Sicília dovolenka

Dovolenka na Sicílii a tipy na tie najkrajšie miesta! I.

[fb_button]

Sicília – Čo sme na dovolenke zažili, a čo by sme odporučili všetkým našim známym

 

Tento článok píšem ešte plná dojmov, tak sa vopred ospravedlňujem, ak bude znieť miestami príliš euforicky. :) Milujem Sicíliu! Vedela som to ešte skôr, ako sme vyrazili.. a je to tak! Ale pekne poporiadku.

Na dovolenku sme šli letecky, letenku  sme kupovali asi 3 týždne pred dovolenkou za pár (130) eur. Z Bratislavy sa dá letieť len do západného Trapani, takže sme šli tam. (Z Viedne a z Prahy sa dá letieť aj priamo do Palerma (stred) alebo na východ Sicílie, z Košíc bohužiaľ neviem).

Letenky kupujte v prestihu, dajú  sa zohnať aj za menej… ale poznáte to, nie vždy sa dá tak skoro na termíne dohodnúť, najmä ak vás ide viac ako 1-2 dovolenkárske kúsky. :D

 

Tip 1: Nebojte sa dovolenky na Sicílii v septembri!

Ako povedal náš domáci: Ideálne obdobie vnímať Sicíliu opäť krásne farebnú, a nie cez opar horúčav. Navyše, turistov je všade menej, čo oceníte pri prehliadkach miest, čakaní na trajekty, lanovky, lode, no a samozrejme najmä na plážach. (Nedajte sa ale pomýliť, takúto prázdnu pláž, akú som nafotila tu, sme našli iba raz – aj to ďalej od hlavných turistických miest a cez pracovný deň.)

 

dovolenka na Sicílii
dovolenka na Sicílii, pláž v juhozápadnej časti Triscina

 

Inak tam leto fičí v plnom prúde aj v septembri. Teplota cez deň býva okolo 30 stupňov, teplota mora je presne taká istá ako v júli a auguste a kúpe sa tam až do konca októbra, čomu podľa teplučkej vody v septembri úplne verím.

 

Tip 2:  Užite si Sicíliu vo vlastnom štýle!

 

Ak ste dušou cestovateľ, choďte určite tak ako my – booknite si letenku a ubytko. My sme si ho rezervovali cez booking.com po pozornom preštudovaní hodnotení od ubytovaných a nesklamalo, práve naopak, už som tam aj stihla pridať vlastné super hodnotenie. Ďalším bodom je rezervácia auta, zostavenie plánu cesty a môžete si začať užívať dobrodružstvo! Po spočítaní všetkých nákladov vrátane benzínu, poplatkov za výlety a nespočetných zmrzlín :) nás to vyšlo dokonca lacnejšie ako zájazd cestovkou, a prešli a zažili sme toho veľmi veľa.

 

dovolenka na Sicílii
dovolenka na Sicílii, cesta autom z výletu v San Vito lo Capo

 

ALE ak ste dovolenkár, ktorý na dovolenke nechce nič riešiť a oddychuje v sicílskom „dolce far niente“ štýle, tak si s pokojným svedomím vyberte zájazd a jedinou vašou „starosťou“ bude zbaliť plavky, klobúk a dostať sa včas na letisko. Hlavne choďte! Sicília je vždy dobrá voľba, príroda je fakt krásna.. možno trochu „surová“ v niektorých jej častiach, je skrátka iná ako Toskánsko.. Videla  som obe tieto kúty Talianska tým „dobrodružnejším“ spôsobom, ale porovnávať ich nebudem, to sa nedá.

 

dovolenka na Sicílii

 

 

Tip 3: Rezervácia auta..

 

dovolenka na Sicílii, požičanie auta
dovolenka na Sicílii, požičanie auta

 

Urobte to vopred online z domu. Na mieste je to totiž oveľa drahšie.  A prosím, nezabudnite si kreditku – aj napriek tomu že pri platení stačí zaplatiť debetnou kartou!! Ak ju nebudete vedieť na letisku predložiť, auto vám nevydajú a ani nevrátia nič zo sumy, ktorú ste za prenájom predom zaplatili :(.   (To som počula od známych… ale nie, stalo sa to nám :), čo už.) Raz-dva sme to ale vyriešili, veľmi nám pomohol majiteľ v našom ubytku, vďaka čomu sme s ním zažili to, ako šoféruje a rieši veci pravý talian, a potom to už išlo všetko ako po masle.

 

Tip 4:  Ubytovanie v mestečku Paceco

 

dovolenka na Sicílii
dovolenka na Sicílii, mesto Paceco

 

Ak chcete zažiť typickú sicílsku atmosféru malého mestečka, ktorá mi veľmi pripomínala Sicíliu z CounterStriku (kto vie, vie, kto nie, nevšímajte si túto poznámku :)), tak určite odporúčam Pacecooo („Pačeko“) – mestečko na pol ceste medzi trapanským letiskom a mestom Trapani (vzdialené asi tak 15 min autom z každej strany).

 

dovolenka na Sicílii
kľudná (aspoň ráno :)) dedinka blízko Trapani – Paceco 

 

Každý večer tam mali domáci nejaký program na námestí, okolo 21-22 sa tam zišla celá dedina, poznášali si stoličky a boli proste tam.. A keď hovorím celá dedina, myslím fakt celá, od malinkých bábätiek, cez staršie deti, ktoré sa tam hrali všelijaké hry, futbal, tancovali, naháňali sa, handrkovali sa o bicykle,  cez vyfešákovaných mladých na rande, až po dospelých vášnivo gestikulujúcich pri vínku alebo káve, a skupinky debatujúcich babičiek a deduškov… a to všetko na jednej ploche námestia.

Každý sa prekrikoval a riešil si svoje, a my sme sedeli na schodoch pod kostolom s ostatnými a sledovali sme to všetko ako jedno úžasné divadlo. No a to som zabudla spomenúť, že komu z miestnych sa nechcelo na námestie, sledoval to priamo zo svojho sicílskeho balkónika… A deti boli vonku do polnoci (aj dlhšie) každý deň! :)

 

dovolenka na Sicílii
Dolce far niente v Pacecu. Takto to vyzeralo cez deň, a večer boli ulice plné :)

 

Nikomu nič nevadilo – hluk, krik, naháňanie sa v noci na motorkách, nič.. Aj preto to tam milujem! Viem, že väčšina dovolenkárov býva priamo v meste Trapani, ale ja by som nemenila.. To je len môj názor, každý ale nech si vyberie sám. Pre mňa bolo Paceco a jeho atmosféra úplne neplánovanou čerešničkou celej tejto vydarenej dovolenky na Sicílii.

 

Tip 5:  Erice – božský výhľad a atmosféra kamenného mestečka

 

dovolenka na Sicílii
Pohľad z Erice, jeden z top momentov dovolenky na Sicílii

 

Hneď nad mestom Trapani sa nachádza hora s mestečkom Erice na jeho vrchole. Určite odporúčam sa tam  zastaviť. Nám sa tam tak páčilo, že sme sa tam vrátili posledný dovolenkový deň ešte raz. Ako sa tam dostať?

Na výber máte z 2 možností:

1.) Adrenalínovú cestu serpentíntami  – autom alebo autobusom.. My sme boli autom, a  autobusom ani motocyklom by som radšej  nešla :), keďže cesta vedie naozaj vysoko, vysoko… Veľmi zaujímavý, ešte pred odbočkou na serpentíny,  bol aj prejazd peknučkou dedinkou Valderice. Dĺžka cesty: 15-20 minút.

2.) Cestu lanovkou trvajúcu asi tak 20 minút.

 

dovolenka na Sicílii
výjazd lanovkou.. vyfasovali sme trochu ufúľanú kabínku, ale ten výhľad z nej bol aj tak nezaplatenie.

 

Nastúpite na okraji mesta Trapani a vystúpite priamo pri vstupe do mestečka Erice. Cesta tam a späť stála 9€/osobu. Chodí nonstop dookola, nastúpite kedy chcete tam aj späť. Vlastne, úplne nonstop nechodí – končí myslím okolo 22-23tej. Pozrite si to poriadne, lebo inak ostanete hore :),  ale hotelíkov je tam dosť, prípadne poprosíte domácich o nocľah, keby bolo najhoršie, takže no problemo.

 

najlepšia dovolenka na Sicílii
mesto Erice, dovolenka Sicília

 

 

Tip 6:  San Vito lo Capo

 

Dovolenka na Sicílii
dovolenka v San Vito lo Capo

 

Krásna pláž povestná svojou farbou mora, vlnami a týčiacou sa horou v pozadí, na ktorú sa môžete dívať priamo z mora. Niektorí ju pre tento pohľad nazývajú aj sicílskym Rio de Janeiro. Táto pláž je určite vhodná aj pre deti, staršie sa zabavia vo vlnách, a malinké pri okraji v jemnom piesku.

Nachádza sa asi polhodinku od Trapani, dostať sa tam dá autom alebo autobusom, napr. zo zastávky pri trapanskom prístave. Je to už poriadne stredisko, kde nájdete všetko pre pohodlný a bezstarostný relax pri mori. Prejdite sa promenádou alebo sa zastavte v niektorej z reštaurácií či plážovom klube na rybí kus-kus. Mimochodom, to je typické jedlo v tejto časti Sicílie – nie nie, ani pizza, ani špagety to nie sú :), ale aj na tomto talianskom jedle si tu samozrejme môžete počas svojej dovolenky na Sicílii pochutnať.

 

 

Tip 7: Výlet loďou na ostrov Favignana a najkrajšiu pláž Cala Rossa

 

dovolenka na Sicílii, tip
úplne prvý pohľad, ktorý nás čakal po príchode na pláž Cala Rossa.

 

Tu boli tiež 2  možnosti ako si tento výlet užiť, a to:

 • Ísť sami trajektom z prístavu Trapani za 19€ (tam aj späť/1os.). Pozor, už pri nákupe treba udať, kedy presne sa chcete  nalodiť na spiatočnú cestu.
 • Vybrať si jeden z celodenných výletov na tieto ostrovy Favignana a Levanzo (vrátane cesty, obeda na lodi a nejakého kúpania v jaskyni..) alebo na ostrov Marettimo. Cena za výlet bola niečo okolo 40€/osobu.

 

dovolenka na Sicílii
pláž Cala Rossa, jednoducho úžasná..

My sme išli trajektom sami na Isola di Favignana, a potom sme sa vybrali priamo na pláž Cala Rossa, o ktorej som toho už doma pri chystaní dovolenky veľa čítala na cestovateľských blogoch. A neľutovala som. Krása, jednoducho krása..

Plávať v zátoke s dokonale priezračnou tyrkysovou vodou pri pohľade na zátoku a okolité ostrovy bolo niečo úžasné. Určite nebudete ľutovať! Pre istotu ale musím upozorniť, že vstup do mora nie je určite pre deti, ani pre neplavcov. Vplávať do mora sa musí priamo z klzkých prírodných kameňov a voda je hneď veľmi hlboká, ale stačí preplávať asi tak 5-10 metrov, a stojíte zas na piesku. :) Je to samozrejme iba taká prechodná časť, ďalej už začína ozajstné more… Mimochodom, aby som niekoho náhodou neodradila – ja sama nie som extra dobrý plavec a najradšej mám, keď dočiahnem dno, ale toto som v pohode zvládla a užila si to.

Ak potrebujete pláž skôr pre deti, kľudne sa na Favignanu vyberte, ale zastavte sa na inej pláži. Na celom ostrove je ešte asi 7 ďalších pekných pláží, napríklad Cala Azzura, Praia či Lido Burrone.

No a v meste to vyzerá tiež veľmi krásne. Ak sa nemýlim, tak tu som fotila hlavné námestie tohto ostrovného mestečka.

 

dovolenka na Sicílii, čo vidieť na Sicílii
výlet na ostrov Favignana

 

Tak na prvú časť asi celkom stačilo. Je toho naozaj veľa, čo sme počas našej dovolenky na Sicílii videli, zbytok si teda nechám nabudúce..  Ak máte nejaké otázky, rýchlo sa pýtajte, kým si to všetko ešte čerstvo pamätám.

 

V časti 2 napíšem, ako bolo v úžasne fotogenickom Cefalu, divokom Palerme, prímorskom mestečku Mondello, a ako nám na našej talianskej dovolenke chutilo sicílske jedlo.

 

Poznámka: Fotografie sú majetkom autora a tejto stránky. Môžete ich použiť s uvedením zdroja: www.dovolenka-pri-mori.sk. Ďakujem.

 

 [fb_button]

 

Ak sa vám naše tipy, ako stráviť dovolenku na Sicílii páčili, budeme radi, ak dáte článku like alebo ho budete zdieľať aj  s vašim známymi! Grazie mille! :)

 

 

 dovolenka na Sicílii

NAJLACNEJŠIE LETENKY!

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

O tom, prečo bude moja ďalšia dovolenka na Sicílii

Dovolenka na Sicílii. Ako bolo? Perfetto! Divoké Palermo, Cefalu, Mondello.

Biele pláže, tyrkysové more. Sí, Sardínia!

Dovolenka v Kalábrii – naše zážitky z južného Talianska

Podobné články

11 Comments

 1. Velmi pekne a inspirativne citanie, vzhladom na to, ze sa tam o par dni chystame. Prosim, ak je to mozne, aby sa mi autorka ozvala na titomisko at gmail dot com. Potreboval by so vediet, ako „sa vyriesila“ situacia s pozicanim auta. Dakujem vopred.

  1. dobrý den prajem! Situácia sa vyriešila tak, že sme poprosili o pomoc majitela ubytovania, ktory nas zaviezol k znamemu – majitelovi autopozicovne – a so vsetkym nam pomohol, cize auto sme nakoniec mali pozicane presne tak ako bolo v plane :) az na to teda ze peniaze ktore sme zaplatili za to prve pozicovne sa nam samozrejme nevratili – pri poriadnom precitani zmluvy to tam bolo jasne napisane – s tou kartou :D. Zelam vam krasnu dovolenku a závidím! :)

 2. Dobry,
  Rad by som sa spital autorky clanku, ci by mi nemohla na moju emailovu adresu zaslat aj nazvy hotelov v ktorych bola ubytovana.

  1. dobrý deň prajem,

   áno, samozrejme – boli sme ubytovaní v meste Paceco v Bed&Breakfast CAFISU, rezervovali sme cez booking.com. Prajem krásnu dovolenku!

 3. Dobrý deň.
  my by sme chceli ísť v lete do Marsaly, nemáte s týmto mestom žiadne skúsenosti. Zvažujeme, či pôjdeme zo Slovenska až do Marsaly autom ( s malými medzi zastávkami napr. v Ríme), no neviem aké sú diaľničné poplatky a trajekt, či by sa nám to takto nepredražilo. Rozmýšľali sme, že by sme išli aj letecky, no chceli by sme v Marsale mať k dispozícii auto. Môžete mi napísať koľko tam stojí také požičanie auta cca na týždeň ? .Ďakujem

  1. Dobrý den prajem,
   Cez Marsalu sme len prechádzali a na chvíľočku sa tam zastavili, vyzeralo to ako pekné turistické mestečko s peknou plážou, večer rušné :), a je známe svojím vínom, soľou a krásnou romantickou panorámou s veterným mlynom. :) Požičanie auta na juhu talianska na týždeň stojí cca 200€, záleží aké veľké budete potrebovať. Upozorňujem ale, že tú kreditnú kartu treba mať so sebou :). Požičovne sú priamo na letisku, ale môžte si zabookovať auto už z domu v dostatočnom predstihu pred dovolenkou, aby ste mali istotu.. napr cez booking.com alebo iné internet. portály.
   Tak dúfam, že odpoveď aspon trošku pomohla. Majte sa pekne, príjemné plánovanie a krásnu dovolenku prajem!

 4. Dobrý deň,

  rada by som sa spýtala autorky článku akým spôsobom sa dostali z letiska. Jedná sa o to, že predpokladaný prílet do Trapani airport je 23:15 a keď si pozerám prenajmi áut všade je ponuka do 23:00. Snažila som sa nájsť aj nejaký autobusový spoj, ale do PACECA sa mi akosi nedarí. Pôvodne som plánovala hľadať ubytovanie v Trapani, ale na vaše odporúčanie som si vybrala Paceco :-)
  Vedeli by ste mi prosím poradiť ? A tiež názov spoločnosti, ktorá prenajíma auta..pretože cez rentalcar mi Paceco nevyhadzuje.

  Ďakujem za odpoveď

  1. Zdravím Vás! To je super :) Ak chcete typickú sicílsku dedinku, tak určite neoľujete. Ak chcete ale ubytovanie v trošku „akčnejšom“ meste, tak potom je lepšie Trapani.. My sme prišli tiež takto nejako podobne neskoro, a na letisku boli ešte otvorené nejaké spoločnosti prenajímajúce autá, ale naozaj si už nepamätám, o koľkej presne to bolo. Ak by sa vám teda nepodarilo prenajať auto hneď po prílete, tak to potom môžete urobiť na ďalší deň – určite vám majitelia ubytovania poradia kde. Nie som si ale istá, či existuje prenájom áut aj priamo v Pacecu, pretože náš majiteľ nás vzal sám svojím autom do požičovne k jeho kamarátovi do Trapani, kde sme si auto požičali. Čo sa týka odvozu z letiska do Paceca, tak priamo pred letiskom stáli autobusy, ktoré chodili cca každú polhodinu a jedna zastávka bola aj Paceco. (Je to menšie letisko, takže tam sa nedá kde stratiť – aj tie autobusy nájdete.) A ak nie autobusom, tak si vezmite taxík – my sme to urobili nakoniec tiež tak, pretože autobus nám ušiel pred nosom a nechcelo sa nám čakať na ďalší. Dúfam, že som aspoň trochu pomohla a príjemnú dovolenku vám prajem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *