sardínia najkrajšie pláže a letenky

Na najkrajšie pláže Sardínie sa dostaneme už za pár eur + tipy ako kúpiť lacné letenky!

Ako je to možné? Úplne jednoducho. Jedna z najobľúbenejších nízkonákladových leteckých spoločností, Ryanair, totiž oznámila začiatkom roka nový letecký poriadok na leto 2024. A to, čo som sa po jeho preštudovaní dozvedela, ma veľmi potešilo.

Svoje letové trasy z Viedne rozšíril okrem iných napríklad aj o letisko Olbia na severovýchode Sardínie. Nové lety sú do harmonogramu zaradené od 3. mája s frekvenciou 2x týždenne, a to každý pondelok a piatok. 

Tých, ktorí nebývajú na západnom Slovensku, možno poteší aj informácia, že rovnakú letovú destináciu – Olbia, pridal Ryanair aj z poľského Krakowa. Odkiaľ a kam sa teda lieta na Sardíniu?

najkrajšie pláže Sardínie a tipy na lacné letenky

Odkiaľ a kam na Sardíniu sa dá aktuálne letieť?

Možno si niektorí poviete: „no a čo, veď na Sardíniu sa lieta bežne aj z Bratislavy!“ Áno, to je pravda, ale z bratislavského letiska M. R. Štefánika lieta Ryanair aktuálne len na letisko v meste Alghero nachádzajúce sa na západe ostrova. Z Viedne sme si zasa aj doteraz mohli priamym letom vychutnať dovolenku v okolí ďalšieho letiska Cagliari na juhu Sardínie.

No a ak bývate na východnom Slovensku, a nechcete sa sna o dovolenke na Sardínii vzdať, môžete využiť najbližšie letisko v Budapešti, odkiaľ táto nízkonákladovka lieta do Cagliari a Alghera.

Je to síce skvelé, keď máme možnosť byť za necelé 2 hodinky priamym letom na Sardínii, ale Olbia je predsa len pre väčšinu dovolenkárov oveľa zaujímavejšia ako Alghero či Cagliari.

 

Prečítajte si aj: Najkrajšipláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad TOP 15!

Prečo je oblasť pri meste Olbia pre dovolenku na Sardínii najlepšia?

Pretože jedny z najúžasnejších pláží celého ostrova nájdete pekne pokope práve v oblasti a okolí „smaragdového pobrežia“ Costa Smeralda, ktoré sa od letiska v Olbii nachádza len polhodinku autom.

Na tejto mapke nájdete jej TOP pláže:

najkrajšie pláže Sardínie - mapa a lacné letenky

A toto je zoznam a náhľad pláží, ktoré sú považované za jedny z najkrajších na smaragdovom pobreží:

„Princova pláž“ Spiaggia del Principe

Sardínia najkrajšie pláže na Costa Smeralda a tipy na letenky

Romazzino

Cala di Volpe

Capriccioli

najkrajšie pláže Sardínie na Costa Smeralda

Picolo a Grande Pevero

Rene bianca

Keď sa pozriete na polohu letiska v Olbii, zistíte, že je to naozaj výborný strategický bod, pretože si tam toho môžete vychutnať ešte oveľa, oveľa viac. Prikladáme mapu širšieho okolia, na ktorej uvidíte, koľko turisticky mimoriadne zaujímavých miest sa nachádza v dosahu.

Od Budoni a San Teodoro umiestnené južnejšie od letiska cez oblasti Golfo Aranci, Porto Rotongo, Arzachena, až po súostrovie La Maddalena, Palau či Santa Teresa di Gallura vyššie na severe.

A na ktoré pláže sa oplatí zájsť v týchto oblastiach? Do vášho dovolenkového zoznamu si môžete zapísať:

Cala Corsara, Spargi

Spiaggia di Cala Coticcio, La Maddalena

Spiaggia di Talmone, Palau

Capo Testa, Santa Teresa Gallura

Costa Paradiso, Costa Paradiso

Spiaggia di Lu Impostu, San Teodoro

La Cinta, San Teodoro

Spiaggia Lu Litarroni, Aglientu

Spiaggia della Tartaruga – korytnačia pláž, San Teodoro

najkrajšie pláže Sardínie pri Olbii
foto: Mario Vax photograpy

Ak sa vrátite pohľadom úplne na spodnú časť mapky, zistíte, že z Olbie si môžete ľahko dopriať aj ďalšiu ospevovanú pláž Sardínie – Cala Gonone. Autom vám to bude trvať cca 90 minút. Z tohto všetkého si môžete vyberať… 

Takže letieť do Olbie je úplne ideálne, ak vám ide o oddych na najkrajších plážach Sardínie. Môžete s kľudným svedomím prehlásiť, že ste videli z ostrova to najlepšie…

Samozrejme netvrdím, že takto vyzerá dokonalá dovolenka absolútne pre každého. Viem, že veľa ľudí, podobne ako ja, to má tak, že chcú počas dovolenky precestovať a zažiť čo možno najviac aj na úkor „dolce far niente“ – sladkého ničnerobenia v talianskom pohodovom štýle… 

Moja sestra napríklad strávila na Sardínii celý mesiac s tým, že doletela na juh do Cagliari, kde strávila 2 týždne, užila si mesto aj pláže a až následne sa vybrala miestnou dopravou smerom na sever blízko Olbie, kde si potom vychutnala druhú časť dovolenky.

 

Prečítajte si: Dovolenka na Sardínii a 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

Celú svoju cestu po Sardínii detailne opísala v tomto článku, v ktorom nájdete aj fotky pláží, ktoré prešla /aj niektorých z horného zoznamu najkrajších v lokalitách Costa Smeralda a San Teodoro/. 

A nájdete tam praktické odkazy, napríklad aj na jej konkrétne ubytovania s naozaj úžasnými výhľadmi, ktoré rezervovala cez booking.com a airbnb.

Ako si kúpiť lacné letenky na Sardíniu a užiť dovolenku na maximum?

2 tipy pre začiatočníkov v dovolenkovaní bez cestovky

Ak ste doteraz cestovali len so zájazdom, tak ste boli zvyknutí, že letisko, z ktorého odletíte, je to isté letisko, na ktoré po dovolenke aj priletíte späť. Ale!

V prípade, že kupujete letenky v nízkonákladových leteckých spoločnostiach, oni majú také, povedzme špecifikum, že ich nekupujete ako 1 obojsmernú letenku za 1 cenu. Zaplatíte ich síce naraz, ale v podstate si vyberáte zo všetkých dostupných možností /a rôznych cien pre každý let/dátum/ samostatný let tam, a samostatný let späť. Následne po vyhľadaní každý z nich potvrdíte a potom zaplatíte spolu.

To je veľmi zaujímavé hneď z 2 dôvodov, ktoré môžete využiť vo svoj prospech:

1. tip, vďaka ktorému na letenkách poriadne ušetríte!

Prvý je ten, že si viete nakombinovať letenky za čo najnižšiu možnú cenu – ak ste dátumovo flexibilní a využijete nástroje, s ktorými si lacné letenky vyhľadáte doslova za pár sekúnd.

Napríklad letenky tam a späť z Viedne do Olbie som našla na september za 118€, na prelom jún/júl za 127€ a prelom august/september za 125€ a to pri hľadaní v strede februára!

A to pritom viem, že je to ešte dosť vysoko nad ideálnou cenou, keďže štaticky výhodnejší čas na kúpu lacných leteniek ešte len príde. Áno, ceny leteniek sa menia v závislosti od ich času pred odletom. Do istého bodu klesajú, potom sa na pár dní stabilizujú a následne začnú stúpať, takže kupovať ich ako last minute na poslednú chvíľu tiež nie je dobrý nápad, rovnako ako ich nakupovať príliš skoro.

2. tip, vďaka ktorému si môžete vychutnať z dovolenky čo najviac!

Druhý tip súvisí s tým, o čom som písala na začiatku, a to že nemusíte odlietať z toho istého letiska, na ktoré ste prileteli. Na čo je to dobré? Tak napríklad na to, že si takto môžete svoju dovolenku vychutnať trošku dobrodružnejšie. Priletíte napríklad do Alghera, kde si zabookujete prvé ubytko a užijete si tie najkrajšie pláže na západe Sardínie.

Po pár dňoch/týždni sa presuniete, ideálne požičaným autom na severovýchod do spomínanej top oblasti smaragdového pobrežia, kde si vyskúšate nielen nový dovolenkový apartmán, ale pochodíte aj kopec nových miest z vašej novej východiskovej polohy. No a domov, respektíve do Viedne :D, odletíte už z iného letiska, z Olbie.

Mimochodom, ak sa pýtate, čo spravíte s požičaným autom v tomto prípade, tak u niektorých požičovní to majú tak, že si môžete auto vyzdvihnúť na jednom mieste a vrátiť na druhom. Viac informácií, ceny a možnosť požičania auta nájdete napríklad na jednej z najväčších platforiem na tomto odkaze Rental Cars. 

Návody a základné tipy a postupy: "Moja prvá dovolenka bez cestovky"

Tipy a celé postupy pre začínajúcich dovolenkárov bez cestovky, vďaka ktorým si budete sami vedieť:

  • vybaviť ubytovanie a letenky a ešte na tom vďaka rôznym trikom ušetriť,
  • požičať si auto, 
  • pozrieť najvýhodnejšie trasy a spôsoby dopravy, 
  • rýchlo vyhľadať tipy čo sa kde oplatí vidieť, 
  • a to aj bez znalosti cudzích jazykov
  • skrátka naplánovať a zaistiť si celú dovolenku rýchlo a jednoducho, 

som podrobne rozpísala v prehľadnom e-booku: „Moja prvá dovolenka bez cestovky“

Bude k dispozícii najneskôr do konca apríla, tak ak máte záujem, pokojne mi napíšte váš mail na oli@dovolenka-pri-mori.sk  a ja vám nielenže dám informáciu o možnosti kúpiť si ho medzi prvými, ale dostanete ho aj symbolickú predpredajovú cenu 9 €.

 

Verím, že bol článok s informáciami o Sardínii pre vás užitočný – či už ste „začiatočníci“ alebo ostrieľaní cestovatelia… Ak áno, ako vždy – potešíte ma každým zdieľaním či lajkom.

Ciao, Oli!

Podobné články