dovolenka lago di garda tipy najkrajšie miesta

Dovolenka na jazere Lago di Garda a 10 tipov na tie najkrajšie miesta

„K Taliansku ma priviedla práca, chuť vyskúšať si život pri mori a naučiť sa ten ich poetický jazyk. Nevedela som presne čo ma čaká, no keď som sa dozvedela, že pracovať budem na prekrásnom Lago di Garda, všetky moje obavy sa rozplynuli. Takmer na pol roka som sa presťahovala do dedinky Portese na okraji zátoky Salò a zažívala jazero vo všetkých jeho podobách – kľudnej, rozbúrenej, slnečnej, aj so šialenými búrkami. Spoznávala som mestečká a ich históriu, miestnu prírodu, jedlá, kultúru… A odvtedy sa tam vždy rada vraciam, pretože Lago di Garda mi prirástlo k srdcu a vnímam ho ako môj domov. Como milujem, ale Garda si ma „ukradla“.“

Toto všetko prezradila Radka, ktorá pre vás napísala článok nabitý informáciami o tom, čo si počas svojej dovolenky na Lago di Garda rozhodne nesmiete nechať ujsť.

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Najkrajšie miesta na Lago di Garda – mojich TOP 10 tipov

Pri predstave dovolenky v Taliansku myseľ väčšiny z nás okamžite zablúdi k moru. Niet sa čo čudovať. Poloha Apeninského polostrova, obmývaného morom takmer zo všetkých strán, predurčuje tento malý raj na zemi k naplneniu očakávaní každého dovolenkára. Prečo by sa teda mal človek vybrať k jazeru Lago di Garda na úpätí Álp?

Dôvodov je hneď niekoľko. Príjemná mierna klíma, dychberúce výhľady na okolité hory, priezračná voda, krásne prírodné scenérie a malebné mestečká. Pridajte k tomu pestrú ponuku športového vyžitia a služby každého druhu, a máte idylickú dovolenku na jazere, ktorú si vychutná naozaj každý.

Lago di Garda je so svojou dĺžkou 53,5 km najväčším jazerom celého Talianska. Z niektorých častí pobrežia dokonca nevidno opačný breh, takže sa vám môže miestami zdať, že ste sa zrazu ocitli pri mori. Vlny, ktoré sa na jazere občas objavia, tento pocit ešte umocňujú. Pre ešte bližšiu predstavu o veľkosti Gardského jazera je dobre poznamenať, že jeho obvod predstavuje až 165 km a zasahuje do troch rôznych regiónov Talianska: Lombardia, Veneto a Trentino.

Či už uprednostníte južnú, širšiu časť jazera s prevažne nížinatým okolím alebo severnú, užšiu časť, obklopenú až 2000 metrov vysokými pohoriami, za krásnymi miestami nebudete musieť chodiť ďaleko. A ktoré sú tie najzaujímavejšie?

1. Sirmione

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta
Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Sirmione, právom nazývané perlou jazera, patrí k najznámejším a najnavštevovanejším miestam Lago di Garda. Historické centrum mesta sa rozprestiera na polostrove, ktorý vyčnieva z južného pobrežia a tvorí úzky cíp obklopený tyrkysovými vodami jazera.

Dominantou mestečka je stredoveký hrad Scaligero, jeden z najzachovalejších talianskych hradov vôbec, ktorý súčasne predstavuje vstupnú bránu do centra mesta.

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

V Sirmione nájdete všetko, čo k predstave romantického talianskeho mestečka patrí. Farebné domčeky porastené popínavou zeleňou, obchodíky plné typických domácich produktov, reštaurácie, kaviarničky a, ako inak, zmrzlinárne so svojim nekonečným sortimentom príchutí.

Práve miestna domáca zmrzlina v Mirkoz Gelateria je známa široko ďaleko a určite by nemala chýbať na zozname vecí, ktoré musíte ochutnať.

Sirmione doslova dýcha históriou. Značnú časť mestečka tvorí archeologický komplex Grotte di Catullo. Nachádzajú sa tu zrúcaniny rímskej vily z obdobia medzi 1. storočím pred n. l. a 1. storočím n. l., ktoré sú neustálym objektom skúmania archeológov. Okrem iného nájdete v Sirmione aj termálne kúpele s dlhou tradíciou.

2. Limone sul Garda

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta
Lago di Garda tipy najkrajšie miesta
Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Význam talianskeho slovíčka „limone“ je asi každému okamžite jasný. Citrón… A práve citróny sú neoddeliteľnou súčasťou histórie i súčasnosti mestečka Limone sul Garda.

Vďaka priaznivej mikroklíme a dômyselnej práci obyvateľov tejto oblasti, pestovanie citrusových plodov na terasovitých svahoch jazera prekvitá už od čias stredoveku. Ľudia na ich kultiváciu vytvárajú špeciálne konštrukcie nazývané limonaie. Turistom sú sprístupnené tri z nich: Limonaia del Tesol, Limonaia di Via Borghi a najnavštevovanejšia Limonaia del Castel zo začiatku 18. storočia, ku ktorej sa ľahko dostanete priamo z centra mestečka.

Limone sul Garda, kedysi prístupné len horskými cestičkami alebo loďou, je dnes jedným
z najznámejších a najnavštevovanejších miest celého Lago di Garda. Nenechajte sa však odradiť väčším počtom turistov v letných mesiacoch. Jeho osobitý kolorit a svieža vôňa citrusov si vás získajú za každých okolností.

Množstvo obchodíkov so suvenírmi, útulné reštaurácie, kvetmi posiata palmová promenáda i kamienková pláž s vodou čírou ako krištáľ… To všetko je učupené pod majestátnymi horami nad mestom. Práve tu tiež začína unikátna cyklotrasa, vybudovaná vo výške priamo nad vodnou hladinou, ktorá sa z jednej strany opiera o skaly, zatiaľ čo z druhej ponúka neustály výhľad na jazero a vysoké pohoria na protiľahlých brehoch. Aj keď nepatríte k športovým nadšencom, s primeranou dávkou opatrnosti si túto trasu môžete vychutnať aj peši.

Lago di Garda tipy

Aj keď nepatríte k športovým nadšencom, s primeranou dávkou opatrnosti si túto trasu môžete vychutnať aj peši.

3. Riva del Garda

Lago di Garda tipy

Na severe jazera, v regióne Trentino – Alto Adige, leží Riva del Garda, skrátene nazývaná len „Riva“. Pravidelný popoludňajší južný vietor, známy ako l’Òra, robí z Rivy ideálne a mimoriadne obľúbené miesto pre vodné športy. Riva del Garda však nie je len rajom športovcov, ale aj vyhľadávanou destináciou dovolenkárov túžiacich po oddychu. V meste nájdete kamienkovú pláž Spiaggia Sabbioni, kde si okrem relaxu môžete nielen zaplávať, ale i zahrať volejbal či prenajať kajak.

Priamo v centre mesta, na Piazza Tre Novembre, upúta pozornosť každého návštevníka hodinová veža Torre Apponale, vysoká 34 metrov a len pár krokov od nej sa z vodnej priekopy týči mohutná Rocca. Táto obranná pevnosť z 12. storočia je vybavená padacím mostom a láka návštevníkov do mestského múzea.

Riva del Garda je veľmi naklonená cyklistike i pešej turistike. Populárna cyklotrasa Strada del Ponale, rovnako využívaná aj chodcami, spája Rivu s neďalekým jazerom Lago di Ledro. Ak preferujete aktívny odpočinok a túžite po panoramatických výhľadoch na jazero z trochu inej perspektívy, nenechajte si ujsť príležitosť a vydajte sa touto cestou, ktorá nepochybne patrí k najkrajším v Európe.

Neláka vás turistika, no i tak by ste si radi vychutnali pohľad na jazero i na celé mestečko z vtáčej perspektívy? Práve pre vás je tu panoramatický výťah Acensore Panoramico Bastione. V kompletne presklenej kabíne za 3 minúty prekonáte výškový rozdiel 130 metrov. Dorazíte priamo k reštaurácii, ktorá je originálnym miestom na večeru či aperitív s výhľadmi, na aké sa nezabúda.

Tomuto miestu však dominuje Bastione, strážna veža zo 16. storočia, ktorá sa stala jedným zo symbolov mesta.

Prečítajte si aj: Lago di Garda – 11 skvelých tipov čo vidieť a zažiť v okolí jazera!

4. Malcesine

Lago di Garda tipy

Malcesine je jedným z najelegantnejších a najlepšie vybavených dovolenkových miest pri
Gardskom jazere. Spolu s Limone sul Garda e Riva del Garda uzatvára trojicu skutočných klenotov severnej časti jazera.

Kamenné uličky lemované reštauráciami a obchodíkmi so suvenírmi, cestovinami, voňavými mydlami a olivovým olejom vytvárajú dokonalý obraz idylickej talianskej scenérie. Pri prechádzke mestečkom neuniknú vašej pozornosti veľké kruhovité kamene na lisovanie
olív. Oblasť Malcesine je totiž veľmi cenená pre kvalitu miestneho olivového oleja s chráneným
označením pôvodu.

Lago di Garda tipy

Malebné dláždené uličky vás zavedú priamo k stredovekému hradu Scaligero. Jeho návštevu by ste počas svojej dovolenky na Lago di Garda rozhodne nemali vynechať. Z hradnej veže sa vám okrem kultúrneho zážitku naskytne aj jeden z najkrajších výhľadov na jazero.

Lago di Garda tipy

Súčasťou hradu je i „Sala Goethe“ s kresbami, ktoré Johan Wolfgang von Goethe načrtol počas svojho pobytu v Malcesine, očarený jeho krásou. Vstupenka na hrad tiež umožňuje návštevníkom prehliadku originálneho prírodovedného múzea.

Opustite však predstavu klasického múzea, kde na sklených vitrínach číha nápis „Nedotýkať sa“. Museo di Storia Naturale je vďaka svojmu inovatívnemu prevedeniu kompletným zmyslovým zážitkom.

5. Isola del Garda

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta
foto: Michelangelo Azzariti

Isola del Garda, inak nazývaný aj Isola Borghese, je najväčším ostrovom Gardského jazera. Tento kúsok zeme v minulosti prichýlil také osobnosti ako Svätý František z Assisi či Dante Alighieri.

Ostrov vás už na prvý pohľad upúta obrovskou vilou z 19. storočia postavenou v neogotickom benátskom štýle. Villa Boghese Cavazza je ponorená do talianskych, anglických a tropických záhrad. Celý ostrov je v súkromnom vlastníctve rodiny Cavazza. Tá sa v roku 2001 rozhodla sprístupniť krásy ostrova aj širokej verejnosti formou prehliadok so sprievodcom.

Ako sa k ostrovu dostanete?

Viete sa k nemu dostať loďou napríklad z neďalekého Portese. Ak nestojíte o platenú prehliadku ostrova, no napriek tomu by ste si ho radi prezreli zblízka, môžete si prenajať kajak na pláži Baia del Vento a ostrov si obzrieť z vodnej hladiny. Nejde o dlhú vzdialenosť, takže ju bez problémov zvládnu naozaj všetci.

6. Lazise

Lago di Garda tipy najkrajšie miesta

Názov Lazise pochádza z latinského „laceses“, čo znamená „mesto na jazere“. Práve tu totiž Lago di Garda dosahuje svoju maximálnu šírku 17 km. Oblasť v okolí mesta je známa najmä produkciou vína Bardolino, ktoré si môžete dopriať v každej miestnej reštaurácii či bare.

Lazise má nádherné centrum s malebnými uličkami, námestiami a veľkým množstvom elegantných víl. Samozrejme, nechýba ani kus histórie a atmosféra časov dávno minulých. Pri pohľade na šesť veží hradu Castello Scaligero a jeho rozsiahle hradby, ľahko spoznáte stredoveký pôvod mesta a vaše dojmy ešte viac umocní, keď budete vchádzať do mestečka jednou z troch hradných brán.

Lazice počas celého roka organizuje program bohatý na kultúrne podujatia ako sú koncerty, trhy s miestnymi pochúťkami, či rôzne festivaly a predstavenia. Neďaleko sa tiež nachádza Gardaland, jeden z najznámejších a najlepších zábavných parkov Talianska.

Dalšie 4 tipy, čo všetko sa oplatí vidieť na Lago di Garda, si prečítate na ďalšej strane

Podobné články