co vidiet v rime

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

V tomto článku sa s vami chceme podeliť o naše tipy, čo treba vidieť v Ríme, aké výlety a miesta sa oplatí navštíviť, a napísať vám tiež niečo o tom, ako sme po úplne prvý krát spoznávali toto krásne staré mesto s neopakovateľnou atmosférou.

Čo treba vidieť v Ríme

Tip 1. Kolosálne Koloseum

čo treba vidieť v Ríme

Koloseum, znamenajúci kolosálny, obrovský. Meria totiž 48 metrov na výšku a jeho obvod je až 500 metrov, a bola to najväčšia stavba, aká existovala za čias rímskej ríše. Tento symbol a architektonickú dominantu Ríma treba aspoň raz za život vidieť aj na vlastné oči. Bolo dejiskom slávnych gladiátorských zápasov a hier, ale aj verejných popráv.

A až keď vstúpite a rozhliadnete sa, tak na vás v tých temných uličkách a neskôr aj pri pohľade do vnútornej časti, naozaj dýchne história a sila tohto miesta.

čo treba vidieť v Ríme

A teraz 1 tip:

Ak máte Roma Pass, nenechajte si nahučať od miestnych „podnikateľov“, že vám robia láskavosť, ak vám ponúkajú výhodnejší vstup so sprievodcom za x eur, pri ktorom nemusíte čakať v dlhom rade na lístky, lebo tak možete ísť dovnútra skôr so skupinou, pretože to nemusíte s roma passom tiež :). Hlavne sa pred postavením do nejakého radu turistov choďte najprv pozrieť, ktorý rad/vstup má na začiatku označenie „roma pass“ a postavte sa rovno tam. Sú to vždy krátke rady skoro hneď pri vstupe.

Apropo, nezabudnime na povinné doťahovačky s predavačmi, ale to už k tunajšiemu koloritu tak nejako patrí. Klobúk, slnečník, suveníry, občerstvenie… nemáte šancu uniknúť. Tak hlavne s úsmevom a užívajte si to všetko, čo k výletu do Ríma patrí.

Tip 2. Forum Romanum a záhrady s úžasným výhľadom na celý Rím

čo treba vidieť v Ríme
čo treba vidieť v Ríme

Po obhliadke Kolosea sme sa vybrali o pár metrov ďalej – do Forum Romanum. Obrovské zrúcaniny chrámov, monumentálne paláce zasvätené rôznym bohom a vládcom, zachovalé stĺpy a vydláždená cesta. Opäť sme mali pri troche predstavivosti takmer zimomriavky z toho, kde to vlastne sme a pred čím práve stojíme.

To najkrajšie (aspoň pre mňa určite) však bolo nad tým všetkým, hore na kopci v záhradách. Najprv prechádzka pod obrovskými stromami a potom cez upravené záhrady, ktorými sme sa dostali na neuveriteľnú vyhliadku… Jednoducho nádherné, moja absolútna srdcovka v Ríme a ďalšia z vecí, ktorú je nutné si do zoznamu „Rím – čo vidieť“ pripísať.

Tip 3. Užite si jedinečnú atmosféru na námestí Piazza Navona

čo treba vidieť v Ríme

Zastavte sa tam prvý večer, tak ako sme to urobili aj my a hneď ako tam vkročíte, dostanete sa do príjemnej romantickej, ale aj živej rušnej talianskej nálady. A vidieť Berniniho barokové fontány vysvietené v noci a kostol Sant Agnese in Agone… hmm, bolo to fakt krásne.

Večeru si môžete dať priamo na námestí (kde je to vzhľadom k exkluzivite miesta najdrahšie), alebo si prejdite rôzne bočné uličky, ktoré vedú k námestiu. Tam nájdete reštaurácie a pizzerie od výmyslu sveta..

Odporúčanú sme mali Tavernu Parione (na Via di Parione) – ale tú sme nakoniec nestihli otestovať… tak aspoň zdieľame ako tip pre vás. My sme boli potom v 3 ďalších. Nevedeli sme totiž tej atmosfére odolať a nakoniec sme pri Piazza Navona večerali každý jeden večer nášho výletu v Ríme. Podstatné ale je, že VŠADE je vynikajúce jedlo, tam sa tuším ani nedá zle najesť :).

 Najvýhodnejšie ubytovanie v Ríme s garanciou najnižšej ceny nájdete na booking.com

rim ubytovanie

Tip 4. Ochutnajte pravé a nefalšované Tartufo

čo treba vidieť v Ríme

Ďalší výborný tip, ktorý sme na vlastnej koži overili na Piazza Navona je ochutnávka Tartufo. Dajte si ho buď v podniku s názvom Tre Scallini, alebo hned vedľa v gelaterii na rohu oproti. Je naozaj výborné, a hovorí sa, že túto zmrzlinovú pochúťku vymysleli vraj priamo tu.

Tip 5. Niečo pre milovníkov vína, talianskych bruschiet a sicílskej zmrzliny

Ak sa budete počas výletu v Ríme „potulovať“ často pri Piazza Navona, tak ako my :), zastavte sa na pohárik dobrého vína a niečo malé typicky talianske na zahryznutie. Najlepšie vraj podávajú v Cul de Sac, ktorý nájdete v uličke Piazza Pasquino. Pri prechádzkach bočnými uličkami naňho určite skôr, či neskôr určite natrafíte…

co vidiet v rime kam na zmrzlinu
moja obľúbená pistáciová zmrzlina con crema samozrejme…

Keď ho nájdete, tak asi tak 15-20 metrov napravo, majú fantastickú zmrzlinu.  Je jediná na tejto ulici a je fantastická. Odporúčam si dať buď klasicky v kornútku a navrch si nezabudnite vypýtať „crema“, čo je vynikajúca ako ručne šľahaná šlahačka, alebo si zmrzlinou dajte naplniť „canolli“ – typickú sicílsku rolku. Určite nebudete ľutovať :) Ja som chcela vyskúsať typicky sicílsku náplň – sladkú ricottu namiesto zmrzliny a bolo to pre mňa až príliš sladké… radšej si teda vypýtajte najprv trošku ochutnať.

Tip 6. Zažite pravú taliansku trhovú atmosféru na Campo dei Fiori

čo treba vidieť v Ríme

Na otázku „čo vidieť v Ríme“ odpoviem jednoznačne, že určite aj trhovisko Campo dei Fiori, čo znamená lúka alebo pole kvetov. Jú to veľký ovocný, kvetinový, cestovinový, mäsový, syrový, rybí… atď ;) trh na krásnom námestí so živou atmosférou obkolesený reštauráciami, tavernami, trattoriami a kaviarničkami.

Skúste tam zájsť ráno, kedy je atmosféra a nálada trhovníkov naozaj jedinečná a kúpte si tam nejaké dobroty na cestu za ďalším objavovaním tohto úžasného mesta.

Tip 7. Vatikán, bazilika sv. Petra a Trastevere

co vidiet v rime

Čo by to bol za výlet v Ríme, keby sme si nepozreli aj Vatikán… Tam sme šli hneď zrána ďalší deň. Prešli sme sa námestím sv. Petra (navrhnutým známym talianskym architektom Berninim), a kochali sme sa pohľadom na baziliku sv. Petra. Dovnútra baziliky sme nešli, keďže Roma Pass sme si už vyčerpali na iné 2 pamiatky Ríma, takže by sme museli čakať v dlhom rade. Vstupné by sme samozrejme radi zaplatili (vidieť Michelangelovu Pietu, krásny oltár a celkovo interiér baziliky je na nezaplatenie), ale išlo najmä o to dlhokánske čakanie, ktoré tam práve v ten deň bolo.

Peši sme pokračovali do blízkej časti Ríma s názvom Trastevere, ktorá sa takisto ako Vatikán nachádza na druhom brehu rieky Tiber v porovnaní s historickým centrom Ríma. Mne osobne toto miesto učarovalo a podľa mňa rozhodne patrí na zoznam toho, čo treba vidieť v Ríme, aj keď to nie je až také známe.

čo treba vidieť v Ríme

Prešli sme sa krásnym lesoparkom, ktorým sme sa dostali až nahor k ďalšiemu úžasnému výhľadu na Rím.

Odtiaľ sme sa vrátili krátkou prechádzkou dolu kopcom k hlavnému námestiu v Trastevere, na Piazza Santa Maria s krásnym kostolom, a malými fotogenickými uličkami plnými reštaurácií, barov a typickej talianskej architektúry.

čo treba vidieť v Ríme

Obed sme si dali v pizzerii Forno Alegra na Piazza di st. Calisto  a tam sa teda určite nabudúce vrátime. Bolo to najlepšie jedlo, aké som kedy jedla, výborná nálada a veľmi zábavný uvádzač – zvolávač do reštaurácie. Výborné jedlo sme mali ešte neskôr v Trattorii da Teo.

Tip 8. Piazza di Popolo, Piazza di Spagna a Fontana di Trevi

čo treba vidieť v Ríme

Historické centrum sme si nechali na posledné poobedie a šli sme peši presne v tomto poradí. Je to celkom blízko seba, takže to bola príjemná prechádzka od námestia ľudu (Piazza di Popolo)…

čo treba vidieť v Ríme
čo treba vidieť v Ríme

popri známych schodoch na španielskom námestí (Piazza di Spagna), ktorým v Ríme nikto nepovie inak než Scallinata…

čo treba vidieť v Ríme

… až po najkrajšiu fontánu všetkých čias Fontana di Trevi

Tip 9. Ochutnajte najlepšiu zmrzlinu v Ríme

čo treba vidieť v Ríme

A ešte som našla jeden tip na ďalšiu  skvelú gelateriu – vraj samotní Rimania ju považujú za najlepšiu zmrzlinu v meste. Blízko pri fontáne di Trevi na adrese Via della Panetteria 42 hľadajte „Gelato at San Crispino“. Zvonku vyzerá dosť nenápadne, najmä oproti ostatným gelatériám v okolí. Ale nenechajte sa zmiasť, zmrzlina bola geniálna, ja som mala len jednu – smotanovú „fior di latte“. Po tých talianskych ochutnávkach sa skrátka už nedalo viac :). Nabudúce si určite nechám miesto na viac kopčekov.

Medzi ďalšie TOP gelaterie v Ríme ešte patria Gioliti (pri talianskom parlamente), Fiocco di Neve (pri Pantheone), Venchi (na Via della Croce), a rodinná gelateria Palazzo del Freddo – Giovanni Fassi.

Tip 10. Kúpte si Roma Pass

co vidiet v rime roma pass

V prípade, že sa nechcete uchodiť k smrti, a chcete využívať na presuny autobusy, metro alebo električky, kúpte si Roma Pass. Môžete si vybrať 48 alebo 72 hodinový variant. Okrem dopravy zadarmo po celom Ríme v ňom máte 1-2 vstupné do pamiatok Ríma podľa vášho výberu zadarmo, priamy vstup do Castel Sant Angelo a zľavnené vstupné na ďalšie pamiatky a na rôzne výstavy a podujatia. My sme si ho kúpili priamo na letisku za 38,50€, ale dal sa kúpiť aj v hoteli, a dá sa kúpiť aj online napríklad na www.romapass.it.

Výhody, ktoré nám Roma Pass priniesol, za tú cenu určite stáli. Okrem toho, že nemusíte riešiť otravné kupovanie lístkov a máte v tom vstupné do 2 pamiatok (pri 72 h variante), asi najlepšou výhodou je, že vôbec nemusíte čakať v rade s ostatnými, ale idete špeciálnym radom pre držiteľov Roma passu. To nám ušetrilo asi hodinu času strávenú v horúčave pred rozpáleným Koloseom a pred Forum Romanum.

Tip 11. Nasadnite na autobus č. 110

co vidiet v rime tipy

Poschodové autobusy s číslom 110 prechádzajú cez celé mesto popri najväčších pamiatkach Ríma. Celá trasa trvá približne 2 hodiny a začína na námestí Piazza dei Cinquecento. Autobusy majú z tohto námestia odchody každých 45 minút. Nastúpiť a vystúpiť sa dá samozrejme na každej zastávke.

Ideálne je to stihnúť hneď prvý deň výletu v Ríme, pretože si urobíte taký základný prehľad, čo sa kde nachádza a aké sú medzitým približné vzdialenosti. Ďalšie dni sa vám bude oveľa lepšie orientovať. Toto sme my bohužiaľ neabsolvovali, ale nabudúce sa určite pôjdeme len tak povoziť.

Doprava v Ríme

Najlepšou dopravou v Ríme je určite metro. Je rýchle a lacné a dostanete sa ním priamo na takmer všetky hlavné turistické body, k tým najkrajším miestam v Ríme. Zastávky sú podľa nich označené, takže orientácia je naozaj veľmi jednoduchá – Koloseum, Vatikán, Barberini = fontána di Trevi, Spagna = Španielske námestie, Námestie Republiky atď…

Metropolitana, ako tu metro volajú, má 2 hlavné línie, ktoré sa spájajú na hlavnej stanici Ríma s názvom Termini a využívať ho môžete od pol šiestej ráno až do pol dvanástej v noci.

Budem veľmi rada, ak niektoré z tipov „čo vidieť v Ríme“ vyskúšate a ak možno aj vďaka tomu budete na svoj výlet vo večnom meste spomínať tak ako my.

Doplnenie tohto článku:

Do Ríma som sa potom vybrala ešte asi 5x, a aj vďaka mojim novým priateľom, Rimanom, som sa dozvedela o pár super miestach, ktoré nie sú bežným turistom až tak známe. Ak ste zvedaví, prečítajte si moje ďalšie články:

Užite si nezabudnuteľný víkend v Ríme! Toto je mojich 10 tajných tipov…

Člnkovanie vo Villa Borghese, najlepšia pizza a káva v meste a ďalšie tipy, čo zažiť v Ríme!

rim ubytovanie

Ak sa vám tipy páčili, dajte článku like, prosím, alebo sharujte s priateľmi!

Grazie mille!

Podobné články