kam do talianska s deťmi

Kam na dovolenku do Talianska autom a s deťmi?

Ach, to Taliansko! Veľa z nás túži po poriadnej dovolenke, ale keď prídu na svet deti, život to zariadi nejako inak. Namiesto leteckého all inclusive zájazdu a romantických prechádzok pri mori sa naša dovolenka nejako prirodzene na pár rokov zmení. Jednou z ideálnych volieb pri cestovaní s malými deťmi je auto.

Vyrazíte kedy chcete, prestávky si dáte kedy a koľko chcete, nemusíte v lietadle riešiť kočíky a veľa kufrov plných detských vecí typu odrážadlo, hračky atď. A takto by sme mohli pokračovať…

Navyše pri 3-4 člennej posádke je konečná cena pri cestovaní na dovolenku do Talianska autom oveľa nižšia ako pri zakúpení leteniek. A to hlavne, ak majú vaše ratolesti už viac ako 2 roky, takže potrebujú samostatnú letenku. Ale poďme k veci. Dá sa užiť nádherná dovolenka v Taliansku aj autom a s deťmi? Jasné, že áno!!!

Kam do Talianska autom a s deťmi?

Podľa skúsenosti viacerých dovolenkárov sme zostavili prehľad tých najobľúbenejších  letovísk pre rodinnú letnú dovolenku s deťmi v Taliansku. My osobne sme zažili dovolenku v Lido di Jesolo a Caorle, ostatné letoviská sme doplnili na základe recenzií a odporúčaní našich známych.

Hneď v úvode prikladáme mapu, aby ste sa vedeli medzi jednotlivými oblasťami lepšie zorientovať, v prípade, že ste ešte v tých končinách nikdy neboli.

kam do talianska autom s deťmi

Dovolenka v Lignano, Caorle, Lido di Jesolo či Rimini?

1. DOVOLENKA LIGNANO SABBIADORO

kam do talianska autom s deťmi
foto: lignanosabbiadoro.co.uk

Začneme v prekrásnom letovisku Lignano, ktoré už Ernest Hemingway nazval Floridou Jadranu.

Mesto sa vyvinulo začiatkom 20. storočia z niekoľkých pohostinských rezortov, do ktorých sa spočiatku dalo dostať len po mori. Táto pôvodne rybárska dedinka sa však čoskoro stala vychýreným dovolenkovým miestom. Názov Sabbiadoro („zlatý piesok“) bol pridaný v roku 1935 z propagačných dôvodov. 

Nachádza sa v oblasti Fruli Venezia Giulia. Pre nekonečne dlhú piesočnú pláž s pozvoľným vstupom do mora a perfektnú vybavenosť je Lignano perlou medzi letoviskami na severe Talianska, a to najmä pre dovolenky s deťmi. Prístav (marina) v Lignane je najväčší v Taliansku a patrí dokonca medzi najväčšie v Európe.

Má pozvoľný vstup do mora a ponúka nespočetné množstvo zábavných aktivít. Niektorí dokonca vravia, že v Taliansku nie je ďalšie také mesto, ktoré by tak dokonale spájalo možnosti relaxu na plážach so zábavou, nakupovaním a nočnou dovolenkovou atmosférou.

Medzi obľúbené aktivity využívané dovolenkármi patria lunaparky, návštevy zoo, alebo rôzne predstavenia v meste. Chceli by ste si počas dovolenky vyskúšať golf? Ani to tu nie je problém.

kam do talianska autom s deťmi
kam do talianska autom s deťmi
foto: campingsabbiadoro.it

Čo sa týka samotného mora, treba povedať, že najmä v čase vrcholiacej letnej sezóny tu nenájdete krištáľovo čisté more. Je to spôsobené tým, že more je pri pobreží plytké, a je tam veľa ľudí a jemný piesok, takže na niektorých miestach býva rozvírené. Pokiaľ ale idete hlavne kvôli deťom, pre ne sú pláže v Lignane výborným, bezpečným miestom na čľapkanie, navyše s ponukou zábavných animačných programov priamo na pláži. Samozrejmosťou sú plavčíci na plážach.

Dospelých potešia krásne promenády plné typickej talianskej atmosféry, a dostatok reštaurácií s výbornými cestovinami a pizzeriami na výber. Možno vás prvý večer prekvapí, že o desiatej večer tam bežne stretnete na večeri a prechádzke celé rodiny aj s malými deťmi v kočíkoch – no, vyrastú z nich temperamentní Taliani :).

Počasie býva v tejto oblasti krásne slnečné. Prší iba zriedka, a aj keď prší, tak to býva väčšinou počas noci. Navyše, dážď tam dlho netrvá – tak ako rýchlo sa obloha zatiahne, tak rýchlo aj opäť vykukne slniečko a môžte pokračovať v dovolenkovaní.

A ak zatúžite vidieť romantické Benátky či urobiť si výlet do pestrofarebného Burana, nech sa páči. Sú vzdialené iba 70 km.

UBYTOVANIE LIGNANO

Ubytovanie si môžete vybrať napríklad z ponuky agentúry Invia, alebo na overenom portáli booking.com, kde ich konkrétne v Lignane nájdete vyše 650 na výber:
👇👇👇

2. DOVOLENKA CAORLE

Caorle je nádherné prístavné mestečko na severe Talianska. Leží len pár kilometrov od známych letovísk Lignano, Lido di Jesolo a Bibione.

Mestečko vás prekvapí svojou krásou a tým, že doslova dýcha históriou. To pocítite hlavne v jeho centre s typickou talianskou architektúrou a kultúrnymi pamiatkami, akou je napríklad turistami veľmi obľúbená románska veža, ktorá je symbolom mesta.

Caorle je právom považované za najhistorickejšie z mestečiek náchadzajúcich sa medzi Terstom a Benátkami. Osobne môžeme potvrdiť, že toto mestečko nás veľmi príjemne prekvapilo. Prechádzky malými kamennými uličkami nám miestami pripomínali túlanie sa toskánskymi dedinkami.

Rovnako sa nám však páčil aj malebný prístav pri vstupe do mesta plný farieb a pohojdávajúcich sa lodí.

kam do talianska autom s deťmi

Mesto je plné kaviarničiek a reštaurácií, kde si určite máte z čoho vybrať a každý deň si tak môžete dať jednu z vynikajúcich talianskych gastronomických špecialít. A potom si určite nezabudnite dať zmrzlinu v niektorej z nespočetných gelaterií.

Pláž je dlhá, piesočnatá, s pozvoľným vstupom do mora. Pre rodinu s deťmi je toto skutočne ideálne letovisko. Podobne ako v oblasti Lignano, je tu všade veľa atrakcií pre deti – detské ihriská, parky, aquapark, trampolíny, preliezačky, šmýkalky a takisto rôzne programy na pláži aj v meste.

Vrámci Caorle je odporúčaná aj časť Porto Santha Margerita – v prípade, že hľadáte ešte trošku menšiu a kľudnejšiu oblasť. Slovákov a Čechov je tam menej, cestujú tam hlavne Nemci a Taliani.

Na záver jedna zaujímavosť, jedinečná pre toto letovisko – v Caorle sa každý rok usporiadava zaujímavá súťaž, počas ktorej majú súťažiaci za úlohu vymodelovať na kamenitej hrádzi sochárske diela zo skál. Pre turistov je táto udalosť „Živá socha“ veľmi obľúbenou, tak, ak sa tam vtedy budete nachádzať, určite sa bežte pozrieť.

A ak by ste mali slnenia a prechádzok po tomto krásnom meste po pár dňoch dosť, aj z tohto letoviska sa dá veľmi rýchlo dostať autom alebo loďou do obľúbených Benátok a na vedľajšie rovnako obdivuhodné ostrovčeky Burano a Murano.

A ak si chcete pozrieť celú fotogalériu a tipy z našej dovolenky v Taliansku autom s malým dieťaťom, prečítajte si aj tento článok:

Dovolenka v Taliansku pri mori autom s malým dieťaťom… 7 skvelých dní a 50 fotografií!

UBYTOVANIE CAORLE

Najväčší výber ubytovania – 311 možností v Caorle nájdete na BOOKINGu:
👇👇👇

    3. DOVOLENKA LIDO DI JESOLO

kam do talianska autom s deťmi
foto: Oli – dovolenka-pri-mori.sk

Ďalšie ideálne miestečko pre rodinnú dovolenku, ktoré sme pred 2 rokmi vyskúšali na vlastnej koži. Môžete ho poznať aj pod označením „talianske Miami“, a to vďaka dlhokánskej promenáde lemovanej modernými vysokými hotelmi. Z Bratislavy sa tam autom dostanete len za približne 6 hodín, samozrejme záleží od počtu prestávok, nám to trvalo asi 6,5 hodiny.

A potom vás čaká už len leňošenie na piesočnatých plážach jantárovej farby, prechádzky po drevených mólach, vystrájanie s deťmi v mori či ochutnávanie talianskych dobrôt z plážových dúhových stánkov.

dovolenka taliansko auto s deťmi

Pre dospelých je tu toho tiež dosť – lekcie windsurfingu, splav v kanoe, potápanie a športové aktivity od výmyslu sveta. A ak vás po pár dňoch dovolenkovania pláž a more omrzia, môžete sa s celou rodinkou vybrať na turistmi obľúbenú cyklotúru po okolí, blízkych lagúnach a dedinkách, popri píniových lesoch.

Jednou vetou – dovolenka v Lido di Jesolo je pestrá a zábavná pre každého. A to sme ešte nespomínali nočný život. Ako takmer vo všetkých talianskych letoviskách, aj tu sú obchody, kaviarne, reštaurácie, bary, gelaterie, trattorie a iné lákadlá v meste otvorené do neskorých nočných hodín.

Pridajte k tomu takmer každovečerné a nočné predstavenia, koncerty, ohňostroje, hudbu, tanečné večery, festival vína a hrozna či kvetinový festival, a uznáte, že je tu naozaj tá práva dovolenková atmosféra. Ak chcete viac tipov, prečítajte si aj tento článok:

„Dovolenka Lido di Jesolo – 12 tipov, čo vidieť v „talianskom Miami“!

UBYTOVANIE – LIDO DI JESOLO, BIBIONE, ERACLEA MARE

V Lido di Jesolo si môžete na bookingu vybrať z viac ako 500 možností:
👇👇👇

Chcete spoznať ďalšie obľúbené letovisko v Taliansku známe pod názvom „slnečná Riviéra“? Čítajte ďalej, pretože teraz sa pozrieme na notoricky známe a populárne letovisko – Rimini:

4. DOVOLENKA RIMINI

kam do talianska autom s deťmi
kam do talianska autom s deťmi

Malebné mesto Rimini sa nachádza v severnej časti talianskeho pobrežia medzi mestami Ravenna a Ancona, v regióne Emilia Romagna. Pre Talianov je to jedno z najobľúbenejších prímorských letovísk Jadranskej riviéry. Môžete o ňom počuť aj ako o tzv. slnečnej riviére.

Rimini je teda veľmi známa oblasť a preto hneď v úvode povieme, že ak neznášate veľmi plné pláže a uprednostňujete skôr pokojnejšie menšie oblasti, nebude to pravé miesto pre vás. Na druhej strane nám ale nedalo toto letovisko nespomenúť, a to hneď z niekoľkých dôvodov:

V letovisku Rimini na vás čakajú naozaj dlhokánske pláže – až 60 km zlatistého piesku a teplého mora, čo je pre deti skvelé.

Rimini je krásne historické a kúpeľné mesto obkolesené malebnými dedinkami, ktoré dokonale dotvárajú atmosféru toho pravého Talianska. V „centre storico“, teda jeho historickom centre si môžete pozrieť mnoho starobylých kostolov a rímske stredoveké pamiatky ako je napríklad most Ponte di Tiberio alebo víťazný oblúk Arco d’Augusto.

kam do talianska autom s deťmi
kam do talianska autom s deťmi

Jedným z tipov na zaujímavý výlet je aj svet miniatúr, ktorý nájdete v časti Viserbe na ulici Via Popilia priamo v Rimini.  Zábavný park zobrazuje 273 miniatúr slávnych talianskych a európskych budov v mierke 1:25 a 1:50, napríklad aj dokonalú napodobeninu mostu v Benátkach, ako je vidieť na fotke nižšie. Okrem toho sa v parku nachádza aj pár adrenalínových atrakcií, takže aj deti, aj dospelí si tu užijú dokonale strávený dovolenkový čas.

kam do talianska autom s deťmi

Mesto San Marino sa nachádza veľmi blízko, približne 20 kilometrov od Rimini, čo takisto pridáva tomuto letovisku na atraktivite. Mininálne na jeden deň si musíte urobiť výlet autom a vychutnať si výlet do tohto miništátu, celé si ho prejsť a pokochať sa nádherných výhľadom na okolie, keď budete úplne hore. San Marino má jedinečnú atmosféru, veď uvidíte sami. Je to naozaj skvelý zážitok. Z vlastnej skúsenosti môžeme len odporúčať!

kam do talianska autom s deťmi

Posledným lákadlom, ktoré spomenieme, sa bude páčiť najmä mužskej a chlapčenskej časti vašej dovolenky v Taliansku. Okruh pretekov formuly 1 pri veľkej cene San Marina  je v meste Imola, čo je necelých 80 km vzdialené od mesta Rimini. Babská posádka výletu môže ostať na kávičke v San Marine alebo ešte lepšie, pod pestrofarebným slnečníkom v Rimini s osviežujúcou granitou. :)

UBYTOVANIE – RIMINI

Na BOOKINGu je k dispozícii vyše 700 ubytovacích možností:
👇👇👇

Dovolenka v Taliansku autom a s deťmi – ako nájsť ubytovanie

Zhrnieme pre vás rôzne možnosti, ako a kde si vybrať ubytovanie:

1. BOOKING

Ak už viete, kam do Talianska pôjdete, pre najväčší výber ubytovania odporúčame overený portál booking.com, ktorí sme využili aj my pri výbere ubytovania v Lido di Jesolo.

My sme napríklad chceli apartmán s výhľadom na pláž alebo s peknou záhradou veľmi blízko pláže. Nakoniec sme si vybrali toto ubytovanie v Lido di Jesolo, a boli sme veľmi spokojní. Na pláž sme videli z každej izby, dokonca aj z kúpeľne a kuchyne :).

lido di jesolo ubytovanie

Tento svetový portál agreguje najväčší počet ubytovaní na jednom mieste za najnižšie ceny.

Stačí si vyselektovať (v ľavej časti stránky booking.com) typ ubytovania (apartmány, dovolenkové domy, penzióny, hotely, B&B, chaty, kempy..), cenové rozpätie, vybavenie, dokonca hodnotenia hostí a ďalšie vaše podmienky – výhľad na more, atď…

To je podľa nás tou najväčšou výhodou, pretože si môžete vybrať rýchlo a jednoducho len z takých ubytiek, aké vám vyhovujú a nestrávite dlhé hodiny scrollovaním po ubytkách, o ktoré aj tak nemáte záujem.

Ja osobne si napríklad vždy zadávam do filtra ako základné tieto 2 parametre:

– výhľad na more /prípadne balkón alebo terasa/ a hodnotenie hostí „Veľmi dobré“ – čo je 8 z 10 a viac. Podľa situácie niekedy pridám tiež vzdialenosť od centra.

Náš tip ako zaplatiť za ubytovanie na bookingu čo najmenej:

Platí, že v 99 prípadoch zo 100 je cena vždy lacnejšia na mobilnom zariadení, respektíve v mobilnej aplikácii ako na počítači.

Takisto platí, že sa vám môžu zobrazovať v iný deň rôzne ceny – čím viac sa k ubytovaniu vraciate, tým drahšia cena sa vám môže ukázať. Preto odporúčame nechať si ponuku otvorenú a nevyhľadávať ju znova a znova, alebo si ju otvorte v karte „inkognito“. Prípadne si otvorte rovnakú ponuku na svojom, aj partnerovom mobile…

2. INVIA

Ďalšou možnosťou je pozrieť sa na aktuálne najpredávanejšie ubytovania v Taliansku od viacerých slovenských cestovných kancelárií, ktoré zoskupuje Invia všetky na 1 mieste – svojej stránke s garanciou rovnakej ceny ako pri nákupe priamo v cestovke.

/To sú tie pohyblivé bannery, ktoré sú pridané pod jednotlivými letoviskami./

Ďalšou možnosťou, ako riešime na našich dovolenkách ubytovanie je ešte Airbnb. Tam si však dajte pozor na recenzie, ale to platí samozrejme pre každú z možností.

Kam do Talianska autom a s deťmi – čo odporúčame my?

Ak by sme mali urobiť úplne stručné zhrnutie alebo dať naše odporúčanie, povedali by sme to asi takto. Kto má rád, keď sa okrem užívania pláží, môže poprechádzať malebným kamenným mestečkom s typickou talianskou architektúrou a veselými farebnými fasádami domov, nech si vyberie pre svoju dovolenku na severe Talianska mesto Caorle.

Kto miluje historické mesto dýchajúce históriou a zároveň zbožňuje pulzujúci dovolenkový život na plážach s kompletným vybavením, odporúčame Rimini.

Ak chcete, aby si dovolenku užili dosýta najmä vaše deti a súčasne si chcete vychutnať typické dovolenkové letovisko so všetkým, čo k tomu patrí, vyberte si Lignano Sabbiadoro alebo Lido di Jesolo.

Veríme, že sa vám článok páčil a že vám pomohol pri rozhodnutí „Kam do Talianska autom a s deťmi“.

Ak áno, potešíte nás lajkom alebo zdieľaním článku s vašimi priateľmi! Ďakujeme & krásnu dovolenku prajeme!

Ako by povedali Taliani – „Buona vacanza!

Podobné články