kalábria dovolenka

Dovolenka Kalábria a mojich TOP 9 tipov, čo vidieť a zažiť v južnom Taliansku

Opäť raz píšem článok tesne po návrate z Talianska – v klasickej podovolenkovej depke. :) Tentokrát mi je smutno po mieste na jeho juhu – kraji na špičke talianskej čižmy… Tam, kde sa pobrežie už – už dotýka Sicílie.

Aby toho nebolo málo, po takmer 3 týždňoch nepretržite slnečného počasia 35+ som pristála do zamračených 18 stupňov. Neostávalo mi teda nič iné, ako prijať rýchle opatrenia. A tak tu sedím zabalená v deke, počúvam mix talianskej hudby, sŕkam ľubovníkový čaj (áno, snažím sa vyplaviť posledné zbytky serotonínu :)) a spomínam na to všetko krásne, čo sa mi podarilo v Kalábrii vidieť a zažiť.

kalábria čo vidieť

Prečo milujem južné Taliansko alebo čo všetko sa dá vidieť a zažiť v Kalábrii…

Nasledovné dôvody a tipy berte prosím ako zmes praktických informácií a mojich čisto subjektívnych dovolenkových zážitkov. Nemusí sa s nimi stotožnovať každý, ale ja to jednoducho cítim takto. Obidve so sestrou milujeme cestovať po Taliansku a pozorovať život a kultúru rôznych jeho regiónov.

Naše najobľúbenejšie boli zatiaľ Sardínia, Sicília, malebné Toskánsko, samozrejme aj atmosféra večného Ríma a bláznivého Neapola. Veľmi príjemne nás však prekvapil aj sever Talianska, a to konkrétne Lago di Como a Lido di Jesolo, Benátky a Burano. Tentokrát sme sa ale rozhodli stráviť takmer mesiac na tom pravom juhu Talianska – Kalábrii!

1. Krištáľovo čisté more a nedotknutá príroda

kalábria čo vidieť

Kalábriu som si vybrala ako miesto mojej ďalšej dovolenky v Taliansku, pretože sme sa obidve rozhodli dopriať si intenzívny kurz taliančiny na tzv. univerzite pre cudzincov – Università per stranieri Dante Alighieri di Reggio Calabria.

Čakala som od Kalábrie veľa, ale realita predčila všetky moje očakávania. Privítal ma hornatý kraj plný slnka, viníc, citrusových hájov, skalnatých výbežkov, zátok a tisícročných mestečiek, ale najmä príjemní a veselí ľudia a úžasné more neskutočne tyrkysovej farby. Doteraz na tento čas strávený v Kalábrii spomínam ako na jedno z najkrajších období môjho života. A živo si pamätám ten pocit, keď sa blížila naša dovolenka ku koncu, ktorý zo mňa úplne kričal: nieeee, veď ja nechcem vôbec odísť :). Ale vráťme sa späť k tomu moru:

kalábria čo vidieť

Pláže a more, aké nájdete na juhu Talianska sa so severom nedajú porovnať. Voda je narozdiel od priemyselnejšieho severu, dokonale čistá a krištáľovo priezračná. Absolútny raj pre potápačov a všetkých milovníkov vodných športov. Dovolenkárov tu čakajú kilometre romantických zátok a nádherných prírodných scenérií, a to hlavne v oblastiach Tropea a Capo Vaticano.

Ak túžite spoznať pravú taliansku kultúru na miestach, kde domáce obyvateľstvo je ešte stále vo väčšine a ocitnúť sa pritom v nedotknutej prírode, určite sa vyberte na dobrodružnejší  a temperamentný taliansky juh.

Aby som ale bola úplne objektívna – ak si potrpíte na skutočne exotický vzhľad pláží, tak sa určite musíte pozrieť aj na Sardíniu, ktorú pre jej nádherné pobrežie nazývajú aj „európskym Karibikom“. A pláže tam boli naozaj DOKONALÉ, ešte o level vyššie ako v Kalábrii… Ale o tom zas niekedy inokedy :).

2. Očarujúce mestečko TROPEA 

kalábria čo vidieť

Najkrajšie pláže nájdete jednoznačne v tzv. „perle Kalábrie“, meste Tropea. Ak aj nebudete bývať priamo v tomto letovisku, určite sa oplatí vybrať sa sem na výlet. Tak sme to urobili aj my, pretože sme bývali v meste Reggio di Calabria vzdialenom asi 1,5 hodinky cesty autom.

Skalnaté útesy, dychberúce vyhliadky, žiarivá tyrkysová farba mora, ktorá pri obednom slnku doslova „ťahala oči“ svojím jasom, unikátny kostol sv. Márie postavený na brale, historické kamenné uličky, sladučká granita, malebné stánky ovešané typickou červenou cibuľou a nezameniteľný miestny kolorit. Takto si na toto mesto spomínam ja, a takto to tam vyzerá. Moje fotky asi hovoria za všetko…

kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť

A takto to tam vyzerá priamo z mora:

kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť

Môj tip na super prázdnu pláž v Tropee:

V Tropee sa zrejme ako na prvú dostanete na od cesty ľahko dostupnú, tú najznámejšiu pláž s množstvom pestrofarebných slnečníkov a samozrejme aj väčším množstvom ľudí. Tropea je naozaj krásna a mimoriadne obľúbená, takže počas letnej sezóny tu čakajte veľa turistov aj miestnych. My sme tam boli začiatkom septembra, a ešte ich bolo konkrétne na tejto pláži pomerne dosť… Vo všeobecnosti ale treba povedať, že kalabrijské pláže nebývajú preplnené ľuďmi. Navyše na väčšinu z nich je vstup voľný.

My sme ale úplnou náhodou prišli na jeden veľmi spontánny a ako sa neskôr ukázalo, vynikajúci nápad. Požičali sme si za pár eur vodný bicykel, na čom by nebolo samozrejme nič nezvyčajné, keby sme ho nepoužili ako transport z hlavnej pláže na úžasnú takmer úplne prázdnu pláž. Pripadali sme si tam ako stroskotanci na zabudnutom ostrove… fakt nádhera,  biely piesok, tyrkysová priezračná voda, nikto nikde, len šum mora. A ako ju nájdete? Pri pohľade z brehu na more je to pláž za skalnatým výbežkom napravo. Bicyklom sa tam dostanete približne za 20 minút, možno aj skôr.

3. Mesto Reggio di Calabria 

kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť

Najväčšie mesto Kalábrie, Reggio di Calabria, bolo, ako som už spomínala, miestom, kde sme po celý čas bývali. Je preslávené najmä svojou nádhernou dlhokánskou pobrežnou promenádou Lungomare, ktorá je známa pod menom najkrajší kilometer Talianska. „Il piú bel chilometro d’Italia“ – tak ju nazval básnik Gabriele d’Annunzio a podľa mňa je fakt krásna.

kalábria dovolenka čo vidieť

Prechádzali sme sa po nej každučký jeden deň cestou z pláže do nášho bytu a potom večer z bytu znovu na pláž na večeru alebo diskotéku. Je lemovaná mohutnými palmami, figovníkmi, magnóliami a inou zeleňou a je z nej skvelý výhľad na Sicíliu, ktorá je rovno oproti. Mesto sa totiž nachádza úplne na juhu Kalábrie, pod horou Montalto, na brechoch Messinskej úžiny.

dovolenka taliansko last minute

Čo je na meste Reggio Calabria zaujímavé, že bolo dlho hlavným mestom regiónu Kalábria, v roku 1970 o tieto výsady prišlo. Po veľkých protestoch miestnych obyvateľov je dnes aspoň jedným z dvoch hlavných miest. Tým druhým je mesto Catanzaro. A druhá vec, ktorá ma zaujala, že Reggio je stále pod veľkým vplyvom kalábrijskej mafie…

4. Horúce južanské leto plné slnka

kalábria dovolenka čo vidieť

Ideálne počasie okolo 30 stupňov tu zažijete od mája do júla a potom neskôr v septembri. V auguste môže teplota dosiahnuť až 40 stupňov, čo niektorým z nás vôbec neprekáža :).

More je príjemne teplé a dá sa v ňom kúpať až do októbra kedy má stále teplotu min. 22 stupňov.

Ja spomínam nielen na horúce dni, ktoré boli niekedy počas doobedia v škole a pokazenej klimatizácii skoro až neznesiteľné :), ale hlavne na poobedia strávené na pláži v dokonalom dovolenkovom počasí. Za 3 a pol týždňa nám pršalo a fúkalo asi len 2, maximálne 3 dni. Idylka!

No a ďalším plusom boli horúce letné noci, ktoré ja zbožňujem. Prechádzať sa pri mori, všade hudba, osvetlené stánky, veselá vrava, oblečená v krátkych šatách, a na celom tele cítiť príjemné tepläčko, len sem-tam od mora zavanie príjemný vánok. A ten morský vzduch…

5.  Dolce vita – maškrty na taliansky spôsob

kalábria dovolenka čo vidieť

Na juhu vedia ako si užívať a osladiť život. Gelato a Granity sú tu úplne najlepšie. Nie nadarmo sa hovorí, že táto pochúťka vraj prvýkrát uzrelo svetlo sveta práve v týchto južanských končinách.

Čo je zaujímavé (teda okrem toho, že domáci milujú jesť „brioche con gelato“ – zmrzlinu v sladkom pečive), je aj to, že si takmer vždy k obom týmto osviežujúcim sladkostiam doprajú poriadny kopček šľahačky. Pri granite sa ma dokonca zmrzlinár pýtal, či chcem šľahačku aj na spodok pohára  pod granitu alebo „len“! navrch. :) Takže tip! nezabudnite si vypýtať: „con panna per favore„. Je to samozrejme grátis. :)

Keď už zhrešíte, tak aspoň poriadne, a chudnúť sa bude doma, v Taliansku si treba dopriať. Veď majú aj také príslovie: „In Italia si mangia bene“ – niečo v zmysle..„V Taliansku vieme, ako sa dobre najesť“.

Preslávená špecialita Tartufo priamo v meste jeho vzniku

kalábria dovolenka čo vidieť

Milovníkov sladkých dezertov poteší aj ďalšia správa. Poznáte preslávené Tartufo? Je to studený zmrzlinový dezert, ktorého základom je podľa originálnej receptúry oriešková zmrzlina obalená kakaom s tekutou tmavou čokoládou vo vnútri.

Má samozrejme mnoho obdôb, ale čo je dôležité, že jeho pôvod sa spája s  čarovným historickým mestečkom Pizzo nachádzajúcim sa nad zálivom sv. Eufemia v Kalábrii.

Čo všetko treba ešte počas dovolenky na Kalábrii, teda aspoň podľa mňa, zažiť?

6. Očarujúce mestečko Scilla

kalábria dovolenka čo vidieť

Malebné mestečko Scilla je pretkané povesťami z dávnej mytológie. Svoje meno dostalo po bájnej Skylle – krásnej morskej víle lákajúcej námorníkov, a doteraz je symbolom tohto malého, nie veľmi známeho rybárskeho prímorského mestečka.

Scilla je typická svojimi úzkymi krivoľakými uličkami, rybárskymi domčekmi obmývanými morom a úžasnými výhľadmi. Myslím, že celkom právom sa dostala aj do tohto rebríčka 10 najkrajších talianskych mestečiek.

kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť

Nad všetkým sa týči na skale postavený majestátny stredoveký hrad Castello Ruffo. Oplatí sa sem zájsť aj cez deň a vykúpať sa na pozadí krásnej panorámy pod skalou na pláži La Spiagga di Scilla.

Očarujúce je však toto starobylé miesto najmä v noci,  kedy je všetko vrátane hradu romanticky vysvietené a má zrazu takú zvláštnu tajomnú atmosféru.

7. Temperamentní, veselí a krásni obyvatelia

Aj keď sú Taliani celkovo veľmi temperamentný, otvorený a pohostinný národ, práve na juhu je tento rozdiel ešte viac viditeľnejší. Zrejme to bude vplyvom gréckych a arabských kultúr (narozdiel od severu, kde tuším mali svoj vplyv aj germánske…), ktoré sa tu historicky zamiešali, horúcim podnebím, väčším počtom slnečných dní, a celkovo pohodovejším prístupom k životu ako na umiernenejšom severe. Každopádne vôbec mi to nevadilo, práve naopak. A myslím, že toto by som sa od nich mohla učiť. Všetko fungovalo ako má aj bez toho, aby sa niekto stresoval. Samozrejme treba povedať, že som na juhu Talianska nikdy „normálne“ nežila, takže je možné, že toto vyhlásenie subito presto upravím, hneď ako sa tam raz presťahujem. :D

Počas dlhšej dovolenky a jazykového pobytu v jednom sme tam spoznali pár priateľov – obyvateľov Reggia, ktorých ak mám brať ako vzorku, tak by som ich všetkých opísala ako mimoriadne veselých, šarmantných, otvorených, milých a veľmi dobrých ľudí. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by som šla na dovolenku na to isté miesto, ale do Reggia sa určite určite vrátim… A presto! :)

A aby som nezabudla, podľa hodnotenia dámskej posádky našej talianskej dovolenky na Kalábrii sa najkrajší muži z celého Talianska vyskytujú práve tu! To len taká minivsuvka pre všetky slobodné dámy :). S kamarátkami sme sa smiali, že to ani nie je možné, koľko krásnych mužov sa tam vyskytuje na meter štvorcový. Dokonca som počula aj teóriu, že pri vstupe na diskotéku v plážovom klube ich určite musia nejako triediť a púšťajú ďalej len tých krajších… :D

8.  Nákupy, móda a Gianni Versace!

kalábria dovolenka čo vidieť
kalábria dovolenka čo vidieť

Tak toto je ďalšia „téma“, o ktorej by sa dalo dlho rozprávať. Cit pre detail majú Taliani jednoducho v krvi. Je to niečo, čo je im dané do vienka a je to vidieť všade. Nielen v Miláne, ktoré je tým svetovo známe, ale vkus a krásu je cítiť v ovzduší aj v tej najposlednejšej dedinke horúceho juhu.

Nám sa napríklad stala taká vec, že sme sa úplne náhodou ocitli na módnej prehliadke Gianni Versace. Vážne! Náš kamarát, architekt Enzo, s ktorým sme sa zoznámili úplne normálne pri našom každodennom leňošení pri mori, nás v jeden krásny večer len tak z ničoho nič pozval. Bola to síce len taká prehliadka na pláži venovaná k nejakému významnému výročiu Versace, ale aj tak sme si ju dokonale užili… A prečo práve Versace? Tento významný taliansky módny návrhár sa totiž narodil práve tu, v meste Reggio Calabria, rovnako ako aj jeho starší brat Santo Versace a mladšia sestra Donatella Versace.

No a nákupy to je samostatná kapitola. Vyberať si v obchode len to najkrajšie z najkrajšieho, teda „creme de la creme“ je taaak slastný pocit, a to dokonca aj v malých veľkostiach. Na nezaplatenie… Kým na Slovensku márne zháňam pekné topánky z môjho čísla 35 a predavačky sa na mňa pozerajú s poľutovaním, v Taliansku majú takéto miničísla úplne bežne. No môžem ja nemilovať Taliansko?

9. Sicília a kúzelné Aolské ostrovy na dosah

kalábria dovolenka čo vidieť

Ak ste ešte neboli na Sicílii,  počas dovolenky na Kalábrii máte jedinečnú možnosť si tam len tak odskočiť. V najužšom mieste je totižto Sicília od Kalábrie vzdialená len 3 km, a dostanete sa tam trajektom z prístavu za necelú polhodinku a pár eur.

Z pobrežia a pláží v Reggio di Calabria máte dokonca za jasného počasia krásny výhľad na sicílsku Etnu. Bohužiaľ až doma som zistila, že som ju zabudla z lehátok odfotiť :). Na tomto obrázku by sa nachádzala niekde úplne vľavo. A ak by vás zaujímalo, odkiaľ presne sú tieto pohľady, tak prezrádzam, že jedny z najlepších pláží (a aj diskoték) sme v meste Reggio Calabria našli v beach klube s názvom Niu.

Počas dovolenkovania v Kalábrii je možné vydať sa na naozaj nespočetné množstvo výletov. Môžete ísť buď individuálne alebo sa samozrejme dajú cez miestne cestovky objednať organizované výpravy. Výlety si môžete vybrať buď v rámci samotnej Kalábrie alebo do rôznych častí Sicílie či neďaleké svetoznáme a naozaj rozprávkovo krásne Liparské – Aeolské ostrovy.

Viac o tom, aké výlety sme absolvovali počas dovolenky na Kalábrii my, si prečítate v pokračovaní článku:   

Dovolenka Kalábria a Sicília – tipy na skvelé výlety!

Ako na dovolenku v Kalábrii bez cestovky?

Najekonomickejším riešením je letecká doprava. Je to najlacnejšia a aj najrýchlejšia alternatíva prepravy na dovolenku v Kalábrii. Viem to úplne presne, lebo sama som si porovnávala všetky možné spôsoby (auto, vlak, kombinácia lietadlo-vlak) .

Zistili sme totiž, že priamy let na úplný juh Kalábrie: Bratislava – Reggio Calabria v čase našej dovolenky neexistoval. Možnosťou č. 1 bol let s prestupom v ten istý deň v Ríme: Viedeň-Rím-Reggio Calabria. Možnosťou č. 2, ktorú sme si nakoniec vybrali, bol let Bratislava-Rím/1 noc v Ríme/Rím-Reggio Calabria. 

Keďže spiatočná letenka Bratislava-Rím bola veľmi lacná, vyšlo nás to takmer rovnako aj vrátane 2 nocí (na ceste tam aj späť) v Ríme.

No a ubytovanie v Kalábrii sme si našli na bookingu. Detailné tipy, ako na dovolenku do Kalábrie bez cestovky nájdete tu:

6 dôvodov, prečo sa dovolenka v Taliansku bez cestovky naozaj oplatí! Ušetríte až 800€/2 osoby!

booking kalabria

Je dovolenka v Kalábrii vhodná aj pre rodiny s deťmi?

Určite! Stačí, ak si vyberiete let na kalabrijské letisko, s ktorým máme zo Slovenska, prípadne z Viedne, priame spojenie. Takým je napríklad severnejšie letisko Lamezia Terme vzdialené necelú polhodinku od mesta Pizzo.

Cestu do Kalábrie autom by som s deťmi veľmi neodporúčala, keďže stráviť 18-20 hodín v aute by asi nebolo prijaté s veľkým nadšením… Ak ale uvažujete o dovolenke v Taliansku s deťmi autom, za 6 max. 7 hodín sa dostanete do severnejších talianskych stredísk. Tie som spolu s malou dcérkou vyskúšala o pár rokov neskôr po tejto mojej prvej dovolenke v Kalábrii a s vybavením pre deti, aj možnosťami výletov sme boli nadmieru spokojní. Aj keď teda more bolo síce čistunké, rozhodne však nehýrilo všetkými odtienmi azúrovej… My konkrétne sme boli v Lido di Jesolo a Caorle. Napísala som o tom tento článok:

Dovolenka v Taliansku pri mori autom s malým dieťaťom… 7 skvelých dní a 50 fotografií!

kalábria dovolenka čo vidieť

Doplnenie článku:

Po tejto (ešte tak trochu „študentskej“ a bezdetnej) dovolenke v Kalábrii ma sem o niekoľko rokov zavial osud zas.

Na nádherných 5 týždňov sme sa ocitli opäť v tejto temperamentnej oblasti Talianska, tentoraz už aj s 5 ročnou dcérkou a manželom. Samozrejme, na „návštevu“ prikvitla aj moja sestra, lebo tá musí byť všade :D.

Všetko o našich ďalších zážitkoch som napísala v novom článku:

Dovolenka v Taliansku bez cestovky? Ako sme si užili prekrásnu Kalábriu!

Ak sa vám moje fotografie a tipy, čo všetko sa oplatí vidieť a zažiť na dovolenke v Kalábrii páčilo, veľmi ma potešíte každým lajkom či zdieľaním.

Ďakujem zo ! Oli

Kalábria tipy čo vidieť

Podobné články