sardínia dovolenka tipy

Dovolenka na Sardínii a 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

V tomto článku vám predstavím tie najkrajšie miesta, predovšetkým však tie najkrajšie pláže, na ktorých som sa zastavila počas mojej „dobrodružnej“ 30-dňovej dovolenky na Sardínii. Píšem v jednotnom čísle, pretože tentokrát som sa rozhodla cestovať sama a, verte či nie, stálo to za to.

Tak trochu „iná“ dovolenka na Sardínii

1. Spoznávanie Cagliari

Prvé dva týždne som strávila v Cagliari, ktoré je hlavným mestom Sardínie. Tu som sa zapísala na kurz taliančiny, keďže som sa v nej chcela ešte viac zdokonaliť. Inak, tieto kurzy priamo v Taliansku majú niečo do seba :). Ja ich jednoducho milujem. Toto totiž nebola moja prvá skúsenosť, už predtým sme takto dovolenkovo študovali spolu s mojou sestrou na Kalábrii. Všetko o tejto dovolenke nájdete v článku: „Kalábria – naše zážitky z južného Talianska“. Ale vráťme sa na Sardíniu.

Ako teda vyzerali moje prvé dni? Ráno od 9,15 – 13,00 hod. som bola poctivá študentka a hneď po kurze som takmer každé poobedie relaxovala na pláži Spiaggia del Poetto.  Pláž je dlhá 11 kilometrov, takže to bolo stále na inom mieste a vždy si bolo čo vybrať – novú reštauráciu, bar, kaviareň či ochutnávku tradičných špecialít v niektorom zo stánkov s občerstvením.

Večery som trávila sledovaním krásnych západov slnka  z Bastione di Saint Remy, ktorá sa nachádza priamo v srdci starého mesta, v štvrti Il Castello alebo v jednej z mojich najobľúbenejších reštaurácií Caffe Liberium Nostrum. Ochutnávať rôzne jedlá a vína, typické pre tento ostrov (a niektoré pokrmy by ste tu teda vážne nečakali…), je niečo, čo by bol hriech vynechať. Na čo však budem rozhodne ešte dlho spomínať, boli prechádzky počas horúcich nocí v tomto meste, ktoré si vás hneď získa a v ktorom sa za každým rohom, v každej uličke skrýva niečo zaujímavé.

2 týždne ubehli ako voda, moja myseľ už bola dostatočne dovolenkovo naladená, oddýchnutá a nasýtená talianskym bezstarostným životným štýlom, a tá najlepšia časť dovolenkovania na Sardínii ma ešte len čakala!

2. Dovolenkovanie v San Teodoro a Porto Coda Cavallo

Z Cagliari som sa presunula na severovýchod Sardínie, konkrétne do oblasti San Teodoro. Cestovala som autobusom priamo z Piazza Matteotti v Cagliari prostredníctvom GRUPPO turmo travel (https://www.gruppoturmotravel.com/Linea-Cagliari-STeresa.php.) Dajte si pozor, tento spoj premáva iba dvakrát denne! Lístok som si kupovala priamo u vodiča v autobuse (nie je potrebná žiadna rezervácia) a po viac ako troch hodinách pohodovej jazdy som vystúpila v San Teodoro, bivio La Traversa.

Hneď som prestúpila na tzv. „beach bus“ http://www.santeodorobeach.com/, slúžiaci na transport turistov zo San Teodoro až na Porto Coda Cavallo, ktorý ma za necelých 20 minút dopravil do naozaj úžasnej dovolenkovej destinácie s názvom Porto Coda Cavallo, Salina Bamba.

Je to obrovský komplex, v ktorom sa nachádza veľa hotelov, ale predovšetkým množstvo apartmánov s krásnymi terasami a záhradami s výhľadom na more.  Ja som si na ďalších 7 nocí prenajala apartmán cez booking.com a bol úplne skvelý.

No kto by sa nechcel každé ráno prebudiť na tomto mieste? Ranná kávička tu chutí lepšie, verte mi!

fatta a casa! moje domáce cestovinky, mňam.

Moje odporúčanie je rovnaké ako vždy – ubytovanie si hľadajte v dostatočnom predstihu. Ak sa mi podarí, riešim to niekedy aj pol roka vopred a ceny sú neporovnateľné.

V centre celého komplexu nájdete super bar, ak máte chuť raňajkovať ako praví taliani štýlom „colazione al bar“ 😊 alebo si vychutnať pravú taliansku kávičku či zmrzlinu, a dokonca aj menší supermarket s čerstvými potravinami a vlastne všetkým, čo by ste tu počas svojho sladkého ničnerobenia mohli potrebovať… Samozrejme nájdete tu aj lekáreň, obchody s oblečením a bankomaty. No pripravte sa, že za tento komfort si trochu priplatíte, ide predsa len o dovolenkový rezort. Ak to však porovnám s cenami v Cagliari, ten cenový rozdiel nebol až taký závratný.

Pláže na Sardínii

A poďme teraz k tomu najdôležitejšiemu :). Pláže, teda po taliansky „le spiaggie“… To je predsa to,  čo robí zo Sardínie také úžasné dovolenkové miesto.

Z môjho apartmánu som sa dostala na väčšinu pláží v okolí  pešo za pár minút. To boli napríklad:

  • Spiaggia di Salina Bamba (vzdialená 200 m),
  • Spiaggia Cala Brandinchi (2 km),
  • Le Farfalle – Cala Suaraccia (2,2 km ) a
  • Spiaggia Capo Coda Cavallo (3 km).

Na vzdialenejšie pláže ako Lu Impostu (7,5 km) a Spiaggia La Cinta (10 km) som využila už spomínaný „beach bus“. Na všetky tieto pláže je voľný vstup.

Úplne top najkrajšie pláže v tejto časti Sardínie boli pre mňa tie, o ktorých vám teraz napíšem viac.

3. Rozprávková pláž Spiaggia La Cinta

Spiaggia La Cinta je jedna z najznámejších pláží v San Teodoro s bielym a veľmi jemným pieskom a nádhernou, čistou tyrkysovou vodou. Ak sa sem chystajú rodiny s malými deťmi, tak určite odporúčam. Samotná pláž je pomerne široká, takže každý si tu nájde svoje miesto. Je totiž dlhá viac než 5 km.

Ja osobne by som sa po nej dokázala prechádzať hodiny a hodiny, užívať si teplý piesok a more v kombinácii s horúcim slnkom, jednoducho relaxovať, na nič nemyslieť a praktikovať taliansky spôsob života „il dolce far niente.“ Veľmi som si to tu užívala…

4. Pláž Cala Brandinchi – Malé Tahiti

Spiaggia Cala Brandinchi alebo tiež „Malé Tahiti“ ako ju mnohí nazývajú, bola jednoducho kúzelná. No ako asi môže vyzerať miesto s takou prezývkou? Biely piesok a teplučká, plytká tyrkysová voda, ktorú z jednej strany obklopuje borovicový les. Stačí iba zatvoriť oči, poriadne sa nadýchnuť a započúvať sa do tej najkrajšej hudby, šumu mora. Samozrejme, oči nezatvárajte na dlho, aby ste si stihli vychutnávať aj tento nádherný pohľad. Môže byť, čo poviete? :)

5. Gýčovo krásna pláž Capo Coda Cavallo

Spiaggia Capo Coda Cavallo je ďalšia nádherná pláž, ktorá mi hneď po príchode vyrazila dych. Pláž je dlhá asi 700 m, vystlaná drobnými kamienkami a z časti aj bielym pieskom. Mne pohľad na more z tohto miesta pripomínal jednu obrovskú, pre niekoho možno až gýčovú, pohľadnicu, na ktorej sa v diaľke týčili jachty a plachetnice. Veľmi pokojné miesto, a tiež by som ju odporúčala aj ako vhodnú dovolenkovú destináciu  pre rodiny s deťmi.

6. Vysnívaná Costa Smeralda

Týždeň v oblasti San Teodoro mi ubehol neskutočne rýchlo a tak som sa pomaly premiestnila na pobrežie Costa Smeralda. O „smaragdovom pobreží“ som snívala už dávno, a tak som si to najlepšie  nechala na koniec mojej netradičnej, oddychovej,“one-woman-show“ dovolenky na Sardínii. Presun však bol tentoraz trochu komplikovanejší (niekedy sa cestovať sama nevyplatí), pretože z Porto Cado Cavallo som odchádzala v nedeľu, takže jediná možnosť bola prenajať si taxi, ktorý ma dopravil do San Teodoro, bivio La Traversa, odkiaľ som nastúpila na autobus  do Olbie a následne som pokračovala ďalším spojom do Porto Cervo.

Po takmer dvojhodinovej ceste (vrátane prestupu) som sa dostala do Piccolo Pevero, kde som si na ďalších 5 nocí prenajala apartmán, z ktorého som už nechcela nikdy odísť…

7. Piccolo Pevero alebo keď sa sen stane realitou

Takýto pohľad sa mi naskytol každé ráno, hneď potom ako som otvorila balkónové dvere a začala sledovať východ Slnka. Presne z tejto terasy som začala písať tento článok 😊. Najpokojnejšie miesto, na akom som sa zatiaľ ocitla, jednoducho „paradiso“. Ako keby sa tu zastavil čas a ja som zrazu pochopila, že toto je „ono“ a že 5 dní mi určite nebude stačiť a že sa sem o rok (prípadne každý rok) určite vrátim.

Costa Smeralda – smaragdové pobrežie, pod ktorým si vždy predstavím tyrkysové more, žulové skaly a nekonečné pieskové duny. Rozkladá sa na území od mesta Porto Rotonda až po Porto Cervo, ktoré je zároveň jeho centrom.

8. Porto Cervo s nádychom luxusu

Porto Cervo  je známe ako miesto, kde dovolenkujú tí majetnejší. Veľmi často tu narazíte na známe osobnosti a slávnych, ktorí majú priamo tu alebo v blízkosti jednu zo svojich nehnuteľností.

Nachádza sa tu množstvo hotelov a samozrejme obchodov len tých najluxusnejších značiek, vynikajúce reštaurácie a tiež okúzľujúca menšia pláž, ktoré dodávajú tomuto miestu neopakovateľnú atmosféru, a to či už cez deň alebo počas večerov, kedy sa niektorými uličkami a promenádou doslova nedá prejsť. Prístav je v lete taktiež preplnený, väčšinou tu kotvia obrovské supermoderné jachty, z ktorých mnohé nájdete počas roka napríklad aj v Monaku.

Najkrajšie pláže Sardínie na Smaragdovom pobreží

Medzi najkrajšie pláže, ktoré sa nachádzajú na pobreží Costa Smeralda, neodmysliteľne patria Cala Petra Ruia, Liscia Ruia, Cala di Volpe, Capriccioli, Spiaggia del Principe, Piccolo e Grande Pevero a samozrejme Cala Granu. Ja som väčšinu času strávila na týchto, no som presvedčená, že zvyšok si vynahradím budúci rok.

sardínia dovolenka zájazd

9. Spiaggia Piccolo Pevero a Grande Pevero – pre všetkých romantikov

Pláž Piccolo Pevero bola priamo pri mojom apartmáne a asi sa už budem trochu opakovať, ale opäť môžem napísať iba to, čo pri ostatných plážach, na ktorých som bola. Že more hralo všetkými odtieňmi sviežej tyrkysovej a bolo neuveriteľne čisté. A že započúvanie sa do zvuku mora, ktoré obmýva pobrežie a okolité skaly, bolo pre mňa tým najväčším balzamom na dušu. No a ak by to všetko bolo málo, tak tu nájdete aj menší bar, kde si môžete vychutnať skvelé drinky. Ale predsa len musím napísať aj jedno malé upozornenie pre všetkých milovníkov hebkého piesku. Na tomto mieste prevládali malé kamienky.

Pláž Grande Pevero je hotový raj pre fotografov! Na ceste, alebo tiež menšej prechádzke k pláži, ktorá je vzdialená od Piccolo Pevero iba 4 minúty chôdze, sa vám naskytne naozaj prenádherná panoráma. Ja som sa zastavovala každých pár metrov a obdivovala všetky tie jachty a plachetnice na obzore, ktoré ako keby mierne rozhojdával jemný závan vetra. Nakoniec sa mi predsa len po vyše pol hodine konečne podarilo doraziť na pláž Grande Pevero.

Čo viac si už môžete priať ako stráviť úžasný deň na tomto čarovnom mieste, kde som objavila aj túto maličkú, takmer súkromnú pláž!

10. Divoko krásna Spiaggia del Principe

Ja som sa tu aj naozaj cítila ako „Principessa“ (princezná). Myslím, že právom patrí medzi jednu z top 15  pláží na Sardínii. Prístup k nej je však trochu zložitejší a preto by som ju ani neodporúčala napríklad pre rodiny s malými deťmi. Najskôr musíte zdolať menší zostup borovicovým lesom, ale aj napriek tomu sa sem oplatí prísť pozrieť. Pohľad ako z rozprávky…

Ešte jedno malé upozornenie: v mesiacoch jún až august býva často preplnená turistami. Od polovice septembra, kedy tu stále vládne letné počasie,  sa však opäť zmení na o trochu pokojnejšie miesto, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť.

Bonusový výlet na rozlúčku – západ slnka na Spiaggia Rene Bianca

Pomaly sa približoval koniec mojej dovolenky na Sardínii, prečo teda nespraviť niečo spontánne? A tak som sa vybrala na síce krátky, ale o to dobrodružnejší výlet do San Teresa Gallura. Cestou som sa zastavila v Marina Dell´Orso, Poltu Quatu (prístav, ktorý slúžil v minulosti ako útočisko pirátov), potom som pokračovala do mesta Palau, odkiaľ sa môžete trajektom za 30 minút dopraviť na toľko ospevované súostrovie La Madallena, ktoré sa skladá zo 7 menších ostrovov ako sú:  La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria a Razzoli a mnohých maličkých ostrovov.

Mojou finálnou destináciou však bolo mestečko San Teresa Gallara. Pýtate sa prečo? Som tak trochu romantická duša a chcela som si po prvýkrát vychutnať západ slnka na pláži Spiaggia Rene Bianca a užiť si pohľad na Korziku, ktorá je odtiaľ už iba na skok.

Chvíľu som aj uvažovala nastúpiť na prvý trajekt, ale všetko má svoj čas. Ktovie, možno môj ďalší článok bude práve o Korzike, aj keď na Sardínii je ešte mnoho miest, ktoré ma lákajú oveľa, oveľa viac.

Verím, že sa vám článok páčil a že vám moje tipy na 10 úžasných miest, ktoré sa počas dovolenky na Sardínii oplatí navštíviť, prinesú rovnaké nádherné chvíle ako mne. 

Vopred ďakujem za podporu lajkom, zdieľaním či komentom! Grazie!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *