dovolenka lago di garda tipy najkrajšie miesta

Dovolenka na jazere Lago di Garda a 10 tipov na tie najkrajšie miesta

7. Gardone Riviera

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Turistické bedekre zo svojich stránok Gardone Riviera často vynechávajú. Dôvod neznámy. Toto
čarovné mestečko totiž skrýva hneď niekoľko pokladov, ktoré veľmi milo prekvapia každého, kto na toto miesto zablúdi.

Medzi tie najvýznamnejšie určite patrí Vittoriale degli Italiani, teda
Svätyňa víťazstiev Talianov. V tejto usadlosti na svahu mesta žil básnik a prozaik Gabriele d’Annuncio a nájdete tu jeho rezidenciu, amfiteáter, vojnové múzeum či loď Puglia. Tá bola poslednou a najväčšou zo šiestich krížnikov triedy Regioni talianskeho Kráľovského námorníctva, z ktorých všetky boli pomenované podľa rozličných regiónov Talianska. Amfiteáter často hostí rôzne predstavenia, koncerty a festivaly. Celý areál je súčasťou záhrad Grandi Giardini Italiani.

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta
Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Na brehu jazera v Gardone Riviera vašu pozornosť upúta elegantná budova plná šarmu a histórie. Villa Fiordaliso bývala sídlom Mussoliniho milenky, Claretty Petacci. V polovici 70. rokov začala vila ubytovávať prvých hostí a dodnes patrí k tým najkrajším hotelom z celého Lago di Garda.

Vila susedí s ďalšou fascinujúcou stavbou Torre San Marco, domácimi familiárne nazývanou iba „La Torre“ čiže „veža“. Už na prvý pohľad zaujme svojou robustnosťou a eleganciou. V rokoch 1943 -1944 bola miestom tajných stretnutí Benita Mussoliniho a Claretty Petacci. Dnes je miestom súkromných podujatí, ale aj verejných diskoték. Nájdete tu reštauráciu a bar, ktorý okúzli aj tých najnáročnejších. Vďaka svojej jedinečnej intímnej atmosfére, v ktorej sa snúbi 19. storočie so súčasným moderným vzhľadom a výhľadmi na jazero, ktoré nikdy neomrzia, sa rýchlo stane miestom, kde si chcete večerný aperitív vychutnávať zas a znova.

V Gardone Riviera, na rozdiel od Sirmione či iných turisticky obľúbených miest, s najväčšou
pravdepodobnosťou nestretnete veľké davy ľudí. Či už ale túžite po pravej talianskej atmosfére
romantických uličiek, upravených zákutí s možnosťou dopriať si obed v rodinnom podniku alebo po spoznávání histórie, Gardone Riviera je miestom, ktoré stojí za to navštíviť.

8. Salò

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Vitajte v útulnom a jedinečnom mestečku obrovského historického významu. Salò bolo totiž v rokoch 1943 – 1945 hlavným mestom Talianskej sociálnej republiky Benita Mussoliniho, inak nazývanej aj Republika Salò. Dodnes sa tu zachovali významné budovy ako je Duomo di Santa Maria Annunziata – Chrám zvestovania panny Márie z 15. storočia, alebo Palazzo della Magnifica Patria zo 16. storočia. Tento tajomný názov v preklade znamená Palác Nádhernej vlasti a sú v ňom uložené dokumenty o renesančnej histórii či talianskych koloniálnych vojnách.

Zo Salò však pochádza aj celý rad významných osobností a umelcov. Asi najznámejším z nich je Gasparo da Salò, jeden z vynálezcov huslí, ktorého spomienková busta sa týči neďaleko prístavu. Tu tiež nájdete verejné pláže tvorené drobnými kamienkami. Voda je krištáľovo čistá a možno na nej pozorovať rôzne druhy vodného vtáctva, čím sa pohľad na jazero stáva skutočne idylickým.

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta
Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Nechajte sa ukolísať priezračnými vodami jazera, ktoré kopírujú pešiu promenádu po celej jej dĺžke alebo si vychutnajte Aperol Spritz či pravú taliansku bruschettu v niektorom z lokálnych podnikov.

Večer sa potom môžete zabaviť pri živej hudbe priamo v uliciach mesta, kde sa v letnej sezóne pravidelne konajú koncerty. Salò je miestom, kde sa nudiť nebudete.

9. Monte Baldo

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Monte Baldo je horský masív majestátne sa týčiaci nad východným brehom Gardského jazera. Len ťažko by ste hľadali lepšie miesto pre výhľady, ktoré sa vám už navždy vryjú do srdca i do spomienok. Modrá farba jazera sa tu snúbi s oblohou v jedinečnej panoráme od vrcholkov Álp až po ostré obrysy najbližších vrchov. Maximálnu výšku 2218 m n. m. dosahuje Monte Baldo na vrchole Cima Valdritta.

Znie to ako náročná turistika? Nenechajte sa mýliť, Monte Baldo je prístupné každému. V Malcesine totiž nájdete lanovku, taliansky „funivia“. Panoramatická otočná kabína vás vyvezie až na konečnú stanicu v nadmorskej výške 1760 m. Hneď pri stanici sú návštevníkom k dispozícii dve reštaurácie a bary.

Či už holdujete cyklistike, trekkingu, alebo len nenáročným prechádzkam na čistom vzduchu, horské prostredie s prekrásnou prírodou si vás okamžite získa. Určite si túto „prechádzku v oblakoch“ doprajte a výlet na Monte Baldo si zapíšete do zoznamu vašich top zážitkov na Lago di Garda.

Tip: Aby ste sa vyhli dlhým radám na lanovku, choďte hneď ráno, ideálne už okolo ôsmej hodiny. Záujem o tento výlet je totiž veľký, najmä v letných mesiacoch.

10. Rocca di Manerba

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Toto miesto patrí k tým menej známym a je to veľká škoda. Ak sa totiž nachádzate v južnej časti jazera, práve tu sa vám naskytne jedinečná príležitosť vychutnať si panoramatický výhľad takmer na celé Lago di Garda.

Od parkoviska je to len krátka prechádzka s miernym stúpaním, kým dorazíte na samotný vrchol prírodného archeologického parku Rocca di Manerba del Garda, vo výške 216 metrov n. m. Táto vyhliadka je, samozrejme, zdarma a zaručene vás nesklame. Mať totiž celé Gardské jazero ako na dlani je nezabudnuteľný zážitok pre každého návštevníka.

Ako si vychutnať Lago di Garda – tip na záver:

Je ťažké vybrať to naj z oblasti tak krásnej, že to „naj“ je snáď úplne všetko. Ak chcete
ušetriť čas a vidieť v jeden deň hneď niekoľko miest z Lago di Garda, alebo jednoducho nemáte k dispozícii auto, využite lodnú dopravu.

Cestovanie trajektom je pohodlné a vy si môžete nerušene vychutnávať krásy tohto očarujúceho miesta priamo z hladiny jazera.

Ak sa vám článok páčil, budem rada ak ho budete zdieľať aj s vašimi priateľmi!

Ďakujem! Radka

Podobné články