najkrajšie pláže Sicílie

Užite si 15 najkrajších pláží Sicílie! Veľký prehľad pre vašu dovolenku.

Sicília – krajina nespútaná a plná podmanivých kontrastov, príjemne horúca, aj osviežujúco tyrkysová. Je pokladaná za jeden z najkrajších ostrovov Stredomoria. Srdeční ľudia, barokové kamenné mestečká, malebné dedinky, starobylé pamiatky, nevšedné kulinárske pochúťky, slnko, palmy, mäkučký piesok a tá najlepšia zmrzlina v brioške, akú si len viete predstaviť. Jednoducho všetko, čo potrebujete k dokonalej dovolenke. Život tu plynie príjemne pomalým, južanským tempom… Samozrejme, okrem cestnej premávky a rušných miest ;), ale aj to patrí k temperamentu a čaru Sicílie.

Jedným z dôvodov, prečo na tento jedinečný ostrov, ktorý sa pýši nielen prírodnými krásami, ale aj bohatou históriou, ľudia chodia tak radi na dovolenku, je bezpochyby vytúžený oddych pri mori a najkrajšie pláže Sicílie.

Ak chcete zažiť pravú, romantickú Sicíliu, vyberte si pláž v kúzelnom rybárskom mestečku Cefalu. V prípade, že je cieľom vašej dovolenky hlavné mesto, Palermo, nesmiete vynechať blízku pláž Mondello. Páčia sa vám pláže a la Copacabana? Zamierte na pláž do San Vito lo Capo a budete prekvapení. ;) A ak milujete výlety loďou, tak si určite nesmiete nechať ujsť prekrásne pláže na Liparských či Egadských ostrovoch.

najkrajšie pláže sicílie

Každopádne, krásne pláže nájdete pozdĺž celého pobrežia, len musíte vedieť, kde hľadať. :) My vám s tým pomôžeme, pripravili sme pre vás veľký dovolenkový prehľad vrátane užitočnej mapy a  ďalších dôležitých informácií.

Najkrajšie pláže na ostrove Sicília – TOP 15

najkrajšie pláže sicílie

Na mapke môžete vidieť 50 najlepších pláží ostrova. Malú fotografiu a označenie typu, dostupnosti a charakteru všetkých týchto pláží nájdete na konci článku. Teraz sa ale chceme venovať tej absolútnej špičke – TOP 15 najkrajším plážam Sicílie. Tie sú označené slnečníkom s číslom.

Keďže vám chceme o každej z týchto pláží priniesť čo najviac informácií, rozdelíme tento veľký dovolenkový prehľad na 2 časti. V prvej časti si prejdeme pláže na severe a východe ostrova vrátane pláže na Liparských ostrovoch.

Sicília – najkrajšie pláže na severe a východe ostrova

1. Pláž Mondello – Palermo (1)

najkrajšie pláže sicílie Mondello

Pláž Mondello, obklopená skalnými útesmi Monte Pelegrino a Monte Gallo, sa považuje za jednu z najkrajších sicílskych pláží. Vďačí za to nádhernej prírodnej scenérii, v ktorej sa snúbi všadeprítomná svieža zeleň, žiarivo biely piesok a tyrkysová farba krištáľovo čistého mora.

Nájdete ju na severnom pobreží Sicílie vzdialenú približne 15 km od centra Palerma a 22 km od letiska v Palerme. Vzhľadom k svojej blízkosti k hlavnému mestu, sa počas letnej sezóny stáva ideálnym útočiskom pre všetkých, ktorí si chcú odskočiť za osviežením po dovolenkovom spoznávaní jedinečného a históriou nasiaknutého, ale treba povedať, že aj rozpáleného a rušného mesta.

Táto malebná, 2 km dlhá a dostatočne široká pláž je skvelou voľbou aj pre rodiny s deťmi, ktoré sa tu môžu dosýta „vyčlapkať“ a užiť si čistučký piesok, ktorý sa zvažuje do mora veľmi jemne. Nájdete tu všetko možné turistické vybavenie, ktoré k oddychu na pláži a v mori potrebujete. Čas si môžete spríjemniť surfovaním, šnorchlovaním alebo si požičať vodné skútre a iné plavidlá rôzneho druhu.

Osobne odporúčame tiež urobiť si podvečernú prechádzku do centra mestečka a k prístavu lodí, ktoré má veľmi svojské, ťažko opísateľné čaro…

2. Pláž Lungomare di Cefalu (2)

sicília najkrajšie pláže

Väčšine ľudí sa Sicília a jej pláže spájajú s romantickou predstavou menšieho, miestami trochu ošarpaného, históriou nasiaknutého stredovekého rybárskeho mestečka, s úzkymi kamennými uličkami, farebnými domčekmi a príznačnou, talianskou, pohodovou atmosférou. Ak je to aj váš prípad, tak choďte do Cefalu.

Dýchne na vás nostalgia a vaše predstavy sa stanú realitou! ;) Presne tento pocit sme totiž mali aj my, keď sme toto kúzelné miesto a pláž zbadali po prvý krát na vlastné oči. Kam sme sa pozreli, všetko vyzeralo ako z pohľadnice – podmanivá normanská katedrála ako symbol mesta na Piazza Duomo, kľukaté dláždené uličky, elegantná ulica Corso Rugero s typickými balkónikmi ako z filmu, a nezabudnuteľný výhľad z útesu nad mestom.

Staré, kamenné schody vás dovedú k prístavu, odkiaľ sa vám naskytne pohľad na 1 km dlhú, piesočnú pláž v bezpečnom objatí skál (Rocca di Cefalù). Je to skutočne jedna z najkrajších pláží Sicílie a zároveň je svojím zjavom jedinečná, úplne iná ako všetky ostatné. Láska na prvý pohľad, aspoň pre nás určite ;). Toto krásne letovisko je od letiska v Palerme vzdialené 107 km.

Na záver ešte jedno malé upozornenie. Pláž je síce svojím, postupne sa zvažujúcim, pieskom do mora, vhodná aj pre deti a neplavcov, ale počas veterného počasia býva v tejto oblasti more dosť rozbúrené a vlny divoké.


 3. Pláž San Vito lo Capo / Cala dell’ Uzzo – Riserva dello Zingaro (46)

najkrajšie pláže sicílie
najkrajšie pláže sicílie

Ďalšia krásna sicílska pláž unikátna svojím zjavom a prezývkou „Copacabana Európy“. Vďačiť za to môže predovšetkým mohutnej, 659 metrov vysokej skale Mount Cofano, ktorá sa nad ňou dramaticky týči. Pláž San Vito lo Capo je dlhá asi 3 kilometre. 

Okrem leňošenia na pláži, popíjania drinkov a plávania v priezračnej vode máte možnosť prenajať si čln, vodný bicykel, či vyskúšať si potápanie. Rovnako ako predošlé pláže, aj táto je vďaka pozvoľnému vstupu do vody skvelou voľbou pre rodiny s deťmi a neplavcov.

Nachádza sa na úzkom, dlhom poloostrove na severozápadnom pobreží Sicílie blízko mestečka s rovnakým názvom. Vzdialenosť od mesta Trapani je približne 40 kilometrov.

sicília najkrajšie pláže

Ak chcete zažiť trošku viac pokojnej relaxácie, vyberte sa na prechádzku pozdĺž pobrežia (asi 6 km) a dorazíte do nádhernej zátoky s priam rozprávkovou plážou Cala dell’ Uzzo, ktorú vidíte na spodnej fotografii…

sicília dovolenka zájazd last minute

Na všetkých troch plážach sme oddychovali počas našej dovolenky na Sicílii. V článku „Dovolenka na Sicílii – ako bolo? Časť I. „ je opísaná pláž San Vito lo Capo a Cala Rossa na ostrove Favignana (o ktorej bude reč v druhej časti tohto veľkého prehľadu najkrajších pláží Sicílie).

V článku „Dovolenka na Sicílii – ako bolo? Čerstvé tipy – časť II.“ nájdete naše zážitky z pláže v Cefalu a v Mondello. Ak teda chcete vidieť viac fotografií a prečítať si všetky naše dojmy, určite si ich nezabudnite pozrieť.

BONUSOVÁ PLÁŽ:

Pláž Tonnara di Scopello – Riserva dello Zingaro (nie je označená na mapke)

sicília najkrajšie pláže

Na mapke je síce označených TOP 15 najkrajších pláží Sicílie, ale my pridáme ešte jednu pláž, ktorá na mapke nie je, ale myslíme si, že bez nej by tento rebríček nebol úplný. Má totiž takú správnu, sicílsku, priam až nostalgickú atmosféru. Nachádza sa takisto v oblasti Riserva naturale dello Zingaro, blízko predchádzajúcej pláže, preto ju zaradíme hneď teraz.

dovolenka sicília - najkrajšie pláže sicílie
najkrajšie pláže sicílie tonnara di scopello

Scopello je malá prímorská rybárska dedinka, nachádzajúca sa asi 40 kilometrov od známejšieho mesta Trapani. Neobyčajný pôvab jej dáva predovšetkým spojenie nádhernej prírody a ošumelej krásy starých budov. Malebné prostredie dotvárajú skaly vystupujúce z priezračného mora.

Názov pláže je odvodený od bývalej fabriky na spracovanie tuniakov (Tonnara di Scopello), ktorá je v súčasnosti prestavaná na penzión.

Na pláži v dedinke Scopello oddychujú najmä miestni obyvatelia, ale pomaly ju začínajú objavovať aj bežní dovolenkári, ktorí majú chuť na niečo nevšednejšie. Vstup na pláž bol naposledy okolo 4 eur a parkovanie bezplatné. A je tu ešte jedna výhoda tejto pláže. Ak radi šnorchlujete a pozorujete podmorský svet, na tomto mieste bohatom na húfy rýb sa vám určite bude páčiť.

Je vám táto romanticky pôsobiaca sicílska pláž odniekiaľ povedomá? Možno ste ju videli vo filme Dannyho dvanástka. Video, na ktorom za sprievodu pôsobivej hudby prichádza Cathrine Zeta Jones s Bradom Pittom na toto úžasné miesto, nájdete v článku:

10 slávnych filmov natočených v Taliansku ako inšpirácia pre skvelú dovolenku!

Prejsť na pokračovanie článku o najkrajších plážach Sicílie…

Podobné články