Pakleni ostrovy, dovolenka Hvar

Chorvátsko z dovolenkového zápisníka… Deň štvrtý – Hvar a Pakleni otoci

Ako som už predtým spomínal, ak sem prídete uprostred leta, horúčavy sú zaručené. Pokiaľ však teplo milujete tak ako ja, tak pre vás návšteva „pekelných“ ostrovov bude nutnosťou.

Moja dovolenka v Chorvátsku: Sú ostrovy Pakleni naozaj „pekelné“?

Pekelné ostrovy spomínam zámerne. Takto totiž veľa ľudí nesprávne označuje blízke ostrovy Pakleni (Pakleni otoci – originálny názov). Ako som sa však dozvedel, je to odvodené od chorvátskeho slova „paklo“ alebo „paklina“, čo znamená smola, miazga – a to kvôli tunajšej tradícii natierať touto zmesou trup lodí. S peklom to teda nemá naozaj nič spoločné. :)

„Pakleni otoci“ je skupina 11 ostrovov, ostrovčekov a útesov nachádzajúcich sa blízko prístavu ostrova Hvar. Žije na nich len málo obyvateľov, ale sú častým cieľom výletníkov, potápačov či jachtárov.

Najväčší z ostrovov je „Svätý Klement“. Domáci tvrdia, že tento názov dostal podľa tunajšieho kostolíka zasvätenému tomuto svätcovi – patrónovi námorníkov.

Dám vám skvelý tip – vraj sa tú vždy poslednú nedeľu v júli usporiadava veľká oslava na jeho počesť. V tento deň je tu množstvo sprievodných atrakcií a miestneho folklóru, ktorí si nenechávajú ujsť nielen turisti, ale ani domáci – schádzajú sa sem obyvatelia z takmer celého Hvaru.

Vyzbrojený uterákom a knihou, sa šplhám na palubu jednej menšej lode a môžeme vyraziť. Cestou sa od spolucestovateľov náhodne dozviem, že je v týchto končinách už dosť dlhú dobu veľmi obľúbený nudizmus. No pekne sa nám ten deň začína.. prebehne mi hlavou :). Týka sa to hlavne oblasti Jerolim a Stipanska. Obe sú husto pokryté borovicovými lesmi, takže poskytujú dosť súkromia.

V časti Stipanska som objavil bar Carpe Diem, ktorý určite pri návšteve tohto miesta nevynechajte a dajte si v ňom nejaký dobrý drink, je tam fakt krásne prostredie.. Veď pozrite sami:

Ďalej pre tých, ktorí sa chcú kochať úžasnou prírodou, odporúčam prechádzku borovicovým hájom so zátoky Stipanska na pláž „Mlini“.

No a večer sme zamierili na výborné marinované mäso do miestnej reštaurácie „Konoba Trattoria“ – naozaj lahodné špeciality, na ktorých si pochutná každý gurmán. Určite neodídete sklamaní. Odporúčam!

Poslednú časť rozprávania tohto cestovateľa o tom, ako strávil svoju dovolenku v Chorvátsku nájdete tu: 

Z dovolenkového zápisníka – Chorvátsko deň piaty

UBYTOVANIE CHORVÁTSKOTOP PONUKY

Podobné články