Sardínia dovolenka

Dovolenka Sardínia – čo všetko treba vidieť? Toto je 7 tipov na najkrajšie miesta a zážitky!

Ak ste tu, pretože uvažujete o dovolenke na tomto ostrove, tento článok vás určite presvedčí zahodiť všetky pochybnosti. Chcete vedieť, čo všetko môžete na Sardínii vidieť a zažiť? Je to skvelá destinácia pre tých, ktorí chcú celý čas vylihovať na nádherných tyrkysových plážach ako zo sna, ale rovnako aj pre turistov, ktorí ju chcú precestovať krížom-krážom…

Na rozlohe viac ako 24 000 km² sa rozkladá pozoruhodná krajina plná protikladov, samostatný región Talianska a jeho druhý najväčší ostrov – Sardínia (v taliančine Sardegna). Kým nádherné pobrežia vítajú každoročne množstvo dovolenkárov z celého sveta, ale aj miestnych, ktorí na svoju domovinu nedajú dopustiť, vnútrozemie predstavuje úplne iný svet. Funguje svojím vlastným tempom bez ohľadu na to, či práve je alebo nie je dovolenková sezóna.

Užiť si ju môžu dovolenkári túžiaci po slastnom oddychu na slnečných plážach, ale aj dobrodruhovia, ktorí tu môžu obdivovať krásy divokej prírody, objavovať farebný podmorský svet alebo zlaňovať nespočetné útesy a bralá prevísajúce priamo nad hladinou.

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Autom či lietadlom, dovolenka s deťmi alebo romantika vo dvojici. Sardínia je vynikajúcou dovolenkovou destináciou, odporúčanou najmä pre jej prekrásne pláže s bielym pieskom

Vďaka svojej kráse je tento ostrov v Stredozemnom mori nazývaný aj Európskym Karibikom.

 Sardínia – dovolenka plná zážitkov

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: @deiddam @maxladu

More je azúrové, príroda úžasne nespútaná, mestečká okúzľujúce, svet krásne farebný. Nájdete tu všetko, čo robí letnú dovolenku dokonalou. Napríklad aj takúto krásnu pláž ako vidíte na fotke vyššie. Volá sa Piscine di Venere a nájdete ju v oblasti Baunei.

Ak idete vlastným autom, alebo si auto prenajmete na mieste, určite neurobíte chybu, ak toho precestujete čo najviac. Ostrov ponúka tisíc možností, ako si ho užiť a čo všetko je tam možné vidieť. Autobusové spojenia navyše nie sú veľmi spoľahlivé, alebo nechodia v dostatočných intervaloch, takže ak nechcete polihovať počas celej dovolenky na Sardínii len na jednej pláži, auto sa vám naozaj zíde!

sardínia dovolenka zájazd

7 tipov na najkrajšie miesta a zážitky na Sardínii

1. Costa Smeralda

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Na východe ostrova v blízkosti prístavného mesta Olbia by ste určite mali navštíviť preslávené pobrežie „Costa Smeralda“ – v preklade smaragdové pobrežie, kde má voda číru bledotyrkysovú, naozaj až priam smaragdovú farbu.

Rozkladá sa od Porta Portisco až po nádherné (a trošku luxusnejšie) Porto Cervo, ktoré je mimoriadne obľúbené aj medzi svetovými celebritami. Ceny domov na tomto žiadanom pobreží dosahujú závratné sumy, ale napriek tomu je možné nájsť dostupné dovolenkové ubytovanie na Sardínii aj v okolí tohto miesta.

Costa Smeralda vďačí za svoju dnešnú podobu najmä princovi Karimovi Aga Khanovi. Tomu sa táto nádherná oblasť hneď na prvý pohľad tak veľmi zapáčila, že tu nechal postaviť mnohé budovy a dokonca aj celé námestie v Porto Cervo. Jednou zo stavieb je napríklad tento rozprávkovo pôsobiaci kostol na pobreží – Stella Maris:

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Najkrajšie pláže v oblasti Costa Smeralda – Sardínia

Chcete oddychovať ako v karibskom raji? Máme pre vás tieto 3 tipy na úžasné pláže:

  • Vydajte sa na slávnu „princovu pláž“ – Spiaggia del Principe. Je to malebná pláž v malej zátoke v tvare polmesiaca s priezračnou vodou a pokojnými výhľadmi. A prečo sa volá princova? Pretože ju počas svojich plavieb náhodne objavil už vyššie spomínaný Karim Aga Khan a úplne sa do nej zamiloval.
  • Neoľutujete ani, keď sa pôjdete okúpať alebo poprechádzať po jednej z najdlhších pláži smaragdového pobrežia – Liscia Ruja
  • A takto vyzerá (nielen podľa nás) tá najkrajšia pláž, ktorú môžete na pobreží Costa Smeralda navštíviť – pláž Capriccioli. Nachádza sa 8 km východne od Cala di Volpe v blízkosti mesta Porto Cervo.
dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto @andreagalaxy85

Je to menšia pláž rozdelená skalami na 2 časti. Pláž Capriccioli je vyhľadávaná a obľúbená aj medzi rodinami s deťmi, keďže má pozvoľný vstup do mora a nádherne čisté more.

2. Alghero

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: Mauro Madau Photography

Ak ste fanúšikmi akčnejšej dovolenky, navštívte Alghero, ktoré sa rozprestiera v oblasti Sassari na severozápade Sardínie. Prepadnite podmorskému svetu, šnorchlujte, lovte červené koraly a navštívte najväčšiu podmorskú jaskyňu v Stredozemnom mori – Grotta di Nettuno, čiže jaskyňu boha Neptúna.

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Alebo si požičajte bicykel a čakajú vás nádherné dychberúce výhľady.

Mesto Alghero je v mnohom ovplyvnené kultúrou Katalánska a má jedno z najlepšie zachovaných historických centier na ostrove. Nadšencom histórie odporúčame navštíviť napríklad Katedrálu Sv. Márie.

3. Stintino a pláž La Pelosa

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: Giusi Casada @giusicasada

Ostaneme ešte chvíľu v oblasti Sassari, pretože vám chceme predstaviť krásny, odľahlý kút Sardínie, Stintino. Je známe jedným z najkrajších pobreží v Stredozemnom mori, jeho až nadpozemsky pôsobiacimi plážami, z ktorých najkrajšou je bezpochyby pláž La Pelosa. Dalo by sa povedať, že je to symbol Stintina. Mnohokrát je označovaná dokonca ako tá najkrajšia pláž celej Sardínie.

Stintino nájdete v malom, úplne najvzdialenejšom, výbežku na severozápade ostrova blízko pri ostrovčeku Asinara. Počas kľudného počasia, keď je more pokojné, by sa mohlo zdať, že sa tie dva kusy zeme k sebe načahujú, ako by sa chceli dotknúť. Asinara je maličký, síce neobývaný, ale zato neobyčajný ostrov. Je totiž známy ako jeden za najúžasnejších národných parkov Sardínie.

Stintino vás očasí svojím kľudom, určite si oddýchnete a môžete si tu pokojne užívať ultračisté priezračné more. Celá krajina je ale doslova posiata krásnymi lagúnami a plážami, takže si máte z čoho vyberať, aj keď sa nenachádzate práve v tejto oblasti.

Veľký prehľad pláží na Sardínii vrátane mapy nájdete v našom článku o TOP 15 najkrajších plážach tohto ostrova: 

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad, ktorý musíte vidieť!

4. Cagliari

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Po sardínsky sa Cagliari hovorí Casteddu, čo v preklade znamená hrad. Ten je aj jeho dominantou spolu so stredovekým podhradím. V najväčšom meste Sardínie sa prejdite historickou časťou mesta a pozrite si katedrálu Duomo alebo vystúpte na vrchol tzv. „slonej veže“ Torre dell´Elefante.

Zážitkom je aj nákup na miestnom trhu San Benedetto, kde vám učaruje typická atmosféra či prechádzka po živej časti Marina v okolí prístavu.

Aj na juhu, v blízkosti Cagliari nájdete nádherné pláže. Jednou z nich je aj najdlhšia pláž na ostrove, až 10 kilometrov dlhá „Pláž poetov“ alebo Spiaggia di Poetto. Tú pláž som si doslova zamilovala, keď som v meste Cagliari študovala taliančinu počas mojej dovolenky na Sardínii.

Veľmi obľúbeným výletom je niekoľkohodinový výstup na horu Sella del Diavolo, teda sedlo diabla nad zálivom anjelov, Golfo degli Angeli.

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Ako už z týchto netradičných názvov vyplýva, k miestu sa viaže legenda. Diabli, ktorí uvideli Cagliarské pobrežie boli tak omámení jeho krásou, že sa ho chceli stoj čo stoj zmocniť, a tak Boh musel zoslať na zem anjelov na čele s archanjelom Michaelom, aby diablov vyhnali. Počas toho vraj Lucifer spadol z koňa a stratil sedlo, ktoré vo vodách zálivu skamenelo… Zaujímavá historka, však?

5. Súostrovie La Maddalena

dovolenka sardinia najkrajsie miesta

Ak chcete uniknúť do sveta pokoja a neuveriteľných prírodných krás, počas vašej dovolenky na Sardínii nesmiete vynechať návštevu národného parku La Maddalena.

Je to súostrovie 7 hlavných ostrovov (La Maddalena, Caprera, Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli) a 55 menších ostrovčekov.

Najkrajšie pláže v súostroví La Maddalena – Sardínia

  • Začneme s menšou plážou Cala Serena na ostrove Caprera, ktorá je najobľúbenejšia medzi miestnymi obyvateľmi. Počas hlavnej sezóny preto môže byť trochu rušnejšia. Je zasadená do malej prírodnej zátoky obkolesenej skalami. Nájdete ju severne od ďalšej známej pláže Cala Garibaldi, pri ktorej je parkovisko. Stačí, ak pôjdete asi štvrťhodinku peši na sever.
  • A počuli ste o známej ružovej pláži Spiaggia rosa? Tak tá sa nachádza tiež v tejto oblasti, a to na ostrove Budelli. Zaujímavosťou je, že na ňu žiadny turista nesmie vkročiť. Obzrieť si ju môžete len z diaľky z výletnej lode, ale aj to stojí za to…
  • Naším tretím tipom je pláž Cala Coticcio,ktorú niekedy nazývajú aj ako „malé Tahiti“. Nachádza sa na ostrove Caprera a vyzerá takto:
dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: luigi_farina73

Do národného parku La Maddalena Archipelago sa dostanete za približne 20 minút trajektom z prístavu Palau. 

6. Tajomné Nuraghy

Sardínia má čo ponúknuť aj čo sa týka histórie. Zvláštnosťou sú napríklad tajomné kamenné stavby – „nuraghy“, ktoré tu zanechala dávna nuragská civilizácia, ktorá kedysi na Sardínii žila.

7. Plameniaky

No a fotografi si tu tiež prídu na svoje. Okrem nádhery všade navôkol, si môžu z pláží južného pobrežia domov odniesť výnimočný úlovok – fotografie jedinečných ružových plameniakov prechádzajúcich sa priamo v neďalekých lagúnach.

Nájdete ich najmä v oblasti Cagliari a Porto Pino. Ďalším miestom, kde ich máte šancu zazrieť, je lagúna San Teodoro, národný park Molentargius alebo Stagno di Casaraccio v oblasti Stintino.

DOVOLENKA SARDÍNIA – ďalšie tipy

Kedy na dovolenku na Sardíniu?

V týchto južnejších krajinách panuje leto dlhšie, ale čo sa týka kúpania a pravej letnej dovolenky, od konca mája do septembra dovolenku  môžete bez obáv plánovať. Jediné, čo by sme k tomu dodali, je, že ak máte radi teplé more, vyberte si radšej koniec leta a september, nie máj alebo začiatok júna. Teploty vzduchu sú však samozrejme letné už od toho mája. Navyše si pláže užijete ešte v relatívnom pokoji.

Naopak, skôr by sme chceli odporučiť, kedy do Talianska na dovolenku necestovať. V období augusta majú Taliani dovolenky, prázdniny – všade je vtedy plno, a ceny sa zvýšia doslova zo dňa na deň, a to najmä v období tzv. „ferragosto“ – 15. augusta. Koncom augusta potom opäť klesnú a počas celého septembra si  tak ešte môžte vychutnávať pokojnú a stále horúcu dovolenku.

sardinia dovolenka tipy

 Ako sa na Sardíniu dostanete?

A. Cesta na Sardíniu autom

Najlacnejšia a  zároveň najdobrodružnejšia je kombinácia auta a trajektu. Autom je z to z Bratislavy do Livorna okolo 1 000 km, čo pri ideálnej premávke trvá niečo vyše 9 hodín. V Livorne (alebo prípadne v Janove) si zoberiete trajekt do Olbie a Porto Tores. Ideálne je, ak sa nalodíte večer o 20tej, v noci sa pohodlne vyspíte v kajutách, ktoré sú na trajekte k dispozícii, a po 10 hodinách sa zobudíte už na krásnej Sardínii.

Doprava po samotnom ostrove Sardínia je výborná, vedie ňou kvalitná sieť diaľnic. Ak to stále platí – od našej poslednej návštevy – tak by to malo byť dokonca bez poplatku.

Tip ako ušetriť!

Niektoré prepravné spoločnosti – hlavne Mobyline zvyknú motivovať počas septembra dovolenkárov akciami typu: zaplatíte za auto a 2 osoby a 2 deti sa prepravia zadarmo,  a iné podobné akcie. Samozrejme, určite si to zistite na stránkach spoločnosti presne, predtým ako vycestujete.

B. Na Sardíniu lietadlom

Lietadlom je možné (momentálne, lebo sa to celkom často mení :))  dostať sa z Bratislavy do Alghera, alebo z Viedne do Cagliari na juh Sardínie, a po novom už aj do Olbie. Priamy let trvá približne 2 hodiny.

Tip pre dobrodruhov!

Pre cestovateľov – dobrodruhov, ktorí chcú počas dovolenky na Sardínii vidieť čo najviac, mám dobrý tip: zvoľte si prílet a odlet z 2 rôznych letísk. Prileťte napríklad do Cagliari z Viedne a odlet si naplánujte z Alghera rovno do Bratislavy. Medzitým si požičajte auto a celý čas môžete spoznávať tie najkrajšie miesta Sardínie.

My sme to takto už viackrát počas našich dovoleniek v Taliansku vyskúšali, a je to super. Ceny jednosmerných leteniek sú pritom rovnako výhodné, ako keď si kupujete letenku spiatočnú, takže toho, že si kvôli tomu priplatíte, sa rozhodne nemusíte obávať.

sardinia dovolenka tipy

 Dovolenka Sardínia – ubytovanie a letenka alebo zájazd?

A. Ubytovanie na Sardínii

Čo sa týka ubytovania, aj keď idete vlastnou dopravou, základom je rezervovať si ubytko v čo najväčšom predstihu, a určite nie až na mieste. Podľa skúseností, ak neovládate taliansky jazyk, prípadne nejdete v spoločnosti Talianov, vybaviť výhodné ubytovanie v súkromí tam až také jednoduché nie je.

(Ešte menšia poznámka k jazyku a dorozumievaniu sa s miestnymi. Nebuďte prekvapení, ak im nebudete rozumieť, aj keď už základy taliančiny ovládate. Veľmi veľa miestnych rozpráva ich dialektom, tzv. sardínčinou.) Samozrejme, tí, ktorí pracujú v turistickom ruchu resp. poskytujú ubytovacie služby hovoria určite spisovnou taliančinou a lámanou angličtinou (česť výnimkám :)).

Naopak, veľmi výhodné je rezervovať si ubytovanie na Sardínii (z najväčšieho množstva ponúk od súkromných apartmánov, cez penzióny až po hotely) na overenej a celosvetovo veľmi využívanej stránke www.booking.com, prípadne na airbnb.

Booking využívame radi preto, lebo sa v ňom ubytovania veľmi jednoducho vyhľadávajú vďaka filtru, a môžeme si prečítať a porovnať veľké množstvo recenzií. Dokonca máme skúsenosť, že u väčšiny ubytovaní, ktoré sú ponúkané na obidvoch portáloch (aj v sieti airbnb, aj na bookingu), je cena na bookingu nižšia, a to najmä ak si ju rezervujete v mobilnej aplikácii.

U niektorých ponúk je dokonca možnosť bezplatného storna do 2 týždňov pred plánovaným príchodom na dovolenku, čo sa niekedy zvykne celkom hodiť. :)

Počas mojej minuloročnej dovolenky na Sardínii som si takto užívala naozaj krásny apartmán s viac než luxusným výhľadom. Viac sa o tejto dovolenke dozviete v článku plnom detailov z cesty, aj fotografií všetkých prejdených miest:

Ak dovolenka na Sardínii, tak nech to stojí za to! 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

UBYTOVANIE NA SARDÍNII – 2 KONKRÉTNE TIPY:
1. tip – dom s výhľadom na more pre 2-4 osoby na severe Sardínie

Prvým tipom je samostatný dom na prenájom s rozlohou 45m² so záhradou a krásnymi výhľadmi vhodný pre 2 až 4 osoby. Nachádza sa na severe ostrova a je vzdialený len 10 minút peši od krásnej pláže Spiaggia La Licciola.

Jeho strategická poloha však priam nabáda k tomu, aby ste si šli vychutnať čo najviac z najkrajších na Sardínii. Napríklad nádhernú pláž Spiaggia del Principe či pláže v súostroví La Maddalena, uvidíte už za hodinku cesty autom /vrátane prepravy trajektom v prípade presunu na ostrovčeky./

CENA:

Napríklad za 7 dní koncom augusta zaplatíte cca 860€ spolu pre 2 osoby, 920€ pre 3 osoby alebo 960€ pre všetky 4 osoby. Kompletné fotografie domu, všetky dostupné termíny a ceny, ako aj detailné hodnotenia hostí si môžete pozrieť tu:

2. tip – dom s terasou s nádherným výhľadom na more pre 2-4 osoby na juhu Sardínie

Druhým tipom na ubytovanie na ostrove Sardínia je dovolenková vilka s 2 spálňami a rozlohou 70m². Výhľad počas oddychu či grilovania na terase vyzerá fakt úžasne.

Nachádza sa v južnej časti Sardínie v blízkostí pláží Cala Portu su Gaurru Beach a Torre dei Corsari Beach. Najbližšie letisko je v Cagliari, asi 100 km od vily.

CENA:

Za 7 dní koncom augusta zaplatíte 830€-850€ spolu pre 2 – 4 osoby. Všetky informácie o ubytovaní, celú fotogalériu a dostupné termíny nájdete tu:

Dôležité info:

Uvedené tipy sú naozaj len „tipmi“, ktoré sme zaradili do nášho užšieho výberu pri hľadaní dovolenkého domu pre nás. Majú výborné recenzie od hostí, ale osobné skúsenosti s nimi zatiaľ nemáme.

B. Zájazd na Sardíniu

Druhou možnosťou je vybrať si priamo zájazd u niektorej zo slovenských alebo zahraničných cestoviek. Napriek tomu, že ostrov je nádherný a dovolenka na Sardínii s CK nepatrí medzi tie najlacnejšie, medzi ponukami sa dajú nájsť naozaj super vybavené rezorty pri nádherných plážach s veľkými zľavami.

Ideálne teda je, ak natrafíte na megavýhodný first minute alebo last minute zájazd na Sardíniu a máte o krásnu dovolenku na toto leto postarané. 

Aj keď my osobne si radi riešime dovolenku individuálne, pre tých, ktorí si na to ešte netrúfajú, existuje super možnosť, ako si rýchlo a ľahko vybrať z množstva ponúk rôznych cestovných kancelárií. Napríklad v online katalógu INVIA sa dá vyberať jednoducho a prehľadne zo zájazdov od viacerých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Ak treba, zadajte si vo filtri typ stravy, vzdialenosť od mora, či chcete hotel vhodný pre deti alebo naopak, čisto len pre dospelých a rôzne iné požiadavky. Zároveň sa nemusíte báť, že by ste si za túto možnosť výberu priplatili niečo navyše. Všetky zájazdy ponúkané touto agentúrou sú s garanciou najnižších cien.

Sardínia už  čaká!  Allora, andiamo! :) 

Ak sa vám článok s tipmi „čo vidieť na Sardínii“ páčil, každý like či zdieľanie nás veľmi poteší!

Ďakujeme, Ciao! Oli a Ina ♡ 

Podobné články