sardínia dovolenka tipy

Dovolenka na Sardínii a 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

6. Vysnívaná Costa Smeralda

Týždeň v oblasti San Teodoro mi ubehol neskutočne rýchlo a tak som sa pomaly premiestnila na pobrežie Costa Smeralda. O „smaragdovom pobreží“ som snívala už dávno, a tak som si to najlepšie  nechala na koniec mojej netradičnej, oddychovej,“one-woman-show“ dovolenky na Sardínii.

Presun však bol tentoraz trochu komplikovanejší (niekedy sa cestovať sama až tak nevyplatí), pretože z Porto Cado Cavallo som odchádzala v nedeľu. Jedinou a najdrahšou možnosťou bolo prenajať si taxi, ktorý ma dopravil do San Teodoro, bivio La Traversa, odkiaľ som nastúpila na autobus do Olbie a následne som pokračovala ďalším spojom do Porto Cervo.

Po takmer dvojhodinovej ceste (vrátane prestupu) som sa dostala do Piccolo Pevero, kde som si na ďalších 5 nocí prenajala apartmán, z ktorého som už nechcela nikdy odísť…

dovolenka na Sardínii čo vidieť

7. Piccolo Pevero alebo keď sa sen stane realitou

Takýto pohľad sa mi naskytol každé ráno, hneď potom ako som otvorila balkónové dvere a začala sledovať východ slnka. A presne z tejto terasy som začala písať tento článok 😊.

UBYTOVANIE na SARDÍNII v Picollo Pevero

dovolenka na Sardínii čo vidieť

Najpokojnejšie miesto, na akom som sa zatiaľ ocitla, jednoducho „paradiso“. Ako keby sa tu zastavil čas a ja som zrazu pochopila, že toto je „ono“ a že 5 dní mi určite nebude stačiť a že sa sem o rok (prípadne každý rok) určite vrátim. Rezervovala som ho tu:

Costa Smeralda – smaragdové pobrežie, pod ktorým si vždy predstavím tyrkysové more, žulové skaly a nekonečné pieskové duny.

Rozkladá sa na území od mesta Porto Rotonda až po Porto Cervo, ktoré je zároveň jeho centrom.

dovolenka na Sardínii čo vidieť

8. Porto Cervo s nádychom luxusu

Porto Cervo  je známe ako miesto, kde dovolenkujú tí majetnejší. Veľmi často tu narazíte na známe osobnosti a slávnych, ktorí majú priamo tu alebo v blízkosti jednu zo svojich nehnuteľností.

Nachádza sa tu množstvo hotelov a samozrejme obchodov len tých najluxusnejších značiek, vynikajúce reštaurácie a tiež okúzľujúca menšia pláž, ktoré dodávajú tomuto miestu neopakovateľnú atmosféru, a to či už cez deň alebo počas večerov, kedy sa niektorými uličkami a promenádou doslova nedá prejsť. Prístav je v lete taktiež preplnený, väčšinou tu kotvia obrovské supermoderné jachty, z ktorých mnohé nájdete počas roka napríklad aj v Monaku.

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

Sardínia – Costa Smeralda a pláže, ktoré tu musíte vidieť!

Medzi najkrajšie pláže, ktoré sa nachádzajú na pobreží Costa Smeralda, patria určite Cala Petra Ruia, Liscia Ruia, Cala di Volpe, Capriccioli, Spiaggia del Principe, Piccolo a Grande Pevero a samozrejme Cala Granu.

Ja som väčšinu času v oblasti Smaragdového pobrežia strávila na Piccolo a Grande Pevero a na Spiaggia del Principe, ale už teraz viem, že budúci rok som späť a musím vidieť na vlastné oči aj tie ostatné.

9. Spiaggia Piccolo Pevero a Grande Pevero – sen všetkých romantikov

Pláž Piccolo Pevero bola priamo pri mojom apartmáne a asi sa už budem trochu opakovať, ale opäť môžem napísať iba to, čo pri ostatných plážach, na ktorých som bola. Že more hralo všetkými odtieňmi sviežej tyrkysovej a bolo neuveriteľne čisté. A že započúvanie sa do zvuku mora, ktoré obmýva pobrežie a okolité skaly, bolo pre mňa tým najväčším balzamom na dušu.

No a ak by to všetko bolo málo, tak tu nájdete aj menší bar, kde si môžete vychutnať skvelé drinky. Ale predsa len musím napísať aj jedno malé upozornenie pre všetkých milovníkov hebkého piesku. Na tomto mieste prevládali malé kamienky.

dovolenka na Sardínii čo vidieť

Pláž Grande Pevero je hotový raj pre fotografov! Na ceste, alebo tiež menšej prechádzke k pláži, ktorá je vzdialená od Piccolo Pevero iba 4 minúty chôdze, sa vám naskytne naozaj prenádherná panoráma.

Ja som sa zastavovala každých pár metrov a obdivovala všetky tie jachty a plachetnice na obzore, ktoré ako keby mierne rozhojdával jemný závan vetra. Nakoniec sa mi predsa len po vyše pol hodine konečne podarilo doraziť na pláž Grande Pevero.

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

Čo viac si už môžete priať ako stráviť úžasný deň na tomto čarovnom mieste, kde som objavila aj túto maličkú, takmer súkromnú pláž!

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

10. Divoko krásna Spiaggia del Principe

Ja som sa tu aj naozaj cítila ako „Principessa“ (princezná). Myslím, že právom patrí medzi jednu z top 15  pláží na Sardínii. Prístup k nej je však trochu zložitejší a preto by som ju ani neodporúčala napríklad pre rodiny s malými deťmi. Najskôr musíte zdolať menší zostup borovicovým lesom, ale aj napriek tomu sa sem oplatí prísť pozrieť. Pohľad ako z rozprávky…

Ešte jedno malé upozornenie: v mesiacoch jún až august býva často preplnená turistami. Od polovice septembra, kedy tu stále vládne letné počasie, sa však opäť zmení na o trochu pokojnejšie miesto, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť.

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

Bonusový výlet na rozlúčku – západ slnka na Spiaggia Rene Bianca

Pomaly sa približoval koniec mojej dovolenky na Sardínii, prečo teda nespraviť niečo spontánne? A tak som sa vybrala na síce krátky, ale o to dobrodružnejší výlet do San Teresa Gallura. 

Cestou som sa zastavila v Marina Dell´Orso, Poltu Quatu (prístav, ktorý slúžil v minulosti ako útočisko pirátov), potom som pokračovala do mesta Palau, odkiaľ sa môžete trajektom za 30 minút dopraviť na toľko ospevované súostrovie La Madallena, ktoré sa skladá zo 7 menších ostrovov ako sú: La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria a Razzoli a mnohých maličkých ostrovov.

SARDÍNIA LACNÉ LETENKY

Mojou finálnou destináciou však bolo mestečko San Teresa Gallara. Pýtate sa prečo? Som tak trochu romantická duša a chcela som si po prvýkrát vychutnať západ slnka na pláži Spiaggia Rene Bianca a užiť si pohľad na Korziku, ktorá je odtiaľ už iba na skok.

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

Chvíľu som aj uvažovala nastúpiť na prvý trajekt, ale všetko má svoj čas. Ktovie, možno môj ďalší článok bude práve o Korzike, aj keď na Sardínii je ešte mnoho miest, ktoré ma lákajú oveľa, oveľa viac.

Verím, že sa vám článok páčil a že vám moje tipy na 10 úžasných miest, ktoré sa počas dovolenky na Sardínii oplatí navštíviť, prinesú rovnaké nádherné chvíle ako mne. 

Vopred ďakujem za podporu lajkom, zdieľaním či komentom!

Grazie! Ina

Podobné články