Sardínia dovolenka

Sardínia – to je dovolenka plná bielych pláží a tyrkysového mora!

Ak ste tu, pretože uvažujete o dovolenke na Sardínii, tento článok vás určite presvedčí zahodiť všetky pochybnosti. Je to skvelá destinácia pre tých, ktorí chcú celý čas vylihovať na pláži, ale rovnako aj pre cestovateľov – dobrodruhov, ktorí ju chcú precestovať krížom-krážom…

Na rozlohe viac ako 24 000 km² sa rozkladá pozoruhodná krajina plná protikladov, samostatný región Talianska a jeho druhý najväčší ostrov – Sardínia (v taliančine Sardegna). Kým nádherné pobrežia vítajú každoročne množstvo dovolenkárov z celého sveta, ale aj miestnych, ktorí na svoju domovinu nedajú dopustiť, vnútrozemie predstavuje iný svet. Funguje svojím vlastným tempom bez ohľadu na to, či práve je alebo nie je dovolenková sezóna.

Užiť si ju môžu turisti túžiaci po slastnom oddychu na slnečných plážach, ale aj dobrodruhovia, ktorí tu môžu obdivovať krásy divokej prírody, objavovať farebný podmorský svet alebo zlaňovať nespočetné útesy a bralá prevísajúce priamo nad hladinou.

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

Autom či lietadlom, dovolenka s deťmi alebo romantika vo dvojici. Sardínia je vynikajúcou dovolenkovou destináciou, odporúčanou najmä pre jej prekrásne pláže s bielym pieskom. Vďaka svojej kráse je tento ostrov v stredozemnom mori nazývaný aj Európskym Karibikom.

More je azúrové, príroda úžasne nespútaná, mestečká okúzľujúce, svet krásne farebný. Nájdete tu všetko, čo robí letnú dovolenku dokonalou.

 Sardínia – dovolenka plná zážitkov

sardinia dovolenka tyrkysove more

Ak idete vlastným autom, alebo si auto prenajmete na mieste, určite neurobíte chybu, ak toho precestujete čo najviac. Ostrov ponúka tisíc možností, ako si ho užiť a čo všetko je tam možné vidieť.

sardínia dovolenka zájazd

Najkrajšie miesta a zážitky na Sardínii

1. Olbia – Costa Smeralda

Na východe ostrova v blízkosti prístavného mesta Olbia by ste napríklad určite mali navštíviť preslávené pobrežie „Costa Smeralda“ – v preklade smaragdové pobrežie, kde má voda číru bledotyrkysovú, naozaj až priam smaragdovú farbu. Rozkladá sa od Porta Portisco až po nádherné (a trošku luxusnejšie) Porto Cervo a vyzerá takto…

sardinia dovolenka destinacie
dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

2. Arborea

Arborea vás očasí svojím kľudom, určite si oddýchnete a môžete si v tichu užívať pokojné ultračisté priezračné more. Najkrajšou, tichou plážou Sardínie je podľa mnohých pláž La Pelosa, ale celá krajina je doslova posiata krásnymi lagúnami a plážami, takže si máte z čoho vyberať.

Veľký prehľad pláží  na Sardínii nájdete v našom článku o TOP 15 najkrajších plážach tohto ostrova: Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad, ktorý musíte vidieť!  A je sa na čo pozerať! ;)

sardínia dovolenka pláže

3. Alghero

Ak ste fanúšikmi akčnejšej dovolenky, navštívte napríklad Alghero, ktoré je v mnohom ovplyvnené kultúrou Katalánska. Prepadnite podmorskému svetu, šnorchlujte a lovte červené koraly. Alebo si požičajte bicykel, a čakajú vás takéto dychberúce výhľady.

dovolenka sardinia destinacie
dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

4. Cagliari

V najväčšom meste Sardínie sa prejdite historickou časťou mesta a pozrite si katedrálu Duomo alebo vystúpte na vrchol veže Torre dell´Elefante. Zážitkom je aj nákup na miestnom trhu San Benedetto, kde vám učaruje typická atmosféra či prechádzka po živej časti Marina v okolí prístavu.

Aj na juhu, v blízkosti Cagliari nájdete nádherné pláže. Jednou z nich je aj najdlhšia pláž Sardínie, až 10 kilometrov dlhá „pláž poetov“ alebo Spiaggia di Poetto.

dovolenka sardinia cagliari

5. Súostrovie La Madallena

Ak chcete uniknúť do sveta pokoja a neuveriteľných prírodných krás, počas vašej dovolenky na Sardínii nesmiete vynechať návštevu národného parku La Maddalena. Je to súostrovie 7 hlavných ostrovov (La Maddalena, Caprera, Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli) a 55 menších ostrovčekov.

Počuli ste o známej ružovej pláži (spiaggia rosa)? Tak tá sa nachádza práve tu, na ostrove Budelli. Zaujímavosťou je, že na ňu žiadny turista nesmie vkročiť, obzrieť si ju môžete len z diaľky z výletnej lode.

Do národného parku La Maddalena Archipelago sa dostanete za približne 20 minút trajektom z prístavu Palau. 

dovolenka sardinia najkrajsie miesta

6. Tajomné nuragy

Sardínia má čo ponúknuť aj čo sa týka histórie. Zvláštnosťou sú napríklad tajomné kamenné stavby – „nuraghy“, ktoré tu zanechala dávna nuragská civilizácia, ktorá kedysi na Sardínii žila.

7. Plameniaky

No a fotografi si tu tiež prídu na svoje. Okrem nádhery všade navôkol, si môžu z pláží južného pobrežia domov odniesť výnimočný úlovok – fotografie jedinečných ružových plameniakov prechádzajúcich sa priamo v neďalekých lagúnach.

sardinia dovolenka co vidiet a zazit

DOVOLENKA SARDÍNIA

Kedy na Sardíniu cestovať?

V týchto južnejších krajinách panuje leto dlhšie, ale čo sa týka kúpania a pravej letnej dovolenky, od konca mája do septembra dovolenku  môžete bez obáv plánovať.

Naopak, skôr by sme chceli odporučiť, kedy do Talianska na dovolenku necestovať. V období augusta majú Taliani dovolenky, prázdniny – všade je vtedy plno, a ceny sa zvýšia doslova zo dňa na deň.  Koncom augusta potom opäť klesnú a počas celého septembra si  tak ešte môžte vychutnávať pokojnú a stále horúcu dovolenku.

dovolenka Sardínia co vidiet

 Ako sa na Sardíniu dostanete?

A. Cesta na Sardíniu autom

Najlacnejšia a  zároveň najdobrodružnejšia je kombinácia auta a trajektu. Autom je z to z Bratislavy do Livorna okolo 1 000 km, čo pri ideálnej premávke trvá niečo vyše 9 hodín. V Livorne (alebo prípadne v Janove) si zoberiete trajekt do Olbie a Porto Tores. Ideálne je, ak sa nalodíte večer o 20tej, v noci sa pohodlne vyspíte v kajutách, ktoré sú na trajekte k dispozícii, a po 10 hodinách sa zobudíte už na krásnej Sardínii.

Doprava po samotnom ostrove Sardínia je výborná, vedie ňou kvalitná sieť diaľnic. Ak to stále platí – od našej poslednej návštevy – tak by to malo byť dokonca bez poplatku.

Tip ako ušetriť!

Niektoré prepravné spoločnosti – hlavne Mobyline zvyknú motivovať počas septembra dovolenkárov akciami typu: zaplatíte za auto a 2 osoby a 2 deti sa prepravia zadarmo,  a iné podobné akcie. Samozrejme, určite si to zistite na stránkach spoločnosti presne, predtým ako vycestujete.

sardinia dovolenka co vidiet

B. Na Sardíniu lietadlom

Lietadlom je možné (momentálne, lebo sa to celkom často mení :))  dostať sa z Bratislavy do Alghera, alebo z Viedne do Cagliari na juh Sardínie. Let trvá približne 2 hodiny. Aj tu samozrejme platí, čím skôr si letenku rezervujete, tým lacnejšia bude. U leteniek totiž žiadne last minuty neexistujú… Ja mám dobré skúsenosti napríklad s pelikan.sk, najväčším predajcom leteniek na Slovensku. Treba sledovať ich akciové ponuky v čase 6-8 týždňov pred plánovaným odletom, a máte veľkú šancu, že dostanete letenku na Sardíniu za naozaj bezkonkurenčnú cenu.

Tip pre dobrodruhov!

Pre cestovateľov – dobrodruhov, ktorí chcú počas dovolenky na Sardínii vidieť čo najviac, mám dobrý tip: zvoľte si prílet a odlet z 2 rôznych letísk. Prileťte napríklad do Cagliari a odlet si naplánujte z Alghera. Medzitým si požičajte auto a celý čas môžete spoznávať tie najkrajšie miesta Sardínie.

 Dovolenka Sardínia – ubytovanie a letenka alebo zájazd?

A. Ubytovanie na Sardínii

Čo sa týka ubytovania, aj keď idete vlastnou dopravou, je vhodné si ho rezervovať vopred. Podľa skúseností, ak neovládate taliansky jazyk, prípadne nejdete v spoločnosti Talianov, vybaviť výhodné ubytovanie v súkromí tam až také jednoduché nie je. (Ešte menšia poznámka k jazyku a dorozumievaniu sa s miestnymi. Nebuďte prekvapení, ak im nebudete rozumieť, aj keď už základy taliančiny ovládate. Veľmi veľa miestnych rozpráva ich dialektom, tzv. sardínčinou.) Samozrejme, tí, ktorí pracujú v turistickom ruchu resp. poskytujú ubytovacie služby hovoria určite spisovnou taliančinou a lámanou angličtinou (česť výnimkám :)).

Naopak, veľmi výhodné je prezrieť si ponuky ubytovania (od súkromných apartmánov na prenájom, cez penzióny až po hotely) na overenej a celosvetovo veľmi využívanej stránke www.booking.com a rezervovať si ho vopred.

Booking.com mám rada preto, lebo mám garanciu, že ceny za to isté ubytovanie sú naozaj najnižšie – dokonca nižšie ako by som dostala u samotných majiteľov ubytovania alebo priamo v hoteli. U niektorých ponúk je dokonca možnosť bezplatného storna do 2 týždňov pred plánovaným príchodom na dovolenku, čo sa niekedy zvykne celkom hodiť. :)

Počas mojej minuloročnej dovolenky na Sardínii som si takto užívala naozaj krásny apartmán s viac než luxusným výhľadom. Viac sa o tejto dovolenke dozviete v článku nabitom fotografiami:  

Ak dovolenka na Sardínii, tak nech to stojí za to! 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

sardinia dovolenka recenzie

B. Zájazd na Sardíniu

Druhou možnosťou je vybrať si priamo zájazd u niektorej zo slovenských cestoviek. Napriek tomu, že ostrov je nádherný a dovolenka na Sardínii nepatrí medzi tie najlacnejšie, medzi ponukami sa dajú nájsť naozaj super vybavené rezorty.

Samozrejme ideálne je, ak natrafíte na super first minute alebo last minute zájazd, a máte o krásnu a cenovo výhodnú dovolenku na toto leto postarané. Na stránkach INVIA si môžete vybrať zájazdy od viac ako 300 CK na jednom mieste – s garanciou tej istej ceny ako v konkrétnej cestovke, takže žiadne navýšenie, čo je super.

 

 

Sardínia už  čaká!  Allora, andiamo! :) 

Ak sa vám článok páčil,  lajkujte, zdieľajte, komentujte! Ďakujeme, Ciao!

Podobné články

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *