čo treba vidieť v Ríme

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

V tomto článku sa s vami chceme podeliť o naše tipy, čo treba vidieť v Ríme, aké výlety a miesta sa oplatí navštíviť, kam na obed či na to najlepšie gelato. A tiež napísať vám naše dojmy z toho, ako sme po úplne prvý krát spoznávali toto krásne staré mesto s neopakovateľnou atmosférou.

Náš výlet trval 4 dni, a toto všetko sme si stihli užiť.

Čo treba vidieť v Ríme

Tip 1. Kolosálne Koloseum

čo treba vidieť v Ríme

Koloseum, znamenajúci kolosálny, obrovský. Meria totiž 48 metrov na výšku a jeho obvod je až 500 metrov, a bola to najväčšia stavba, aká existovala za čias rímskej ríše. Tento symbol a architektonickú dominantu Ríma treba aspoň raz za život vidieť aj na vlastné oči. Bolo dejiskom slávnych gladiátorských zápasov a hier, ale aj verejných popráv.

A až keď vstúpite a rozhliadnete sa, tak na vás v tých temných uličkách a neskôr aj pri pohľade do vnútornej časti, naozaj dýchne história a sila tohto miesta.

A teraz 1 tip:

Ak máte Roma Pass, nenechajte si nahučať od miestnych „podnikateľov“, že vám robia láskavosť, ak vám ponúkajú výhodnejší vstup so sprievodcom za x eur, pri ktorom nemusíte čakať v dlhom rade na lístky, lebo tak možete ísť dovnútra skôr so skupinou, pretože to nemusíte s Roma passom tiež :).

Hlavne sa pred postavením do nejakého radu turistov choďte najprv pozrieť, ktorý rad/vstup má na začiatku označenie „Roma pass“ a postavte sa rovno tam. Sú to vždy krátke rady skoro hneď pri vstupe.

Všetko o tom, čo to ten Roma Pass je, a kde si ho môžete zakúpiť, píšem nižšie v článku ako tip č. 10.

Apropo, nezabudnime na povinné doťahovačky s predavačmi, a to nielen pred Koloseom. K tunajšiemu koloritu to už tak nejako patrí. Klobúk, slnečník, suveníry, občerstvenie… nemáte šancu uniknúť. Tak hlavne s úsmevom a užívajte si to všetko, čo k výletu do Ríma patrí.

Prečítajte si aj: Rím a pamiatky, ktoré treba vidieť! Toto je 16 najkrajších!

Tip 2. Forum Romanum a záhrady s úžasným výhľadom na celý Rím

čo treba vidieť v Ríme
čo vidieť v Ríme

Po obhliadke Kolosea sme sa vybrali o pár metrov ďalej – do Forum Romanum. Obrovské zrúcaniny chrámov, monumentálne paláce zasvätené rôznym bohom a vládcom, zachovalé stĺpy a vydláždená cesta. Opäť sme mali pri troche predstavivosti takmer zimomriavky z toho, kde to vlastne sme a pred čím práve stojíme.

To najkrajšie (aspoň pre mňa určite) však bolo nad tým všetkým, hore na kopci v záhradách. Najprv prechádzka pod obrovskými stromami a potom cez upravené záhrady, ktorými sme sa dostali na neuveriteľnú vyhliadku… Jednoducho nádherné, moja absolútna srdcovka v Ríme a ďalšia z vecí, ktorú je nutné si do zoznamu „Rím – čo vidieť“ pripísať.

Tip 3. Užite si jedinečnú atmosféru na námestí Piazza Navona

čo treba vidieť v Ríme
foto: robertocivetta

Zastavte sa tam prvý večer, tak ako sme to urobili aj my a hneď ako tam vkročíte, dostanete sa do príjemnej romantickej, ale aj živej rušnej talianskej nálady.

A vidieť Berniniho barokové fontány vysvietené v noci a ohromujúci kostol Sant Agnese in Agone… Bol to fakt krásny zážitok.

Večeru si môžete dať priamo na námestí (kde je to vzhľadom k exkluzivite miesta najdrahšie), alebo si prejdite rôzne bočné uličky, ktoré vedú k námestiu. Tam nájdete reštaurácie a pizzerie od výmyslu sveta..

Odporúčanú sme mali Tavernu Parione (na Via di Parione) – ale tú sme nakoniec nestihli otestovať… tak aspoň zdieľame ako tip pre vás. My sme boli potom v 3 ďalších. Nevedeli sme totiž tej atmosfére odolať a nakoniec sme pri Piazza Navona večerali každý jeden večer nášho výletu v Ríme. Podstatné ale je, že VŠADE je vynikajúce jedlo, tam sa tuším ani nedá zle najesť :).

Máte už ubytovanie v Ríme? Ak nie, inšpirujte sa tipmi v tomto článku:

tipy čo vidieť v Ríme a tipy na ubytovanie v Ríme

Tip 4. Ochutnajte talianske „dolci“

čo treba vidieť v Ríme

Ďalší výborný tip, ktorý sme na vlastnej koži overili počas nasledujúcich dní na Piazza Navona, je ochutnávka rôznych osviežujúcich dezertov. Dajte si ich buď v podniku s názvom Tre Scallini, alebo hned vedľa v gelaterii na rohu oproti, ktorej „šéfuje“ naozaj veľmi vtipný Talian.

Ochutnať tu môžete napríklad aj preslávené Tartufo. Je naozaj výborné, a aj keď túto zmrzlinovú pochúťku vymysleli v mestečku Pizzo v Kalábrii, prečo by ste si ju nemohli dať pri prechádzke Rímom?

Tip 5. Niečo pre milovníkov vína, likérov, bruschiet a lokálnych špecialít

čo vidieť v Ríme

Ak sa budete počas výletu v Ríme túlať pri Piazza Navona tak často ako my :), zastavte sa aj na pohárik dobrého vína a niečo malé, typicky talianske, na zahryznutie. V Taliansku to nazývajú aj „assaggi“ (číta sa asadži), teda ochutnávka, ale aj „apperitivo“, čo je v podstate malé jedlo k vínu pozostávajúce z rôznych druhov syrov, salám, olív a podobne.

Najlepšie víno a lokálne pochutiny v Ríme vraj podávajú v Enoteka Cul de Sac, ktorý nájdete na adrese Piazza di Pasquino 73. Pri prechádzkach bočnými uličkami naň určite skôr či neskôr natrafíte…

A aby sme to uviedli na pravú mieru, môžete si tam zájsť pokojne aj na obed či večeru, pretože tu nájdete kompletné menu, od nátierok, chrumkavých bruschiet, šalátov, cez cestoviny až po veľký výber hlavných jedál podľa miestnych receptov. My odporúčame ochutnať napríklad „bresaola – natenko nakrájané hovädzie s rukolou“ alebo údený syr „Scamorza“.

Ak po kulinárskych hodoch v Cul de Sac dostanete chuť na niečo sladké, nemusíte ani dlho hľadať, pretože asi tak 15-20 metrov napravo, nájdete gelateriu s fantastickou zmrzlinou. Je jediná na tejto ulici a je fakt úžasná.

Odporúčam si dať buď klasicky v kornútku a navrch si nezabudnite vypýtať „crema“, čo je vynikajúca krémová šlahačka, alebo si zmrzlinou dajte naplniť „canolli“ – typickú sicílsku rolku. Určite nebudete ľutovať :) Ja som chcela vyskúšať ako náplň originálnu sladkú ricottu, ale bolo to pre mňa až príliš sladké… Radšej si teda vypýtajte najprv trošku ochutnať. Ako? Jednoducho povedzte: „Posso assagiare (poso asadžáre), per favore?“

Tip 6. Zažite pravú taliansku trhovú atmosféru na Campo dei Fiori

čo treba vidieť v Ríme

Na otázku „čo vidieť v Ríme“ odpoviem jednoznačne, že určite aj trhovisko Campo dei Fiori, čo znamená lúka alebo pole kvetov. Jú to veľký ovocný, kvetinový, cestovinový, mäsový, syrový, rybí… atď ;) trh na krásnom námestí so živou atmosférou obkolesený reštauráciami, tavernami, trattoriami a kaviarničkami.

Skúste tam zájsť ráno, kedy je atmosféra a nálada trhovníkov naozaj jedinečná a kúpte si tam nejaké dobroty na cestu za ďalším objavovaním tohto úžasného mesta.

LETECKÉ ZÁJAZDY DO RÍMA

Tip 7. Vatikán, bazilika sv. Petra a Trastevere

čo treba vidieť v Ríme

Čo by to bol za výlet v Ríme, keby sme si nepozreli aj Vatikán… Tam sme šli hneď zrána ďalší deň. Prešli sme sa námestím sv. Petra (navrhnutým známym talianskym architektom Berninim), a kochali sme sa pohľadom na baziliku sv. Petra.

Dovnútra baziliky sme nešli, keďže Roma Pass sme si už vyčerpali na iné 2 pamiatky Ríma, takže by sme museli čakať v dlhom rade. Vstupné by sme samozrejme radi zaplatili (vidieť Michelangelovu Pietu, krásny oltár a celkovo interiér baziliky je na nezaplatenie), ale išlo najmä o to dlhokánske čakanie, ktoré tam práve v ten deň bolo.

Peši sme pokračovali do blízkej časti Ríma s názvom Trastevere, ktorá sa takisto ako Vatikán nachádza na druhom brehu rieky Tiber v porovnaní s historickým centrom Ríma. Mne osobne toto miesto učarovalo a podľa mňa rozhodne patrí na zoznam toho, čo treba vidieť v Ríme, aj keď to nie je až také známe.

Prešli sme sa krásnym lesoparkom, ktorým sme sa dostali až nahor k ďalšiemu úžasnému výhľadu na Rím.

Odtiaľ sme sa vrátili krátkou prechádzkou dolu kopcom k hlavnému námestiu v Trastevere, na Piazza Santa Maria s krásnym kostolom, a malými fotogenickými uličkami plnými reštaurácií, barov a typickej talianskej architektúry.

čo treba vidieť v Ríme

Obed sme si dali v pizzerii Forno Alegra na Piazza di st. Calisto  a tam sa teda určite nabudúce vrátime. Bolo to najlepšie jedlo, aké som kedy jedla, výborná nálada a veľmi zábavný uvádzač – zvolávač do reštaurácie. Výborné jedlo sme mali ešte neskôr v Trattorii da Teo.

Tip 8. Piazza di Popolo, Piazza di Spagna a Fontana di Trevi

čo treba vidieť v Ríme

Historické centrum sme si nechali na posledné poobedie a šli sme peši presne v tomto poradí. Je to celkom blízko seba, takže to bola príjemná prechádzka od námestia ľudu (Piazza di Popolo)…

čo treba vidieť v Ríme
čo treba vidieť v Ríme

popri známych schodoch na španielskom námestí (Piazza di Spagna), ktorým v Ríme nikto nepovie inak než Scallinata…

čo treba vidieť v Ríme

… až po najkrajšiu fontánu všetkých čias Fontana di Trevi

Tip 9. Ochutnajte najlepšiu zmrzlinu v Ríme

čo treba vidieť v Ríme

A ešte som našla jeden tip na ďalšiu  skvelú gelateriu – vraj samotní Rimania ju považujú za jednu z najlepších v meste. Blízko pri fontáne di Trevi na adrese Via della Panetteria 42 hľadajte „Gelato di San Crispino“ – https://www.ilgelatodisancrispino.it/.

Zvonku vyzerá dosť nenápadne, najmä oproti ostatným gelatériám v okolí. Ale nenechajte sa zmiasť, zmrzlina bola geniálna.

Medzi ďalšie TOP gelaterie v Ríme ešte patria Gioliti (pri talianskom parlamente), Fiocco di Neve (pri Pantheone), Venchi (na Via della Croce), a rodinná gelateria Palazzo del Freddo – Giovanni Fassi.

Tip 10. Ako si zabezpečiť vstupenky na pamiatky v Ríme

čo vidieť v Ríme

V prípade, že sa nechcete uchodiť k smrti, a chcete využívať často verejnú dopravu, kúpte si Roma Pass. Môžete si vybrať 48 alebo 72 hodinový variant.

Okrem dopravy zadarmo po celom Ríme v ňom máte 1-2 vstupné do väčšiny pamiatok Ríma podľa vášho výberu zadarmo, priamy vstup do Castel Sant Angelo a zľavnené vstupné na ďalšie pamiatky a na rôzne výstavy a podujatia. Kúpiť ho môžete online napríklad na www.romapass.it.

Výhody, ktoré nám Roma Pass priniesol, za tú cenu určite stáli. Okrem toho, že nemusíte riešiť otravné kupovanie lístkov a máte v tom vstupné do 2 pamiatok (pri 72 h variante), asi najlepšou výhodou je, že vôbec nemusíte čakať v rade s ostatnými, ale idete špeciálnym radom pre držiteľov Roma passu. To nám ušetrilo asi hodinu času strávenú v horúčave pred rozpáleným Koloseom a pred Forum Romanum.

Treba však povedať, že vstup napríklad do Kolosea musíte rezervovať vopred, pričom rezervačný poplatok je 2€.

Druhá dôležitá vec:

Ak chcete vidieť vatikánske múzeá, tak tie nie sú zahrnuté v pamiatkach Roma passu. V tom prípade odporúčam kúpiť radšej “Omnia Pass“ alebo “Rome Combo Pass.

Kde kúpiť samostatné lístky na pamiatky v Ríme?

Ak si chcete kupovať lístky na vybrané pamiatky zvlášť – bez Roma passu, môžete tak urobiť napríklad na rýchto stránkach:

  • do Kolosea kúpite na coopculture.it
  • www.tiqets.com
  • do vatikánskych múzeí na ich oficiálnej stránke museivaticani.va

Niekedy treba bookovať pre istotu aj týždeň-dva vopred, aby bolo práve na váš termín voľné…

Tip 11. Ako cestovať po Ríme – prehliadka poschodovým autobusom a následne metro

čo vidieť v Ríme

Vyskúšajte aj poschodové autobusy s číslom 110 alebo hop on hop off busy. Tie prechádzajú cez celé mesto popri najväčších pamiatkach Ríma. Celá trasa /autobusu 110/ trvá približne 2 hodiny a začína na námestí Piazza dei Cinquecento. Autobusy majú z tohto námestia odchody každých 45 minút. Nastúpiť a vystúpiť sa dá samozrejme na každej zastávke.

Ideálne je to stihnúť hneď prvý deň výletu v Ríme, pretože si urobíte taký základný prehľad, čo sa kde nachádza a aké sú medzitým približné vzdialenosti. Ďalšie dni sa vám bude oveľa lepšie orientovať.

Tieto autobusy však nepatria do dopravy zadarmo v rámci Roma passu, aj keď u niektorých môžete dostať po preukázaní roma passu aspoň zľavu.

Ako najpohodlnejšie cestovať po Ríme?

Najlepšou dopravou v Ríme je určite metro. Je rýchle a lacné a dostanete sa ním priamo na takmer všetky hlavné turistické body, k tým najkrajším miestam v Ríme. Zastávky sú podľa nich označené, takže orientácia je naozaj veľmi jednoduchá – Koloseum, Vatikán, Barberini = fontána di Trevi, Spagna = Španielske námestie, Námestie Republiky atď…

Metropolitana, ako tu metro volajú, má 2 hlavné línie, ktoré sa spájajú na hlavnej stanici Ríma s názvom Termini a využívať ho môžete od pol šiestej ráno až do pol dvanástej v noci.

Akciové letenky do Ríma

Doplnenie tohto článku:

Do Ríma sme sa po tomto výlete vybrali aj s mojou sestrou dokopy ešte asi 5x, a vďaka našim novým priateľom, Rimanom, sme sa dozvedeli o pár super miestach, ktoré nie sú bežným turistom až tak známe.

Ak ste zvedaví, prečítajte si aj naše ďalšie články. Konkrétne tieto 2 napísala moja sestra po jednom síce neplánovanom, ale o to zaujímavejšom víkende v Ríme:

Užite si nezabudnuteľný víkend v Ríme! Toto je mojich 10 tajných tipov…

Člnkovanie vo Villa Borghese, najlepšia pizza a káva v meste a ďalšie tipy, čo zažiť v Ríme!

3 Tipy na ubytovanie v Ríme

Často dostávame otázku, aké ubytovanie a kde v Ríme by sme poradili. Keďže máme zozbieraných už dosť veľa tipov, v tomto samostatnom článku, ich nájdete až 12 v rôznych cenových úrovniach:

Ubytovanie v Ríme za super cenu. Toto je 12 tipov!

Zatiaľ zdieľam tieto 3 tipy v rôznych cenových úrovniach, podľa toho, či vám stačí len izba s vlastnou kúpeľňou alebo si potrebujete prenajať celý samostatný byt pre 2 alebo viac osôb.

1. tip – samostatná izba v Ríme – Pigneto

Prvý tip na ubytovanie v Ríme je v samostatnej izbe s vlastnou kúpeľnou v štýlovo zariadenom byte. Nachádza sa v historickom bytovom dome v prostredí typickej rímskej záhrady s atmosférou takmer ako z filmu. Poloha je úplne skvelá, keďže stanica metra Pigneto je vzdialená len 450 metrov.

Hodnotenie je 9,5 z 10 – na základe 408 hodnotení od hostí.

Cena je podľa mňa tiež super, prihliadnuc na polohu a nové, moderne zrekonštruované ubytovanie vo veľmi príjemnom prostredí.

My sme zvolili 3 noci v dátume od 30.8. – 2.9 a zobrazila sa nám cena 245€/spolu za 2 osoby s raňajkami. Cena závisí od typu izby, keďže je ich v byte viac na výber. K dispozícii sú ešte rôzne termíny.

Samozrejme, čím skôr ubytovanie vyberáte, tým je lacnejšie. Vy si navoľte dátum, aký len chcete a ceny sa vám zobrazia. To píšeme pre všetkých, ktorí nie ste ešte v bookingu zbehlí, aby ste sa rýchlo zorientovali… Celú ponuku a ceny nájdete po kliknutí na tento link:

2. tip – samostatný menší byt na prenájom v Ríme – Trastevere

Ďalším tipom na ubytovanie je menší byt v mojej najobľúbenejšej časti v Ríme – štvrti Trastevere. Je to samostatný krásny loft s pôvodnou klenbou, s vlastnou kúpeľnou a kuchynským kútom – celý len pre vás.

Jeho poloha je fantastická, ak ste radi v centre diania, keďže reštaurácie v typických malebných uličkách nájdete v podstate hneď po vykročení z brány domu.

Byt je v pešej vzdialenosti k tým najkrajším miestam a pamiatkam v Ríme: Námestie Campo de Fiori – 550 m, Piazza Navona 900m, Anjelsky hrad 1,3 km, Forum Romanum 1,5km alebo Fontana di Trevi 1,7 km.

Hodnotenie je 9,5 z 10 – na základe 6 hodnotení od hostí.

Za 3 noci /napríklad koncom augusta/ zaplatíte cca 400€ pre 2 osoby. Voľné termíny nájdete tu:

3. tip – celý 2 izbový byt na prenájom v Ríme pre 2-4 osoby

Posledný tip na ubytovanie v Ríme je samostatný, novo zrekonštruovaný, 60m² veľký byt na prenájom s 1 spálňou, obývačkou spojenou s kuchyňou a kúpeľnou. Nachádza sa v blízkosti metra s výborným spojením k všetkým turistickým atrakciám.

Hodnotenie je 9,6 z 10 – na základe 45 hodnotení od hostí.

Cena závisí od počtu ubytovaných osôb. Za 3 noci vás pobyt vyjde na 369€ pre 2 osoby a 560€ dokopy za 4 osoby. Všetky informácie a celú fotogalériu nájdete tu:

Všetky ponuky ubytovania v Ríme rôznych úrovní – od samostatných izieb, apartmánov a celých bytov ponúkaných overenými súkromnými prenajímateľmi už od 9€ na noc, až po hotelové izby si môžete prezrieť po kliknutí na tento obrázok, kde si môžete navoliť požiadavky, aké vám vyhovujú:

rim ubytovanie

Ak booking náhodou nepoznáte, tak len pripomínam, že sa oplatí pri vyberaní ubytovania použiť filter, v ktorom si zadajte všetko, čo je pre vás dôležité:

  • cena od-do
  • lokalita
  • priemerné hodnotenie
  • či chcete hotel alebo byt od súkromného prenajímateľa
  • aké má mať byt vybavenie, ale aj mnoho ďalšieho.

A rovnako si nezabudnite prečítať recenzie od hostí pred vami, ktoré vám veľa napovedia.

Ak sa vám moje tipy „čo vidieť v Ríme“ páčili, budem rada, ak dáte článku lajk alebo ho pozdieľate s vašimi priateľmi!

Ďakujem! Grazie mille! Oli

Podobné články