dovolenka Sicília najkrajšie miesta tipy Sicília

Dovolenka na Sicílii, najkrajšie miesta a našich 13 tipov! I. časť

Tento článok píšem ešte plná dojmov, tak sa vopred ospravedlňujem, ak bude znieť miestami príliš euforicky. :) Milujem Sicíliu! Vedela som to ešte skôr, ako sme vyrazili… A je to tak! Ale pekne poporiadku. Rozpíšem tie najkrajšie zážitky, ktoré sme zažili počas našej dovolenky na Sicílii a čo by sme odporučili všetkym našim známym…

Dovolenka na západe Sicílie – prvých 8 tipov

Tip 1: Nebojte sa dovolenky na Sicílii v septembri!

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Ako povedal náš domáci: „September je ideálne obdobie vnímať Sicíliu opäť krásne farebnú, a nie cez opar horúčav.“ Navyše, turistov je všade menej, čo oceníte pri prehliadkach miest, čakaní na trajekty, lanovky, lode, no a samozrejme najmä na plážach.

Nedajte sa ale pomýliť, takúto ľudoprázdnu pláž, akú som nafotila v juhozápadnej časti Sicílie v Triscina, sme našli iba raz. Oblasť sa nachádza ďaleko od hlavných turistických miest. Aj my sme sa tam ocitli v podstate náhodou, ale bolo tam skvele. Na pláž sme zabočili neplánovane, keď sme videli nenápadnú tabuľku „Spiaggia“ (pláž) pri ceste. Bola to maličká dedinka, nikde nikto, len 1 barman v plážovom bare. Božské ticho prehlušoval len šum vĺn. Ak by ste sa niektorí chceli inšpirovať, tak vás musím upozorniť, že voda v mori bola v týchto miestach oveľa studenšia ako na vyhriatych plážach na severe Sicílie, ale zas na osvieženie v horúcom dni si neviem predstaviť nič lepšie.

Letná sezóna na Sicílii fičí v plnom prúde aj v septembri. Teplota cez deň býva okolo 30 stupňov. Teplota mora je presne taká istá ako v júli a auguste a kúpe sa tam až do konca októbra, čomu podľa teplučkej vody na plážach úplne verím. Až teda na tú jednu výnimku spomenutú vyššie.

Tip 2:  Užite si Sicíliu vo vlastnom štýle!

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Sicília – letenky

Na dovolenku sme šli letecky, letenku  sme kupovali asi 3 týždne pred dovolenkou za niečo okolo 120-130 eur. Ak by sme kupovali skôr, tak to mohlo byť samozrejme oveľa lacnejšie, ale nevedeli sme sa kvôli práci zhodnúť na termíne :D. Ak môžem poradiť, vždy kupujte letenky vo väčšom predstihu, z vlasných skúseností viem, že to najlacnejšie vychádza približne 2 mesiace pre odletom. Na Sicíliu som dokonca videla letenky aj za 25 – 30 eur.

Z Bratislavy sa dalo v čase našej dovolenky letieť len na letisko v meste Trapani na západe Sicílie, takže sme šli tam. Let trval približne 2 hodiny. Aktuálne sa dá letieť z Viedne aj priamo do Palerma (stred) alebo na letisko v Catanii.

Sicília – ubytovanie

Ak ste dušou cestovateľ a máte radi svoje vlastné pravidlá, choďte určite tak ako my – booknite si letenku a ubytko. My sme si rezervovali ubytovanie v B&B cez booking.com po pozornom preštudovaní hodnotení od ubytovaných. A nesklamalo, práve naopak, už som tam stihla pridať aj svoje vlastné super hodnotenie.

Ďalším bodom je rezervácia auta, zostavenie plánu cesty a môžete si začať užívať dobrodružstvo! Po spočítaní všetkých nákladov vrátane benzínu, poplatkov za výlety a nespočetných zmrzlín :) nás to vyšlo určite lacnejšie ako zájazd cestovkou, a prešli a zažili sme toho veľmi, veľmi veľa.

Sicília – zájazd

ALE ak ste dovolenkár, ktorý na dovolenke nechce nič riešiť a oddychuje v talianskom „dolce far niente“ štýle, tak si s pokojným svedomím vyberte zájazd na Sicíliu a jedinou vašou „starosťou“ bude zbaliť plavky, klobúk a dostať sa včas na letisko.

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Hlavne choďte! Sicília je vždy dobrá voľba, príroda je fakt krásna… Možno v niektorých oblastiach trochu „surová“, ale krásna. Je určite iná ako čistučké, dokonalé Toskánsko, to je jasné.

Zažila som oba tieto kúty Talianska, ale porovnávať sa jednoducho nedá. Obe časti sú nádherné, ale každá svojím jedinečným spôsobom.

Tip 3: Rezervácia auta na Sicílii

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Ak chcete zažiť Sicíliu naplno, určite si rezervujte auto, aby ste ju stihli čo najviac precestovať. Táto fotka je napríklad z našej cesty serpentínami popri strmom zráze do horskej dedinky Erice. Bolo to síce celkom dobrodružné, ale veď o to nakoniec ide :).

Rezerváciu auta odporúčam vybaviť vopred online z domu. Na mieste je to totiž oveľa drahšie. A prosím, nezabudnite si so sebou vziať kreditku, aj napriek tomu, že pri platení stačí zaplatiť debetnou kartou! Ak ju totiž nebudete vedieť na letisku predložiť, auto vám nevydajú a ani nevrátia nič zo sumy, ktorú ste za prenájom vopred zaplatili :(.

Samozrejme po príchode sme sa hneď posťažovali majiteľovi B&B, v ktorom sme bývali. Raz-dva sme to na druhý deň práve vďaka nemu všetko vyriešili. Navyše sme s Daniellom prežili krásne predpoludnie a zažili sme ako šoféruje a rieši veci pravý Sicílčan :D. Po tomto úvodnom probléme však už išlo všetko počas našej dovolenky ako po masle.

Tip 4:  Ubytovanie v mestečku Paceco

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dolce far niente v Pacecu. Takto to vyzeralo cez deň, a večer boli ulice plné :)

Ak chcete zažiť typickú sicílsku atmosféru malého mestečka, ktorá mi veľmi pripomínala Sicíliu z CounterStriku (kto vie, vie, kto nie, vôbec si nevšímajte túto poznámku :)), tak určite odporúčam ubytovanie v Paceco („číta sa Pačeko“).

Je to malinké mestečko na pol ceste medzi Trapanským letiskom a mestom Trapani – vzdialené asi tak 15 min autom z každej strany.

Každý večer tam mali domáci nejaký program na námestí, okolo 21-22 sa tam zišla doslova celá dedina, poznášali si stoličky a boli proste tam… A keď hovorím celá dedina, myslím fakt celá, od malinkých bábätiek, cez staršie deti, ktoré sa tam hrali všelijaké hry, futbal, tancovali, naháňali sa, handrkovali sa o bicykle, cez vyfešákovaných mladých na rande, až po dospelých vášnivo gestikulujúcich pri vínku alebo káve, a skupinky debatujúcich babičiek a deduškov… a to všetko na jednej ploche námestia.

Každý sa prekrikoval a riešil si svoje, a my sme sedeli na schodoch pod kostolom s ostatnými a sledovali sme to všetko ako jedno úžasné divadlo. Trvalo nám asi 2-3 dni, potom sme si na to „rošambo“ zvykli a podarilo sa nám s ním dokonalo zžiť a užívať si ho naplno. No a to som zabudla spomenúť, že komu z miestnych sa nechcelo ísť na námestie, sledoval to priamo zo svojho sicílskeho balkónika… A čo ma tiež prekvapilo, že aj malinké deti boli vonku do polnoci (a aj dlhšie) každý boží deň! :) Nikomu nič nevadilo – hluk, krik, naháňanie sa v noci na motorkách, nič.. Aj preto to tam milujem! Inak, doteraz netuším, či to bola len náhoda, či napríklad neoslavovali práve v tie dni, keď sme tam boli, nejaké „dni mesta“ alebo sú to skrátka ich bežné letné večery.

dovolenka na Sicílii

Viem, že väčšina dovolenkárov v tejto oblasti býva priamo v meste Trapani, ale ja by som nemenila. To je len môj názor, každý ale nech si vyberie sám. Pre mňa bolo Paceco a jeho atmosféra úplne neplánovanou čerešničkou celej tejto vydarenej dovolenky na Sicílii.

Tip 5:  Prístavné mesto Trapani

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Aj keď som bývať v Trapani nechcela, keďže som skôr milovníčkou menších dediniek, kde vidím typický život taký aký naozaj je, neprispôsobený až príliš návalu turistom, musím povedať, že aj prechádzky mestom a prístavom Trapani mali určite niečo do seba.

Bolo plné takýchto romantických zákutí, kamenných uličiek, ale aj honosne pôsobiacich stavieb v ozdobnom barokovom štýle. Dalo sa tam dokonca aj vykúpať na mestskej pláži. A aj keď to bol určite zážitok, na azúrové vody, ktoré sme zažili hneď nasledujúci deň na ostrove Favignana, to teda nemalo.

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Trapani je tiež mestom, kde sa už začína miešať európska a africká kultúra s tradičným spôsobom života, a je to tu naozaj vidieť a cítiť na každom kroku. Vďaka jeho strategickej polohe a prístavu je perfektným východiskovým bodom, ak chcete spoznávať západnú časť Sicílie.

Okrem miest, ktoré som tu rozpísala, sme ešte napríklad boli pozrieť aj v mestečku Marsala vzdialenom len polhodinku autom od Trapani. Marsala je známa svojím dezertným vínom presláveným po celej západnej Sicílii, ale aj pohľadnicovými scenériami na veterné mlyny a hory snehobielej morskej soli.

Tip 6:  Erice – božský výhľad a atmosféra kamenného mestečka

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Hneď nad mestom Trapani, vo výške 751 metrov nad morom, sa nachádza hora s mestečkom Erice na jeho vrchole. Určite odporúčam sa tam zastaviť, a to nielen kvôli nádherným výhľadom na Trapani, ktoré budete mať ako na dlani. Vďaka výnimočnému kruhovému výhľadu budete vidieť široko-ďaleko. Nám sa tam tak páčilo, že sme sa tam vrátili posledný dovolenkový deň ešte raz. Ako sa tam dostať?

Na výber máte z 2 možností:

1.) Adrenalínovú cestu serpentíntami  – autom alebo autobusom.

Prvý krát sme do Erice šli autom, a autobusom ani motocyklom by som radšej nešla :), keďže cesta vedie naozaj vysoko, vysoko popri strmom zráze… Ešte pred odbočkou na serpentíny bol aj veľmi zaujímavý prejazd peknučkou dedinkou Valderice. Aspoň mňa teda veľmi očarila… Cesta autom trvala 15-20 minút.

2.) Cestu lanovkou trvajúcu približne 20 minút.

Tento spôsob sme vyskúšali asi o 3 dni neskôr hneď potom ako sme boli odovzdať naše požičané autíčko, keďže v ten deň večer sme už leteli domov. Nastúpili sme na okraji mesta Trapani a po krátkej ceste s naozaj krásnym výhľadom (aj napriek trošku zafúľanej lanovke, ktorú sme vyfasovali :D) sme vystúpili priamo pri vstupe do mestečka Erice.

Cesta tam a späť stála 9€/osobu. Lanovka chodí nonstop dookola, nastúpite kedy chcete tam aj späť. Vlastne, úplne nonstop nechodí – končí myslím večer okolo 22-23tej. Pozrite si to poriadne, lebo inak ostanete hore :), ale hotelíkov je tam dosť, prípadne poprosíte domácich o nocľah, keby bolo najhoršie, takže no problemo.

A takto nejako to v tomto stredovekom mestečku dýchajúcom históriou vyzeralo:

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Po krátkej prechádzke mestom sme si sadli na pizzu priamo na tomto malom námestíčku. Už si nepamätám, ako sa presne volala, ale bolo v nej nejaké špeciálne pesto z rýb a pistácií a bola vynikajúca.

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Potom sme pokračovali ďalej na Piazza San Giovanni, Quartiere Spagnolo, k zámku Torreta Pepoli a Castello di Venere.

Návštevníkov hore bavil tento usmievavý hudobník, ktorý hral na harmonike tú najznámejšiu pasáž z Krstného otca. Dokonalá sicílska atmosféra…

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Tip 7:  Pláž San Vito lo Capo

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Krásna pláž povestná svojou farbou mora, vlnami a týčiacou sa horou v pozadí, na ktorú sa môžete dívať priamo z mora, sa nachádza 1 hod 20 min. od mesta Trapani. Niektorí ju pre tento pohľad nazývajú aj sicílskym Rio de Janeiro.

Táto pláž je určite vhodná aj pre deti, staršie sa zabavia vo vlnách, a malinké pri okraji v jemnom piesku.

Nachádza sa asi polhodinku od Trapani, dostať sa tam dá autom alebo autobusom, napr. zo zastávky pri trapanskom prístave. Je to už poriadne stredisko, kde nájdete všetko pre pohodlný a bezstarostný relax pri mori.

Prejdite sa promenádou alebo sa zastavte v niektorej z reštaurácií či plážovom klube na rybí kus-kus. Mimochodom, to je typické jedlo v tejto časti Sicílie – nie nie, ani pizza, ani špagety to nie sú :), ale aj na tomto talianskom jedle si tu samozrejme môžete počas svojej dovolenky na Sicílii pochutnať.

Tip 8: Výlet loďou na ostrov Favignana a najkrajšiu pláž Cala Rossa

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Tak toto bol úplne prvý pohľad, ktorý nás čakal po príchode na pláž Cala Rossa… Ale poďme pekne od začiatku.

Výlet na ostrov Favignana bolo možné absolvovať 2 spôsobmi:

  • Ísť sami trajektom z prístavu Trapani za 19€ (tam aj späť/1os.). Pozor, už pri nákupe treba udať, kedy presne sa chcete  nalodiť na spiatočnú cestu.
  • Vybrať si jeden z celodenných výletov na tieto ostrovy Favignana a Levanzo (vrátane cesty, obeda na lodi a nejakého kúpania v jaskyni..) alebo na ostrov Marettimo. Cena za výlet bola niečo okolo 40€/osobu.
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Prístav na Isola di Favignana

My sme išli trajektom sami na Isola di Favignana, prešli sme prístavom a potom sme sa vybrali priamo na pláž Cala Rossa. Urobili sme ale chybu, že sme si nepožičali priamo v prístave bicykle. Pýtali sme sa, a vraj je pláž blízko, že sa príjemne prejdeme. Nuž, pri 35 stupňovej horúčave je aj 45 minútová prechádzka celkom únavná… Nabudúce by sme si tie bicykle už určite prenajali :D.

dovolenka na Sicílii

O pláži Cala Rossa som toho už doma pri plánovaní dovolenky na Sicílii veľa čítala na cestovateľských blogoch. A neľutovala som. Krása, jednoducho krása…

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Plávať v zátoke s dokonale priezračnou tyrkysovou vodou pri pohľade na šíre more a okolité ostrovy bolo niečo úžasné. Určite nebudete ľutovať! 

Pre istotu ale musím upozorniť, že vstup do mora nie je určite pre deti, ani pre neplavcov. Vplávať do mora sa musí priamo z klzkých prírodných kameňov a voda je hneď veľmi hlboká, ale stačí preplávať asi tak 5-10 metrov, a stojíte zas na piesku. :) Je to samozrejme iba taká prechodná časť, ďalej už začína ozajstné more… Mimochodom, aby som niekoho náhodou neodradila – ja sama nie som extra dobrý plavec a najradšej mám, keď dočiahnem dno, ale toto som v pohode zvládla a užila si to.

Ak potrebujete pláž skôr pre deti, kľudne sa na Favignanu vyberte, ale zastavte sa na inej pláži. Na celom ostrove je ešte asi 7 ďalších pekných pláží, napríklad Cala Azzura, Praia či Lido Burrone.

No a v samotnom mestečku to vyzerá tiež veľmi krásne. Ak sa nemýlim, tak tu som sa potulovala hlavným námestím tohto ostrovného mestečka.

Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta
Dovolenka Sicília tipy na najkrajšie miesta

Tak na prvú časť asi celkom stačilo. Je toho naozaj veľa, čo sme počas našej dovolenky na Sicílii videli, zbytok si teda nechám nabudúce..  Ak máte nejaké otázky, rýchlo sa pýtajte, kým si to všetko ešte čerstvo pamätám.

Pokračovanie ČASŤ II.: Dovolenka na Sicílii a tipy na tie najkrajšie miesta! 2. časť

V časti 2 som napísala ďalších 5 tipov na miesta a zážitky z tejto super dovolenky na Sicílii. Nájdete tam:

moje dojmy z úžasne fotogenického rybárskeho mestečka Cefalu, divokého Palerma, prímorského mestečka a krásnej pláže Mondello, a aj to ako nám na našej talianskej dovolenke chutili sicílske sladké maškrty. A jeden bonusový tip – naučím vás talianske gesto, ktoré na Sicílii určite využijete.

Ak sa vám moje tipy, ako stráviť dovolenku na Sicílii páčili, budem rada, ak dáte článku like alebo ho budete zdieľať aj s vašim známymi! Grazie mille! :)

TOP PONUKY – DOVOLENKA SICÍLIA

Podobné články