Lago di Garda čo vidieť

Lago di Garda – 11 skvelých tipov čo vidieť a zažiť v okolí!

Azda všetci sa zhodneme na tom, že dovolenka pri mori je vždy dobrý nápad. Morom obmývané krajiny, k akým patrí aj Taliansko, však neraz ukrývajú obrovské poklady práve vo vnútrozemí. Jedným takým je bez pochýb aj Lago di Garda – najväčšie jazero Talianska.

Tak ako všetky severotalianske jazerá na úpätí Álp, aj Lago di Garda oplýva neobyčajnými prírodnými krásami a idylickou atmosférou, ktorá ho charakterizuje. Kolorit malebných mestečiek, čistučká voda vo všetkých odtieňoch modrej a tyrkysovej a sýta zeleň okolitých hôr uchvátia každého návštevníka.

Skôr, než som mala možnosť naplánovať si dovolenku na tomto úžasnom mieste, naskytla sa mi príležitosť, aká sa neodmieta. Na takmer pol roka som si mohla vyskúšať, aké to je žiť priamo na Lago di Garda a postupne objavovať mnohé z jeho nespočetných krás. Samozrejme, tak ako každý, kto sem zavíta po prvý raz, aj ja som sa najskôr vybrala za spoznávaním najznámejších miest priamo na pobreží jazera, ako sú Sirmione, Limone sul Garda či Malcesine.

Mojich 10 tipov čo vidieť na Lago di Garda som podrobne opísala v tomto článku:

Dovolenka na jazere Lago di Garda a 10 tipov na najkrajšie miesta

Lago di Garda čo vidieť

To však zďaleka nie je všetko, čo táto úžasná oblasť ponúka. Okolie jazera je ako stvorené pre spoznávanie miestnej prírody či histórie a ponúka veľmi pestrú škálu zážitkov každého druhu.

Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi a spoznajte množstvo zaujímavých miest v okolí rozprávkového Lago di Garda.

TOP 11 tipov čo vidieť a zažiť v okolí Lago di Garda

1. Terasa zimomriavok – Terazza del brivido

Lago di Garda čo vidieť
foto: @curly.beard⁠ //IG

Ak túžite po dychberúcich výhľadoch z poriadnej výšky, Tremosine je tým pravým miestom pre vás. Známe je svojou vysunutou terasou nazývanou Terazza del brivido, teda „Terasa zimomriavok“, a svojmu názvu naozaj nezostáva nič dlžná.

Vo výške 350 metrov, rovno nad strmým skalným útesom, vyčnieva do priestoru akoby visela vo vzduchu. Uznajte, že ak sa človek na takejto terase oprie o zábradlie a pozrie dolu, zimomriavky sú úplne na mieste. Ide o jedno z najznámejších miest na Lago di Garda, vyhľadávaných kvôli panoramatickým výhľadom a ponúka vám pohľad na jazero z novej perspektívy.

Lago di Garda čo vidieť


Terazza del brivido dnes patrí hotelu Paradiso, ktorý však umožňuje širokej verejnosti terasu navštíviť. Stačí prejsť cez halu s recepciou a odtiaľ už terasu ľahko nájdete. Nakoľko je súčasťou reštaurácie a baru, máte možnosť vychutnať si pravý taliansky aperitív na skutočne idylickom mieste. Zdržte sa tu na západ slnka a zážitok z tohto miesta sa ešte viac umocní.

Terazza dei brividi je sprístupnená denne, od rána do neskorého večera, od začiatku februára do novembra.

2. Borgo medievale di Canale

Lago di Garda čo vidieť
foto: iG @_enk

Za týmto pomerne dlhým názvom sa skrýva jedna z najkrajších talianskych dediniek, inak nazývaná aj Canale di Tenno. Vstup do nej je ako otvorenie rozprávkovej knihy, ktorá vás prenesie do minulosti, do čias chrabrých rytierov a dvorných dám. Každá zo spleti dláždených uličiek je nefalšovanou ukážkou stredoveku.

Na začiatku 20. storočia sa dedinka vyľudnila. Mladé rodiny zlákal komfort a možnosti rozvíjajúcich sa miest v okolí a až do 60. rokov minulého storočia bolo Canale di Tenno mestom duchov. Našťastie sa skupinka umelcov rozhodla zachrániť krásu tohto miesta s osobitým charakterom.

Predstavte si starodávne domy vzájomne pospájané kamennými oblúkmi, kde balkóny plné kvetov a drevené okenice dopĺňajú kamenné fasády domov zdobené freskami. To všetko dotvára naozaj unikátnu atmosféru, ktorá dnes láka množstvo maliarov, sochárov a iných umelcov z celého sveta. Ľahko sa môže stať, že tu na nich natrafíte nielen v La Casa degli Artisti, teda v Dome umelcov, ale aj v uličkách dedinky, kde tvoria pod holým nebom.

Túto jedinečnú stredovekú dedinku učupenú v horách, ktoré obklopujú Lago di Garda, nájdete len pár kilometrov od vodopádu Varone, neďaleko menšieho jazera Tenno.

Či už sa sem vyberiete v auguste, kedy Borgo zaplnia koncerty a predstavenia, alebo v decembri na jedny z najkrajších vianočných trhov Talianska, návštevu Borgo medievale di Canale si nepochybne užijete.

Prečítajte si aj: 10 talianskych mestečiek, ktoré vás dostanú svojím šarmom!

3. Santuario Madonna della Corona

Lago di Garda čo vidieť
foto: FeriasDeMochila

Nad východnými brehmi Lago di Garda sa týči majestátna hora Monte Baldo. Z mestečka Malcesine je možné dostať sa lanovkou na jej samotný vrchol, do výšky takmer 1800 m n. m. Na odvrátenej strane Monte Balda však nájdeme jedno z najpôsobivejších miest severného Talianska.

Santuario Madonna della Corona je architektonickým skvostom zasadeným do prekrásnej okolitej prírody. Keďže ide o svätyňu, miesto má pre mnoho ľudí najmä duchovný význam a je ideálne pre chvíle vnútorného pokoja strávené v očarujúcom prostredí. Súčasne však ide o veľmi známy a zaujímavý objekt, za ktorým meria cestu nejeden fotograf.

Dalo by sa povedať, že tento historický kostolík zo 17. storočia je doslova „prilepený“ na úbočí hory, akoby balansoval medzi zemou a nebom. Zatiaľ čo z jednej strany dokonale splýva s vysokým skalným bralom, z druhej ponúka úchvatný výhľad na celé údolie obklopené zelenými kopcami.

Santuario Madonna della Corona je návštevníkom otvorený počas celého roka. Nech už teda k Lago di Garda zavítate v hociktorom období, návštevu tohto miesta by ste rozhodne nemali vynechať.

4. Stredoveký hrad Castello di Arco

Lago di Garda čo vidieť

Ďalším tipom, čo odporúčam vidieť v okolí Lago di Garda, je Castello di Arco. Vyníma sa na vysokom brale len 7 kilometrov od severných brehov jazera. Ak patríte k milovníkom hradov, okrem najnavštevovanejších stredovekých opevnení v Sirmione či v Malcesine by na vašom zozname nemal chýbať ani tento historický klenot.

Hrad Arco pokrýva celý vrchol strmého skalného útesu a dominuje tak okolitej planine. Prvé písomné zmienky o hrade pochádzajú z 12. storočia. Zatiaľ čo zvonka na vás zapôsobí jeho majestátnosť, vo vnútri hradu môžete navštíviť väznicu, hradnú vežu, alebo obdivovať zachovalé dobové fresky.

Castello di Arco je jedným z najznámejších svedectiev o slávnej minulosti regiónu Trentino, preto ho nájdete vyobrazený na mnohých obrazoch vrátane akvarelu Albrechta Dürera, ktorý je vystavený v parížskom Louvri.

5. Sentiero panoramico Busatte Tempesta

Lago di Garda čo vidieť
foto: Federico Prevedello

Turistický chodník medzi dedinkami Busatte a Tempesta je plný panoramatických výhľadov na Lago di Garda a jednoznačne patrí k najkrajším výletom, aké si môžete v okolí jazera dopriať.

Trasa je dlhá 4 km a cesta tam aj späť vám zaberie asi 3 hodinky. Prvá časť cesty z Busatte sa kľukatí skrz les, no asi po 20 minútach narazíte na železné schody a mostíky so zábradlím, ktoré vás bezpečne prevedú po svahu takmer na celej trase.

Po celý čas máte možnosť kochať sa výhľadom na jazero a okolité hory a v určitom bode dokonca môžete obdivovať Lago di Garda od jeho severnej časti až po juh. Najväčšie jazero Talianska sa vám tak predvedie v celej svojej kráse.

Asi po hodinke a pol narazíte na rázcestie, kde sa vyberiete doľava a po chvíľke stúpania lesnou cestou sa opäť napojíte na systém schodíkov a mostíkov, ktoré vás privedú spať do Busatte, a ktoré túto krásnu a nenáročnú túru tak veľmi odlišujú od ostatných.

Lago di Garda čo vidieť

Tento výlet je najlepšie absolvovať najmä v mesiacoch, kedy nie je veľmi horúco. Môže teda byť perfektným spestrením vašej jarnej či jesennej dovolenky na Lago di Garda.

6. Svätyňa Santuario di Montecastello

Lago di Garda čo vidieť

Vysoko v horách týčiacich sa nad západným brehom Lago di Garda sa rozprestiera obec Tignale. Práve tu, na skalnom ostrohu vo výške 700 m n. m., sa nachádza svätyňa Santuario di Montecastello. Jedinečná poloha tohto posvätného miesta ponúka veľkolepý výhľad takmer na celé Lago di Garda s mohutným Monte Baldo na protiľahlom brehu.

Vďaka svojej krajinnej, ale aj architektonickej kráse je Santuario di Montecastello jednou z najznámejších a najvyhľadávanejších svätýň na Lago di Garda. Toto pietne miesto je známe aj pod názvom „Santuario Madonna della Stella“, teda Svätyňa hviezdnej Madony.

Za svoj názov vďačí legende o zázračnom zjavení hviezdy, ktorá ukončila bitku, odohrávajúcu sa v Tignale v roku 1283. Miestni obyvatelia tvrdili, že Sv. Mária na seba vzdala podobu jasnej hviezdy, aby pomohla ľudu z Brescie. Hviezda žiarila tak silno, že paralyzovala nepriateľov a Bresciania bitku vyhrali. Svätyňa je postavená na ruinách antického chrámu, neskôr prestavaného na hrad. Dnes tu nájdete „Casa Santa“, malý chrám bohato zdobený množstvom fresiek.

K svätyni sa dostanete autom alebo autobusom líniou LN011 Gargnano – Tignale, po zastávku Tignale Santuario. Chrám však nie je otvorený celoročne, navštíviť ho môžete od 10. apríla do 31. októbra.

7. Tibetský most – Ponte Tibetano

Taliansku sa nachádza niekoľko vysutých mostov a prejsť sa po nich je vždy neobyčajným zážitkom. Jeden taký sa nachádza aj v oblasti Lago di Garda. Ponte Tibetano di Torri del Benaco je pomerne nový vysutý most, sprístupnený od roku 2019. Nachádza sa na turistickej trase, ktorá spája dedinky Crero a Pai a je dlhý 34 metrov.

Ak teda nemáte strach z výšok a chcete si vyskúšať, aké to je stratiť na chvíľu pevnú zem pod nohami, vydajte sa práve sem. Most sa totiž počas chôdze s vami jemne pohupuje a zatiaľ čo niektorým ľudom naháňa táto predstava strach, iní vysuté mosty vyhľadávajú ako zábavnú atrakciu. Navyše sú vysuté mosty zvyčajne obklopené kopcami a zeleňou, prostredie je teda veľmi príjemné a fotogenické.

Most Torri del Benaco patrí k tým kratším a teda aj stabilnejším, pokiaľ ide o húpanie sa pri chôdzi. Je teda veľmi vhodný hlavne pre ľudí, ktorí s tibetskými mostmi zatiaľ nemajú žiadnu skúsenosť a trasa sa dá absolvovať aj s deťmi.

Výška mosta je vyše 40 m, čo však nie je nič v porovnaní s najvyšším vysutým mostom Talianska. Ponte nel Cielo, ktorý sa nachádza v Lombardii, je vysoký vyše 140 m a radí sa k najvyšším v Európe. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že prejsť takýmto mostom vo vás vyvolá emócie, ktoré vo vás pretrvajú ešte poriadne dlho…

8. Vyhliadka Madonna dell‘ Accoglienza

Lago di Garda čo vidieť

Malebné Malcesine patrí k najpopulárnejším mestečkám na Lago di Garda. Jeho kamenné uličky plné obchodíkov s olivovým olejom a hrad týčiaci sa nad centrom mestečka na mňa zapôsobili už na prvý pohľad.

vyhliadke rovno nad mestečkom som sa však dozvedela až neskôr. Nepatrí k tým najznámejším, ponúka však prekrásny výhľad. Na vydláždenej terase sa nachádza socha Sv. Márie. „Madonna“ ako ju nazývajú Taliani, je veľmi často zobrazovaným symbolom a jej podobizeň zvyčajne víta pútnikov a ochraňuje mesto. Preto socha Madonny nechýba ani na tejto vyhliadkovej terase, ktorá ponúka snáď najkrajší pohľad na celé Malcesine. To máte odtiaľto doslova ako na dlani a modré vody jazera s protiľahlými mohutnými pohoriami v pozadí vytvárajú nezabudnuteľnú scenériu, ktorej sa budú tešiť vaše oči i fotoaparát.

Ak sa vám páčia podobné miesta, ktoré spájajú dychberúce výhľady s duchovným významom, ďalšiu Madonnu s prekrásnou vyhliadkovou terasou nájdete aj na opačnom brehu Lago di Garda, nad mestečkom Pregasina.

9. Verona

Lago di Garda čo vidieť
Námestie Piazza della Erbe

Mesto, ktoré sa preslávilo ľúbostným príbehom Rómea a Júlie, uchváti svojim pôvabom a romantickou atmosférou snáď každého, kto sem zavíta. Presne tak tomu bolo aj v mojom prípade a odvtedy návštevu Verony všetkým odporúčam s nehasnúcim nadšením.

Od Lago di Garda je Verona vzdialená len vyše 20 km a pohodlne sem dorazíte aj autobusom či vlakom, čo z nej robí perfektné miesto na celodenný výlet.

Srdcom historickej Verony je námestie Piazza Bra so slávnou arénou, ktorá každoročne priťahuje návštevníkov nielen pre svoju krásu a bohatú históriu, ale aj významnými podujatiami a koncertmi pod holým nebom. Aréna vo Verone je tretím najväčším rímskym amfiteátrom a stala sa symbolom mesta.

Ďalším námestím Verony, ktoré je považované za jedno z najkrajších v celom Taliansku, je Piazza delle Erbe. Obklopené impozantnými budovami je nielen prekrásnou prehliadkou zaujímavej architektúry a histórie, ale vďaka miestnym trhom aj zmesou neodolateľných chutí a vôní.

Len pár metrov od námestia víta otvorenými bránami návštevníkov z celého sveta Casa di Giulietta, teda Júliin dom. Práve tu máte možnosť vidieť slávny balkón, pod ktorým Rómeo vyznával Júlii lásku. Aspoň tak to tvrdí legenda, i keď tu sa história miesi s fantáziou.

Lago di Garda čo vidieť

A fantastický je aj výhľad z neďalekej veže Torre Lamberti, kde sa vám Verona predstaví v celej svojej kráse.

Rovnako ako Lago di Garda, aj Verona si získa vaše srdce a jej historické centrum zaradené do svetového dedičstva UNESCO vás okamžite presvedčí o tom, že máte čo dočinenia s jedným z najkrajších a najzaujímavejších miest Talianska.

Prečítajte si aj: Naša dovolenka v Taliansku na Lago di Como a 10 skvelých tipov!

10. Brescia

Lago di Garda čo vidieť

Vyše 30 km západne od Lago di Garda leží Brescia, jeden z klenotov severného Talianska. Brescia je po Miláne druhým najväčším mestom regiónu Lombardia a preto niet divu, že prekypuje vymoženosťami moderného mesta. Súčasne má však aj nesmierne bohatú históriu.

V minulosti bola súčasťou dôležitej rímskej obchodnej trasy a dnes je Brescia zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Tohto uznania sa jej dostalo vďaka objavu rímskeho chrámu Tempio Capitolino a monumentálnemu komplexu San Salvatore – Santa Giulia. Tempio Capitolino či Capitolium, bol postavený v roku 73 n.l. a v časoch rímskej ríše predstavoval srdce Brescie, vtedy nazývanej Brixia.

Kedysi politické, obchodné a náboženské centrum Brixie dnes predstavuje najväčšiu a najlepšie zachovanú rímsku archeologickou oblasť v severnom Taliansku. Neskoršie objavy viedli tiež k odkrytiu skladovacích priestorov s dobovými šperkmi a sochami, z ktorých vynikla najmä dokonale zachovaná bronzová socha okrídlenej ženy, nazvaná Vittoria Alata, v preklade „Okrídlené víťazstvo“. Je vystavená v chráme Capitolium a stala sa symbolom mesta Brescia.

Ďalší unikát na zozname UNESCO, múzeum Santa Giulia, sa rozprestiera na ploche až 14 km2 a je naozaj jedinečné, pretože je bývalým benediktínskym kláštorom. Rozľahlé múzeum zahŕňa tiež baziliku San Salvatore, kostol, pozostatky rímskych obydlí a  11 000 exponátov, ktoré svedčia o umeleckom a duchovnom živote Brescie od praveku až po súčasnosť.

Na mnoho historických a umeleckých pokladov Brescie natrafíte počas prechádzky mestom v početných katedrálach, múzeách či galériách. Za návštevu rozhodne stojí hrad zo 14. storočia, Piazza dei due Duomi, kde nájdete hneď dve katedrály, alebo obrazáreň Pinacoteca Martinengo s kolekciou 480 diel takých maliarov ako Raffaello či Canova.

11. Torbole Canyoning

Lago di Garda čo vidieť
foto: Martina Beretta

Tento článok však nie je len o tom, čo treba v okolí Lago di Garda vidieť, ale aj zažiť. Jedným z TOP zážitkov, na ktorý len tak nezabudnete, je tzv. kaňoning. Tento relatívne mladý šport vznikol vo Francúzsku a ide o zdolávanie prekážok v koryte horskej rieky.

Inými slovami, plávate v kryštálovo čistej vode, prechádzate skrz vodopády alebo sa šmýkate prírodnými tobogánmi. To všetko priamo v srdci nedotknutej prírody, pretože canyoning sa vykonáva práve na miestach, kam sa iným spôsobom človek nedostane. Okolie Lago di Garda oplýva množstvom takýchto miest, podmienky k adrenalínovej zábave pre milovníkov prírody sú teda ideálne.

Dlho som po takomto neobvyklom zážitku poškuľovala a tak trochu sa obávala, či je vôbec možné, aby som aj bez predchádzajúcich skúseností niečo také zvládla. Moje obavy však boli zbytočné. Spoločnosť Canyon Adventures, sídliaca v Torbole, má v ponuke hneď niekoľko kaňonov s rôznou náročnosťou. Stačí si teda vybrať z ponuky podľa toho na čo sa sami cítite.

Samozrejmosťou je inštruktáž, zapožičanie potrebného vybavenia a sprievodca, ktorý je s vami po celý čas. Ak sa vám canyoning na prvý pohľad javí ako niečo extrémne, verte mi, že ide o zábavné dobrodružstvo, ktoré je dostupné takmer pre každého. Keď ho raz okúsite, budete si ho chcieť čím skôr zopakovať.

Dúfam, že vás tento výber zaujímavých miest a zážitkov inšpiroval a vy si vďaka nemu počas dovolenky na jazere ľahšie vyberiete výlet podľa vášho gusta.

Ak sa vám článok o tom čo treba vidieť v okolí Lago di Garda páčil, budem rada, ak ho budete zdieľať s vašimi priateľmi.

Ďakujem, Radka

Podobné články