dovolenka na ostrove Rhodos

Dovolenka na Rhodose? Týchto 8 vecí musíte zažiť!

Uvažujete o dovolenke v Grécku, ale neviete sa rozhodnúť pre to správne letovisko a ostrov? Prečítajte si, čo všetko môžete vidieť a zažiť počas dovolenky na ostrove Rhodos! Možno už viac hľadať nebudete…

  Dovolenka na ostrove Rhodos

1. Veľa slnka a príjemne teplé večery

Asi najpodstatnejšia informácia (aspoň teda pre nás) je fakt, že Rhodos je jedno z najslnečnejších miest v celej Európe. Podľa starej antickej báje, keď si na Olympe rozdeľovali bohovia kúsky zeme, boh slnka Hélios zazrel Rhodos. Bol taký očarený jeho krásou, že si ho od Dia okamžite vypýtal, a dal mu do vienka všetku svoju moc – 270 dní plných slnka ročne.

Rhodos, Symi, dovolenka v Grécku

Kedy na dovolenku na Rhodos?

Hlavná dovolenková sezóna je tu teda dlhá – od apríla až do konca októbra, a je tu naozaj teplúčko. V priebehu tohto obdobia sú teploty 25 – 32°C zaručené. Navyše, od júna do konca augusta  na Rhodose nemáte takmer žiadnu šancu  zažiť dážď.

Príjemné počasie ale nie je to jediné, čím tento tretí najväčší grécky ostrov láka každoročne tisíce turistov. Takže čo také jedinečné na vás ešte počas dovolenky na Rhodose čaká?

2. Krištálovo čisté more a krásne pláže na Rhodose

 pláž Tsambika Rhodos, čo vidieť
pláž Tsambika, Rhodos

Pláže na Rhodose patria medzi najčistejšie pláže v Európe. Takmer 400 z nich je označených modrou vlajkou. Nájdete medzi nimi aj dlhokánske pláže s krásnym mäkkým svetlobéžovým pieskom, ale aj mini pláže a zátoky, ktoré sú práve vďaka ich veľkosti nazývané romanticky ako „pláže milencov“.

Najlepšie pláže na Rhodose

A ktoré konkrétne to sú? Nebudeme vás už viac napínať – pozrite sa sami a vyberte si tú, ktorá bude najviac podľa vášho gusta.

  • pláž Afandou a pláž Agatha
  • pláž Tsambika
  • pláž v zátoke Anthony Quinn – kamienková s úžasnou scenériou ideálna pre relax
dovolenka Rhodos
  • piesočnatá pláž Falikari – perfektná pre rodinnú dovolenku. Letovisko Falikari je veľmi známe. Okrem krásnych pláži ponúka aj rušný nočný život, veľké množstvo typických gréckych taverien, a nachádza sa v ňom aj jeden z najlepších aquaparkov v Európe. Prídu si tu na svoje aj  nadšenci aktívnej a adrenalínovej dovolenky. Tí si vo Falikari môžu skočiť bungee jumping priamo nad morom, alebo vyskúšať kiteboarding či surfovať.
  • 3km dlhá pláž Gennady
  • pláž Lindos vhodná aj pre rodiny s deťmi
  • surferský raj – pláž Prasonisi
  • pláž Vlicha – s pozvoľným vstupom do mora, čo je ideálne pre menšie deti.
  • Pláž Pefkos, ktorá sa nachádza v menšom letovisku Pefkos alebo Pefki. To je výborné pre kľudnejšiu dovolenku, nemá také živé a rušné centrum, ale vynahradí vám to to najpriezračnejšie blankytné more.
  • Ak máte radi potápanie, vyberte si stredisko v prekrásnej zátoke – Kalithea. Toto letovisko je preslávené aj svojimi kúpeľami.
kam na dovolenku grécko

3. Pôsobivá  akropola v Lindose a jazda somárom

dovolenka Rhodos

Vyberte sa do Lindosu podvečer – zažite tú pravú romantiku a nechajte sa od námestia vyviezť na akropolu na kopci somárikom. Vedú k nej kamenné schody, ktoré sú vraj celkom šmykľavé a bez zábradlia, takže okrem romantiky zažijete aj trošku adrenalínu. Doteraz to vždy dopadlo dobre, takže sa netreba báť,  a čo je hlavné –  zážitok na celý život budete mať zaručený!

dovolenka Rhodos

Okrem toho, celkom hore zažijete aj prekrásny výhľad na zátoku Lindos na severe, na mesto pod vami, a na zátoku St Paul na južnej strane. Najväčšou atrakciou je chrám Atény Lindskej na úplne najvyššom bode nad morom. Keď už tam budete, oplatí sa navštíviť aj Mariánsky kostol a stredoveký hrad.

No a po tejto túre za antickými krásami si oddýchnite a zastavte sa v jednej z malebných taverničiek v Lindose, dajte si dobrú večeru a užívajte si teplý večer pri pohári dobrého vína. Alebo si dajte rovno radšej niečo tvrdšie – napríklad typické Ouzo. Po tom turistickom adrenalínovom výkone si aj celkom zaslúžite! :)

dovolenka Rhodos

4. Údolie motýľov

Ak  chcete vidieť niečo zaujímavé a raritné, navštívte údolie Petaludes a obľúbenú atrakciu mnohých dovolenkárov. V letných mesiach sa tu doslova pred očami návštevníkov vykuklia obrovské množstvá motýľov. Navyše sa tu v horúcom lete trochu osviežite prechádzkou pod stromami, popri potôčiku, vodopádoch a rokline, kde sa motýle nachádzajú.

Milovníci pamiatok sa po prehliadke motýľov ešte určite vyberú aj vyššie, aby si pozreli kaplnku Kalópetry z 18 storočia. Len malé upozornenie – cesta z údolia tam trvá ešte približne hodinu.

5. Ulička rytierov v starom meste Rhodos

dovolenka Rhodos

Prejdite sa jednou z najzachovalejších  stredovekých uličiek na svete. Počas dňa je ulica plná turistov, ale ak vyčkáte do večera, budete sa v prázdnych zákutiach ulice cítiť akoby ste sa vrátili v čase do 14. storočia.

6. Malebný ostrov Symi

dovolenka Rhodos

Výlet na tento ostrov je asi ten najobľúbenejší zo všetkých, ktoré zvyknú turisti počas dovolenky na Rhodose absolvovať. Najrýchlejšie sa na Symi dostanete za hodinku, a príchod do hlavného prístavu a mesta Gialós vám vyrazí dych.

Typické farebné budovy s fasádami a balkónikmi v neoklacistickom štýle akoby nalepené vedľa seba pozdĺž pobrežia, lemované priezračnou vodou a pristavenými loďami… Jednoducho nádhera!

dovolenka Rhodos

Tunajšie taverny sú preslávené výbornými špecialitami s darmi mora, tak určite ochutnajte. Len tak pre zaujímavosť, tento ostrov leží len 7 kilometrov od brehov Turecka.

7. Romantický ostrovček Chalki

dovolenka Rhodos

Zase trochu iné Grécko odhalíte na západnej strane, asi 9 km od ostrova Rhodos – pri výlete na malý ostrov s názvom Chalki. Je to jediná dedinka iba s 300 obyvateľmi, kde si vychutnáte kľudnú atmosféru typického prístavu so starými vilkami, priezračným morom, farebnými kvetmi a  neďalekými pozostatkami Apolónovho chrámu.

8. Krivoľaké uličky na Rhodose, taverny a „passatempo“

dovolenka Rhodos

Nebola by to dokonalá dovolenka v Grécku, keby ste neochutnali typické jedlá a nápoje, a nezažili pravý grécky večer. Ak budete mať štastie, tak aj s hádzaním pohárov po dopití dobrého gréckeho vína :).

Aké jedlo si na Rhodose treba určite objednať?

Samozrejme, tak ako na každom gréckom ostrove, aj na Rhodose je nespočetné množstvo delikates, ktoré sa oplatí si vychutnať. Nás nadchli najmä vyprážané mini rybičky Ghavros, zeleninový šalát so syrom Choriatiki, mäsovo-zeleninové jedlo na spôsob ražniči Soulaki, zapečené cestoviny s mletým mäsom, a aj naozajstné tzatziky.

Sviatok melónov a sviatok vína

Počas sezóny sa tu konajú rôzne ľudové zábavy a oslavy v naozaj „veľkom štýle“. Sme si istí, že si ich užijete. Najobľúbenejšími sú sviatok melónov a sviatok vína, takže ani o veselú atmosféru počas vašej dovolenky na Rhodose nebude núdza.

Alebo nemusíte robiť vôbec nič a len tak leňošiť a pozerať na more…

Presne tak, ako hovoria samotní Rhodosania – „passatempo“.

Ak sa vám tento článok o dovolenke na Rhodose páčil – dajte mu prosím like!

Podobné články