co vidiet v rime

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

[fb_button]

V tomto článku sa s vami chceme podeliť o naše tipy, čo treba vidieť v Ríme, aké výlety a miesta sa oplatí navštíviť, a napísať vám tiež niečo o tom, ako sme po úplne prvý krát spoznávali toto krásne staré mesto s neopakovateľnou atmosférou.

Čo treba vidieť v Ríme / Výlet do Ríma

Tip 1. Kúpte si Roma Pass

co vidiet v rime roma pass

V prípade, že sa nechcete uchodiť k smrti, a chcete využívať na presuny autobusy, metro alebo električky, kúpte si Roma Pass. Môžete si vybrať 48 alebo 72 hodinový variant. Okrem dopravy zadarmo po celom Ríme v ňom máte 1-2 vstupné do pamiatok Ríma podľa vášho výberu zadarmo, priamy vstup do Castel Sant Angelo a zľavnené vstupné na ďalšie pamiatky a na rôzne výstavy a podujatia. My sme si ho kúpili priamo na letisku za 38,50€, ale dal sa kúpiť aj v hoteli, a dá sa kúpiť aj online napríklad na www.romapass.it.

Výhody, ktoré nám Roma Pass priniesol, za tú cenu určite stáli. Okrem toho, že nemusíte riešiť otravné kupovanie lístkov a máte v tom vstupné do 2 pamiatok (pri 72 h variante), asi najlepšou výhodou je, že vôbec nemusíte čakať v rade s ostatnými, ale idete špeciálnym radom pre držiteľov Roma passu. To nám ušetrilo asi hodinu času strávenú v horúčave pred rozpáleným Koloseom a pred Forum Romanum.

Tip 2. Nasadnite na autobus č. 110

co vidiet v rime tipy

Poschodové autobusy s číslom 110 prechádzajú cez celé mesto popri najväčších pamiatkach Ríma. Celá trasa trvá približne 2 hodiny a začína na námestí Piazza dei Cinquecento. Autobusy majú z tohto námestia odchody každých 45 minút. Nastúpiť a vystúpiť sa dá samozrejme na každej zastávke.

Ideálne je to stihnúť hneď prvý deň výletu v Ríme, pretože si urobíte taký základný prehľad, čo sa kde nachádza a aké sú medzitým približné vzdialenosti. Ďalšie dni sa vám bude oveľa lepšie orientovať. Toto sme my bohužiaľ neabsolvovali, ale nabudúce sa určite pôjdeme len tak povoziť.

Doprava v Ríme

Najlepšou dopravou v Ríme je určite metro. Je rýchle a lacné a dostanete sa ním priamo na takmer všetky hlavné turistické body, k tým najkrajším miestam v Ríme. Zastávky sú podľa nich označené, takže orientácia je naozaj veľmi jednoduchá – Koloseum, Vatikán, Barberini = fontána di Trevi, Spagna = Španielske námestie, Námestie Republiky atď…

Metro má 2 hlavné línie, ktoré sa spájajú na hlavnej stanici Ríma s názvom Termini a využívať ho môžete od pol šiestej ráno až do pol dvanástej v noci.

Tip 3. Kolosálne Koloseum

Koloseum, znamenajúci kolosálny, obrovský. Meria totiž 48 metrov na výšku a jeho obvod je až 500 metrov, a bola to najväčšia stavba, aká existovala za čias rímskej ríše. Tento symbol a architektonickú dominantu Ríma treba aspoň raz za život vidieť aj na vlastné oči. Bolo dejiskom slávnych gladiátorských zápasov a hier, ale aj verejných popráv. A až keď vstúpite a rozhliadnete sa, tak na vás v tých temných uličkách a neskôr aj pri pohľade do vnútornej časti, naozaj dýchne história a sila tohto miesta.

A teraz 1 tip:

Ak máte Roma Pass, nenechajte si nahučať od miestnych „podnikateľov“, že vám robia láskavosť, ak vám ponúkajú výhodnejší vstup so sprievodcom za x eur, pri ktorom nemusíte čakať v dlhom rade na lístky, lebo tak možete ísť dovnútra skôr so skupinou, pretože to nemusíte s roma passom tiež :). Hlavne sa pred postavením do nejakého radu turistov choďte najprv pozrieť, ktorý rad/vstup má na začiatku označenie „roma pass“ a postavte sa rovno tam. Sú to vždy krátke rady skoro hneď pri vstupe.

Apropo, nezabudnime na povinné doťahovačky s predavačmi, ale to už k tunajšiemu koloritu tak nejako patrí. Klobúk, slnečník, suveníry, občerstvenie… nemáte šancu uniknúť. Tak hlavne s úsmevom a užívajte si to všetko, čo k výletu do Ríma patrí.

Tip 4. Forum Romanum a záhrady s úžasným výhľadom na celý Rím

Po obhliadke Kolosea sme sa vybrali o pár metrov ďalej – do Forum Romanum. Obrovské zrúcaniny chrámov, monumentálne paláce zasvätené rôznym bohom a vládcom, zachovalé stĺpy a vydláždená cesta. Opäť sme mali pri troche predstavivosti takmer zimomriavky z toho, kde to vlastne sme a pred čím práve stojíme.

To najkrajšie (aspoň pre mňa určite) však bolo nad tým všetkým, hore na kopci v záhradách. Najprv prechádzka pod obrovskými stromami a potom cez upravené záhrady, ktorými sme sa dostali na neuveriteľnú vyhliadku… Jednoducho nádherné, moja absolútna srdcovka v Ríme a ďalšia z vecí, ktorú je nutné si do zoznamu „Rím – čo vidieť“ pripísať.

Tip 5. Užite si jedinečnú atmosféru na námestí Piazza Navona

co vidiet v rime piazza navona

Zastavte sa tam prvý večer, tak ako sme to urobili aj my a hneď ako tam vkročíte, dostanete sa do príjemnej romantickej, ale aj živej rušnej talianskej nálady. A vidieť Berniniho barokové fontány vysvietené v noci a kostol Sant Agnese in Agone… hmm, bolo to fakt krásne.

Večeru si môžete dať priamo na námestí (kde je to vzhľadom k exkluzivite miesta najdrahšie), alebo si prejdite rôzne bočné uličky, ktoré vedú k námestiu. Tam nájdete reštaurácie a pizzerie od výmyslu sveta..

Odporúčanú sme mali Tavernu Parione (na Via di Parione) – ale tú sme nakoniec nestihli otestovať… tak aspoň zdieľame ako tip pre vás. My sme boli potom v 3 ďalších. Nevedeli sme totiž tej atmosfére odolať a nakoniec sme pri Piazza Navona večerali každý jeden večer nášho výletu v Ríme. Podstatné ale je, že VŠADE je vynikajúce jedlo, tam sa tuším ani nedá zle najesť :).

 Najvýhodnejšie ubytovanie s garanciou najnižšej ceny nájdete na booking.com

rim ubytovanie

Tip 6. Ochutnajte pravé a nefalšované Tartufo

Ďalší výborný tip, ktorý sme na vlastnej koži overili na Piazza Navona je ochutnávka Tartufo. Dajte si ho buď v podniku s názvom Tre Scallini, alebo hned vedľa v gelaterii na rohu oproti. Je naozaj výborné, a hovorí sa, že túto zmrzlinovú pochúťku vymysleli vraj priamo tu.

Tip 7. Niečo pre milovníkov vína, talianskych bruschiet a sicílskej zmrzliny

Ak sa budete počas výletu v Ríme „potulovať“ často pri Piazza Navona, tak ako my :), zastavte sa na pohárik dobrého vína a niečo malé typicky talianske na zahryznutie. Najlepšie vraj podávajú v Cul de Sac, ktorý nájdete v uličke Piazza Pasquino. Pri prechádzkach bočnými uličkami naňho určite skôr, či neskôr určite natrafíte…

co vidiet v rime kam na zmrzlinu
moja obľúbená pistáciová zmrzlina con crema samozrejme…

Keď ho nájdete, tak asi tak 15-20 metrov napravo, majú fantastickú sicílsku zmrzlinu.  Je jediná na tejto ulici a je fantastická. Odporúčam si dať buď klasicky v kornútku a navrch si nezabudnite vypýtať „crema“, čo je vynikajúca ako ručne šľahaná šlahačka, alebo si zmrzlinou dajte naplniť „canolli“ – typickú sicílsku rolku. Určite nebudete ľutovať :) Ja som chcela vyskúsať typicky sicílsku náplň – sladkú ricottu namiesto zmrzliny a bolo to pre mňa až príliš sladké… radšej si teda vypýtajte najprv trošku ochutnať.

Tip 8. Zažite pravú taliansku trhovú atmosféru na Campo dei Fiori

co vidiet v rime campo dei fiori

Na otázku „čo vidieť v Ríme“ odpoviem jednoznačne, že určite aj trhovisko Campo dei Fiori, čo znamená lúka alebo pole kvetov. Jú to veľký ovocný, kvetinový, cestovinový, mäsový, syrový, rybí… atď ;) trh na krásnom námestí so živou atmosférou obkolesený reštauráciami, tavernami, trattoriami a kaviarničkami.

Skúste tam zájsť ráno, kedy je atmosféra a nálada trhovníkov naozaj jedinečná a kúpte si tam nejaké dobroty na cestu za ďalším objavovaním tohto úžasného mesta.

dovolenka taliansko last minute

Tip 9. Vatikán, bazilika sv. Petra a Trastevere

co vidiet v rime

Čo by to bol za výlet v Ríme, keby sme si nepozreli aj Vatikán… Tam sme šli hneď zrána ďalší deň. Prešli sme sa námestím sv. Petra (navrhnutým známym talianskym architektom Berninim), a kochali sme sa pohľadom na baziliku sv. Petra. Dovnútra baziliky sme nešli, keďže Roma Pass sme si už vyčerpali na iné 2 pamiatky Ríma, takže by sme museli čakať v dlhom rade. Vstupné by sme samozrejme radi zaplatili (vidieť Michelangelovu Pietu, krásny oltár a celkovo interiér baziliky je na nezaplatenie), ale išlo najmä o to dlhokánske čakanie, ktoré tam práve v ten deň bolo.

Peši sme pokračovali do blízkej časti Ríma s názvom Trastevere, ktorá sa takisto ako Vatikán nachádza na druhom brehu rieky Tiber v porovnaní s historickým centrom Ríma. Mne osobne toto miesto učarovalo a podľa mňa rozhodne patrí na zoznam toho, čo treba vidieť v Ríme, aj keď to nie je až také známe.

čo treba vidieť v Ríme

Prešli sme sa krásnym lesoparkom, ktorým sme sa dostali až nahor k ďalšiemu úžasnému výhľadu na Rím. Odtiaľ sme sa vrátili krátkou prechádzkou dolu kopcom k hlavnému námestiu v Trastevere, na Piazza Santa Maria s krásnym kostolom, a malými fotogenickými uličkami plnými reštaurácií, barov a typickej talianskej architektúry.

co vidiet v rime trastevere
co vidiet v rime, 
tipy trastevere

Obed sme si dali v pizzerii Forno Alegra na Piazza di st. Calisto  a tam sa teda určite nabudúce vrátime. Bolo to najlepšie jedlo, aké som kedy jedla, výborná nálada a veľmi zábavný uvádzač – zvolávač do reštaurácie.

Tip 10. Piazza di Popollo, Piazza di Spagna a Fontana di Trevi

co vidiet v rime piazza di spagna

Historické centrum sme si nechali na posledné poobedie a šli sme peši presne v tomto poradí. Je to celkom blízko seba, takže to bola príjemná prechádzka od námestia ľudu (Piazza di Popollo) popri známych schodoch na španielskom námestí (Piazza di Spagna) až po najkrajšiu fontánu všetkých čias Fontana di Trevi. K tej sme sa vrátili ešte aj neskôr večer, pretože nás lákal aj takýto pohľad…

co vidiet v rime fontana di trevi

Tip 11. Ochutnajte najlepšiu zmrzlinu v Ríme

co vidiet v rime zmrzlina

A ešte som našla jeden tip na ďalšiu  skvelú gelateriu – vraj samotní Rimania ju považujú za najlepšiu zmrzlinu v meste. Blízko pri fontáne di Trevi na adrese Via della Panetteria 42 hľadajte „Gelato at San Crispino“. Zvonku vyzerá dosť nenápadne, najmä oproti ostatným gelatériám v okolí. Ale nenechajte sa zmiasť, zmrzlina bola geniálna, ja som mala len jednu – smotanovú „fior di latte“. Po tých talianskych ochutnávkach sa skrátka už nedalo viac :). Nabudúce si určite nechám miesto na viac kopčekov.

Medzi ďalšie TOP gelaterie v Ríme ešte patria Gioliti (pri talianskom parlamente), Fiocco di Neve (pri Pantheone), Venchi (na Via della Croce), a rodinná gelateria Palazzo del Freddo – Giovanni Fassi.

rím lacné letenky do ríma

Budem veľmi rada, ak niektoré z tipov „čo vidieť v Ríme“ vyskúšate a ak možno aj vďaka tomu budete na svoj výlet vo večnom meste spomínať tak ako my.

Doplnenie tohto článku:

Do Ríma som sa potom vybrala ešte asi 5x, a aj vďaka mojim novým priateľom, Rimanom, som sa dozvedela o pár super miestach, ktoré nie sú bežným turistom až tak známe. Ak ste zvedaví, prečítajte si moje ďalšie články:

„Užite si nezabudnuteľný víkend v Ríme. Tajné tipy, ako si ho vychutnať vo veľkom štýle!“

Člnkovanie vo Villa Borghese, najlepšia pizza a káva v meste a ďalšie super tipy, čo zažiť v Ríme!

Ak sa vám tipy páčili, dajte článku like, prosím, alebo sharujte s priateľmi!

Grazie mille!

 [fb_button]

Podobné články