kreta dovolenka, kam na kretu

Dovolenka na Kréte? Skvelé tipy, ako si ju vychutnáte!


Rozmýšľate, či sa oplatí ísť na dovolenku na Krétu? A kam presne? Prečítajte si náš článok o tomto horúcom gréckom ostrove opradenom legendami a mýtmi, o jeho najkrajších miestach, letoviskách a plážach plných jemnučkého piesku a priezračného mora… a možno sa pre svoju tohtoročnú dovolenkovú destináciu rozhodnete veľmi, veľmi rýchlo. :)

Kam na Krétu?

Divoká krása, skaly, strmé útesy a more, storočné olivovníky, pastieri, potulujúce sa horské kozy a zvuk lyry. To je obrázok ako vystrihnutý zo starých gréckych bájí a povestí. Počas dovolenky na Kréte tu toho ale objavíte omnoho viac. Nechajte sa očariť týmto rozprávkovým ostrovom lemovaným nekonečnými romantickými plážami, a užite si na tomto kúsku zeme všetko, čím  je tak výnimočný od čias gréckych bohov, ktorí ho milovali, až po dnešné obľúbené letoviská turistov, ktorí sem kvôli tomuto ostrovu prichádzajú z celého sveta. My ho našťastie máme celkom blízko. Let zo Slovenska trvá len 2,5 hodiny.

Ostrov Kréta sa delí na tieto  hlavné oblasti:

Chania a Rethymno

kam na kretu, dovolenka kreta

Úžasný región na západnej strane ostrova, ktorému dominujú Lefká Óri, čiže Biele hory, a veľmi známy národný park. Nájdete tu veľmi pekné pláže, aj vychytené letoviská na severnom pobreží. Romantický výlet si môžete urobiť na trochu divokejšie južné pobrežie.

Turisti, ktorí si túto lokalitu zvolia pre svoju dovolenku na Kréte, ju vyhľadávajú aj kvôli miestu Samaria. Tam môžu obdivovať neskutočné prírodné krásy počas pešej túry po jednej z najkrajších roklín v Európe.

Očarujúce je tiež samotné mesto Chania, vraj najkrajšie mesto na celej Kréte. Pamiatky a atmosféra nočného mesta sú nezabudnuteľné. Mesto Rethymno je zase trochu menším, ale tiež veľmi pekným prístavným mestečkom.

Heraklion

kam na kretu, heraklion, dovolenka kreta

Hlavné mesto a tiež najväčší región na Kréte, obchodné a turistické centrum ostrova ležiace medzi impozantnými pohoriami Ídi (Psiloritis) a Dikti (Lasithiótika). Na tomto mieste sa budete cítiť ako v časoch dávnych bájí, keďže tu nájdete tie najzaujímavejšie archeologické poklady. Okrem toho sa tu  môžete kochať pohľadom na malebné dedinky, rozľahlé údolia obsypané olivovníkmi, či prejsť sa a oddychovať na dlhokánskych plážach severných letovísk.

Lasithi

kam na kretu, Agios Nikolaos, dovolenka na Kréte

Vitajte na najvýchodnejšej a najviac nížinatej oblasti Kréty, v domove krásneho Ágios Nikolaos, centra a najobľúbenejšieho letoviska v tejto oblasti. Tešiť sa môžete na zátoku Mirabello, veterné mlyny na najväčšej kréckej planine Lasithi, a pláže s tým  najkrajším kryštáľovo čistým morom.

dovolenka grécko

Aká je teda dovolenka na Kréte?

1. HORÚCA KRÉTA

kam na kretu, dovolenka Kréta

Podnebie na tomto najväčšom gréckom ostrove je subtropické, je to totiž ten najjužnejší ostrov patriaci pod Grécko, ktorý akoby spájal Európu s Afrikou. Letá tu bývajú veľmi teplé a suché, dovolenková sezóna je tu od mája do konca októbra. Narátať sa tu dá počas dobrého leta až viac ako 300 slnečných dní, čo z neho robí jeden z najslnečnejších ostrovov celého Stredomoria.

Denné teploty tu počas sezóny vystupujú na  26-32 stupňov. More je takisto teplé, od 20 stupňov v máji, keď sa už pekne rozohrieva až do 26 stupňov v mesiacoch, júl, august a september.

2. KRÉTA OPRADENÁ  MÝTMI

kam na krétu, rethymno

Zrod boha Dia. Na Kréte, v horách, v jaskyni  Ida, sa narodil sám najmocnejší z gréckych bohov –   Zeus.  Keď  vyrástol, zamiloval sa do krásnej Európy, ktorú za pomoci čarov (premenením sa do podoby býka) uniesol k sebe na Krétu, kde spolu mali 3 synov. Jeden z nich sa volal Minóos a vládol, tak ako všetci ostatní králi neskôr, zo slávneho paláca Knóssos.

Labyrint pre Minotaura. Kráľ Minóos  dal pre obludu menom Minotaurus postaviť obrovský labyrint, v ktorom ho  ako strašné tajomstvo ukrýval  pred svetom.

Daidalos a Ikaros. Na postavenie labyrintu si  Minóos najal  známeho staviteľa Daidala, ktorého hneď potom, ako prácu dokončil, uväznil, aby nikomu nemohol nič vyzradiť. Daidalos sa teda spolu so synom Ikarom snažil z krétskeho väzenia uniknúť.  Pomocou vlastnoručne zhotovených  krídiel z vosku a vtáčieho peria sa im to napokon aj podarilo. Keďže ale malý Ikaros neposlúchol rady a varovania otca a letel príliš vysoko, slnečné lúče vosk na jeho krídlach roztopili, a na Sicíliu už doletel iba sám Daidalos.

Ariadnina niť. Každých 9 rokov museli priviesť Minotaurovi do labyrintu 7 živých obetí. Proti tomu sa vzbúrilo veľa odvážlivcov, ktorí sa hrdinsky vybrali na boj s  Minotaurom. Jedným z nich bol aj Theseus, do  ktorého bola zamilovaná princezná Kréty s menom Ariadna. Tá mu dala klbko s dlhokánskou niťou, ktorú si pri vstupe do labyrintu odmotával a značil si ním takto cestu, aby sa  sa po boji  vedel dostať von.

3. KRÁSNA KRÉTA

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

Scenéria na Kréte sa neustále mení podľa toho, v akej časti sa práve nachádzate. Od majestátnych hôr a strmých útesov padajúcich do mora, cez vodopády a lesy, vinohrady a aleje olivovníkov, pomarančovníkov či voňavých byliniek, až po nekonečne dlhé pláže a nížinaté pláne.

Najkrajšie pláže na Kréte

Sú rovnako rozmanité ako celá Kréta –  záleží po čom najviac na vašej dovolenke zatúžite. Po celom severnom pobreží se tiahnú krásne pláže zvažujúce sa do plytšieho mora pomaly, takže ideálne pre rodiny s deťmi

Pláže na južnej strane ostrova sa zvažujú do mora strmšie, preto je tam aj voda priezračne čistá. Raj tu budú mať hlavne tí, čo obľubujú potápanie, prípadne šnorchlovanie. Dá sa ale povedať, že pekné pláže nájdete takmer na celom ostrove. A ktoré sú naozaj TOP? To vám hneď prezradíme.

Pláž Balos
najkrajsie plaze na krete, Balos

Pláž alebo lepšie povedané, lagúnu Balos, nájdete v oblasti Chania, na severozápade ostrova Kréta. Piesok je jemnučký a má svetlú, miestami až bielo-ružovú farbu. Priezračné more v ňom po dopade svetla hrá všetkými farbami, takže sa vám môže chvíľami zdať, že ste v Karibiku, a nie na Kréte. :)

Dostanete sa sem výletnou loďou z Kissamosu alebo Chanie alebo autom priamo z Kissamosu. Lagúna je zo všetkých strán uzavretá a dlhá asi 500 metrov. Voda je pri pobreží plytká, takže sa môžete krásne poprechádzať a vychutnávať si výhľad na zaujímavý ostrov pred vami s názvom Tigani. Tigani doslova znamená „obrátená panvica“, ktorú tento ostrov svojím tvarom tak trochu pripomína.  

Pláž Olous

Malebný záliv výborný aj pre potápanie. Je zaujímavý a nevšedný určite aj tým, že je to vlastne potopené staré grécke mesto.

Pláž Elounda

Pláž Elounda je jednou z najkrajších a najčistejších pláží na Kréte. Je to dobre chránená zátoka, ktorá sa nachádza približne 10 km od mesta Agios Nikolaos na severnom pobreží východnej Kréty.

Pláž Matala   

Úchvatná južná pláž s čiernym pieskom a malými jaskyňami.

Pláž Elafonisi 
Elafonisi, najkrajsie plaze na krete

Obľúbená pláž plná nádherného do ružova sfarbeného piesku, ktorú nájdete na západnej strane ostrove Kréta.

Pláž Preveli 

Krétska pláž známa tým, že sa v týchto miestach mieša morská a sladkovodná voda. Blízko sa nachádza známy kláštor.

Pláž Agia Pelagio   

Ďalšia turistami mimoriadne obľúbená a vyhľadávaná pláž a letovisko na severe Kréty, západne od Herakliónu.

4. ROZMANITÁ KRÉTA

kam na kretu, agios nicolaos

Počas dovolenky na Kréte si príde na svoje naozaj takmer každý. Okrem prírodných krás ponúka veľké množstvo výletov po jej starobylých útrobách, ale aj úchvatné plavby po ostrovčekoch v okolí.

Dovolenka Kréta – tipy na výlet

Výlet loďou do lagúny Balos 
dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

Doprajte si prehliadku jednej z najkrajších lagún na Kréte. Po vychutnaní si samotnej plavby, potápania a rozpáleného jemného piesku sa prejdete k starej benátskej pevnosti so stroskotanou loďou, odkiaľ uvidíte to, prečo ste prišli – lagúnu meniacu sa od svetlotyrkysovej, cez šedú, zelenú, až po tmavomodrú farbu hlbokého mora..

Návšteva veľkolepého a rozľahlého paláca Knossos
dovolenka kréta čo vidieť

Vraví sa, že kto nenavštívil palác Knossos, akoby na Kréte ani nebol. Asi preto je to najvyhľadávanejšie turistické miesto na Kréte. Z tohto miesta vládli všetci krétski králi a rozprestiera sa pod ním slávny mytologický labyrint.

Budete stáť priamo v centre tejto významnej starobylej civilizácie. Potom sa môžete vybrať do blízkej oblasti Lassithi a pokochať sa pohľadom po malebnej pláni plnej veterných mlynov. Ak budete mať zážitkov stále málo, zastavte sa v jaskyni, kde sa narodil boh Zeus – budete to mať po ceste.

Výlet za ružovým pieskom do Elafonissi  

Vďaka zvláštnej farbe piesku je toto súostrovie nesmierne zaujímavým prírodným úkazom, ktorý vyhľadávajú turisti dovolenkujúci v blízkych krétskych letoviskách. Výprava je väčšinou spojená s ďalším zážitkom – návštevou  kláštora Chrisoskalitissa.

Plavba za malebným mestečkom Agio Nikolaos  
dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

Ak v tomto letovisku nebudete priamo dovolenkovať, tak sa sem určite musíte vybrať aspoň na výlet a prejsť sa po jeho uličkách alebo si dať obed, či kávu v jeho krásnom prístave. Výlet si môžete obohatiť o zastávku v zabudnutých zátokách ďalšieho okúzľujúceho ostrova Spinalonga.

Výlet na Santorini   

Ak bolo vždy vaším snom pozrieť si aspoň raz ostrov Santorini, nie je nič ľahšie. Z Kréty sa tam môžete vybrať na celodenný výlet, a užiť si tento modro-biely ostrov plný  výhľadov, pri ktorých stratíte dych.

A ak by ste tam vybrali za gastronomickými zážitkami, nezabudnite si prečítať aj ďalší náš článok: „Čaká vás dovolenka na Santorini? Toto je TOP 15 reštaurácií ostrova!

Atrakcie, zábavné programy v letoviskách a aquapark 

V prípade, že idete na Krétu aj s deťmi, asi bude vaša dovolenka viac o nich, a starobylé náleziská vymeníte za iné radovánky. Kréta ponúka vo svojich letoviskách veľa možností – napríklad v meste Chania, Hesonissos alebo Gouves nájdete pre deti obrovské aquaparky, kde si užijú zábavy a vodných radovánok od výmyslu sveta, a s vašou dovolenkou v Grécku budú aj oni  určite veľmi spokojné.

5. CHUTNÁ KRÉTA

kam na kretu, restauracie na krete

Nemôžete odísť z Kréty, bez toho aby ste neskúsili ich typické gastronomické špeciality. Majú toho celkom dosť, takže každý večer si môžete v  taverne dopriať pri pohárika ouza niečo iné. Odporúčame ochutnať napríklad niektoré z týchto skvelých jedál:

Dolmades – vinné listy naplnené zmesou ryže a rôznych ingrediencií podávané s tsatziki.

Kleftiko – šťavnaté a aromatické kúsky  mäsa so zemiakmi a zeleninou pečené v alobale.

Dakos – chrumkavý domáci chlieb s ovčím syrom a kúskami paradajok na olivovom oleji. (Inak, olivový olej z Kréty patrí medzi  najkvalitnejšie na celom svete!)

Kalamarakiu – vyprážané kalamáre a sépie v ľahučkom okorenenom bielkovom cestíčku.

Stifado – hovädzie alebo králičie  mäso v červenej omáčke na kyslo s cibuľkou.

6. KRÉTA POHOSTINNÁ A PLNÁ TEMPERAMENTU

dovolenka na Kréte, dovolenka Kréta

Kréťania sú povestní tým, že sú najtemperamentnejší zo všetkých Grékov, sú zhovorčiví a veselí. Okrem toho, sú aj mimoriadne pohostinní, tak sa vôbec nečudujte, keď si sadnete oddýchnuť len tak v meste a nejaký Kréťan vám ponúkne pohárik ouza, iba tak.. Musíte si s ním pripiť na zoznámenie, aj keby ste nechceli.:)

Obyvatelia medzi sebou hovoria po krétsky – v ich vlastnom dialekte, tak ak ste sa chystali si precvičiť gréčtinu, máte smolu. :) Ale v letoviskách sa samozrejme bežne dohovoríte po anglicky.

To, akí sú obyvatelia tohto ostrova temperamentí, zistíte aj podľa ich zvykov a tradícií. Ak uvidíte na svojich potulkách zástup ľudí v čiernom, nebojte sa, na Kréte sa takto obliekajú pri všetkých slávnostných príležitostiach. A pri ich pohostinnosti by som sa ani nečudovala, keby ste o chvíľu sedeli na typickej svadobnej hostine, a zažili strieľanie z pušiek do vzduchu, čo je tu na znak radosti pri svadbách úplne bežné. V prípade, že by ste takúto šťastnú náhodu počas svojej dovolenky na Kréte nezažili, určite sa zastavte na „Krétskej noci“ plnej predstavení, typického tanca s názvom Pentozalis, hudby, miestneho folklóru a vychýreného krétskeho vína tečúceho potokom…

Ak sa vám tento článok o dovolenke na Kréte páčil, podporte ma, prosím, lajkom! Ďakujem!


    TOP 10 najúžasnejších miest v Grécku!

Podobné články

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *