Sardínia dovolenka

Dovolenka Sardínia a 7 tipov na najkrajšie miesta a zážitky!

Ak ste tu, pretože uvažujete o dovolenke na Sardínii, tento článok vás určite presvedčí zahodiť všetky pochybnosti. Je to skvelá destinácia pre tých, ktorí chcú celý čas vylihovať na pláži, ale rovnako aj pre cestovateľov – dobrodruhov, ktorí ju chcú precestovať krížom-krážom…

Na rozlohe viac ako 24 000 km² sa rozkladá pozoruhodná krajina plná protikladov, samostatný región Talianska a jeho druhý najväčší ostrov – Sardínia (v taliančine Sardegna). Kým nádherné pobrežia vítajú každoročne množstvo dovolenkárov z celého sveta, ale aj miestnych, ktorí na svoju domovinu nedajú dopustiť, vnútrozemie predstavuje iný svet. Funguje svojím vlastným tempom bez ohľadu na to, či práve je alebo nie je dovolenková sezóna.

Užiť si ju môžu turisti túžiaci po slastnom oddychu na slnečných plážach, ale aj dobrodruhovia, ktorí tu môžu obdivovať krásy divokej prírody, objavovať farebný podmorský svet alebo zlaňovať nespočetné útesy a bralá prevísajúce priamo nad hladinou.

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Autom či lietadlom, dovolenka s deťmi alebo romantika vo dvojici. Sardínia je vynikajúcou dovolenkovou destináciou, odporúčanou najmä pre jej prekrásne pláže s bielym pieskom

Vďaka svojej kráse je tento ostrov v Stredozemnom mori nazývaný aj Európskym Karibikom.

 Sardínia – dovolenka plná zážitkov

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: @deiddam @maxladu

More je azúrové, príroda úžasne nespútaná, mestečká okúzľujúce, svet krásne farebný. Nájdete tu všetko, čo robí letnú dovolenku dokonalou. Napríklad aj takúto krásnu pláž ako vidíte na fotke vyššie. Volá sa Piscine di Venere a nájdete ju v oblasti Baunei.

Ak idete vlastným autom, alebo si auto prenajmete na mieste, určite neurobíte chybu, ak toho precestujete čo najviac. Ostrov ponúka tisíc možností, ako si ho užiť a čo všetko je tam možné vidieť. Autobusové spojenia navyše nie sú veľmi spoľahlivé, alebo nechodia v dostatočných intervaloch, takže ak nechcete polihovať počas celej dovolenky na Sardínii len na jednej pláži, auto sa vám naozaj zíde!

sardínia dovolenka zájazd

7 tipov na najkrajšie miesta a zážitky na Sardínii

1. Costa Smeralda

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Na východe ostrova v blízkosti prístavného mesta Olbia by ste určite mali navštíviť preslávené pobrežie „Costa Smeralda“ – v preklade smaragdové pobrežie, kde má voda číru bledotyrkysovú, naozaj až priam smaragdovú farbu.

Rozkladá sa od Porta Portisco až po nádherné (a trošku luxusnejšie) Porto Cervo, ktoré je mimoriadne obľúbené aj medzi svetovými celebritami. Ceny domov na tomto žiadanom pobreží dosahujú závratné sumy, ale napriek tomu je možné nájsť dostupné dovolenkové ubytovanie na Sardínii aj v okolí tohto miesta.

Costa Smeralda vďačí za svoju dnešnú podobu najmä princovi Karimovi Aga Khanovi. Tomu sa táto nádherná oblasť hneď na prvý pohľad tak veľmi zapáčila, že tu nechal postaviť mnohé budovy a dokonca aj celé námestie v Porto Cervo. Jednou zo stavieb je napríklad tento rozprávkovo pôsobiaci kostol na pobreží – Stella Maris:

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Najkrajšie pláže v oblasti Costa Smeralda – Sardínia

Chcete oddychovať ako v karibskom raji? Máme pre vás tieto 3 tipy na úžasné pláže:

  • Vydajte sa na slávnu „princovu pláž“ – Spiaggia del Principe. Je to malebná pláž v malej zátoke v tvare polmesiaca s priezračnou vodou a pokojnými výhľadmi. A prečo sa volá princova? Pretože ju počas svojich plavieb náhodne objavil už vyššie spomínaný Karim Aga Khan a úplne sa do nej zamiloval.
  • Neoľutujete ani, keď sa pôjdete okúpať alebo poprechádzať po jednej z najdlhších pláži smaragdového pobrežia – Liscia Ruja
  • A takto vyzerá (nielen podľa nás) tá najkrajšia pláž, ktorú môžete na pobreží Costa Smeralda navštíviť – pláž Capriccioli. Nachádza sa 8 km východne od Cala di Volpe v blízkosti mesta Porto Cervo.
dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto @andreagalaxy85

Je to menšia pláž rozdelená skalami na 2 časti. Pláž Capriccioli je vyhľadávaná a obľúbená aj medzi rodinami s deťmi, keďže má pozvoľný vstup do mora a nádherne čisté more.

2. Alghero

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: Mauro Madau Photography

Ak ste fanúšikmi akčnejšej dovolenky, navštívte Alghero, ktoré sa rozprestiera v oblasti Sassari na severozápade Sardínie. Prepadnite podmorskému svetu, šnorchlujte, lovte červené koraly a navštívte najväčšiu podmorskú jaskyňu v Stredozemnom mori – Grotta di Nettuno, čiže jaskyňu boha Neptúna.

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Alebo si požičajte bicykel a čakajú vás nádherné dychberúce výhľady.

Mesto Alghero je v mnohom ovplyvnené kultúrou Katalánska a má jedno z najlepšie zachovaných historických centier na ostrove. Nadšencom histórie odporúčame navštíviť napríklad Katedrálu Sv. Márie.

3. Stintino a pláž La Pelosa

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: Giusi Casada @giusicasada

Ostaneme ešte chvíľu v oblasti Sassari, pretože vám chceme predstaviť krásny, odľahlý kút Sardínie, Stintino. Je známe jedným z najkrajších pobreží v Stredozemnom mori, jeho až nadpozemsky pôsobiacimi plážami, z ktorých najkrajšou je bezpochyby pláž La Pelosa. Dalo by sa povedať, že je to symbol Stintina. Mnohokrát je označovaná dokonca ako tá najkrajšia pláž celej Sardínie.

Stintino nájdete v malom, úplne najvzdialenejšom, výbežku na severozápade ostrova blízko pri ostrovčeku Asinara. Počas kľudného počasia, keď je more pokojné, by sa mohlo zdať, že sa tie dva kusy zeme k sebe načahujú, ako by sa chceli dotknúť. Asinara je maličký, síce neobývaný, ale zato neobyčajný ostrov. Je totiž známy ako jeden za najúžasnejších národných parkov Sardínie.

Stintino vás očasí svojím kľudom, určite si oddýchnete a môžete si tu pokojne užívať ultračisté priezračné more. Celá krajina je ale doslova posiata krásnymi lagúnami a plážami, takže si máte z čoho vyberať, aj keď sa nenachádzate práve v tejto oblasti.

Veľký prehľad pláží na Sardínii vrátane mapy nájdete v našom článku o TOP 15 najkrajších plážach tohto ostrova: 

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad, ktorý musíte vidieť!

4. Cagliari

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Po sardínsky sa Cagliari hovorí Casteddu, čo v preklade znamená hrad. Ten je aj jeho dominantou spolu so stredovekým podhradím. V najväčšom meste Sardínie sa prejdite historickou časťou mesta a pozrite si katedrálu Duomo alebo vystúpte na vrchol tzv. „slonej veže“ Torre dell´Elefante.

Zážitkom je aj nákup na miestnom trhu San Benedetto, kde vám učaruje typická atmosféra či prechádzka po živej časti Marina v okolí prístavu.

Aj na juhu, v blízkosti Cagliari nájdete nádherné pláže. Jednou z nich je aj najdlhšia pláž na ostrove, až 10 kilometrov dlhá „Pláž poetov“ alebo Spiaggia di Poetto. Tú pláž som si doslova zamilovala, keď som v meste Cagliari študovala taliančinu počas mojej dovolenky na Sardínii.

Veľmi obľúbeným výletom je niekoľkohodinový výstup na horu Sella del Diavolo, teda sedlo diabla nad zálivom anjelov, Golfo degli Angeli.

dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta

Ako už z týchto netradičných názvov vyplýva, k miestu sa viaže legenda. Diabli, ktorí uvideli Cagliarské pobrežie boli tak omámení jeho krásou, že sa ho chceli stoj čo stoj zmocniť, a tak Boh musel zoslať na zem anjelov na čele s archanjelom Michaelom, aby diablov vyhnali. Počas toho vraj Lucifer spadol z koňa a stratil sedlo, ktoré vo vodách zálivu skamenelo… Zaujímavá historka, však?

Ďalšie 3 tipy na najkrajšie miesta a zážitky, ktoré môžete vidieť len na Sardínii vás čakajú na ďalšej strane:

Podobné články