kalábria dovolenka

Dovolenka Kalábria a mojich TOP 9 zážitkov z južného Talianska

Opäť raz píšem článok tesne po návrate z Talianska – v klasickej podovolenkovej depke. :) Tentokrát mi je smutno po mieste na jeho juhu – kraji na špičke talianskej čižmy… Tam, kde sa pobrežie už – už dotýka Sicílie.

Aby toho nebolo málo, po takmer 3 týždňoch nepretržite slnečného počasia 35+ som pristála do zamračených 18 stupňov. Neostávalo mi teda nič iné, ako prijať rýchle opatrenia. A tak tu sedím zabalená v deke, počúvam mix talianskej hudby, sŕkam ľubovníkový čaj (áno, snažím sa vyplaviť posledné zbytky serotonínu :)) a spomínam…

kalábria dovolenka

Dovolenka Kalábria alebo prečo tak milujem južné Taliansko

Nasledovné dôvody a tipy berte prosím ako zmes praktických informácií a mojich čisto subjektívnych dovolenkových zážitkov. Nemusí sa s nimi stotožnovať každý, ale ja to jednoducho cítim takto. Milujem cestovať po Taliansku a pozorovať život a kultúru rôznych jeho regiónov.

Moje najobľúbenejšie boli zatiaľ Sardínia, Sicília, malebné Toskánsko, samozrejme aj atmosféra večného Ríma a bláznivého Neapola. Veľmi príjemne ma však prekvapil aj sever Talianska, a to konkrétne Lago di Como a Lido di Jesolo, Benátky a Burano. Tentokrát som sa ale rozhodla stráviť takmer mesiac na tom pravom juhu Talianska – Kalábrii!

1. Kryštáľovo čisté more a nedotknutá príroda

kalábria dovolenka

Kalábriu som si vybrala ako miesto mojej ďalšej dovolenky v Taliansku, pretože spolu so sestrou sme sa tam zapísali na intenzívny kurz taliančiny na tzv. univerzite pre cudzincov – Università per stranieri Dante Alighieri di Reggio Calabria.

Čakala som od Kalábrie veľa, ale realita predčila všetky moje očakávania. Privítal ma hornatý kraj plný slnka, viníc, citrusových hájov, skalnatých výbežkov, zátok a tisícročných mestečiek, ale najmä príjemní a veselí ľudia a úžasné more neskutočne tyrkysovej farby. Doteraz na tento čas strávený v Kalábrii spomínam ako na jedno z najkrajších období môjho života. A živo si pamätám ten pocit, keď sa blížila naša dovolenka ku koncu, ktorý zo mňa úplne kričal: nieeee, veď ja nechcem vôbec odísť :). Ale vráťme sa späť k tomu moru:

kalábria dovolenka

Pláže a more, aké nájdete na juhu Talianska sa so severom nedajú porovnať. Voda je narozdiel od priemyselnejšieho severu, dokonale čistá a kryštáľovo priezračná. Absolútny raj pre potápačov a všetkých milovníkov vodných športov. Dovolenkárov tu čakajú kilometre romantických zátok a nádherných prírodných scenérií, a to hlavne v oblastiach obmývaných Tyrénskym morom: Tropea a Capo Vaticano.

Ak túžite spoznať pravú taliansku kultúru na miestach, kde domáce obyvateľstvo je ešte stále vo väčšine a ocitnúť sa pritom v nedotknutej prírode, určite sa vyberte na dobrodružnejší  a temperamentný taliansky juh.

Aby som ale bola úplne objektívna – ak si potrpíte na skutočne exotický vzhľad pláží, tak sa určite musíte pozrieť aj na Sardíniu, ktorú pre jej nádherné pobrežie nazývajú aj „európskym Karibikom“. A pláže tam boli naozaj DOKONALÉ, ešte o level vyššie ako v Kalábrii… Ale o tom zas niekedy inokedy :).

2. Očarujúce mestečko TROPEA 

kalábria dovolenka

Najkrajšie pláže nájdete jednoznačne v tzv. „perle Kalábrie“, meste Tropea. Ak aj nebudete bývať priamo v tomto letovisku, určite sa oplatí vybrať sa sem na výlet. Tak sme to urobili aj my, pretože sme bývali v meste Reggio di Calabria vzdialenom asi 1,5 hodinky cesty autom.

Skalnaté útesy, dychberúce vyhliadky, žiarivá tyrkysová farba mora, ktorá pri obednom slnku doslova „ťahala oči“ svojím jasom, unikátny kostol sv. Márie postavený na brale, historické kamenné uličky, sladučká granita, malebné stánky ovešané typickou červenou cibuľou a nezameniteľný miestny kolorit. Takto si na toto mesto spomínam ja, a takto to tam vyzerá. Moje fotky z minulého týždňa asi hovoria za všetko…

kalábria dovolenka
kalábria dovolenka
kalábria dovolenka taliansko
kalábria dovolenka taliansko

A takto to tam vyzerá priamo z mora:

kalábria dovolenka taliansko
kalábria dovolenka taliansko
kalábria dovolenka taliansko
kalábria dovolenka taliansko

Môj tip na super pláž v Tropei:

V Tropei sa zrejme ako na prvú dostanete na od cesty ľahko dostupnú, tú najznámejšiu pláž s množstvom pestrofarebných slnečníkov a samozrejme aj väčším množstvom ľudí. Tropea je naozaj krásna a mimoriadne obľúbená, takže počas letnej sezóny tu čakajte veľa turistov aj miestnych. My sme tam boli začiatkom septembra, a ešte ich bolo konkrétne na tejto pláži pomerne dosť… Vo všeobecnosti ale treba povedať, že kalabrijské pláže nebývajú preplnené ľuďmi. Navyše na väčšinu z nich je vstup voľný.

My sme ale úplnou náhodou prišli na jeden veľmi spontánny a ako sa neskôr ukázalo, vynikajúci nápad. Požičali sme si za pár eur vodný bicykel, na čom by nebolo samozrejme nič nezvyčajné, keby sme ho nepoužili ako transport z hlavnej pláže na úžasnú takmer úplne prázdnu pláž. Pripadali sme si tam ako stroskotanci na zabudnutom ostrove… fakt nádhera,  biely piesok, tyrkysová priezračná voda, nikto nikde, len šum mora. A ako ju nájdete? Pri pohľade z brehu na more je to pláž za skalnatým výbežkom napravo. Bicyklom sa tam dostanete približne za 20 minút, možno aj skôr.

3. Mesto Reggio di Calabria 

kalábria dovolenka taliansko
kalábria dovolenka taliansko

Najväčšie mesto Kalábrie, Reggio di Calabria, bolo, ako som už spomínala, miestom, kde sme po celý čas bývali. Je preslávené najmä svojou nádhernou dlhokánskou pobrežnou promenádou Lungomare, ktorá je známa pod menom najkrajší kilometer Talianska. „Il piú bel chilometro d’Italia“ – tak ju nazval básnik Gabriele d’Annunzio a podľa mňa je fakt krásna.

Prechádzali sme sa po nej každučký jeden deň cestou z pláže do nášho bytu a potom večer z bytu znovu na pláž na večeru alebo diskotéku. Je lemovaná mohutnými palmami, figovníkmi, magnóliami a inou zeleňou a je z nej skvelý výhľad na Sicíliu, ktorá je rovno oproti. Mesto sa totiž nachádza úplne na juhu Kalábrie, pod horou Montalto, na brechoch Messinskej úžiny.

dovolenka taliansko last minute

Čo je na meste Reggio Calabria zaujímavé, že bolo dlho hlavným mestom regiónu Kalábria, v roku 1970 o tieto výsady prišlo. Po veľkých protestoch miestnych obyvateľov je dnes aspoň jedným z dvoch hlavných miest. Tým druhým je mesto Catanzaro. A druhá vec, ktorá ma zaujala, že Reggio je stále pod veľkým vplyvom kalábrijskej mafie…

4. Horúce južanské leto plné slnka

Ideálne počasie okolo 30 stupňov tu zažijete od mája do júla a potom neskôr v septembri. V auguste môže teplota dosiahnuť až 40 stupňov, čo niektorým z nás vôbec neprekáža :).

More je príjemne teplé a dá sa v ňom kúpať až do októbra kedy má stále teplotu min. 22 stupňov.

Ja spomínam nielen na horúce dni, ktoré boli niekedy počas doobedia v škole a pokazenej klimatizácii skoro až neznesiteľné :), ale hlavne na poobedia strávené na pláži v dokonalom dovolenkovom počasí. Za 3 a pol týždňa nám pršalo a fúkalo asi len 2, maximálne 3 dni. Idylka!

No a ďalším plusom boli horúce letné noci, ktoré ja zbožňujem. Prechádzať sa pri mori, všade hudba, osvetlené stánky, veselá vrava, oblečená v krátkych šatách, a na celom tele cítiť príjemné tepläčko, len sem-tam od mora zavanie príjemný vánok. A ten morský vzduch…

5.  Dolce vita – maškrty na taliansky spôsob

kalábria dovolenka

Na juhu vedia ako si užívať a osladiť život. Gelato a Granity sú tu úplne najlepšie. Nie nadarmo sa hovorí, že táto pochúťka vraj prvýkrát uzrelo svetlo sveta práve v týchto južanských končinách.

Čo je zaujímavé (teda okrem toho, že domáci milujú jesť „gelato a brioche“ – zmrzlinu v sladkom pečive), je aj to, že si takmer vždy k obom týmto osviežujúcim sladkostiam doprajú poriadny kopček šľahačky. Pri granite sa ma dokonca zmrzlinár pýtal, či chcem šľahačku aj na spodok pohára  pod granitu alebo „len“! navrch. :) Takže tip! nezabudnite si vypýtať: „con panna per favore„. Je to samozrejme grátis. :)

Keď už zhrešíte, tak aspoň poriadne, a chudnúť sa bude doma, v Taliansku si treba dopriať. Veď majú aj také príslovie: „In Italia si mangia bene“ – niečo v zmysle..„V Taliansku vieme, ako sa dobre najesť“.

Preslávená špecialita Tartufo priamo v meste jeho vzniku

Milovníkov sladkých dezertov poteší aj ďalšia správa. Poznáte preslávené Tartufo? Je to studený zmrzlinový dezert, ktorého základom je podľa originálnej receptúry oriešková zmrzlina obalená kakaom s tekutou tmavou čokoládou vo vnútri.

Má samozrejme mnoho obdôb, ale čo je dôležité, že jeho pôvod sa spája s  čarovným historickým mestečkom Pizzo nachádzajúcim sa nad zálivom sv. Eufemia v Kalábrii.

Článok pokračuje na ďalšej strane ďalšími 4 zážitkami…

Podobné články