dovolenka lago di garda tipy najkrajšie miesta

Dovolenka na jazere Lago di Garda a 10 tipov na tie najkrajšie miesta

„K Taliansku ma priviedla práca, chuť vyskúšať si život pri mori a naučiť sa ten ich poetický jazyk. Nevedela som presne čo ma čaká, no keď som sa dozvedela, že pracovať budem na prekrásnom Lago di Garda, všetky moje obavy sa rozplynuli. Takmer na pol roka som sa presťahovala do dedinky Portese na okraji zátoky Salò a zažívala jazero vo všetkých jeho podobách – kľudnej, rozbúrenej, slnečnej, aj so šialenými búrkami. Spoznávala som mestečká a ich históriu, miestnu prírodu, jedlá, kultúru… A odvtedy sa tam vždy rada vraciam, pretože Lago di Garda mi prirástlo k srdcu a vnímam ho ako môj domov. Como milujem, ale Garda si ma „ukradla“.“

Toto všetko prezradila Radka, ktorá pre vás napísala článok nabitý informáciami o tom, čo si počas svojej dovolenky na Lago di Garda rozhodne nesmiete nechať ujsť.

Najkrajšie miesta na Lago di Garda – mojich TOP 10 tipov

Pri predstave dovolenky v Taliansku myseľ väčšiny z nás okamžite zablúdi k moru. Niet sa čo čudovať. Poloha Apeninského polostrova, obmývaného morom takmer zo všetkých strán, predurčuje tento malý raj na zemi k naplneniu očakávaní každého dovolenkára. Prečo by sa teda mal človek vybrať k jazeru Lago di Garda na úpätí Álp?

Dôvodov je hneď niekoľko. Príjemná mierna klíma, dychberúce výhľady na okolité hory, priezračná voda, krásne prírodné scenérie a malebné mestečká. Pridajte k tomu pestrú ponuku športového vyžitia a služby každého druhu, a máte idylickú dovolenku na jazere, ktorú si vychutná naozaj každý.

Lago di Garda je so svojou dĺžkou 53,5 km najväčším jazerom celého Talianska. Z niektorých častí pobrežia dokonca nevidno opačný breh, takže sa vám môže miestami zdať, že ste sa zrazu ocitli pri mori. Vlny, ktoré sa na jazere občas objavia, tento pocit ešte umocňujú. Pre ešte bližšiu predstavu o veľkosti Gardského jazera je dobre poznamenať, že jeho obvod predstavuje až 165 km a zasahuje do troch rôznych regiónov Talianska: Lombardia, Veneto a Trentino.

Či už uprednostníte južnú, širšiu časť jazera s prevažne nížinatým okolím alebo severnú, užšiu časť, obklopenú až 2000 metrov vysokými pohoriami, za krásnymi miestami nebudete musieť chodiť ďaleko. A ktoré sú tie najzaujímavejšie?

1. Sirmione

Sirmione, právom nazývané perlou jazera, patrí k najznámejším a najnavštevovanejším miestam Lago di Garda. Historické centrum mesta sa rozprestiera na polostrove, ktorý vyčnieva z južného pobrežia a tvorí úzky cíp obklopený tyrkysovými vodami jazera.

Dominantou mestečka je stredoveký hrad Scaligero, jeden z najzachovalejších talianskych hradov vôbec, ktorý súčasne predstavuje vstupnú bránu do centra mesta.

V Sirmione nájdete všetko, čo k predstave romantického talianskeho mestečka patrí. Farebné domčeky porastené popínavou zeleňou, obchodíky plné typických domácich produktov, reštaurácie, kaviarničky a, ako inak, zmrzlinárne so svojim nekonečným sortimentom príchutí.

Práve miestna domáca zmrzlina v Mirkoz Gelateria je známa široko ďaleko a určite by nemala chýbať na zozname vecí, ktoré musíte ochutnať.

Sirmione doslova dýcha históriou. Značnú časť mestečka tvorí archeologický komplex Grotte di Catullo. Nachádzajú sa tu zrúcaniny rímskej vily z obdobia medzi 1. storočím pred n. l. a 1. storočím n. l., ktoré sú neustálym objektom skúmania archeológov. Okrem iného nájdete v Sirmione aj termálne kúpele s dlhou tradíciou.

2. Rocca di Manerba

Toto miesto patrí k tým menej známym a je to veľká škoda. Ak sa totiž nachádzate v južnej časti jazera, práve tu sa vám naskytne jedinečná príležitosť vychutnať si panoramatický výhľad takmer na celé Lago di Garda.

Od parkoviska je to len krátka prechádzka s miernym stúpaním, kým dorazíte na samotný vrchol prírodného archeologického parku Rocca di Manerba del Garda, vo výške 216 metrov n. m. Táto vyhliadka je, samozrejme, zdarma a zaručene vás nesklame. Mať totiž celé Gardské jazero ako na dlani je nezabudnuteľný zážitok pre každého návštevníka.

3. Isola del Garda

foto: Michelangelo Azzariti

Isola del Garda, inak nazývaný aj Isola Borghese, je najväčším ostrovom Gardského jazera. Tento kúsok zeme v minulosti prichýlil také osobnosti ako Svätý František z Assisi či Dante Alighieri.

Ostrov vás už na prvý pohľad upúta obrovskou vilou z 19. storočia postavenou v neogotickom benátskom štýle. Villa Boghese Cavazza je ponorená do talianskych, anglických a tropických záhrad. Celý ostrov je v súkromnom vlastníctve rodiny Cavazza. Tá sa v roku 2001 rozhodla sprístupniť krásy ostrova aj širokej verejnosti formou prehliadok so sprievodcom.

Ako sa k ostrovu dostanete?

Viete sa k nemu dostať loďou napríklad z neďalekého Portese. Ak nestojíte o platenú prehliadku ostrova, no napriek tomu by ste si ho radi prezreli zblízka, môžete si prenajať kajak na pláži Baia del Vento a ostrov si obzrieť z vodnej hladiny. Nejde o dlhú vzdialenosť, takže ju bez problémov zvládnu naozaj všetci.

4. Salò

Vitajte v útulnom a jedinečnom mestečku obrovského historického významu. Salò bolo totiž v rokoch 1943 – 1945 hlavným mestom Talianskej sociálnej republiky Benita Mussoliniho, inak nazývanej aj Republika Salò. Dodnes sa tu zachovali významné budovy ako je Duomo di Santa Maria Annunziata – Chrám zvestovania panny Márie z 15. storočia, alebo Palazzo della Magnifica Patria zo 16. storočia. Tento tajomný názov v preklade znamená Palác Nádhernej vlasti a sú v ňom uložené dokumenty o renesančnej histórii či talianskych koloniálnych vojnách.

Zo Salò však pochádza aj celý rad významných osobností a umelcov. Asi najznámejším z nich je Gasparo da Salò, jeden z vynálezcov huslí, ktorého spomienková busta sa týči neďaleko prístavu. Tu tiež nájdete verejné pláže tvorené drobnými kamienkami. Voda je krištáľovo čistá a možno na nej pozorovať rôzne druhy vodného vtáctva, čím sa pohľad na jazero stáva skutočne idylickým.

Nechajte sa ukolísať priezračnými vodami jazera, ktoré kopírujú pešiu promenádu po celej jej dĺžke alebo si vychutnajte Aperol Spritz či pravú taliansku bruschettu v niektorom z lokálnych podnikov.

Večer sa potom môžete zabaviť pri živej hudbe priamo v uliciach mesta, kde sa v letnej sezóne pravidelne konajú koncerty. Salò je miestom, kde sa nudiť nebudete.

5. Gardone Riviera

Turistické bedekre zo svojich stránok Gardone Riviera často vynechávajú. Dôvod neznámy. Toto
čarovné mestečko totiž skrýva hneď niekoľko pokladov, ktoré veľmi milo prekvapia každého, kto na toto miesto zablúdi.

Medzi tie najvýznamnejšie určite patrí Vittoriale degli Italiani, teda
Svätyňa víťazstiev Talianov. V tejto usadlosti na svahu mesta žil básnik a prozaik Gabriele d’Annuncio a nájdete tu jeho rezidenciu, amfiteáter, vojnové múzeum či loď Puglia. Tá bola poslednou a najväčšou zo šiestich krížnikov triedy Regioni talianskeho Kráľovského námorníctva, z ktorých všetky boli pomenované podľa rozličných regiónov Talianska. Amfiteáter často hostí rôzne predstavenia, koncerty a festivaly. Celý areál je súčasťou záhrad Grandi Giardini Italiani.

Na brehu jazera v Gardone Riviera vašu pozornosť upúta elegantná budova plná šarmu a histórie. Villa Fiordaliso bývala sídlom Mussoliniho milenky, Claretty Petacci. V polovici 70. rokov začala vila ubytovávať prvých hostí a dodnes patrí k tým najkrajším hotelom z celého Lago di Garda.

Vila susedí s ďalšou fascinujúcou stavbou Torre San Marco, domácimi familiárne nazývanou iba „La Torre“ čiže „veža“. Už na prvý pohľad zaujme svojou robustnosťou a eleganciou. V rokoch 1943 -1944 bola miestom tajných stretnutí Benita Mussoliniho a Claretty Petacci. Dnes je miestom súkromných podujatí, ale aj verejných diskoték. Nájdete tu reštauráciu a bar, ktorý okúzli aj tých najnáročnejších. Vďaka svojej jedinečnej intímnej atmosfére, v ktorej sa snúbi 19. storočie so súčasným moderným vzhľadom a výhľadmi na jazero, ktoré nikdy neomrzia, sa rýchlo stane miestom, kde si chcete večerný aperitív vychutnávať zas a znova.

V Gardone Riviera, na rozdiel od Sirmione či iných turisticky obľúbených miest, s najväčšou
pravdepodobnosťou nestretnete veľké davy ľudí. Či už ale túžite po pravej talianskej atmosfére
romantických uličiek, upravených zákutí s možnosťou dopriať si obed v rodinnom podniku alebo po spoznávání histórie, Gardone Riviera je miestom, ktoré stojí za to navštíviť.

UBYTOVANIE LAGO DI GARDA

Dalších 5 tipov, čo všetko sa oplatí vidieť na Lago di Garda, si prečítate na ďalšej strane…

Podobné články