najkrajšie pláže v Európe
|

Toto je 10 najkrajších pláží v Európe!

Stále hľadáte to správne miesto pre vašu tohtoročnú dovolenku? First minute ponuky sú v plnom prúde, lenže vy si neviete vybrať? Alebo cestujete na vlastnú päsť a uvažujete, ktorú destináciu máte začať plánovať? Nechajte sa inšpirovať v tomto článku.

Ak je pre vašu dovolenku rozhodujúca predovšetkým krásna pláž, tak ste tu správne. Možno vám pri rozhodovaní pomôže práve tento výber TOP 10 najkrajších pláží v Európe.

TOP 10 najkrajších pláží Európy

10. Pláž Cala Macarella, Menorca, Španielsko

najkrajšie pláže v Európe
najkrajšie pláže v Európe, Menorka

Rebríček najkrajších pláží Európy začnem na ostrove Menorca, ktorá je známa ako mladšia sestra Malorky v Baleárskych ostrovoch. Žiadne veľké hotelové rezorty plné dovolenkárov tu nenájdete, o to viac vás poteší božský pokoj a prírodné krásy, ktoré sa na tomto kúsku zeme ukrývajú. Jedným z pokladov Menorky sú aj nádherné divoké, panenské pláže, z ktorých ako tú jednoznačne „naj“ vyberám pláž s názvom Cala Macarella.

Nachádza sa na juhozápade ostrova a jej zátoka je tvorená skalnatými útesmi. Úžasnú prírodnú scenériu dotvára jemný, biely piesok a osviežujúce pínie. Priaznivcov šnorchlovania a potápania poteší čistučké more, v ktorom je viditeľnosť takmer 5 metrov.

Osobité čaro dodáva zátoke výhľad na žiarivé jachty a plachetnice hojdajúce sa na vode. Ak chcete, prejdite sa popri útesoch aj na vedľajšiu menšiu, tichú pláž Cala Macarelleta, ktorá je obľúbená najmä medzi nudistami.

9. Pláž Ksamil, ostrovy Ksamil, Albánsko

najkrajsie plaze v Europe, Albansko

najkrajšie pláže v Európe, Albánsko najkrajšie pláže

Áno, aj v tejto, turistmi zatiaľ úplne neobjavenej, krajine majú jednu z najkrajších pláží Európy. Nachádza sa pri mestečku Ksamil v oblasti Saranda, ktorá je centrom turizmu na Albánskej rivére a svojím bielym pieskom a tyrkysovými vodami vás prenesie do exotiky.

Pri opaľovaní sa pritom môžete pozerať na grécky ostrov Korfu. Odporúča sa tiež požičať si čln a preskúmať tunajšie priezračné more a krásy nedotknutej prírody.

8. Pláž Myrtos, Kefalónia, Grécko

pláž Myrtos

Táto pláž bola niekoľkokrát vyhlásená za najkrajšiu pláž Grécka a právom sa ocitá v rebríčkoch najkrajších pláží sveta. Nádherné farby mora a dokonalá pláž určite očaria aj vás. Tým, že dno mora je tvorené bielymi vápencovými okruhliakmi, voda hrá krásnymi odtieňmi bledomodrej a kúpanie v nej je jedinečným zážitkom hlavne, keď prídu vlny… 

Prvý zážitok vás však čaká už na samotnej ceste k pláži, ktorá vedie z kopca, takže sa vám naskytne neopakovateľný výhľad na celú scenériu okolia. Pláž je dostatočne priestranná, svoje kľudné miestečko si teda na nej určite nájdete.

Zaujímavosťou sú voľne pobehujúce kozy :) po vrcholkoch útesov nad plážou. Neľahnite si preto priamo pod útesy, aby vás nezasiahli padajúce kamienky a uvoľnené skaly.

7. Pláž Zlatni Rat, Brač, Chorvátsko

najkrajšie pláže v Európe, Chorvátsko pláž
najkrajšie pláže v Európe, Chorvátsko pláž

Najvyhľadávanejšia pláž Chorvátska je v tvare trojuholníkového rohu, od čoho je odvodený aj jej názov „zlatý roh“ alebo zlatý mys, a patrí medzi to najkrajšie, čo môžete v krajine tisícich ostrovov zažiť.

Svoj nevšedný tvar zvykne z času na čas upravovať podľa vetra a prichádzajúcich vĺn.

Nachádza sa v južnej časti ostrova Brač v malebnom mestečku Bol a návštevníkov láka na krásne výhľady a krištáľovo čisté more obmývajúce pláž pokrytú okruhliakmi. Nebuďte však prekvapení prístupom do mora, ktorý je pomerne strmý.

Ak ste vyznávačmi vodných športov, na pláži nájdete školu surfingu a potápania.

Top ponuka UBYTOVANIA v Chorvátsku:

Chorvátsko však ponúka veľké množstvo pláží, z ktorých si vyberie naozaj každý. Ak ste romantická duša a chystáte sa na dovolenku so svojou milovanou polovičkou, a túžite si užiť cez deň pokojné miesta pri mori, kde vás nebude nič vyrušovať a po večeroch sa zase chcete zabaviť na vychýrených chorvátskych „party plážach“, odporúčam vám pozrieť si aj tento článok, kde nájdete prehľad 10 najkrajších pláží v Chorvátsku.

V prípade, že sa vaša rodinka už rozrástla o malých dovolenkárov, užitočný prehľad najlepších oblastí a pláží v Chorvátsku pre rodiny s deťmi nájdete tu:

„Kam na dovolenku v Chorvátsku s deťmi?“

6. Pláž Armação de Pêra, Algarve, Portugalsko

najkrajšie pláže v Európe
najkrajšie pláže v Európe

Práve z tejto krásnej pláže sa v 15. storočí vydali Portugalci na výpravnú cestu za objavením nových kultúr a národov. Piesok sa tiahne, kam len oko dovidí, more je nádherne čisté a osviežujúce, a pobrežie lemujú mohutné vápencové útesy zlatavej farby. Panoráma ako stvorená na letný oddych.

najkrajšie pláže v Európe

Pláž sa tiahne na 6 kilometroch a je to jedna z najobľúbenejších pláží v oblasti Algarve. Pôvodne slúžila táto pláž len rybárom z dedinky Pêra, ktorá sa nachádza v blízkosti, v súčasnosti je to už moderné letovisko, ktorá vám okrem prírodnej nádhery ponúkne pobrežnú promenádu lemovanú kaviarničkami, reštauráciami a plážovými barmi. A ak sa začnete nudiť, môžete si prenajať čln a vybrať sa na výlet k jaskyniam pri pobreží, potápať sa, šnorchlovať alebo si užiť windsurfing.

Najjužnejší región Portugalska, Algarve, sa však oplatí navštíviť aj mimo hlavnej sezóny. Klíma je mierna a počasie je príjemne slnečné počas celého roka.

5. Pláž Apella, Karpathos, Grécko

pláž Apella, Karpathos, najkrajšie pláže Európy

Najkrajšia pláž v Stredomorí… Aj takýto prívlastok má pláž Apella na gréckom ostrove Karpathos nachádzajúcom sa medzi Krétou a Rodosom.

Ostrov je sám o sebe krásny, prevažne hornatý, plný vodných potôčikov, borovicových lesov a olivových hájov, a táto krásna panoráma lesnatých kopcov tvorí pozadie pre pláž Apella.

najkrajšie pláže v Európe

Pláž je dlhá 500 metrov, pričom je rozdelená na dve časti. Jedna je pokrytá jemnými kamienkami a pieskom a druhá je viac skalnatá a divokejšia, ako stvorená na pozorovanie podmorského sveta.

4. Pláže v meste Tropea a okolí, Taliansko

pláž Tropea, Taliansko, najkrajšie pláže v Európe
najkrajšie pláže v Európe

Tropea je jedno z najkrajších mestečiek južného Talianska a často je nazývaná aj klenotom regiónu Kalábria alebo aj „Perla Kalábrie“. Nájdete tu typické úzke uličky s množstvom kaviarničiek a veľa zachovalých pamiatok.

Pobrežie, na ktorom sa nachádza, má dokonca prezývku „La Costa degli Dei“, čo znamená „pobrežie Bohov“.

Keď tam prídete, hneď pochopíte prečo. Žiarivý biely, jemný piesok, majestátny kostol sv. Márie týčiaci sa na vysokom brale, prekrásne prírodné scenérie, okolie plné citrusových a olivových hájov, lány viníc, ale najmä priezračné more akvamarínovej farby, ktoré vám bude nápadne pripomínať to karibské…

O tom, že toto miesto je naozaj jedinečné, svedčí aj množstvo filmov a reklám, ktoré sa práve tu natočili. Hlavná mestská pláž, ktorú vidíte na fotografii, je 500 metrov dlhá a je veľmi vhodná aj pre rodiny s malými deťmi alebo pre neplavcov /za predpokladu, že nie sú veľké vlny/, pretože vstup do skutočne priezračného mora je postupný.

Ale pozor! Nie je to zďaleka jediná krásna pláž, ktorú v týchto končinách nájdete. Pozdĺž celého pobrežia sa nachádza veľa pláží, ktorými budete očarení. Od panenských a neznámych, o ktorých vie málokto, až po takéto vychýrené. Jedno však majú spoločné – čistunké more bledotyrkysovej farby.

Top ponuka UBYTOVANIA v Taliansku:

booking kalabria

Ak chcete o mestečku Tropea a jej plážach vedieť viac, prečítajte si článok napísaný hneď po príchode z našej dovolenky v Kalábrii. Strávili sme tam prekrásne chvíle a dozviete sa v ňom nielen o tomto meste, ale aj tipy na výlety v okolí a všetko ostatné, čo vám v Kalábrii odporúčam zažiť.

Zatiaľ aspoň v krátkosti spomeniem napríklad romantické mesto rozpínajúce sa na kopci nad morom – Scilla, ktoré je úžasné aj cez deň, ale pôsobivé je najmä vysvietené v noci. Mimochodom, aj tam vás čaká veľmi krásna pláž.

Info pre všetkých, ktorých tento kúsok Talianska láka a ocenili by „pomocníka“ pri plánovaní dovolenky bez cestovky:

Keďže mám túto oblasť Kalábrie po dokopy 10 týždňoch precestovanú naozaj dostatočne, pripravila som prehľadný návod a sprievodcu v jednom „ako na to“ vo forme e-booku,

vďaka ktorému môžete zažiť autentické južné Taliansko a dozviete sa v ňom:

  • ako si naplánovať dovolenku, ale aj ako postupovať priamo na mieste
  • ako a kde nájsť lacné letenky a ubytovanie
  • na ktorom mieste si hľadať ubytovanie podľa toho, aká dovolenka vám viac vyhovuje
  • ako pri tom všetkom ušetriť
  • kde nájdete TOP pláže a tie najkrajšie miesta /aj s postupom cesty/
  • tipy na konkrétne výlety, jedlá, reštaurácie
  • ako cestovať po Kalábrii
  • ako si spojiť dovolenku v Kalábrii s dovolenkou na Sicílii
  • ako si poradiť bez znalosti cudzích jazykov
  • 3 dovolenkové plány pre rôznu dĺžku a intenzitu dovolenky

3. Pláž Rondinara, Korzika, Francúzsko

pláž Rondinara, Korzika, najkrajšie pláže Európy
najkrajšie pláže v Európe

Ďalšia z nádherných pláží, ktorá sa pravidelne umiestňuje v zozname tých najkrajších pláží celého sveta. Pred pár rokmi skončila dokonca 3. mieste!

Čo je na nej také očarujúce? Krištáľovo čisté more tyrkysovej farby, príjemne jemný biely piesok a atraktívna prírodná scenéria tvorená kontrastom červených skál a zelených pásov voňavých borovíc a kerov makchie. Idylku dotvárajú siluety jácht na obzore.

Túto pláž nájdete v kúzelnej zátoke ostrova Korzika medzi mestami Porto Vecchio a Bonifacio. Okrem leteckej dopravy priamo na ostrov sem dovolenkári radi zavítajú na výlet trajektom aj z ich dovoleniek vo francúzskom Marseille, Nice a dostať sa sem dá aj z talianskeho prístavu v Janove.

2. Pláž Navagio, Zakynthos, Grécko

pláž Navaggio, najkrajšie pláže v Európe
najkrajšie pláže v Európe

Trojlístok TOP gréckych pláží nám uzatvára tá, pre veľa ľudí najatraktívnejšia – známa pláž Navagio nachádzajúca sa na ostrove Zakynthos. Nájdete ju na severozápade ostrova a prístupná je výlučne loďou z Laganasu, prípadne z prístavu Porto Vromi.

Od septembra 2022, kedy na pláž z okolitých útesov spadli veľké kusy skál, je na ňu však zakázaný prístup. Môžete sa doplaviť loďou k jej blízkosti a kúpať sa v mori v zálive, ale priamo na pláž sa zatiaľ nesmie.

1. Pláž Cala Goloritze, Sardínia, Taliansko

najkrajšie pláže v Európe
najkrajšie pláže v Európe

Sardínia je svojimi krásnymi plážami, ktoré sa rozprestierajú takmer pozdĺž celého pobrežia, doslova preslávená, nie je teda jednoduché vybrať iba jednu. Rebríčku najkrajších pláží v Európe kraľuje pláž Cala Goloritze nachádzajúca sa v strede východného pobrežia, a je zapísaná aj v zozname UNESCO.

Tak ako tisíce dovolenkárov pred vami, aj vy budete isto očarení predovšetkým  divokou krásou skalnatých masívov, ktoré tvoria dokonalé pozadie pre magickú zátoku obklopujúcu pláž. Je doslova rajom pre všetkých, ktorí obľubujú šnorchlovanie a podmorský svet, a je to tiež obľúbené miesto horolezcov zdolávajúcich obrovskú skalnú vežu priamo nad morom, Punta Goloritze.

Za objavením tejto nádhernej a netuctovej pláže však stojí „drobná“ obeta, ktorou bude namáhavejšia cesta k nej. Približne hodinu trvajúca pešia túra od najbližšieho parkoviska pri Su Porteddu vedie cez nedotknuté pohorie Supramonte di Baunei. Atmosféra tohto dokonalého miesta však rozhodne stojí za to!

Ak vás táto pláž zaujala, zoznam najkrajších 15 pláží Sardínie nájdete v článku:

„Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad!“

sardínia dovolenka zájazd

Boli ste na niektorej z najkrajších pláží Európy alebo sa ešte len chystáte? Budem rada, ak napíšete do komentárov.

A ak sa vám článok páčil, každé zdieľanie či lajk ma poteší. Ďakujem, Oli!

Podobné články