Dovolenka s deťmi tipy ako

8 tipov, ako si cestovanie a dovolenku s deťmi naozaj užijete!

Čaká vás dovolenka s malými deťmi a vy si už teraz robíte starosti, ako to celé zvládnete bez toho, aby ste sa navzájom ne…? Doplňte si sami čo :D. Stačí, ak si dáte záležať na týchto hlavných veciach a už máte napolovicu „vyhrané“.

Kvalita pobrežia a rezortu prispôsobená deťom

Pri rodinnej dovolenke sú už faktory, ktoré ovplyvnia výber miesta trochu iné ako pre zamilované dvojice.

Odporúčame sústrediť sa v prvom rade na výber vhodného pobrežia pre malé deti. Ak ste doteraz chodili bez detí, asi ste sa nad podobnými záležitosťami vôbec nepozastavili. Teraz je však výber vhodnej pláže asi to najdôležitejšie čo môžete pre pohodovú dovolenku urobiť.

1. Jemný povrch pláže – piesok, ploché okruhliaky

Najlepšie pláže pre malé deti sú mäkké piesočnaté, prípadne s veľmi veľkými plochými okruhliakmi, aby sa pri letných radovánkach nezranili a aby ste si aj vy mohli oddýchnuť. Nebudete pri nich celý čas stáť a držať ich za ruku pri chôdzi po drobných ostrých kamienkoch, aké nájdete na niektorých síce nádherných, ale pre rodinu s drobcami absolútne nepraktických plážach v Grécku alebo Chorvátsku.

2. Pozvoľný vstup do mora

Pláž – Tropea, Taliansko / Foto: Roberto Lorenzo Photography

Plytká voda v dostatočnej šírke od brehu je takisto veľmi dôležitá, pretože umožní deťom hrať, naháňať sa a člapkať sa pri mori či stavať pieskové hrady a priehrady bezpečne.

3. Morskí ježkovia a medúzy

Pri výbere dovolenky berte ohľad aj na výskyt morských ježkov a medúz. Ak je to možné, plážam kde je veľmi častý výskyt týchto tvorov, sa oblúkom vyhnite. Z vlastnej skúsenosti vieme, že popŕhlenie medúzou nie je príjemným zážitkom ani pre dospelých, tobôž pre deti.

Morskí ježkovia nemusia byť problémom, ak deti budú nosiť do vody topánky a dávať pozor. Ježkovia sú vlastne akýmsi znakom krištáľovo čistej vody…

4. Blízkosť tieňa a občerstvenia

Dôležitá je aj blízkosť prírodného, alebo aspoň umelého tieňa, v ktorom si môžu najmä deti, ktoré ešte potrebujú poobedný spánok, zdravo pospať bez rizika úpalu či nevoľnosti z celodenného dusna a tepla.

Skvelé je, ak je na pláži širší výber reštauračných či kaviarenských služieb, kde vám pre deti aj pre vás pripravia čerstvé zdravé jedlo a nápoje.

5. Detské atrakcie na pláži a v rezorte

Ak sa aj deti vyšantia pri vode aj sami, najmä ak majú poruke súrodencov či kamarátov, je veľmi obohacujúce, ak hotelový komplex ponúka animačné služby pre deti vo vašom veku. Ideálne je, ak sú v areáli hotela bazény rôznej hĺbky, bazén pre najmenších s tienením, tobogány, šmykľavky a detské ihriská.

Cestovanie na dovolenku s deťmi

6. Dĺžka cesty autom s ohľadom na vek detí

dovolenka s deťmi

Spôsob dopravy autom je odporúčaný skôr pri starších deťoch. Hlavnou výhodou samozrejme je, že môžete zastaviť kde chcete a na ako dlho chcete. Ak to máte odskúšané na dlhších cestách po Slovensku, môžete vziať aj tých menších. 

Pri úplne malých deťoch, ktoré cestu prespia vo vajíčku alebo autosedačke, prispôsobte výber destinácie tak, aby cesta bola čo možno najkratšia. Ani dlhodobý pobyt v aute bez možnosti vziať ich do náručia na miestach, kde nie je jednoducho možné auto len tak odstaviť, totiž nemusí byť pre bábätká ten najpríjemnejší.

7. Prenocovanie a výlet na polceste

Ďalšou možnosťou, ako si spríjemniť cestovanie na dovolenku s deťmi, je prenocovanie na polceste. Ak napríklad vyrazíte do Chorvátska, alebo sa už vraciate späť na Slovensko, tak veľa rodín, ktoré už takúto cestu absolvovali, odporúča prenocovať napríklad v oblasti Plitvických jazier. Spojíte tak príjemné s užitočným. Celá posádka si oddýchne a na ďalší deň si môžete urobiť výlet po tomto úžasnom národnom chorvátskom parku. Vraj je ale nutné si naňho vyhradiť aspoň 4-5 hodín, ak teda chcete vidieť to najkrajšie, čo ponúka. Tí, ktorí tam už boli, odporúčajú prenocovať buď v kempe Korana (v stane), alebo si nájsť ubytovanie v okolí.

Ak vás táto možnosť zaujala, najširšiu ponuku rôzneho ubytovania v oblasti Plitvických jazier nájdete tu:

8. Lietadlom na dovolenku s deťmi až od 3 mesiacov

dovolenka s deťmi

Cesta na dovolenku lietadlom je vo všeobecnosti zvládaná deťmi lepšie ako niekoľkohodinové trmácanie sa autom. Možno budete mať trocha obavy, ak vaše dieťatko čaká úplne prvá cesta lietadlom. Nemusíte sa báť, letecké spoločnosti sú na takýchto malých dovolenkárov tiež pripravené. Let je ale odporúčané absolvovať s bábätkami najskôr od 3 mesiacov.

Pred cestou si treba zistiť niektoré informácie, napr. či si môžte na palubu zobrať detskú autosedačku, alebo či vám vedia poskytnúť priestor/služby súvisiace s bežnou starostlivosťou, ako je prebalenie či ohrev mliečka. Kočík vám samozrejme tiež zoberú, ale do batožinového priestoru.

 Pre istotu zoberte so sebou do lietadla pre deti hrubšie oblečenie, prípadne deku. Niekedy býva  totiž klíma nastavená veľmi silno, predídete tak možným nepríjemnostiam hneď v úvode vašej rodinnej dovolenky.

Najnepríjemnejšou časťou počas letu býva pre deti zmena tlaku. Bolesti ušiek predídete, ak im vtedy dáte piť čajík, mliečko alebo ich jednoducho začnete dojčiť. Starším deťom pomôže cukrík alebo žuvačka.

A ešte dôležitá poznámka, let s tými úplne najmenšími by nemal trvať viac ako 3 hodiny.

Zoznam odporúčaných letovísk pre dovolenku s deťmi

Pred dovolenkou s deťmi je potrebné urobiť si poriadny prieskum vhodných letovísk v krajine, do ktorej chcete vycestovať. Veľmi častou destináciou letných dovoleniek pri mori, a to najmä ak cestujete autom, sú predovšetkým Chorvátsko a Taliansko. Preto sme pre vás pripravili užitočné prehľady tých najlepších pláží a lokalít pre dovolenku s deťmi práve v týchto krajinách:

Kam na dovolenku do Chorvátska s deťmi? Vyberte si z TOP 11 miest!

a

Dovolenka v Taliansku – autom a s deťmi. Toto sú 4 najobľúbenejšie letoviská!

Dovolenka v talianskom Lido di Jesolo s malým dieťaťom… 7 skvelých dní a 50 fotografií!

Páčili sa vám naše tipy ako zvládnuť dovolenku s deťmi čo najlepšie? Ak áno, zdieľajte článok aj s vašimi známymi! Ďakujeme!

UBYTOVANIE CHORVÁTSKOTOP PONUKY

Podobné články