najkrajšie pláže sardínie

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad TOP 15!

Rozmýšľate o dovolenke na Sardínii, ale stále neviete, ktorá oblasť by bola pre vás tá najlepšia? Základné informácie o tomto talianskom ostrove a o možnostiach, ako si na ňom užiť dovolenku, sme zhrnuli v článku: Dovolenka Sardínia a 7 tipov na najkrajšie miesta a zážitky!

Ak však chcete vedieť niečo viac o krásnom pobreží obklopenom nedotknutou prírodou a krištáľovo priezračným morom, pozrite si tento veľký dovolenkový prehľad najkrajších pláží Sardínie.

Predstavujeme vám 15 najkrajších pláží na ostrove Sardínia!

najkrajšie pláže Sardínie, najkrajsie plaze sardinia

Na mapke je vyselektovaných a slnečníkom označených 15 najkrajších pláží na ostrove Sardínia. V prvej časti veľkého prehľadu sa pozrieme na severné a východné pobrežie. 

Jednotlivé pláže budú opisované postupne v smere hodinových ručičiek – začneme plážou La Pelosa (značka 1) nachádzajúcou sa na severe Sardínie a skončíme plážou Cala Goloritzé (so značkou 21). A dovolenka na Sardínii sa môže začať!

Očarujúce pláže na severe a východe Sardínie

1. Pláž La Pelosa – Stintino (1)

sardínia pláže, pláž la pelosa
sardínia pláže, najkrajsie plaze sardinie, pláž la pelosa, dovolenka Sardínia

La Pelosa je rajská pláž nachádzajúca sa v provincii Sassari, v zálive Asinara  pri myse Capo Falcone, na severnom pobreží Sardínie. Prívlastok rajská je skutočne namieste, nakoľko to, že sa nejedná o exotickú destináciu pripomína len odlišná vegetácia. Všetko ostatné – luxusne biely piesok a tyrkysové more tu čaká na svojich dovolenkárov. Je to tiež ideálne miesto pre vyznávačov potápania, ktorí tu nájdu hneď niekoľko potápačských centier.

Pláž chráni pred otvoreným morom prírodná bariéra zo strany útesu Capo Falcone, ostrovy Piana a Asinara. Hladina mora pri pláži je preto takmer vždy pokojná. Pre pláž La Pelosa je však typický predovšetkým malý pôsobivý ostrovček, na ktorom sa vyníma starobylá obranná aragónska veža Torre della Pelosa zo 17. storočia, ktorá je jeho symbolom.

Keďže je táto pláž veľmi populárna a známa v celom Taliansku, počas hlavnej letnej sezóny tu osamotené zátoky istotne nenájdete. Ak po takejto predstave túžite, odporúča sa vybrať sa sem na dovolenku do konca júna alebo potom neskôr v septembri.

SARDÍNIA – LACNÉ LETENKY

2. Pláž Spiagga Rosa – Budelli (4)

sardínia pláže, Spiaggia Rosa, najkrajsie plaze sardinia

Spiagga Rosa, v preklade „ružová pláž“ je súčasťou malého ostrovčeka Budelli, ktorý patrí do súostrovia v rámci národného parku La Maddalena. Okrem ostrova Budelli sa v tomto unikátneom súostroví nachádza ešte rovnomenný ostrov La Maddalena (ten je najväčší), ostrovy Caprera, Santo Stefano, Spargi, Santa Maria, Razzoli a ešte ďalších 55 mini ostrovčekov.

Asi ste zvedaví, prečo sa táto sardínska pláž nazýva práve „ružová“. Jej piesok je totiž skutočne ružovkastej farby, a to preto, lebo je zmiešaný s mikroskopickými zbytkami ružových koralov a mušlí. Súostrovie je často označované ako jedno z najkrajších v Stredozemnom mori, takže táto pláž sa do rebríčka najkrajších pláží Sardínii nedostala určite žiadnou náhodou.

Aby však ostala aj naďalej takou krásnou, boli prijaté prísne obmedzenia týkajúce sa prístupu. Ružovú pláž tak už môžeme obdivovať iba zďaleka pohľadom z mora. Loďky nemôžu dokonca prekročiť hranice určené vzdialenosťou bóje.

Tento raj na zemi však určite stojí za to…

3. Pláž Spiagga del Principe – Arzachena (8)

„Princova pláž“ – Spiaggia del Principe je jednou z krásnych pláží na očarujúcom „smaragdovom pobreží“ Sardínie (Costa Smeralda). Je to veľmi známe, asi 40 km dlhé pobrežie, preslávené svojím nádherným prírodným prostredím, do mora vystupujúcimi skalami, bielym pieskom a priezračným morom, ktoré je ako stvorené na šnorchlovanie či potápanie.

Pláž Spiaggia del Principe nájdete blízko dedinky s názvom Cala di Volpe medzi plážami Romazzino and Capriccioli. Je to krásna, asi 250 m dlhá pláž v tvare polmesiaca obsypaná mäkkým pieskom. Chránia ju nízke útesy a svojím pozvoľným vstupom do mora je vhodná aj pre rodiny s deťmi. K dispozícii vám tu budú slnečníky a lehátka, takže o vašu pohodu tu bude dobre postarané. A možno na jachte pri pobreží zahliadnete aj niektorú zo svetových celebrít, ktoré v týchto končinách tiež rady dovolenkujú. ;)

A čo má táto pláž spoločné s princom? Svoje meno dostala po šejkovi Karim Aga Khanovi, ktorý ju označil za tú úplne najkrajšiu pláž z celej krajiny.

4. Pláž Cala Brandinchi, Capo Coda Cavallo – San Teodoro (10)

najkrajsie plaze sardinia, Capo Coda Cavallo, Sardínia najkrajšie pláže

„Sardínske Tahiti“ – prezývka pláže Cala Brandinchi, napovedá, že pôjde o výnimočne krásnu pláž na Sardínii. Tyrkysové more, pláže pokryté zamatovo jemným bielym pieskom, piesočné duny, všadeprítomná vôňa borovíc a divoké ľalie, to všetko dotvára exotický vzhľad tohto 700 m dlhého úseku pláže. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi, keďže vstup do  mora je pozvoľný.

Samozrejmosťou je možnosť požičať si základné dovolenkové vybavenie, slnečníky, lehátka či rôzne plavidlá, ktorými si polihovanie na pláži spríjemníte.

Pláže č.3 a č.4, teda Spiagga del Principe a Cala Brandinchi som si užila na mojej nedávnej dovolenke na Sardínii, a moje dojmy z nej vrátane množstva fotografií nájdete v článku: 

Dovolenka na Sardínii – 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

5. Pláž Berchida – Siniscola (15)

Narozdiel od vyššie spomenutých pláží, pláž Berchida  je ideálnou voľbou pre tých dovolenkárov, ktorí na Sardínii hľadajú trošku pokojnejší relax pri mori. Je charakteristická zeleno-tyrkysovou farbou mora a bielymi pieskovými dunami.

Ak sa budete nachádzať na východe Sardínie, v časti Siniscola, určite sa tu musíte prinajmenšom zastaviť. Táto pláž bola totiž už niekoľkokrát vyhlásenú za tú najkrajšiu pláž, a to nielen Sardínie, ale celého Talianska.

TOP LETECKÉ ZÁJAZDY – SARDÍNIA

6. Pláž Cala Luna – Baunei/Dorgali (18)

„Najkrajšia pláž Sardínie“ alebo „pozemský raj“ – aj takéto označenia dostala táto idylická pláž Cala Luna, ktorú nájdete v tej najkrajšej zátoke na Sardínii. Je to ďalšia „pohľadnicová“ pláž  v tvare polmesiaca obsypaná jemnučkým bielym pieskom.

Ak sa o jej kráse chcete presvedčiť na vlastné oči, musíte zájsť do zálivu Orosei rozprestierajúceho sa medzi oblasťami Baunei a Dorgali.

sardínia najkrajšie pláže, pláž Cala Luna, Sardínia

Pláž Cala Luna je známa aj vďaka svojim šiestim jaskyniam nachádzajúcich sa priamo v malebnej zátoke obkolesenej oleandrovými lesmi a obrovskými skalnatými útesmi. A ak vás aj táto romantika a polihovanie na pláži začne po čase nudiť, môžete si tu počas dovolenky užiť plavbu kajakom alebo vodné lyžovanie.

Samozrejme, v dokonale čistom mori, ktoré obmýva túto pláž, si prídu na svoje všetci, ktorí milujú podmorský svet. Potápanie, šnorchlovanie či podmorský rybolov sú v tejto oblasti veľmi obľúbené.

UBYTOVANIE – SARDÍNIA

7. Pláž Cala Goloritze – Baunei (21)

najkrajsie plaze sardinia, cala goloritze, dovolenka Sardínia
sardínia pláže, pláž Cala Goloritzè, Baunei

Pláž Cala Goloritze je skutočným skvostom medzi plážami ostrova Sardínia. Nachádza sa v strede východného pobrežia, v oblasti Ogliastra, približne 9 km severne od mesta Baunei. Vďaka jej unikátnym, nedotknutým prírodným krásam, bola vyhlásená dokonca za národnú pamiatku.

Je trochu menšia, takže osamotené časti tu nenájdete, ale vidieť ju je naozaj zážitkom. Myslím, že ju možno smelo označiť za tú najfotogenickejšiu pláž celej Sardínie.

Treba tiež povedať, že prístup k nej nie je úplne jednoduchý. Nie je totiž dostupná ani autom, ani loďou, ale po zdolaní turistickej cestičky cez krásne hory trvajúcej približne 2 hodiny, sa pred vami otvorí naozaj nádherný pohľad.

Z mora sa týči obrovská skalná klenba, ktorá vytvára na priezračnej hladine mora neopísateľné odrazy farieb. Najvyššia skala „Aguglia“ (v preklade ihla) sa skláňa nad Cala Goloritze z výšky 150m. Odmenou za trochu námahy vám bude kúpanie na jednej z najkrajších pláží Stredozemného mora a takéto krásne dovolenkové fotky.

Chcete poznať aj ďalších 8 TOP pláží tohto krásneho talianskeho ostrova? Najkrajšie pláže Sardínie na juhu a západe ostrova nájdete v druhej časti článku. Určite si prečítajte aj ten. Nájdete v ňom naozaj dychberúce pohľady na úžasné pláže:

„Najkrajšie pláže na Sardínii – veľký prehľad „európskeho Karibiku“ pokračuje!“

UBYTOVANIE NA SARDÍNII – TIPY:

Na záver prikladáme pár tipov na konkrétne ubytovania na Sardínii, v prípade, že nepôjdete cestovkou, ale sami. Sú to vlastne 2 dovolenkové miesta, na ktoré sme natrafili pri hľadaní nášho dokonalého „miestečka“, takže sú vyberané podľa našich kritérií, ale možno sa budú páčiť aj vám ;).

Ak sa nimi chcete inšpirovať, ďalšie tipy postupne popridávame aj do ďalších našich článkov o Sardínii.

1. tip – apartmán pre 2 osoby s výhľadmi v top lokalite Baunei

Čo tak ubytovať sa v oblasti blízko k poslednej spomínanej pláži – nádhernej Cala Goloritze? Prvým tipom na ubytovanie na ostrove Sardínia je samostatný 40 m² apartmán s kuchyňou, kúpelňou a balkónom.

Nachádza sa práve v obľúbenej oblasti Baunei a ponúka nádherné výhľady či už na more alebo majestátne hory, ktoré su tu všade navôkol. V pešej dostupnosti nájdete tie najlepšie gelaterie, ristorante či obchodíky v malebnom horskom mestečku.

Hodnotenie je 9,1 z 10

CENA:

Za 7 dní koncom augusta zaplatíte cca 600€ spolu za 2 osoby. Všetky informácie o ubytovaní, celú fotogalériu jednotlivých izieb a dostupné termíny nájdete tu:

2. tip – dom s výhľadom na more pre 2-4 osoby 10 minút peši od pláže

Chcete vidieť na vlastné oči aj niektorú z ďalších spomínanných pláží na severe Sardínie? Ak sa ubytujete v tomto dome, tento sen si splníte veľmi ľahko. Samozrejme len za predpokladu, že použijete vlastné alebo požičané auto…

Mojím druhým tipom je samostatný dom s rozlohou 45m² so záhradou a krásnymi výhľadmi vhodný pre 2 až 4 osoby. Nachádza sa na severe ostrova len 500 m od krásnej pláže Spiaggia La Licciola.

Jeho strategická poloha však priam nabáda k tomu, aby ste si zašli pozrieť čo najviac pláží z tých najkrajších na ostrove. Za všetky vyberiem napríklad pláž Spiaggia del Principe či pláže v súostroví La Maddalena, na ktoré sa z tohto domu dostanete do hodinky cesty autom /vrátane prepravy trajektom v prípade presunu na ostrovčeky./

Hodnotenie je 9,4 z 10

CENA:

Za týždeň koncom augusta vás pobyt vyjde na 860€ spolu pre 2 osoby, 920€ pre 3 osoby alebo 960€ pre všetky 4 osoby. Kompletné fotografie domu, všetky dostupné termíny a ceny, ako aj hodnotenia hostí si môžete pozrieť tu:

Všetky ponuky ubytovania na Sardínii rôznych úrovní – hotely, ale aj ponuky bytov, apartmánov či celých domov si môžete prezrieť aj po kliknutí na tento obrázok, kde si môžete navoliť požiadavky, aké vám vyhovujú:

Ďalšie konkrétne tipy na ubytovanie na Sardínii nájdete aj v závere 2. časti zoznamu TOP 15 pláží:

„Najkrajšie pláže na Sardínii – veľký prehľad „európskeho Karibiku“ pokračuje!“

Dúfam, že pre vás budú naše články pri výbere dovolenky na Sardínii užitočné a pomôžu vám rozhodnúť sa tak, že tá tohtoročná dovolenka v Taliansku bude pre vás naozaj splneným snom. 

Ak sa vám prehľad pláží a tipy páčili, budeme veľmi vďačné za každý like či zdieľanie!

Grazie! Oli a Ina ♡ 

Podobné články