dovolenka pri mori s deťmi 2014

Skvelé tipy, ako si užiť cestovanie a dovolenku s deťmi

[fb_button]

Cestovanie a dovolenka pri mori s deťmi – ako na to?

 

1. kvalita rezortu a pláží vyhovujúca predovšetkým deťom

Pri rodinnej dovolenke sú už faktory, ktoré ovplyvnia výber miesta, trochu iné ako pre zamilované dvojice.

 

  • Rodičia radia sústrediť sa na kvalitu pobrežia – najlepšie sú pláže piesočnaté, prípadne s veľkými plochými okruhliakmi a najmä s pozvoľným vstupom do mora. Morskí ježkovia nemusia byť problémom, ak deti budú nosiť do vody topánky – ježkovia sú znakom krištáľovo čistej vody. Dôležitá je aj blízkosť prírodného či umelého tieňa, reštauračných či kaviarenských služieb a detských atrakcií priamo na pláži.
  • Pred dovolenkou s deťmi je teda potrebné urobiť si poriadny prieskum vhodných letovísk v krajine, do ktorej chcete vycestovať. Veľmi častou destináciou letných dovoleniek pri mori v našich končinách sú predovšetkým Chorvátsko a Taliansko. Preto sme pre vás pripravili užitočné prehľady pláží a lokalít pre dovolenku s deťmi práve v týchto krajinách:

 

Dovolenka s deťmi – Prehľad pláží a letovísk v Chorvátsku: Kam na rodinnú dovolenku s deťmi v Chorvátsku I. a Kam na rodinnú dovolenku s deťmi v Chorvátsku II

Dovolenka s deťmi – Prehľad letovísk v Taliansku: Dovolenka v Taliansku – autom a s deťmi

 

  • A aj keď sa deti vyšantia pri vode aj sami, najmä ak majú poruke súrodencov či kamarátov, je veľmi obohacujúce, ak hotelový komplex ponúka animačné služby pre detičky každého veku,  a tiež tobogány, alebo šmykľavky. Zabudnite na to, že vaše dieťa strávi v tejto pozícii viac ako pár minút :)

 

dovolenka s deťmi
foto: www.photosfine.wordpress.com

 

2. spôsob dopravy

Cesta na dovolenku s deťmi autom

  • Je odporúčaná skôr pri starších deťoch.  Výhodou je, že môžete zastaviť kde chcete, a na ako dlho chcete.
  • Ak to máte odskúšané na dlhších cestách po Slovensku, môžete vziať aj tých menších. Pri úplne malých deťoch, ktoré cestu prespia vo vajíčku alebo autosedačke, prispôsobte výber destinácie tak, aby cesta bola čo možno najkratšia.
  • Ďalšou možnosťou, ako si spríjemniť cestovanie na dovolenku s deťmi,  je prenocovanie na polceste. Ak napríklad vyrazíte do Chorvátska, alebo sa už vraciate späť na Slovensko, tak veľa rodín, ktoré už takúto cestu absolvovali, odporúča prenocovať jednoznačne v oblasti Plitvických jazier. Spojíte tak príjemné s užitočným – celá posádka si oddýchne a na ďalší deň si môžete urobiť výlet po tomto úžasnom národnom chorvátskom parku. Vraj je ale nutné si naňho vyhradiť aspoň 4-5 hodín – ak teda chcete vidieť to najkrajšie, čo ponúka. Tí, ktorí tam už boli, odporúčajú prenocovať buď v kempe Korana (v stane),  alebo si nájsť ubytovanie v súkromí.

 

Ak vás táto možnosť zaujala, tak jednoznačne najširšiu ponuku rôzneho ubytovania v oblasti Plitvických jazier nájdete tu: Chorvátsko ubytovanie – Plitvické jazerá – viac ako 400 ponúk!

 

dovolenka s deťmi
 foto: www.huffingtonpost.com

 

Cesta na dovolenku s deťmi lietadlom

  • Je vo  všeobecnosti zvládaná deťmi lepšie ako niekoľkohodinové trmácanie sa autom. Možno budete mať trocha obavy, ak vaše dieťatko čaká úplne prvá cesta lietadlom. Nemusíte sa báť, letecké spoločnosti sú na takýchto dovolenkárov tiež pripravené. Let je ale odporúčané absolvovať  s bábätkami najskôr od 3 mesiacov.

 

dovolenka s deťmi
 foto: www.femside.com

 

  • Pred cestou si treba zistiť niektoré informácie, napr. či si môžte na palubu zobrať detskú autosedačku, alebo či vám vedia poskytnúť priestor/služby súvisiace s bežnou starostlivosťou, ako je prebalenie či ohrev mliečka. Kočík vám samozrejme tiež zoberú, ale do batožinového priestoru.
  •  Pre istotu zoberte so sebou do lietadla pre deti hrubšie oblečenie, prípadne deku. Niekedy býva  totiž klíma nastavená veľmi silno, predídete tak možným nepríjemnostiam hneď v úvode vašej rodinnej dovolenky.
  • Najnepríjemnejšou časťou počas letu býva pre deti zmena tlaku. Bolesti ušiek predídete, ak im vtedy dáte piť čajík, mliečko alebo ich jednoducho začnete dojčiť. Starším deťom pomôže cukrík alebo žuvačka.

A ešte dôležitá poznámka, let s tými úplne najmenšími by nemal trvať viac ako 3 hodiny.

 

 

[fb_button]

Ak sa článok páčil, odmeňte ho lajkom.. a ak máte vlastné osvedčené recepty na cestovanie s deťmi, šup s nimi do komentov. Takýchto rád nie je nikdy dosť :) Ďakujeme!

 

 

Dovolenka Chorvátsko

 

 Dovolenka autom – Dovolenka s deťmi 

 

Podobné články