kreta dovolenka, kam na kretu

Dovolenka na Kréte? Skvelé tipy, čo vidieť a zažiť!

Rozmýšľate, či sa oplatí ísť na dovolenku na Krétu? A kam presne? Prečítajte si náš článok o tomto horúcom gréckom ostrove opradenom legendami a mýtmi, o jeho najkrajších miestach, letoviskách a plážach plných jemnučkého piesku a priezračného mora… a možno sa pre svoju tohtoročnú dovolenkovú destináciu rozhodnete veľmi, veľmi rýchlo. :)

Kam na Krétu a čo sa oplatí vidieť?

Divoká krása, skaly, strmé útesy a more, storočné olivovníky, pastieri, potulujúce sa horské kozy a zvuk lyry. To je obrázok ako vystrihnutý zo starých gréckych bájí a povestí. Počas dovolenky na Kréte tu toho ale objavíte omnoho viac.

Nechajte sa očariť týmto rozprávkovým ostrovom lemovaným nekonečnými romantickými plážami, a užite si na tomto kúsku zeme všetko, čím  je tak výnimočný od čias gréckych bohov, ktorí ho milovali, až po dnešné obľúbené letoviská turistov, ktorí sem kvôli tomuto ostrovu prichádzajú z celého sveta. My ho našťastie máme celkom blízko. Let zo Slovenska trvá len 2,5 hodiny.

Ostrov Kréta sa delí na tieto hlavné oblasti:

Chania a Rethymno

dovolenka na Kréte tipy, Kréta čo vidieť

Úžasný región na západnej strane ostrova, ktorému dominujú Lefká Óri, čiže Biele hory, a veľmi známy národný park. Nájdete tu veľmi pekné pláže, aj vychytené letoviská na severnom pobreží. Romantický výlet si môžete urobiť na trochu divokejšie južné pobrežie.

Turisti, ktorí si túto lokalitu zvolia pre svoju dovolenku na Kréte, ju vyhľadávajú aj kvôli miestu Samaria. Tam môžu obdivovať neskutočné prírodné krásy počas pešej túry po jednej z najkrajších roklín v Európe.

Očarujúce je tiež samotné mesto Chania, vraj najkrajšie mesto na celej Kréte. Pamiatky a atmosféra nočného mesta sú nezabudnuteľné. Mesto Rethymno je zase trochu menším, ale tiež veľmi pekným prístavným mestečkom.

Heraklion

dovolenka na Kréte tipy, Kréta čo vidieť

Hlavné mesto a tiež najväčší región na Kréte, obchodné a turistické centrum ostrova ležiace medzi impozantnými pohoriami Ídi (Psiloritis) a Dikti (Lasithiótika). Na tomto mieste sa budete cítiť ako v časoch dávnych bájí, keďže tu nájdete tie najzaujímavejšie archeologické poklady.

Okrem toho sa tu môžete kochať pohľadom na malebné dedinky, rozľahlé údolia obsypané olivovníkmi, či prejsť sa a oddychovať na dlhokánskych plážach severných letovísk.

Lasithi

dovolenka na Kréte tipy, Kréta čo vidieť

Vitajte na najvýchodnejšej a najviac nížinatej oblasti Kréty, v domove krásneho Ágios Nikolaos, centra a najobľúbenejšieho letoviska v tejto oblasti. Tešiť sa môžete na zátoku Mirabello, veterné mlyny na najväčšej kréckej planine Lasithi, a pláže s tým  najkrajším kryštáľovo čistým morom.

Kréta tipy čo vidieť, Kréta ubytovanie

Aká je teda dovolenka na Kréte?

1. HORÚCA KRÉTA

dovolenka na Kréte tipy, Kréta čo vidieť

Podnebie na tomto najväčšom gréckom ostrove je subtropické, je to totiž ten najjužnejší ostrov patriaci pod Grécko, ktorý akoby spájal Európu s Afrikou. Letá tu bývajú veľmi teplé a suché, dovolenková sezóna je tu od mája do konca októbra.

Narátať sa tu dá počas dobrého leta až viac ako 300 slnečných dní, čo z neho robí jeden z najslnečnejších ostrovov celého Stredomoria.

Denné teploty tu počas sezóny vystupujú na  26-32 stupňov. More je takisto teplé, od 20 stupňov v máji, keď sa už pekne rozohrieva až do 26 stupňov v mesiacoch, júl, august a september.

2. KRÉTA OPRADENÁ  MÝTMI

dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu, Kréta čo vidieť

Zrod boha Dia. Na Kréte, v horách, v jaskyni  Ida, sa narodil sám najmocnejší z gréckych bohov –   Zeus.  Keď  vyrástol, zamiloval sa do krásnej Európy, ktorú za pomoci čarov (premenením sa do podoby býka) uniesol k sebe na Krétu, kde spolu mali 3 synov. Jeden z nich sa volal Minóos a vládol, tak ako všetci ostatní králi neskôr, zo slávneho paláca Knóssos.

Labyrint pre Minotaura. Kráľ Minóos  dal pre obludu menom Minotaurus postaviť obrovský labyrint, v ktorom ho  ako strašné tajomstvo ukrýval  pred svetom.

Daidalos a Ikaros. Na postavenie labyrintu si  Minóos najal  známeho staviteľa Daidala, ktorého hneď potom, ako prácu dokončil, uväznil, aby nikomu nemohol nič vyzradiť. Daidalos sa teda spolu so synom Ikarom snažil z krétskeho väzenia uniknúť.  Pomocou vlastnoručne zhotovených  krídiel z vosku a vtáčieho peria sa im to napokon aj podarilo. Keďže ale malý Ikaros neposlúchol rady a varovania otca a letel príliš vysoko, slnečné lúče vosk na jeho krídlach roztopili, a na Sicíliu už doletel iba sám Daidalos.

Ariadnina niť. Každých 9 rokov museli priviesť Minotaurovi do labyrintu 7 živých obetí. Proti tomu sa vzbúrilo veľa odvážlivcov, ktorí sa hrdinsky vybrali na boj s  Minotaurom. Jedným z nich bol aj Theseus, do  ktorého bola zamilovaná princezná Kréty s menom Ariadna. Tá mu dala klbko s dlhokánskou niťou, ktorú si pri vstupe do labyrintu odmotával a značil si ním takto cestu, aby sa  sa po boji  vedel dostať von.

3. KRÁSNA KRÉTA

dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu, Kréta čo vidieť

Scenéria na Kréte sa neustále mení podľa toho, v akej časti sa práve nachádzate. Od majestátnych hôr a strmých útesov padajúcich do mora, cez vodopády a lesy, vinohrady a aleje olivovníkov, pomarančovníkov či voňavých byliniek, až po nekonečne dlhé pláže a nížinaté pláne.

Najkrajšie pláže na Kréte

Sú rovnako rozmanité ako celá Kréta –  záleží po čom najviac na vašej dovolenke zatúžite. Po celom severnom pobreží se tiahnú krásne pláže zvažujúce sa do plytšieho mora pomaly, takže ideálne pre rodiny s deťmi

Pláže na južnej strane ostrova sa zvažujú do mora strmšie, preto je tam aj voda priezračne čistá. Raj tu budú mať hlavne tí, čo obľubujú potápanie, prípadne šnorchlovanie. Dá sa ale povedať, že pekné pláže nájdete takmer na celom ostrove. A ktoré sú naozaj TOP? To vám hneď prezradíme.

Pláž Balos
kréta dovolenka čo vidieť

Pláž alebo lepšie povedané, lagúnu Balos, nájdete v oblasti Chania, na severozápade ostrova Kréta. Piesok je jemnučký a má svetlú, miestami až bielo-ružovú farbu. Priezračné more v ňom po dopade svetla hrá všetkými farbami, takže sa vám môže chvíľami zdať, že ste v Karibiku, a nie na Kréte. :)

Dostanete sa sem výletnou loďou z Kissamosu alebo Chanie alebo autom priamo z Kissamosu. Lagúna je zo všetkých strán uzavretá a dlhá asi 500 metrov. Voda je pri pobreží plytká, takže sa môžete krásne poprechádzať a vychutnávať si výhľad na zaujímavý ostrov pred vami s názvom Tigani. Tigani doslova znamená „obrátená panvica“, ktorú tento ostrov svojím tvarom tak trochu pripomína.  

Pláž Olous

Malebný záliv výborný aj pre potápanie. Je zaujímavý a nevšedný určite aj tým, že je to vlastne potopené staré grécke mesto.

Pláž Elounda
dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu, Kréta čo vidieť

Pláž Elounda je jednou z najkrajších a najčistejších pláží na Kréte. Je to dobre chránená zátoka, ktorá sa nachádza približne 10 km od mesta Agios Nikolaos na severnom pobreží východnej Kréty.

Pláž Matala   

Úchvatná južná pláž s čiernym pieskom a malými jaskyňami.

Pláž Elafonisi 
dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu, Kréta čo vidieť

Obľúbená pláž plná nádherného do ružova sfarbeného piesku, ktorú nájdete na západnej strane ostrove Kréta.

Pláž Preveli 
dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu, Kréta čo vidieť

Krétska pláž známa tým, že sa v týchto miestach mieša morská a sladkovodná voda. Blízko sa nachádza známy kláštor.

Pláž Agia Pelagio   

Ďalšia turistami mimoriadne obľúbená a vyhľadávaná pláž a letovisko na severe Kréty, západne od Herakliónu.

Ak vám tento základný prehľad pláží na ostrove Kréta nestačil, pripravili sme pre vás naozaj podrobné informácie, ktoré si môžete prečítať v tomto článku:

Horúca Kréta a jej najlepšie pláže… Týchto 10 vás dostane!

Prejsť na pokračovanie článku – dovolenka na Kréte a skvelé tipy, ako si ju vychutnáte..

Podobné články