kréta najkrajšie pláže

Horúca Kréta a jej najlepšie pláže… Týchto 10 vás dostane!

Kréta a jej najlepšie pláže – toto je prvá päťka:

5. Pláž Preveli, Rethymno

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

„Palmová“ pláž Preveli je ďalšou z pláží na ostrove Kréta, ktorá určite patrí k tým najlepším, ktoré môžete počas svojej dovolenky navštíviť. Nachádza sa 10 km na východ od mesta Plakias a 35 km na juh od mesta Rethymno.

Jedinečná je predovšetkým tým, že je zasadená do krásneho údolia Kourtaliotikos, z ktorého vyteká sladkovodná rieka Megalopotamos vlievajúca sa priamo do otvoreného mora. Vykúpať sa tak môžete aj v studenšom jazierku, a po osviežení čľupnite do „vedľajšieho“ Líbyjskeho mora. V ňom sa môžete pokochať ďalším prírodným skvostom – skalnatým srdcom, ktoré z neho doslova vyčnieva.

Pláž je posiata svetlým pieskom zmiešaným s malými kamienkami. Jej nádheru znásobujú vysoké zelené ďatľové palmy, ktoré lemujú toto úchvatné pobrežie a dodávajú mu nádych exotiky. Priamo na pláži však nenájdete žiadne vybavenie, všetko si teda musíte priniesť so sebou. Za oddychový pobyt na tomto malebnom mieste v chránenej prírodnej oblasti to však stojí. Rovnako ako samotná cesta na pláž po súši, ktorá nie je úplne jednoduchá.

Dostať sa ňu môžete z mestečka Plakias cestou smerujúcou k historickému kláštoru Preveli. Auto musíte nechať na parkovisku a pokračovať peši po strmej a počas horúčav aj dosť náročnej ceste k pláži. Ak sa na to dáte, odmenou vám budú dychberúce výhľady. Ak sa na to necítite a máte radšej jednoduchšie riešenia, pohodlnejším spôsobom, akým sa dostanete na pláž, je loďou z prístavov Plakias alebo Agia Galini.

4. Pláž Falassarna, Chania

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Pomaly, ale isto sa blížime k tomu najlepšiemu, čo nám pobrežie Kréty môže ponúknuť. Pláž Falasarna je jednou z najznámejších, najkrajších a najčistejších pláží na ostrove. Pravidelne je umiestňovaná v rebríčkoch tých najkrajších pláží Grécka. Nájdete ju na severnom okraji západnej časti Kréty v oblasti Chania, blízko letoviska Kissamos.

Falassarna je naozaj idylickým miestom s jemným svetlým pieskom, ktoré obmýva kryštáľovo čisté more. Vstup do mora je pozvoľný, čo ocenia najmä rodiny s deťmi. Treba však povedať, že pri veternom počasí tu bývajú vysoké vlny. Vtedy sa naopak potešia milovníci windsurfingu ;). Čo však nenachá chladným nikoho, sú priam magické západy slnka, ktoré si tu deň čo deň užívajú všetky romantické duše.

Aj keď Falassarna pôsobí ako jedna dlhokánska pláž, skladá sa z viacerých menších úsekov. V hlavnej časti Pachia Ammos, v preklade „jemný piesok“, ktorá je dlhá približne 1 km, nájdete plážové vybavenie, slnečníky, lehátka atď. Ďalší úsek pri dedinke Falassarna je menšia piesočná pláž, pri ktorej je aj niekoľko taverničiek. V nich si môžete počas kúpania vychutnať naozaj vynikajúce grécke jedlo. Za touto plážou nasleduje kamienková zátoka. No a poslednou časťou pláže je „Livadi“ so skalnatým morským dnom, ktoré ocenia vyznávači šnorchlovania a potápania.

3. Pláž Vai, Lasithi

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Do prvej trojky najlepších pláží na Kréte sa práve vďaka svojmu jedinečnému zjavu prebojoval aj tento „palmový raj“ – pláž Vai v oblasti Lasithi. Na Kréte sa síce s palmami na plážach stretnete bežne, tento palmový háj pozostávajúci z 5 tisíc datľových paliem je však pôvodný. Palmy tu nie sú umelo vysadené, ale rastú prirodzene na ploche 250 km štvorcových. Hovorí sa, že sú tu už od čias fénických obchodníkov, ktorí vyhodili semená datlí, ktoré jedli. Tie sa tu výborne uchytili a rozmnožili do dnešnej podoby. Môžete sa stretnúť aj s názvom „Finikodassos„, čo znamená „palmový les“.

Táto neuveriteľná scenéria mora žiariaceho všetkými odtieňmi tyrkysovej, jemného bieleho piesku a všadeprítomných paliem priťahuje množstvo turistov. Počas hlavnej sezóny tu teda kľud poloprázdnej pláže budete hľadať márne. Na druhej strane, nájdete tu všetko možné vybavenie, ktoré k dňu na pláži môžete potrebovať vrátane spŕch, požičovne slnečníkov a lehátok, snack barov, kaviarničiek a taverien. More má pozvoľný vstup a všade navôkol sa dajú nájsť osviežujúce miesta v tieni. Jednoducho, ak neviete kam do Grécka, toto je ideálna pláž pre rodiny s deťmi.

Ak by vám hlavná pláž pripadala príliš preplnená, odporúčame prejsť cez skalnatý masív na jej okraji. Za ním nájdete menší a pokojnejší úsek pláže. Na útese je navyše verejne prístupná vyhliadka, z ktorej budete mať nádherný výhľad na celú zátoku. Chcete si pri krásnom výhľade vychutnať obed či ľadové frappé? Zastavte sa v reštaurácii, ktorú nájdete asi v štvrtine cesty skalným útesom. Nebudete ľutovať!

A ako sa na tento „symbol Kréty“ či „palm beach“, ako je pláž Vai tiež nazývaná, dostanete? Môžete ísť buď z 25 km vzdialeného mesta Sitia, odkiaľ na pláž premávajú aj autobusy, alebo z mestečka Palkastro.

2. Pláž Balos, Chania

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

Balos patrí nielen do zoznamu najlepších pláží na ostrove Kréta, ale s prehľadom aj medzi absolútne najkrajšie pláže v celom Grécku. Nachádza sa v každom dovolenkovom katalógu o ostrove Kréta.

Fotografie lákajú žiarivo bielym pieskom, tyrkysovo – smaragdovým morom a exoticky pôsobiacim prostredím na polostrove Gramvousa. Je to sen, ktorý sa zmení na realitu, hneď ako sa pred vami pláž Balos odhalí v plnej kráse. Voda je krásne prehriata, mimo lagúny je však chladnejšia a osviežujúca. Priezračná voda z nej robí miesto ako stvorené na šnorchlovanie a pozorovanie podmorského sveta.

Do tejto rozprávkovo pôsobiacej lagúny sa dostanete po mori, ale aj po súši. Samozrejme, ako pri väčšine pláží, aj v tomto prípade, je to pohodlnejšie a rýchlejšie loďou, a to konkrétne z prístavu Kissamos alebo z Chanie. Môžete využiť aj ponuky rôznych agentúr na celodenný výlet. Tie bývajú spravidla organizované tak, že vás sprievodca najprv zoberie k ostrovu Imeri Gramvousa, kde stojí za to pozrieť si aj staré pevnosti. V druhej časti výletu vás už čaká prechádzka a oddych na samotnej pláži Balos.

Úplne najkrajší pohľad na lagúnu budete mať z vyhliadky. Ak sa sem doplavíte sami loďou, urobte si ešte pred začiatkom pohodového plážového dňa 20 minútový výstup na kopec. Pohľad na malebnú scenériu, ktorý dostanete za odmenu, sa vám bude určite páčiť. A aj fotografie… Uvidíte, ako je ostrovček Tigani spojený s pevninou a 500 metrov dlhú lagúnu v celej svojej kráse. Ak sa sem vyberiete ráno, alebo na konci sezóny, koncom septembra alebo začiatkom októbra, budete mať celú tú nádheru len pre seba.

1. Pláž Elafonisi, Chania

Kréta najlepšie pláže
Kréta najlepšie pláže

A na záver nás čaká táto známa pláž, ktorá spája ostrov Elafonisi s pevninou ostrova Kréta. Nachádza sa približne 76 km na západ od letoviska Chania. Jej jedinečnosť spočíva v obrovskej prírodnej kráse, ktorou je obklopená. Je dokonca chránenou prírodnou rezerváciou, unikátnym miestom plným dramatických scenérií, doružova sfarbených piesočných dún, vzácnych rastlín, divokých kvetín a živočíchov. A práve tá ružová farba piesku na niektorých úsekoch pláže, za ktorú vďačí morským koralom, priťahuje dovolenkárov asi najviac.

Na pláž ostrova Elafonisi sa z „pobrežnej pláže na Kréte“ môžete prebrodiť priamo cez plytké more. Po pravej strane prechodovej cestičky je tyrkysovo žiariaca lagúna a na ľavej si môžete zaplávať. Voda je kryštáľovo čistá, priehľadná a príjemne teplá s pozvoľným vstupom. Aj vďaka tomu je táto pláž ideálnou voľbou pre rodiny s malými deťmi.

Z Chanie sa sem môžete dostať autobusom alebo autom, ktoré zaparkujete na veľkom parkovisku. Práve vďaka ľahkej dostupnosti je Elafonisi v hlavnej sezóne takmer vždy plná. Ak však pôjdete ďalej, v západnej časti ostrova nájdete odľahlejšie zátoky, kde budete mať viac súkromia.

Pri plánovaní výletu na túto pláž sa však musíte pripraviť aj na silnejší vietor, ktorý občas vanie zo Sahary. To je asi tá jediná nevýhoda tohto neobvykle krásneho miesta… Aj napriek tomu, stojí za to Elafonisi vidieť naživo! Súhlasíte? ;)

kam na dovolenku grécko

Páčila sa vám Kréta a náš rebríček najlepších pláží alebo by ste zvolili iné poradie? A máte aj vy na Kréte svoju obľúbenú pláž? Prezraďte, ktorá to je. Budeme sa tešiť na všetky vaše komentáre.

Ak sa vám článok páčil, budeme vďační za vaše lajky a zdieľania. Ďakujeme!

Podobné články