Kam na dovolenku do Talianska autom a s deťmi?

Ach, to Taliansko! Veľa z nás túži po poriadnej dovolenke, ale keď prídu na svet deti, život to zariadi nejako inak. Namiesto leteckého all inclusive zájazdu a romantických prechádzok pri mori sa naša dovolenka nejako prirodzene na pár rokov zmení. Jednou z ideálnych volieb pri cestovaní s malými deťmi je auto.

Vyrazíte kedy chcete, prestávky si dáte kedy a koľko chcete, nemusíte v lietadle riešiť kočíky a veľa kufrov plných detských vecí typu odrážadlo, hračky atď. A takto by sme mohli pokračovať…

Navyše pri 3-4 člennej posádke je konečná cena pri cestovaní na dovolenku do Talianska autom oveľa nižšia ako pri zakúpení leteniek. A to hlavne, ak majú vaše ratolesti už viac ako 2 roky, takže potrebujú samostatnú letenku. Ale poďme k veci. Dá sa užiť nádherná dovolenka v Taliansku aj autom a s deťmi? Jasné, že áno!!!

Kam do Talianska autom a s deťmi?

Podľa skúsenosti viacerých dovolenkárov sme zostavili prehľad tých najobľúbenejších  letovísk pre rodinnú letnú dovolenku s deťmi v Taliansku. My osobne sme zažili dovolenku v Lido di Jesolo a Caorle, ostatné letoviská sme doplnili na základe recenzií a odporúčaní našich známych.

Hneď v úvode prikladáme mapu, aby ste sa vedeli medzi jednotlivými oblasťami lepšie zorientovať, v prípade, že ste ešte v tých končinách nikdy neboli.

Dovolenka v Lignano, Caorle, Lido di Jesolo či Rimini?

1. DOVOLENKA LIGNANO SABBIADORO

foto: lignanosabbiadoro.co.uk

Začneme v prekrásnom letovisku Lignano, ktoré už Ernest Hemingway nazval Floridou Jadranu.

Mesto sa vyvinulo začiatkom 20. storočia z niekoľkých pohostinských rezortov, do ktorých sa spočiatku dalo dostať len po mori. Táto pôvodne rybárska dedinka sa však čoskoro stala vychýreným dovolenkovým miestom. Názov Sabbiadoro („zlatý piesok“) bol pridaný v roku 1935 z propagačných dôvodov. 

Nachádza sa v oblasti Fruli Venezia Giulia. Pre nekonečne dlhú piesočnú pláž s pozvoľným vstupom do mora a perfektnú vybavenosť je Lignano perlou medzi letoviskami na severe Talianska, a to najmä pre dovolenky s deťmi. Prístav (marina) v Lignane je najväčší v Taliansku a patrí dokonca medzi najväčšie v Európe.

Má pozvoľný vstup do mora a ponúka nespočetné množstvo zábavných aktivít. Niektorí dokonca vravia, že v Taliansku nie je ďalšie také mesto, ktoré by tak dokonale spájalo možnosti relaxu na plážach so zábavou, nakupovaním a nočnou dovolenkovou atmosférou.

Medzi obľúbené aktivity využívané dovolenkármi patria lunaparky, návštevy zoo, alebo rôzne predstavenia v meste. Chceli by ste si počas dovolenky vyskúšať golf? Ani to tu nie je problém.

foto: campingsabbiadoro.it

Čo sa týka samotného mora, treba povedať, že najmä v čase vrcholiacej letnej sezóny tu nenájdete krištáľovo čisté more. Je to spôsobené tým, že more je pri pobreží plytké, a je tam veľa ľudí a jemný piesok, takže na niektorých miestach býva rozvírené. Pokiaľ ale idete hlavne kvôli deťom, pre ne sú pláže v Lignane výborným, bezpečným miestom na čľapkanie, navyše s ponukou zábavných animačných programov priamo na pláži. Samozrejmosťou sú plavčíci na plážach.

Dospelých potešia krásne promenády plné typickej talianskej atmosféry, a dostatok reštaurácií s výbornými cestovinami a pizzeriami na výber. Možno vás prvý večer prekvapí, že o desiatej večer tam bežne stretnete na večeri a prechádzke celé rodiny aj s malými deťmi v kočíkoch – no, vyrastú z nich temperamentní Taliani :).

Počasie býva v tejto oblasti krásne slnečné. Prší iba zriedka, a aj keď prší, tak to býva väčšinou počas noci. Navyše, dážď tam dlho netrvá – tak ako rýchlo sa obloha zatiahne, tak rýchlo aj opäť vykukne slniečko a môžte pokračovať v dovolenkovaní.

UBYTOVANIE LIGNANO

A ak zatúžite vidieť romantické Benátky či urobiť si výlet do pestrofarebného Burana, nech sa páči. Sú vzdialené iba 70 km.

2. DOVOLENKA CAORLE

taliansko autom dovolenka s deťmi

Caorle je nádherné prístavné mestečko na severe Talianska. Leží len pár kilometrov od známych letovísk Lignano, Lido di Jesolo a Bibione.

Mestečko vás prekvapí svojou krásou a tým, že doslova dýcha históriou. To pocítite hlavne v jeho centre s typickou talianskou architektúrou a kultúrnymi pamiatkami, akou je napríklad turistami veľmi obľúbená románska veža, ktorá je symbolom mesta.

Caorle je právom považované za najhistorickejšie z mestečiek náchadzajúcich sa medzi Terstom a Benátkami. Osobne môžeme potvrdiť, že toto mestečko nás veľmi príjemne prekvapilo. Prechádzky malými kamennými uličkami nám miestami pripomínali túlanie sa toskánskymi dedinkami.

Rovnako sa nám však páčil aj malebný prístav pri vstupe do mesta plný farieb a pohojdávajúcich sa lodí.

dovolenka taliansko autom

Mesto je plné kaviarničiek a reštaurácií, kde si určite máte z čoho vybrať a každý deň si tak môžete dať jednu z vynikajúcich talianskych gastronomických špecialít. A potom si určite nezabudnite dať zmrzlinu v niektorej z nespočetných gelaterií.

Pláž je dlhá, piesočnatá, s pozvoľným vstupom do mora. Pre rodinu s deťmi je toto skutočne ideálne letovisko. Podobne ako v oblasti Lignano, je tu všade veľa atrakcií pre deti – detské ihriská, parky, aquapark, trampolíny, preliezačky, šmýkalky a takisto rôzne programy na pláži aj v meste.

Vrámci Caorle je odporúčaná aj časť Porto Santha Margerita – v prípade, že hľadáte ešte trošku menšiu a kľudnejšiu oblasť. Slovákov a Čechov je tam menej, cestujú tam hlavne Nemci a Taliani.

Na záver jedna zaujímavosť, jedinečná pre toto letovisko – v Caorle sa každý rok usporiadava zaujímavá súťaž, počas ktorej majú súťažiaci za úlohu vymodelovať na kamenitej hrádzi sochárske diela zo skál. Pre turistov je táto udalosť „Živá socha“ veľmi obľúbenou, tak, ak sa tam vtedy budete nachádzať, určite sa bežte pozrieť.

A ak si chcete pozrieť celú fotogalériu a tipy z našej dovolenky v Taliansku autom s malým dieťaťom, prečítajte si aj tento článok:

Dovolenka v Taliansku pri mori autom s malým dieťaťom… 7 skvelých dní a 50 fotografií!

UBYTOVANIE CAORLE

A ak by ste mali slnenia a prechádzok po tomto krásnom meste po pár dňoch dosť, aj z tohto letoviska sa dá veľmi rýchlo dostať autom alebo loďou do obľúbených Benátok a na vedľajšie rovnako obdivuhodné ostrovčeky Burano a Murano.

    3. DOVOLENKA LIDO DI JESOLO

Ďalšie ideálne miestečko pre rodinnú dovolenku, ktoré sme pred 2 rokmi vyskúšali na vlastnej koži. Môžete ho poznať aj pod označením „talianske Miami“, a to vďaka dlhokánskej promenáde lemovanej modernými vysokými hotelmi. Z Bratislavy sa tam autom dostanete len za približne 6 hodín, samozrejme záleží od počtu prestávok, nám to trvalo asi 6,5 hodiny.

A potom vás čaká už len leňošenie na piesočnatých plážach jantárovej farby, prechádzky po drevených mólach, vystrájanie s deťmi v mori či ochutnávanie talianskych dobrôt z plážových dúhových stánkov.

dovolenka taliansko auto s deťmi

Pre dospelých je tu toho tiež dosť – lekcie windsurfingu, splav v kanoe, potápanie a športové aktivity od výmyslu sveta. A ak vás po pár dňoch dovolenkovania pláž a more omrzia, môžete sa s celou rodinkou vybrať na turistmi obľúbenú cyklotúru po okolí, blízkych lagúnach a dedinkách, popri píniových lesoch.

Jednou vetou – dovolenka v Lido di Jesolo je pestrá a zábavná pre každého. A to sme ešte nespomínali nočný život. Ako takmer vo všetkých talianskych letoviskách, aj tu sú obchody, kaviarne, reštaurácie, bary, gelaterie, trattorie a iné lákadlá v meste otvorené do neskorých nočných hodín.

Pridajte k tomu takmer každovečerné a nočné predstavenia, koncerty, ohňostroje, hudbu, tanečné večery, festival vína a hrozna či kvetinový festival, a uznáte, že je tu naozaj tá práva dovolenková atmosféra. Ak chcete viac tipov, prečítajte si aj tento článok:

„Dovolenka Lido di Jesolo – 12 tipov, čo vidieť v „talianskom Miami“!

UBYTOVANIE – LIDO DI JESOLO, BIBIONE, ERACLEA MARE

Chcete spoznať ďalšie obľúbené letovisko v Taliansku známe pod názvom „slnečná Riviéra“? Čítajte ďalej…

Podobné články