Dovolenka Kalábria – Naše zážitky z južného Talianska

[fb_button]

Opäť raz píšem článok tesne po návrate z Talianska – v klasickej podovolenkovej depke.. :) Tentokrát mi je smutno po mieste na jeho juhu – kraji na špičke talianskej čižmy.. tam, kde sa pobrežie už už dotýka Sicílie.

 

Aby toho nebolo málo, po takmer 3 týždňoch nepretržite slnečného počasia 35+ som pristála do zamračených 18 stupňov. Neostávalo mi teda nič iné, ako prijať rýchle opatrenia.. a tak tu sedím zabalená v deke, počúvam mix talianskej hudby, sŕkam ľubovníkový čaj (áno, snažím sa vyplaviť posledné zbytky serotonínu :)) a spomínam..

 

dovolenka Kalábria

 Nie.. zámok, ktorý som nostalgicky nafotila nie je môj..  ale mohol by byť.. More & Ja :)

 

DOVOLENKA KALÁBRIA alebo PREČO JE JUH TALIANSKA LEPŠÍ

 

Nasledovné dôvody a tipy berte prosím ako zmes faktov, praktických informácií, ale hlavne mojich subjektívnych dovolenkových zážitkov. Milujem cestovať po Taliansku a pozorovať život a kultúru rôznych jeho regiónov. Tentokrát to bol hornatý kraj plný slnka, viníc, citrusových hájov, skalnatých výbežkov,  zátok a tisícročných mestečiek, ale najmä..

 

Dôvod č. 1   Kryštálovo čisté more a nedotknutá príroda

dovolenka Kalábria

 

Pláže a more, aké nájdete na juhu Talianska sa so severom nedajú porovnať. Voda je narozdiel od priemyselnejšieho severu, absolútne čistá a kryštáľovo priezračná. Absolútny raj pre potápačov a všetkých milovníkov vodných športov. Dovolenkárov tu čakajú kilometre romantických zátok a nádherných prírodných scenérií, a to hlavne v oblastiach obmývaných Tyrénskym morom: Tropea a Capo Vaticano.

Ak teda túžite spoznať pravú taliansku kultúru na miestach, kde domáce obyvateľstvo je ešte stále vo väčšine a ocitnúť sa pritom v nedotknutej prírode, určite sa vyberte na dobrodružnejší  a temperamentný taliansky juh.

Aby som ale bola úplne objektívna – ak si potrpíte na skutočne exotický vzhľad pláží, tak sa určite musíte pozrieť aj na Sardíniu, ktorú pre jej nádherné pláže nazývajú „európskym karibikom.

 

TROPEA – DOVOLENKA KALÁBRIA

Najkrajšie pláže nájdete jednoznačne v tzv. „perle Kalábrie“, meste Tropea. Ak aj nebudete bývať priamo v tomto letovisku, určite sa oplatí vybrať sa sem na výlet. Skalnaté útesy, dychberúce vyhliadky, unikátny kostol sv. Márie postavený na brale, zvláštny miestny kolorit..

 

Áno, takto to tam vyzerá – myslím že moje fotky z minulého týždňa a video hovoria za všetko :).

Milujem tyrkysovú!!!

dovolenka Kalábriadovolenka Kalábriadovolenka Kalábriadovolenka Kalábria dovolenka Kalábria

Ešte 1 súkromný minitip:

V Tropei sa zrejme dostanete na ľahko dostupnú (aj od cesty) najznámejšiu pláž typickú množstvom pestrofarebných slnečníkov a samozrejme aj väčším množstvom ľudí. (Tropea je naozaj krásna a mimoriadne obľúbená. Celkovo ale treba povedať, že kalabrijské pláže nie sú preplnené ľuďmi, skôr naopak. Navyše na väčšinu z nich je vstup voľný. )

Počas našej dovolenky sme ale úplne náhodou prišli na jeden veľmi spontánny a ako sa neskôr ukázalo, vynikajúci nápad. Požičali sme si za pár eur vodný bycikel, na čom by nebolo nič nezvyčajné, keby sme ho nepoužili ako transport z hlavnej pláže na úžasnú takmer prázdnu pláž (pri pohľade na more je to pláž za výčnelkom napravo – asi tak 20 minút byciklom :). Pripadali sme si tam ako stroskotanci na zabudnutom ostrove.. fakt nádhera,  biely piesok, tyrkysová priezračná voda, nikto nikde,  len šum mora..

Samozrejme.. pri cestovaní na dovolenku do Talianska s deťmi by bola cesta do Kalábrie a na talianske ostrovy určite namáhavejšia (let s prestupom alebo 18-20 hodín autom), a skutočne je jednoduchšie vybrať sa do severnejších  talianskych stredísk, ktoré sú mimochodom pre deti veľmi dobre vybavené.. ale hneď ako vyrastú, určite sa vyberte spolu spoznávať aj prekrásny juh! :)

 

 

Ako sa na dovolenku v Kalábrii dostať?

 

Najekonomickejším riešením je letecká doprava. Je to najlacnejšia a aj najrýchlejšia alternatíva prepravy na dovolenku v Kalábrii. Viem to úplne presne, lebo sama som si porovnávala všetky možné (auto, vlak, kombinácia lietadlo-vlak) spôsoby.

Zistili sme totiž, že priamy let Bratislava – Reggio Calabria (najväčšie mesto Kalábrie úplne na juhu, kde sme dovolenkovali my) neexistuje: Možnosťou č. 1 bol let s prestupom v ten istý deň v Ríme: Viedeň-Rím-Reggio Calabria. Možnosťou č. 2, ktorú sme si nakoniec vybrali bol let Bratislava-Rím/1 noc v Ríme/Rím-Reggio Calabria. Keďže spiatočná letenka Bratislava-Rím bola veľmi lacná, vyšlo nás to takmer rovnako aj vrátane 2 nocí (na ceste tam aj späť) v Ríme.

 

rím lacné letenky do ríma

 

Dôvod č. 2  Dovolenkové počasie od mája do októbra

dovolenka Kalábria

 

Ideálne počasie okolo 30 stupňov tu zažijete od mája do júla a potom neskôr v septembri. V auguste môže teplota dosiahnuť až 40 stupňov, čo niektorým z nás vôbec neprekáža :).

More je príjemne teplé a dá sa v ňom kúpať až do októbra kedy má stále teplotu min. 22 stupňov.

 

Dôvod č. 3  Dolce, dolce, dolce

 

dovolenka Kalábria

 

Na juhu vedia ako si užívať a osladiť život. Gelato a Granity sú tu úplne najlepšie. Nie nadarmo sa hovorí, že táto pochúťka vraj prvýkrát uzrelo svetlo sveta práve v týchto južanských končinách.

 

dovolenka Kalábria

 

Čo je zaujímavé (teda okrem toho že domáci (platí len pre oblasť Kalábrie a Sicílie) milujú jesť „gelato a brioche“ – zmrzlinu v sladkom pečive), je aj to, že si takmer vždy k obom týmto osviežujúcim sladkostiam doprajú poriadny kopček šľahačky. Pri granite sa ma dokonca zmrzlinár pýtal, či chcem šľahačku aj na spodok pohára  pod granitu alebo „len“! navrch. :) Takže tip! nezabudnite si vypýtať: „con panna per favore„. Je to samozrejme grátis :) A keď už zhrešíte, tak aspoň poriadne.. chudnúť sa bude doma, v Taliansku si treba dopriať. Veď majú aj také príslovie: „In Italia si mangia bene“ – niečo v zmysle..„V Taliansku vieme, ako sa dobre najesť“.

 

Dôvod č. 4   Preslávená špecialita Tartufo priamo v meste jeho vzniku

dovolenka Kalábria

 

Milovníkov sladkých dezertov poteší aj ďalšia správa. Poznáte preslávené Tartufo? Je to studený zmrzlinový dezert, ktorého základom je podľa originálnej receptúry oriešková zmrzlina obalená kakaom s tekutou tmavou čokoládou vo vnútri. Má samozrejme mnoho obdôb, ale čo je dôležité, že jeho pôvod sa spája s  čarovným historickým mestečkom Pizzo nachádzajúcim sa nad zálivom sv. Eufemia v Kalábrii.

 

Dôvod č. 5   Očarujúca Scilla

dovolenka Kalábria

 

Malebné mestečko pretkané povesťami z dávnej mytológie a typické svojimi úzkymi krivoľakými uličkami, rybárskymi domčekmi obmývanými morom, úžasnými výhľadmi..

 

dovolenka Kalábria

 

Svoje meno dostala Scilla po bájnej Skylle – krásnej morskej víle lákajúcej námorníkov, a doteraz je  symbolom tohto malého, nie veľmi známeho rybárskeho prímorského mestečka.

 

dovolenka Kalábria

 

Nad všetkým sa týči na skale postavený majestátny stredoveký hrad Castello Ruffo. Oplatí sa sem zájsť aj cez deň a vykúpať sa na pozadí krásnej panorámy pod skalou na  pláži La Spiagga di Scilla. Očarujúce je však toto starobylé miesto najmä v noci,  kedy je všetko vrátane hradu romanticky vysvietené a má zrazu takú zvláštnu tajomnú atmosféru.

 

Dôvod č. 6   Temperamentní, veselí a .. krásni obyvatelia

Aj keď sú Taliani celkovo veľmi temperamentný, otvorený a pohostinný národ, práve na juhu je tento rozdiel ešte viac viditeľnejší. Zrejme to bude vplyvom gréckych a arabských kultúr (narozdiel od severu kde tuším mali svoj vplyv aj germánske..), ktoré sa tu historicky zamiešali, horúcim podnebím, väčším počtom slnečných dní, a celkovo pohodovejším prístupom k životu ako na umiernenejšom severe.. Každopádne vôbec mi to nevadilo, práve naopak.. myslím že toto by som sa od nich mohla učiť. Všetko fungovalo ako má aj bez toho, aby sa niekto stresoval. (Pozn. nikdy som  na juhu Talianska „normálne“ nežila, takže je možné, že toto vyhlásenie subito presto upravím, hneď ako sa tam raz presťahujem. :D)

Počas dlhšej dovolenky a jazykového pobytu v jednom sme tam spoznali pár priateľov – obyvateľov Reggia, ktorých ak mám brať ako vzorku.. tak by som ich všetkých opísala ako mimoriadne veselých, šarmantných, otvorených, milých a veľmi dobrých ľudí.. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by som šla na dovolenku na to isté miesto, ale do Reggia sa určite určite vrátim.. A presto! :)

A aby som nezabudla, podľa hodnotenia dámskej posádky našej talianskej dovolenky na Kalábrii.. sa najkrajší muži z celého Talianska vyskytujú práve tu! To len taká minivsuvka pre všetky slobodné dámy :). S kamarátkami sme sa smiali, že to ani možné nie je.. že pri vstupe na diskotéku v plážovom klube ich určite musia nejako triediť a púšťajú ďalej len tých krajších.. :D

 

dovolenka taliansko last minute

 

 

Dôvod č. 7   Majú tam topánky č. 35 a takéto!

Kým na Slovensku márne zháňam slušné topánky z tohto čísla a predavačky sa na mňa pozerajú s poľutovaním, v Taliansku majú takéto miničísla úplne bežne.. samozrejme nielen na juhu :). No môžem ja nemilovať Taliansko? (nákup v meste Reggio, foto v Tropei.)

 

dovolenka Kalábria

 

 

Dôvod č. 8   Sicília a preslávené ostrovy na dosah

Ak ste ešte neboli na Sicílii,  počas dovolenky na Kalábrii máte jedinečnú možnosť si tam len tak odskočiť. V najužšom mieste je totižto Sicília od Kalábrie vzdialená len 3 km, a dostanete sa tam trajektom z prístavu za necelú polhodinku a pár eur.

 

dovolenka Kalábria
pohľad z Kalábrie (pláž v meste Reggio di Calabria) na ostrov Sicília

 

Z pobrežia a pláží v Reggio di Calabria máte dokonca za jasného počasia krásny výhľad na sicílsku Etnu. Bohužiaľ až doma som zistila že som ju zabudla z lehátok odfotiť :). Na tomto obrázku by sa nachádzala niekde úplne vľavo.

Počas dovolenkovania v Kalábrii je možné vydať sa na naozaj nespočetné množstvo výletov – buď individuálne alebo sa samozrejme dajú cez miestne cestovky objednať organizované výpravy, a to buď vrámci samotnej Kalábrie alebo výpravy do rôznych častí Sicílie, či neďaleké svetoznáme a naozaj rozprávkovo krásne Liparské – Aeolské ostrovy.

Viac o tom, aké výlety sa dajú z dovolenky v Kalábrii podniknúť  (a čo sme osobne vyskúšali aj my) si prečítajte v pokračovaní článku:   Dovolenka Kalábria, Sicília, Južné Taliansko – Tipy na výlety

 

 [fb_button]

Ak sa  vám článok páčil, podporte nás lajkom alebo zdieľaním. Ďakujem krásne!

 

 

booking kalabria

 Najlacnejšie letenky!

 

 

 

Poznámka: Fotografie sú majetkom autora a tejto stránky. Môžete ich použiť, ale len s uvedením zdroja: www.dovolenka-pri-mori.sk. Ďakujem.

 

Podobné články

0 Comments

    1. Zdravím Vás a ďakujem! Musím sa priznať, aj keď veľmi nerada, že ja som v tomto veľmi neporiadna, a väčšinou sa počas mojich ciest a dovoleniek nepoisťujem. Neviem Vám preto v tomto poradiť, v tomto sa naozaj nevyznám. Každopádne, držím palce, nech si vyberiete dobre a želám vám krásne cestovanie, len samé príjemné dovolenkové zážitky a šťastnú cestu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *