas hlavnej sezóny.

Cesta k pláži pozdĺž pobrežia nie je úplne jednoduchá. Z dedinky Loutro sa sem dostanete za hodinu a cesta z dediny Chora Sfakion vám bude trvať asi pol hodinku. Ak trpíte strachom z výšok, tak si tieto cesty radšej nevyberajte, ak však nie, užijete si nádherné výhľady. Pohodlnejším spôsobom, ako sa na pláž Glyka Nera môžete z týchto dediniek dostať, je jednoducho prenajať si „taxi“ člny.

6. Pláž Golden Beach, Chryssi

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Zlatisté piesočné pobrežie s karibským pieskom obklopuje Líbyjské more v akvamarínových odtieňoch… Miesto, ktoré doslova dýcha exotikou a pokojom. Aj tak by sa dal nazvať malý neobývaný ostrov Chryssi nachádzajúci sa asi 15 km južne od ostrova Kréta. Patrí teda k jedným z najjužnejších miest v Európe. Používané sú aj názvy Chrisi – v preklade „zlatý“, alebo Gaiduronisi, čo znamená „oslí ostrov“.

Celé pobrežie ostrova Chryssi je úchvatné, pokryté hebučkým pieskom alebo mušľami a malebné pozadie dokonalo dopĺňa starý cédrový les. Omamná vôňa cédrového dreva navyše dotvára celkovú atmosféru tejto karibsky pôsobiacej oázy pokoja. Voda v mori je neuveriteľne priezračná a kryštáľovo čistá.

Na ostrov Chryssi sa dá dostať v mesiacoch máj až október z blízkeho ostrova Ierapetra loďou. Plavby sa uskutočnujú ráno okolo 10 – 10.30, trvajú od 30 do 50 minút a stoja približne 25€. Ďalšou možnosťou je využiť ponuku celodenného výletu z mesta Agios Nikolaos.

Ak chcete vidieť tie najkrajšie pláže, ostaňte na východe tohto malého ostrovčeka. Najočarujúcejšou je pláž Golden beach, ktorá nadväzuje na pláž Belegrina. Po vylodení z prístavu sa sem po vyznačenej cestičke dostanete za pár minút. Objednajte si lehátko a slnečník, a môžete si začať užívať krásu, ktorá vás obklopuje.

Prejdite na pokračovanie článku – najlepšie pláže Kréty TOP 5…

Podobné články