sicília najkrajšie pláže

Sicília a jej najkrajšie pláže – TOP 8 na juhu a západe ostrova!

Veľký dovolenkový prehľad ostrova Sicília a jej najkrajších pláží pokračuje! Po úspešnom predstavení TOP 7 pláží na severe a východe Sicílie, budeme teraz pokračovať s tým najlepším, čo vám ponúka juh a západ tohto temperamentného ostrova, kde je každý deň plný slnka a dobrej nálady…

A to vôbec nepreháňame! Tento najväčší a najľudnatejší ostrov Stredozemného mora sa skutočne môže pochváliť najdlhším slnečným svitom v celej Európe. V oblasti Catania je to až 2 528 hodín za rok. Takže ak máte radi slnkom zaliate pláže s príjemne vyhriatym pieskom, baľte sa na dovolenku na Sicíliu – „ostrov slnka“!

Najkrajšie pláže Sicílie – časť II.

Dlhé, piesočnaté pláže ako stvorené na prechádzky pri západe slnka, krátke romantické zátoky v tvare polmesiaca, osamotené pláže plné pokoja, aj rušné pobrežia so všetkým vybavením, aké si len na dovolenke viete predstaviť. Na Sicílii si nájde „tú svoju“ pláž asi každý. Poďme sa teda pozrieť, čo nájdeme na juhu a západe.

Sicília – najkrajšie pláže na juhu a západe

 

1. Fontane bianche – Siracusa (23)

sicília najkrajšie pláže fontane bianche syrakúzy
sicília najkrajšie pláže

Nádhernú, dlhú, piesočnú pláž Fontane Bianche nájdete 15 kilometrov od mesta Syrakúzy. Od najbližšieho letiska v Catanii je vzdialená asi 60 kilometrov. Svoj názov „biele fontány“ dostala podľa prameňov sladkej vody na morskom dne. Obklopuje ju bujná vegetácia, zaujímavé skalnaté útvary a okolie pláže je veľmi pekne upravené. V zátoke na vás čaká teplé, priezračné more, a oddýchnete si na jemnom, bielom piesku.

Pláž je dobre vybavená, takže ponúka na prenájom ležadlá a slnečníky, v blízkosti nájdete bary a reštaurácie, a každý deň sa tu konajú rôzne športové alebo zábavné aktivity pre celú rodinu. Deti si tu teda takisto prídu na svoje, a vyšantiť vo vode sa môžu bez obáv na plytkom brehu.

2. Calamosche – Noto (24)

sicília najkrajšie pláže pláž calamosche
sicília najkrajšie pláže

Jednou z najkrajších pláží Sicílie je aj 200 metrov dlhá pláž Calamosche (číta sa kalamoske), v preklade „mušia zátoka“. Očarí vás nedotknutou, panensky čistou prírodou, dokonale priezračnou vodou a jemným pieskom. Jednoducho ako stvorená na oddychové plávanie, šnorchlovanie či potápanie. Je obklopená dvoma skalnatými mysmi, takže aj počas veterného počasia sa vyhnete vlnám a môžete relaxovať v príjemne pokojnom mori. Krásne sú aj jaskyne, ktoré sa tu v hojnom počte vyskytujú v okolitých skalách.

Nevýhodou je asi len jej vzdialenosť od parkoviska. Táto pláž je totiž prístupná len peši, takže sa na to vopred pripravte ;). Predovšetkým v obednej horúčave sa vám tých 20 minút môže zdať už príliš.

3. Vendicari – Noto (26)

sicília najkrajšie pláže Vendicari

sicília najkrajšie pláže Vendicari

Na tejto neobývanej pláži v srdci prírodnej rezervácie Vendicare síce nenájdete žiadnu školu surfingu, ani vodné bicykle, dokonca ani žiadne ležadlá a slnečníky, ale nájdete tu romantické skryté lagúny a najmä rajský pokoj a kľud ;). Nachádza sa približne 10 minút jazdy od historického, barokového mestečka Noto. To sa, mimochodom, takisto oplatí navštíviť. Jeho monumentálne paláce a stavby ho ako mesto kultúry zaradili do zoznamu UNESCO. Zaujímavosťou tiež je, že v severnej časti rezervácie Vendicari sa v ústí rieky Tellaro nachádzajú vykopávky antického mesta Eloro, takže historicky založení turisti si túto časť Sicílie budú isto pochvaľovať.

Na pláži Spiaggia Vendicari si oddýchnete v obkolesení útesov a zlatistých pieskových dún a zaplávate si v krištáľovo čistom mori. Vyraziť sem môžu smelo aj rodiny s malými deťmi, pretože vstup do mora je pozvoľný a jemný piesok pre malých dovolenkárov je takisto skvelá vec ;).

4. Sampieri – Scicli (30)

sicília najkrajšie pláže pláž sampieri
sicília najkrajšie pláže pláž sampieri

Hlavným dôvodom pre zaradenie pláže Sampieri medzi najkrajšie pláže ostrova Sicília sú predovšetkým pôsobivé, piesočné duny. Pôvodne rybársku dedinku nájdete na juhu Sicílie v oblasti Scicli. Čo si tu skutočne vychutnáte, je pokojná atmosféra a dlhé, široké pláže plné zlatistého piesku v obklopení skalnatých zálivov.

Sicília ubytovanie

5. Scala dei Turchi – Realmonte (35)

sicília najkrajšie pláže
sicília najkrajšie pláže scala dei turchi

Scala dei Turchi, v preklade „schody Turkov“ je naozaj výnimočným zjavom medzi sicílskymi plážami. Niet divu, že sa dostali aj do zoznamu siedmich prírodných divov Talianska. Názov je takisto trochu zvláštny, ale ľahko vysvetliteľný. Tento útvar nachádzajúci sa v provincii Realmonte, blízko pri meste Agrigento, dostal svoje pomenovanie podľa tureckých pirátov, ktorí sa na tomto mieste zdržiavali.

Čo však robí toto miesto jedinečným, je najmä žiarivo biela farba útesov, ktoré kontrastujú s morom dokonalých odtieňov azúrovej. Po skalách, ktoré trochu pripomínajú turecké Pamukkale, sa dá prechádzať ako po schodoch a zísť dole na piesočnú pláž, ktorá sa rozprestiera po oboch stranách. Nádhera, však?

6. Spiaggia dei Conigli – Lampedusa  (39)

Sicília najkrajšie pláže ostrov Lampedusa

Spiaggia dei Conigli alebo aj „rabbit beach“ je ukrytá pláž v malej zátoke na ostrove Lampedusa, kde sa v mori odrážajú všetky odtiene modrej. Názov pláže je trošku vtipný :), v preklade totiž znamená „pláž králikov“. V minulosti na ostrove totiž skutočne žili králiky, dnes tu už však po nich nie je ani chýru. Pláž má len približne 200 metrov, ale je naozaj nádherná, o čom svedčí aj fakt, že sa pravidelne umiestňuje na popredných miestach v rebríčkoch najkrajších pláží Európy a dokonca aj sveta.

Pláž má pozvoľný vstup do mora a je výborne chránená v prípade veterného počasia, takže kúpanie, šnorchlovanie a potápanie je tu naozaj príjemným zážitkom. Spiaggia dei Conigli má povesť karibskej pláže, takže v hlavnej letnej sezóne je tu z tohto dôvodu samozrejme trochu plnšie. Ak si ju teda chcete vychutnať čo najviac, vyrazte ju obdivovať radšej v júni alebo v septembri.

7. Lago dello Specchio di Venere – Pantelleria  (41)

sicília najkrajšie pláže pantelleria

Medzi Sicíliou a Tuniskom sa nachádza Pantelleria. Malý, pre mnohých neznámy, ostrov vulkanického pôvodu, označovaný ako „Čierna perla Stredozemného mora“. Krásny kontrast čiernych lávových kameňov, šťavnato zelených viníc a tmavomodrého mora vás určite nadchne.

Práve tu nájdete ďalšiu krásnu „pláž“ Sicílie. Pláž je v úvodzovkách, pretože ostrov síce nemá žiadnu piesočnú pláž, ale dostane vás týmto veľmi neobyčajným prírodným úkazom s názvom „Lago dello Specchio di Venere“, teda Venušino zrkadlo. Je to vlastne jazero so slanou vodou, na ktorého brehoch vyvierajú horúce pramene a liečivé sopečné bahno bohaté na minerály, do ktorého si prichádzajú odpočinúť celebrity nielen z Talianska, ale aj z celého sveta.

8. Cala Rossa – Favignana (43)

sicília najkrajšie pláže cala rossa favignana
sicília najkrajšie pláže cala rossa favignana

Na malom ostrove Favignana neďaleko pobrežia Sicílie sa nachádza pláž Cala Rossa. Je to veľmi fotogenické miesto, more tyrkysovej farby narážajúce do ostrých skál za slnečného dňa doslova žiari. My sme z nej po príchode asi 5 minút nevedeli spustiť zrak. Vraj je zaradená medzi TOP 10 pláží Európy… Môže byť, nás skutočne očarila ;). Z brehov si môžete vychutnať pohľad nielen na pohojdávajúce sa lode na vlnách a vrchol sopky Etna, ale aj na ďalší ostrov patriaci do súostrovia Egadských ostrovov, Levanzo.

sicília dovolenka zájazd last minute

Musíme však podotknúť 2 veci:

1.) Po príchode na ostrov Favignana si určite požičajte bicykel v jednej z požičovní, ktoré nájdete hneď na konci prístavu. Požičovné na celý deň je myslím okolo 5 eur. My sme tak neurobili, pretože ostrov sa mi zdal rozmerovo dosť malý a chceli sme si vychutnať pomalú prechádzku, lenže 45 minútová prechádzka po vyprahnutom chodníku pomedzi haciendy a polia v poludňajšej horúčave, nebolo to najšťastnejšie rozhodnutie :). Vďaka bohu, ten božský pohľad, ktorý mi po zdolaní posledných pár metrov, doslova vyrazil dych, stál za to.

2.) Kúpanie v neskutočne priezračnej, tyrkysovej vode bol krásny, osviežujúci zážitok. Vstup do vody je ale trošku komplikovaný, a určite nie je vhodný pre neplavcov alebo deti. Schádza sa k nemu totiž po skalách, viac či menej ostrých, a vstupuje sa rovno do hlbokej vody. Po preplávaní pár, asi 10, metrov smerom ďalej od brehu, narazíte opäť na plytký úsek v mori, takže sa dá dočiahnuť na dno.

Ďalšie naše zážitky a dojmy nájdete v tomto článku o dovolenke na Sicílii.

Na záver pridávame opäť túto užitočnú mapu najkrajších pláží ostrova Sicília. Je na nej zobrazených 50 pláží, z ktorých TOP 15 je označených slnečníkom.

najkrajšie pláže sicílie

Verím, že sa vám článok páčil a že bude pre vás tento prehľad najkrajších pláží Sicílie počas vašej dovolenky užitočným pomocníkom.

Ak áno, vopred ďakujeme za podporu lajkom alebo zdieľaním. Grazie!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *