sardínia dovolenka tipy

Dovolenka na Sardínii a 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

V tomto článku vám predstavím tie najkrajšie miesta, ktoré podľa mňa na Sardínii jednoducho treba vidieť. Ako správna milovníčka mora a slnka vám chcem ale predovšetkým ukázať tie najkrajšie pláže, na ktorých som sa zastavila počas mojej „dobrodružnej“ 30-dňovej dovolenky na Sardínii. Píšem v jednotnom čísle, pretože tentokrát som sa rozhodla cestovať sama a, verte či nie, stálo to za to.

Dovolenka na Sardínii a mojich top 10 miest a zážitkov

1. Spoznávanie Cagliari

Prvé dva týždne som strávila v Cagliari, ktoré je hlavným mestom Sardínie. Tu som sa zapísala na kurz taliančiny, keďže som sa v nej chcela ešte viac zdokonaliť. Inak, tieto kurzy priamo v Taliansku majú niečo do seba :). Ja ich jednoducho milujem. Toto totiž nebola moja prvá skúsenosť, už predtým sme takto dovolenkovo študovali spolu s mojou sestrou v Kalábrii. Všetko o tejto dovolenke nájdete v článku: „Kalábria – naše zážitky z južného Talianska“. Ale vráťme sa na Sardíniu.

Ako teda vyzerali moje prvé dni? Ráno od 9,15 – 13,00 hod. som bola poctivá študentka a hneď po kurze som takmer každé poobedie relaxovala na pláži Spiaggia del Poetto.  Pláž je dlhá 11 kilometrov, takže to bolo stále na inom mieste a vždy si bolo čo vybrať – novú reštauráciu, bar, kaviareň či ochutnávku tradičných špecialít v niektorom zo stánkov s občerstvením.

dovolenka na Sardínii čo vidieť

Večery som trávila sledovaním krásnych západov slnka z Bastione di Saint Remy, ktorá sa nachádza priamo v srdci starého mesta, v štvrti Il Castello alebo v jednej z mojich najobľúbenejších reštaurácií Caffe Liberium Nostrum.

Ochutnávať rôzne jedlá a vína, typické pre tento ostrov (a niektoré pokrmy by ste tu teda vážne nečakali…), je niečo, čo by bol hriech vynechať. Na čo však budem rozhodne ešte dlho spomínať, boli prechádzky počas horúcich nocí v tomto meste, ktoré si vás hneď získa a v ktorom sa za každým rohom, v každej uličke skrýva niečo zaujímavé.

2 týždne ubehli ako voda, moja myseľ už bola dostatočne dovolenkovo naladená, oddýchnutá a nasýtená talianskym bezstarostným životným štýlom, a tá najlepšia časť dovolenkovania na Sardínii ma ešte len čakala!

dovolenka na Sardínii čo vidieť

2. Dovolenkovanie v San Teodoro a Porto Coda Cavallo

Z Cagliari som sa presunula na severovýchod Sardínie, konkrétne do oblasti San Teodoro. Cestovala som autobusom priamo z Piazza Matteotti v Cagliari prostredníctvom GRUPPO turmo travel (https://www.gruppoturmotravel.com/Linea-Cagliari-STeresa.php.)

Dajte si pozor, tento spoj premáva iba dvakrát denne! Lístok som si kupovala priamo u vodiča v autobuse (nie je potrebná žiadna rezervácia) a po viac ako troch hodinách pohodovej jazdy som vystúpila v San Teodoro, bivio La Traversa.

dovolenka na Sardínii čo vidieť

Hneď som prestúpila na tzv. „beach bus“ http://www.santeodorobeach.com/, slúžiaci na transport turistov zo San Teodoro až na Porto Coda Cavallo, ktorý ma za necelých 20 minút dopravil do naozaj úžasnej dovolenkovej destinácie s názvom Porto Coda Cavallo, Salina Bamba.

UBYTOVANIE na SARDÍNII v Porto Coda Cavallo

Porto Coda Cavallo je obrovský komplex, v ktorom sa nachádza veľa hotelov, ale predovšetkým množstvo apartmánov s krásnymi terasami a záhradami s výhľadom na more. Ja som si na ďalších 7 nocí prenajala apartmán cez booking.com a bol úplne skvelý.

No kto by sa nechcel každé ráno prebudiť na tomto mieste? Ranná kávička tu chutila neskutočne…

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť
fatta a casa! moje domáce cestovinky, mňam.

Konkrétne môj apartmán, z ktorého výhľad vidíte na týchto fotkách, som si vybrala tu:

Ak by už nebolo voľné, ešte som zvažovala aj tieto „vedľajšie“ apartmány s takmer identickým názvom :D. Vybrať sa tu dajú dovolenkové ubytká pre 2, 4, 6 a dokonca aj 8 ľudí, všetky s výhľadom na more. Priamo na mieste je tiež možné rezervovať napríklad aj výlety loďou na ostrov Tavolara. Letisko Olbia je od rezidencie vzdialené 30 minút jazdy autom.

Ak v bookingu nie ste zbehlí, tak si treba po kliknutí na link, rozkliknúť rôzne typy ubytovania, ktoré sú v rámci objektu na výber, t.j. kliknúť na modrý text /názov apt./ a objavia sa vám fotografie konkrétnych apartmánov. Tu sú fotky z rôznych apartmánov dokopy:

Moje odporúčanie je rovnaké ako vždy – ubytovanie si hľadajte v dostatočnom predstihu. Ak sa mi podarí a nájdu sa už v tom čase dobré ceny leteniek, tak to riešim niekedy aj pol roka vopred.

Takisto odporúčam využívať cash-back kredity z bookingu, ktoré vám sem-tam prídu ako notifikácia v apke. Treba sledovať, prípadne si vypýtať na niektorej z cestovateľských FB skupín od niekoho, kto ich práve nevyužije. Môžete skúsiť napríklad aj v tej našej: Taliansko, amore mio.

Ale späť na Sardíniu… V centre celého komplexu nájdete super bar, ak máte chuť raňajkovať ako praví taliani štýlom „colazione al bar“ 😊 alebo si vychutnať pravú taliansku kávičku či zmrzlinu, a dokonca aj menší supermarket s čerstvými potravinami a vlastne všetkým, čo by ste tu počas svojho sladkého ničnerobenia mohli potrebovať…

Samozrejme nájdete tu aj lekáreň, obchody s oblečením a bankomaty. No pripravte sa, že za tento komfort si trochu priplatíte, ide predsa len o dovolenkový rezort. Ak to však porovnám s cenami v Cagliari, ten cenový rozdiel nebol až taký závratný.

Aké pláže treba na severovýchode Sardínie vidieť?

A poďme teraz k tomu najdôležitejšiemu :). Pláže, teda po taliansky „le spiaggie“… To je predsa to,  čo robí zo Sardínie také úžasné dovolenkové miesto.

Z môjho apartmánu som sa dostala na väčšinu pláží v okolí  pešo za pár minút. To boli napríklad:

  • Spiaggia di Salina Bamba (vzdialená 200 m),
  • Spiaggia Cala Brandinchi (2 km),
  • Le Farfalle – Cala Suaraccia (2,2 km ) a
  • Spiaggia Capo Coda Cavallo (3 km).

Na vzdialenejšie pláže ako Lu Impostu (7,5 km) a Spiaggia La Cinta (10 km) som využila už spomínaný „beach bus“. Na všetky tieto pláže je voľný vstup.

Úplne top najkrajšie pláže v tejto časti Sardínie boli pre mňa tie, o ktorých vám teraz napíšem viac.

3. Rozprávková pláž Spiaggia La Cinta

Spiaggia La Cinta je jedna z najznámejších pláží v San Teodoro s bielym a veľmi jemným pieskom a nádhernou, čistou tyrkysovou vodou. Ak sa sem chystajú rodiny s malými deťmi, tak určite odporúčam. Samotná pláž je pomerne široká, takže každý si tu nájde svoje miesto. Je totiž dlhá viac než 5 km.

Ja osobne by som sa po nej dokázala prechádzať hodiny a hodiny, užívať si teplý piesok a more v kombinácii s horúcim slnkom, jednoducho relaxovať, na nič nemyslieť a praktikovať taliansky spôsob života „il dolce far niente.“ Veľmi som si to tu užívala…

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

4. Pláž Cala Brandinchi – Malé Tahiti

Spiaggia Cala Brandinchi alebo tiež „Malé Tahiti“ ako ju mnohí nazývajú, bola jednoducho kúzelná. No ako asi môže vyzerať miesto s takou prezývkou? Biely piesok a teplučká, plytká tyrkysová voda, ktorú z jednej strany obklopuje borovicový les.

Stačí iba zatvoriť oči, poriadne sa nadýchnuť a započúvať sa do tej najkrajšej hudby, šumu mora. Samozrejme, oči nezatvárajte na dlho, aby ste si stihli vychutnávať aj tento nádherný pohľad. Môže byť, čo poviete? :)

dovolenka na Sardínii čo vidieť
dovolenka na Sardínii čo vidieť

5. Gýčovo krásna pláž Capo Coda Cavallo

Spiaggia Capo Coda Cavallo je ďalšia nádherná pláž, ktorá mi hneď po príchode vyrazila dych. Pláž je dlhá asi 700 m, vystlaná drobnými kamienkami a z časti aj bielym pieskom. Mne pohľad na more z tohto miesta pripomínal jednu obrovskú, gýčovo-krásnu pohľadnicu, na ktorej sa v diaľke týčili jachty a plachetnice. Veľmi pokojné miesto, a tiež by som ju odporúčala aj ako vhodnú dovolenkovú destináciu  pre rodiny s deťmi.

dovolenka na Sardínii čo vidieť

sardínia dovolenka zájazd

Ďalších 5 krásnych miest, ktoré som videla na Sardínii a ubytko s výhľadom ako zo sna, nájdete na ďalšej strane…

Podobné články