Oktoberfest – ako bolo na najznámejšom festivale piva?

Tento rok som bol spolu s mojimi kolegami pozvaný na pracovné školenie do Mníchova. A nie úplnou náhodou sa termín školenia kryl so slávnym Oktoberfestom. :) Festival piva je už po dlhé roky jedným z najväčších lákadiel Mníchova a treba povedať, že aj právom. Nie je to však tým, že by samotný Mníchov nebol zaujímavý.

Zaujímavá architektúra, cyklochodníky, dobré jedlo, fungujúca hromadná doprava a množstvo ďalších pozitív robia z Mníchova skvelé miesto pre život. Len pre zaujímavosť – v Mníchove nenarazíte na obrovské mrakodrapy. Je tam len jeden, ktorý stihli postaviť ešte predtým, ako vedenie mesta uzákonilo, že žiadna stavba nemôže byť vyššia ako Mníchovská katedrála.

ako-na-oktoberfest-tipy
ako-na-oktoberfest

Ubytovanie počas Oktoberfestu

To, že idem na školenie, som sa dozvedel asi tri týždne pred jeho začiatkom, čo malo za následok jednu nepríjemnosť. Voľná izba v hoteli je totiž počas Oktoberfestu nedostatkovým tovarom. Začalo sa teda hľadanie hotela, ktoré bolo nakoniec úspešné, aj keď jeho cena nebola vôbec najnižšia (cca 350€ / 3 osoby / noc). Bývali sme však tri zastávky metra od školiaceho strediska a asi 15 minút pešo od miesta festivalu, čo nám, samozrejme,  dosť vyhovovalo. :)

Ak si teda tento svetoznámy festival nechcete nechať ujsť, ubytovanie si hľadajte v dostatočnom predstihu!

ubytovanie-oktoberfest-mnichov

Oktoberfest – aký teda je „na vlastné oči“?

Tento rok bol Oktoberfest trochu iný. Podľa našich lektorov, ktorí žijú v Mníchove cez 20 rokov, mali teroristické útoky, ktoré sa udiali pár mesiacov dozadu, veľký vplyv na organizáciu festivalu. A podľa dostupných informácií, sa to prejavilo aj na návštevnosti. Celý areál Oktoberfestu bol po prvýkrát obklopený pletivom a vstúpiť ste mohli len cez pár kontrolovaných vstupov. Nekonali sa však žiadne osobné prehliadky, jediné výraznejšie obmedzenie bol zákaz batohov. Avšak každý, kto má v pláne dať do seba „niekoľko“ pív, vie, že mať pri sebe čo najmenej vecí, je to najlepšie opatrenie pred ich stratením. :) Toto obmedzenie teda mnohým prišlo celkom vhod.

Areál Oktoberfestu je rozdelený na dve časti. V jednej časti boli všetky veľké „stany“, kde sa jedlo a pilo, druhá časť bola viac o rôznych atrakciách, kolotočoch, húsenkovej dráhe či ruskom kole. Na každom kroku na vás zaútočí nádherná vôňa pražených mandlí s cukrom, ktoré tu predávajú v nespočetnom množstve malých stánkov uprostred uličiek.

Je až neuveriteľné, že to všetko, čo vidíte, tu pred nejakými troma mesiacmi vôbec nebolo. Celý Oktoberfest, všetky kolotoče, stánky a stany, ktoré by sme skôr mali nazvať domami, sa vždy po skončení festivalu úplne rozoberú, a to vrátane ich betónových základov.

oktoberfest-mnichov-tipy
Paulaner Brauerei GmbH
oktoberfest-tipy-vylet

Ako si dať pivo na Oktoberfeste

Ak si chcete dať na Oktoberfeste pivo, máte dve možnosti, ako sa k nemu dostať. Buď máte vopred rezervovaný stôl priamo v jednom z veľkých „stanov“, alebo si nájdete voľné miesto na sedenie na terasách pred stanmi. Jednoducho, pijete len vtedy, ak máte, kde sedieť. :) Do niektorých stanov vás pustia, do niektorých sa však bez špeciálneho náramku nedostanete. Avšak aj keď sa do stanu dostanete, je len veľmi malá šanca, že si sadnete… Stany sú úplne plné aj počas pracovných dní, cez víkendy je to ešte horšie. Preto, ak chcete  zažiť tú naozajstnú atmosféru vnútri stanov, a nielen vonku, určite odporúčam rezervovať si miesto v stane na Oktoberfeste dostatočne vopred. Spýtajte sa na to už pri rezervovaní ubytovania.

Takmer každý stan mal vlastné malé pódium, na ktorom hrá kapela. Ak si však myslíte, že budú hrať iba tradičné nemecké pesničky, ste na omyle. Hrá sa tu snáď všetko možné, a miestami výber pesničiek pripomínal poriadnu dedinskú zábavu (stačí spomenúť napríklad YMCA :)). Tých tradičných piesní, ktoré si s kapelou spieval celý stan, bolo pomenej.

Tradičné oblečenie, „dirndl“ pre ženy a „lederhosen“ pre mužov, je vidieť na každom kroku. To si tam vychutnáte naozaj dosýta. Na rozdiel od pesničiek tu táto tradícia stále pretrváva, ľudia oblečení v rifliach alebo mikinách sú rozhodne v menšine.

Ako som už spomínal, rezervovať si miesto priamo v stane nie je vôbec jednoduché. Väčšina miest je rezervovaných dávno dopredu, buď rôznymi firmami, ktoré tam pozývajú svojich biznis partnerov (čo bol aj prípad našej posádky), alebo hotelmi, ktoré predávajú tieto miesta spolu s izbami. Rezervovať miesto sa dá od 12:30 do 17:00 alebo od 17:00 do 22:30. Ak sa nad tým teda zamyslíte, tak milovníci piva, ktorí sú na Oktoberfeste už od pol jednej musia vyzerať večer už veľmi „unavene“. A je tomu naozaj tak. Okolo šiestej vidíte po celom areáli, aj na hlavných prístupových cestách, pobehovať kopec veselých ľudí. :D

oktoberfest-mnichov-ubytovanie

Silné pivo, šťavnaté klobásky, praclíky a Kaiserschmarrn..

Každý stan čapuje len jednu značku piva. V tom „našom“ sme mali na výber tri druhy – klasické, radler a dokonca aj nealko. Pivo sa čapuje do známych litrových pohárov. A aby toho nebolo málo, pivo, ktoré bolo varené špeciálne pre Oktoberfest, je silnejšie ako klasické. Ak si teda dáte alkohol tak raz za pol roka ako ja, po dvoch pivách budete mať už určite dosť. Litrové pivo stálo 10,60 €.

Roasted pork knuckle with pretzels and beer. Oktoberfest
oktoberfest-mnichov

Hladní tu tiež určite nebudete. Na výber je množstvo rozvoniavajúcich, a naozaj chutných, jedál – či už v stanoch alebo v malých stánkoch vonku. Klasické klobásy s pečivom, prípadne kari klobásy sú všade, rovnako ako tradičné praclíky. Tých, ktorí majú radi sladké, poteší napríklad Kaiserschmarrn – niečo ako trhanec poliaty slivkovou, jablkovou alebo vanilkou omáčkou a posypaný cukrom, alebo už spomínané orechy v cukre.

oktoberfest-mnichov-jedlo

Pripravte sa však na to, že ani za jedno z jedál nedáte menej ako 5€, čo vám však pri tej skvelej atmosfére nebude až tak prekážať. Veď kvôli tomu zážitku ste sem prišli. :)

Podobné články