kreta dovolenka, kam na kretu

Dovolenka na Kréte? Skvelé tipy, ako si ju vychutnáte!

Aká dovolenka na Kréte vás ešte čaká? Plná zaujímavých výletov, na ktoré vám dáme tipy práve teraz.

4. ROZMANITÁ KRÉTA

dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu

Počas dovolenky na Kréte si príde na svoje naozaj takmer každý. Okrem prírodných krás ponúka veľké množstvo výletov po jej starobylých útrobách, ale aj úchvatné plavby po ostrovčekoch v okolí.

Dovolenka Kréta – tipy na výlet

Výlet loďou do lagúny Balos 
dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu

Doprajte si prehliadku jednej z najkrajších lagún na Kréte. Po vychutnaní si samotnej plavby, potápania a rozpáleného jemného piesku sa prejdete k starej benátskej pevnosti so stroskotanou loďou, odkiaľ uvidíte to, prečo ste prišli – lagúnu meniacu sa od svetlotyrkysovej, cez šedú, zelenú, až po tmavomodrú farbu hlbokého mora..

dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu

Vraví sa, že kto nenavštívil palác Knossos, akoby na Kréte ani nebol. Asi preto je to najvyhľadávanejšie turistické miesto na Kréte. Z tohto miesta vládli všetci krétski králi a rozprestiera sa pod ním slávny mytologický labyrint.

Budete stáť priamo v centre tejto významnej starobylej civilizácie. Potom sa môžete vybrať do blízkej oblasti Lassithi a pokochať sa pohľadom po malebnej pláni plnej veterných mlynov. Ak budete mať zážitkov stále málo, zastavte sa v jaskyni, kde sa narodil boh Zeus – budete to mať po ceste.

Výlet za ružovým pieskom do Elafonissi  

Vďaka zvláštnej farbe piesku je toto súostrovie nesmierne zaujímavým prírodným úkazom, ktorý vyhľadávajú turisti dovolenkujúci v blízkych krétskych letoviskách. Výprava je väčšinou spojená s ďalším zážitkom – návštevou kláštora Chrisoskalitissa.

Plavba za malebným mestečkom Agio Nikolaos  
dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu

Ak v tomto letovisku nebudete priamo dovolenkovať, tak sa sem určite musíte vybrať aspoň na výlet a prejsť sa po jeho uličkách alebo si dať obed, či kávu v jeho krásnom prístave. Výlet si môžete obohatiť o zastávku v zabudnutých zátokách ďalšieho okúzľujúceho ostrova Spinalonga.

Výlet na Santorini   

Ak bolo vždy vaším snom pozrieť si aspoň raz ostrov Santorini, nie je nič ľahšie. Z Kréty sa tam môžete vybrať na celodenný výlet, a užiť si tento modro-biely ostrov plný  výhľadov, pri ktorých stratíte dych.

A ak by ste tam vybrali za gastronomickými zážitkami, nezabudnite si prečítať aj tento článok:

Čaká vás dovolenka na Santorini? Toto je TOP 15 reštaurácií ostrova!

Atrakcie, zábavné programy v letoviskách a aquapark 

V prípade, že idete na Krétu aj s deťmi, asi bude vaša dovolenka viac o nich, a starobylé náleziská vymeníte za iné radovánky. Kréta ponúka vo svojich letoviskách veľa možností – napríklad v meste Chania, Hesonissos alebo Gouves nájdete pre deti obrovské aquaparky, kde si užijú zábavy a vodných radovánok od výmyslu sveta, a s vašou dovolenkou v Grécku budú aj oni  určite veľmi spokojné.

5. CHUTNÁ KRÉTA

dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu

Nemôžete odísť z Kréty, bez toho aby ste neskúsili ich typické gastronomické špeciality. Majú toho celkom dosť, takže každý večer si môžete v  taverne dopriať pri pohárika ouza niečo iné. Odporúčame ochutnať napríklad niektoré z týchto skvelých jedál:

Dolmades – vinné listy naplnené zmesou ryže a rôznych ingrediencií podávané s tsatziki.

Kleftiko – šťavnaté a aromatické kúsky  mäsa so zemiakmi a zeleninou pečené v alobale.

Dakos – chrumkavý domáci chlieb s ovčím syrom a kúskami paradajok na olivovom oleji. (Inak, olivový olej z Kréty patrí medzi  najkvalitnejšie na celom svete!)

Kalamarakiu – vyprážané kalamáre a sépie v ľahučkom okorenenom bielkovom cestíčku.

Stifado – hovädzie alebo králičie  mäso v červenej omáčke na kyslo s cibuľkou.

6. KRÉTA POHOSTINNÁ A PLNÁ TEMPERAMENTU

dovolenka na Kréte, tipy kam na Krétu

Kréťania sú povestní tým, že sú najtemperamentnejší zo všetkých Grékov, sú zhovorčiví a veselí. Okrem toho, sú aj mimoriadne pohostinní, tak sa vôbec nečudujte, keď si sadnete oddýchnuť len tak v meste a nejaký Kréťan vám ponúkne pohárik ouza, iba tak.. Musíte si s ním pripiť na zoznámenie, aj keby ste nechceli.:)

Obyvatelia medzi sebou hovoria po krétsky – v ich vlastnom dialekte, tak ak ste sa chystali si precvičiť gréčtinu, máte smolu. :) Ale v letoviskách sa samozrejme bežne dohovoríte po anglicky.

To, akí sú obyvatelia tohto ostrova temperamentí, zistíte aj podľa ich zvykov a tradícií. Ak uvidíte na svojich potulkách zástup ľudí v čiernom, nebojte sa, na Kréte sa takto obliekajú pri všetkých slávnostných príležitostiach. A pri ich pohostinnosti by som sa ani nečudovala, keby ste o chvíľu sedeli na typickej svadobnej hostine, a zažili strieľanie z pušiek do vzduchu, čo je tu na znak radosti pri svadbách úplne bežné. V prípade, že by ste takúto šťastnú náhodu počas svojej dovolenky na Kréte nezažili, určite sa zastavte na „Krétskej noci“ plnej predstavení, typického tanca s názvom Pentozalis, hudby, miestneho folklóru a vychýreného krétskeho vína tečúceho potokom…

Ak sa vám tento článok o dovolenke na Kréte páčil, potešíte nás lajkom alebo zdieľaním! Ďakujeme!

TOP ZÁJAZDY – KRÉTA

Podobné články