dovolenka first minute dovolenka last minute
|

Dovolenka 2023 – First minute alebo last minute?

Mnohí sa pýtate, ako to teda s tými dovolenkami je? Čo je výhodnejšie – kúpiť si first minute alebo last minute zájazd? Ako všetko v živote, aj tieto 2 možnosti nákupu dovolenkových zážitkov majú svoje pre a proti. Každý si teda musí zvážiť sám, čo sa mu viac oplatí.

Sú ale isté nepísané pravidlá, ktoré rok čo rok platia a sú prirodzenou súčasťou praxe cestovných kancelárií. Ak chcete vedieť, aké to sú, prečítajte si tento článok o výhodách a nevýhodách nákupu first minute zájazdov v takmer polročnom predstihu, ale aj o plusoch a mínusoch last minute zájazdov objednávaných v niektorých prípadoch aj tesne pred odletom.

FIRST MINUTE zájazdy 2023

1. Čím skôr, tým väčšie first minute zľavy

first minute alebo last minute zájazdy

O letnej dovolenke skúste porozmýšlať čo najskôr, pretože sa to naozaj oplatí! Ak si ju stihnete objednať ešte v tzv. first moment období – december až marec, cestovky ponúkajú značné zľavy. Priemerne sa pohybujú do výšky okolo 45-50% – najvyššie až vo výške 60%, takže môžete výrazne ušetriť.

Tie najvyššie zľavy sú ponúkané väčšinou do polovice januára. Ďalšia úroveň veľmi výrazných zliav je potom platná do 31.1., kedy končí obdobie TOP first minute. S pribúdajúcimi týždňami sa totiž ponuka zájazdov a možnosti výberu znižujú.

first minute alebo last minute zájazdy

Vysoké zľavy však dostanete ešte aj pri nákupe do konca februára, a posledná vlna znížených cien je k dispozícii do konca marca. Vtedy oficiálne obdobie first minute končí.

Vybrať si dovolenku takto skoro je síce pre vašu peňaženku skutočne najviac výhodné, mnohí sa ale obávajú, či si neskôr svoju voľbu konkrétneho zájazdu nerozmyslia.

Neviem, či je to praxou všetkých cestovných kancelárií, ale cestovná agentúra INVIA garantuje napríklad aj zmenu zájazdu zdarma a zálohu za zájazd od 65€.

2. Najväčší výber ubytovania, najkrajšie apartmány

first minute alebo last minute zájazdy

Pri rezervácii zájazdu v lehote „first minute“ máte okrem najnižšej možnej ceny ešte jednu obrovskú výhodu. Tou je možnosť vybrať si z najväčšieho množstva voľných hotelov a penziónov, kde môžete dostať medzi prvými tie najlepšie izby či apartmány s najkrajším výhľadom.

Budete si skrátka vyberať z tej najväčšej ponuky, ktorá sa bude časom už len zmenšovať.

Prečítajte si aj: 8 skvelých tipov pre lacnú dovolenku pri mori!

3. Ubytovanie pre deti zdarma

first minute alebo last minute zájazdy

Vo väčšine hotelov motivujú ubytovaním pre deti zdarma – zaplatíte za ne len povinné poplatky. Hotely, ktoré bývajú vypredané čo najskôr, bývajú vždy presne tie, kde je dieťa zdarma. 

Ak teda máte aspoň 2 deti, jednoznačne je pre vás výhodnejší First minute zájazd.

Mohlo by sa vám páčiť: 8 tipov, ako si cestovanie a dovolenku s deťmi naozaj užijete!

4. Najlepšie ceny ubytovania v súkromí

first minute alebo last minute zájazdy

V prípade samostatného ubytovania v súkromí, napríklad pri ceste do Chorvátska či Talianska, bývajú takisto tie cenovo najvýhodnejšie a najkrajšie miesta zarezervované už niekoľko mesiacov dopredu pred plánovaným termínom dovolenky. Je preto veľmi dôležité, aby ste sa na destinácii svojej budúcej dovolenky dohodli čo najskôr.

Obzvlášť vhodné je to najmä v prípade, ak plánujete dovolenku s malými deťmi, a nepotrebujete zbytočný adrenalín navyše pár dní pred odjazdom. Alebo dokonca už na jej samotnom začiatku, kedy budete vyčerpaní po dlhej ceste zháňať ubytovanie priamo na mieste. Niekedy to potom bohužiaľ skončí tak, že sa zoberie prvé vyhovujúce miesto, na ktoré natrafíte, len aby ste sa konečne aj s deťmi zložili, aj keď sa ubytovanie ani zďaleka nepodobá vašej vysnívanej dovolenkovej vilke… Tento postup rozhodne neodporúčame.

Aj keď budete hľadať ubytovanie hoci len pár týždňov pred odchodom, vždy je výhodnejšie vybrať si v pokoji domova z ponúk napríklad na www.booking.com.

LAST MINUTE zájazdy 2023

1. Výrazné last minute zľavy pár dní pred odletom

first minute alebo last minute zájazdy

Pri last minute zájazdoch sa dá tiež poriadne ušetriť. Často môžete natrafiť na naozaj veľmi výhodnú ponuku, a to najmä v čase pár dní pred plánovaným odletom a začiatkom dovolenky.

Last minute zľavy totiž bývajú v porovnaní s first minute v niektorých prípadoch aj oveľa vyššie – pohybujú sa až do výšky 60 – 70%!

Nevýhodou je však fakt, že si už, jednoducho povedané, nemôžete veľmi vyberať. Týždeň pri mori v podstate za pár eur vás však neminie, a je len na vás, ako si ho užijete.

last minute 2017

2. Šťastie praje pripraveným, ale najmä flexibilným…

first minute alebo last minute zájazdy

Musíte rátať s tým, že pár týždňov pred vaším plánovaným voľnom budete trochu v neistote, hlavne ak sa chystáte na dovolenku s celou rodinou, prípadne ak máte jasnú predstavu o destinácii, ktorú nie ste ochotní meniť.

To, že sa nájde presne v čase vášho plánovaného odchodu skvelý last minute do vášho vysnívaného letoviska s tou najväčšou zľavou, je skôr náhodou. Musíte byť teda oveľa flexibilnejší ako pri first minute rezervácii dovolenky, za čo vám bude odmenou vyššia celková zľava.

Ak ale máte chuť na spontánnu a romantickú dovolenku vo dvojici alebo plážovú zábavu s partiou kamarátov, a nemáte problém sa časovo prispôsobiť (zvyčajne pár dní až týždeň) pri „čakaní“ na tú správnu ponuku zájazdu, tak smelo do toho – za málo peňazí si to v lete na plážach poriadne užijete!

Neviete sa rozhodnúť, kam na dovolenku?

Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť, kam presne ísť na dovolenku, do ktorej krajiny, oblasti či letoviska, alebo hľadáte vhodnú pláž pre rodiny s deťmi či naopak romantiku v páre, nechajte sa inšpirovať aj našimi článkami v dovolenkovom magazíne, pretože práve preto ich pre vás pripravujeme.

Podobné články