lido di jesolo čo vidieť

Dovolenka Lido di Jesolo – 12 tipov, čo vidieť v „talianskom Miami“!

Čaká vás dovolenka v Lido di Jesolo? Prečítajte si bedeker 12 zaujímavostí, ktoré treba vidieť a zažiť v jednej z najkrajších oblastí Benátskej riviéry na severe Talianska! Ale poďme pekne od začiatku.

Môj výber dovolenky v Lido di Jesolo, najväčšom letovisku v oblasti Veneto, nebol úplne plánovaný. Predstava prvej dovolenky v Taliansku s mojou malou dcérkou bola totiž od začiatku iná… Prvé more, ktoré uvidí, musí byť predsa krištáľovo čisté, priezračné a žiariť všetkými odtieňmi tyrkysovej. Také, o akom som jej už tisíckrát rozprávala. Také, aké som sama zažila na dovolenke v Kalábrii a Sicílii. Moja voľba padla na Sardíniu, o ktorej mi veľa porozprávala moja sestra. Minulý rok tam totiž takmer mesiac dovolenkovala a užívala si tie najkrajšie pláže.

Prečo teda dovolenka v Lido di Jesolo autom?

Pred pár mesiacmi sa moja ideálna predstava začala rozplývať, a to práve v čase, keď moja malinká začala pociťovať nevysvetliteľný strach z hluku z lietadiel, ktoré nad nami prelietavali. Vysvetľovanie nepomáhalo. Fakt som s vidinou rozprávkovej dovolenky v „Európskom Karibiku“ spravila takmer nemožné ;). Takže nastala domáca porada a výber dovolenky v Taliansku sa zúžil na dopravu autom. Ešte dodávam, že ja ako milovníčka Talianska, v ktorom vždy vyslovene „ožijem“, som ani nepomyslela na zmenu krajiny, napríklad na Chorvátsko alebo Slovinsko.

Začala som teda študovať internetové fóra a hľadať recenzie a skúsenosti z dovoleniek v obľúbených destináciách na severe Talianska, v oblasti Benátskej riviéry, ktorej brehy sú obmývané Jadranským morom. Po spracovaní menšieho prehľadu a porovnania dovolenky v Lignano, Caorle, Lido di Jesolo a Rimini v článku Dovolenka v Taliansku autom a s deťmi som sa prikláňala k dovolenke v Lignano alebo Lido di Jesolo.

S ubytovaním to však už mesiac pred plánovaným odjazdom nevyzeralo úplne ružovo :). Takže výberu našej dovolenkovej lokality v Taliansku dopomohla náhoda a síce tá, že ubytovanie s mojimi preferenciami bolo k dispozícii už len v Jesole. :) A aké boli moje preferencie? Že to musí byť apartmán s výhľadom na pláž alebo s peknou záhradou blízko pláže. Nakoniec sme si vybrali toto ubytovanie v Lido di Jesolo.

lido di jesolo ubytovanie

Po preštudovaní mapy som zistila, že je to mesto veľmi blízko mojich obľúbených Benátok a farebného mestečka Burano, o ktorých sa s dcérkou tiež rady od malička rozprávame. Takže som vlastne celkom spokojná. Jeden výlet už máme naplánovaný a bude určite parádny. :)

Lido di Jesolo – tipy na výlety alebo čo treba vidieť a zažiť…

1. Dlhokánske pláže

Predpokladám, že základom našej dovolenky bude asi „oddych“ na pláži. Mesto Lido di Jesolo je známe svojou 15 kilometrov dlhou plážou s jemným pieskom jantárovej farby a miernym vstupom do mora. Každoročne dostáva ocenenie Modrá vlajka udeľované za kvalitu a čistotu pláží, tak verím, že to bude pravda. :) Pre deti je to vraj úplný raj, pretože sú to široké pásy piesku a každých 100 metrov tam dokonca majú postavené mini ihrisko.

Pláž tvoria 3 trochu odlišné časti: Centro – centrum, Faro – maják a Pineta – borovicový háj, pričom celú lagúnu ohraničujú rieky Piave a Sile.

Mala by nás tam čakať tiež pobrežná promenáda lemovaná kioskami, obchodmi, kaviarničkami a reštauráciami, za ktorými sa v určitých úsekoch týčia vysoké moderné hotely. Práve vďaka tomu dostalo Lido di Jesolo možno trochu úsmevnú prezývku „talianske Miami“. Uvidíme, necháme sa prekvapiť… Po zotmení vraj stojí za to vybrať sa na romantickú prechádzku popri krásne osvetlenom pobreží.

2. Surfing, windsurfing, paddleboard, potápanie

lido di jesolo dovolenka čo vidieť a zažiť vodné športy

A pokračovať môžeme ďalšími aktivitami pre nadšencov vodných športov – wakeboard, kite surfing, skimboard, kanoe či šialená jazda banánom. Toto všetko je možné vyskúšať si na plážach v Lido di Jesolo. Nemusíte si z domu nosiť vlastný surf, ani paddleboard :). Všetko vám zapožičajú priamo na mieste v niektorom z centier vodných športov, napríklad v Sail Beach Jesolo alebo BridgmanSurf & Style.

Pre windsurferov sa ako najlepšie miesto odporúča Punta Sabbioni nachádzajúce sa v juhozápadnej časti pobrežia. Počas dovolenky v Lido di Jesolo je možné si dokonca vyskúšať aj plachtenie a zapísať sa do kurzu s profesionálnym inštruktorom. Špeciálne kurzy plachtenia sú vyhradené aj pre deti vo veku od 7 do 14 rokov.

3. Vodný park Aqualandia Caribe bay

lido di jesolo čo vidieť aquaparkdovolenka lido di jesolo čo vidieť aquapark

 

Tento zábavný vodný park, ktorý svojou atmosférou a prostredím pripomína Karibské ostrovy, je tým najväčším (s rozlohou až 80 000 m2) a najlepším aquaparkom v celom Taliansku.

Ponúka zábavu pre všetkých, od úplne malých detí až po dospelých. Užiť sa dá napríklad najväčšia šmykľavka na svete vysoká až 42 metrov, bungee jumping, divoká rieka, alebo žraločia zátoka s palmovým ostrovom a vlnobitím. Pre malé deti je pripravená špeciálna časť zábavného parku, kde majú vstup deti výlučne od 3 do 12 rokov.

Vstupné pre dospelého na celý deň je 30€ a deti do 100 cm majú vstupné zdarma. Otvorený je denne od 10.00 – 18.00. a sídli na adrese Via M.Buonarroti 15, Lido di Jesolo. Všetky ďalšie informácie a fotogalériu naozaj parádnych atrakcií sme našli na tomto linku: www.aqualandia.it/en/

4. Minigolf ako v Karibiku

lido di jesolo čo vidieť minigolf

Ďalšou zábavou, ktorou si môžeme spríjemniť dovolenku v Lido di Jesolo je minigolf. A to nie len taký obyčajný. Podľa fotografií, ktoré som videla, si tam budeme pripadať takmer ako by sme boli v Karibiku. Toto minigolfové ihrisko je totiž súčasťou vodného parku Aqualandia Caribe bay v rovnakom tropickom štýle plnom obrovských paliem, vodopádov a jazierok. Teším sa!

Na ihrisko sa dá dostať samostatne (za 12€ pre dospelého, 9€ pre deti do 140cm, a deti do 100 cm majú aj sem, rovnako ako do aquaparku vstup zdarma) alebo zakúpením spoločnej zvýhodnenej vstupenky aquapark + minigolf. (Kombinované vstupné pre dospelého je 33€).

5. Výlet do Benátok a farbami zaliateho Burana

lido di jesolo dovolenka tipy na vylet

Ako som spomínala, blízkosť Benátok bola pri výbere dovolenky na severe Talianska pre nás veľmi podstatná. Určite preto využijeme možnosť urobiť si výlet loďou do tohto úžasného mesta, ktoré ma nikdy neomrzí, aj keď som ho už v minulosti niekoľko krát navštívila.

Plán je takýto… Auto zaparkujeme v prístave Punta Sabbioni na Via Fausta, vzdialeného asi 20 minút od Lido di Jesolo, z ktorého premávajú lode na Benátske ostrovy. Kúpime si celodenný lístok na loď, tzv. „vaporetto“ od spoločnosti ACTV. Parkovné by malo stáť okolo 7€ a 24 hodinový lístok na loď, ktorý platí pre všetky linky stojí 20€ pre 1 dospelú osobu, deti do 6 rokov neplatia nič.

Lacnejší lístok z Lido di Jesolo priamo do Benátok na Piazza San Marco je za 13€, lenže ten platí len na jednu linku č.14. My by sme sa však určite chceli zastaviť aj na ostrove Burano, na ktorý chodí linka č.12, takže zoberieme ten kombinovaný lístok za 20€. A už keď ho budeme mať, tak sa určite povozíme nejakou ďalšou mestskou linkou hore-dole aj po hlavnom kanáli a budeme obdivovať Benátky aj z lode :). S detskými kočiarmi vraj takisto nie je problém, majú pre ne vyhradené miesto a posádka je nápomocná…

Informácie o cenách a cestovný poriadok som našla na stránke http://actv.avmspa.it/en.

Na najfarebnejší ostrov Burano plný typických žiarivých domčekov sa dostaneme za približne pol hodinu plavby. To, že je každý domček inej farby v minulosti slúžilo k tomu, aby pri slabej viditeľnosti našiel spoľahlivo každý z miestnych rybárov cestu domov. :) Dnes sa z tejto tradície stala poznávacia značka a hlavný tromf tohto ostrovčeka, ktorý sem láka tisícky turistov z celého sveta, a aj mňa :).

6. Výlet do historického mesta Caorle

Neďaleko letoviska Lido di Jesolo sa nachádza ďalšie krásne historické mestečko, Caorle. Dá sa, samozrejme, navštíviť aj autom a obzrieť si jeho centrum a pobrežie s typicky talianskou kamennou architektúrou, ale zaujímavejší sa mi zdá výlet loďou po lagúne.

dovolenka lido di jesolo tip na výlet Caorle

Loď premáva 2x za deň a v rámci lístka za 10€ na osobu si užijete nielen samotnú plavbu, ale nahliadnete aj do typických domčekov rybárov a ochutnáte rybie špeciality. Znie to celkom fajn, asi skúsime aj toto…

7. Tradičné talianske trhy

Ak si na dovolenke spomeniem :), tak v piatok by som v Jesole chcela navštíviť aj tradičné trhy, ktoré tu bývajú len v tento jeden deň v týždni. V sobotu sa potom presúvajú do spomínaného mestečka Caorle.

Prejsť na pokračovanie článku…

Podobné články