Dovolenka v Taliansku na Lago di Como – po stopách Jamesa Bonda a Georga Clooneyho!

Túto úžasnú krajinu síce spoznávam už dosť dlho, ale to naozajstné kúzlo som objavila až pri mojich posledných dlhších dovolenkách, kedy som mala možnosť poriadne si užiť každé jedno miesto, v ktorom som sa práve nachádzala. Na Taliansku sa mi páči, aké je rozmanité, a pritom stále relatívne malé, takže je všetko na dosah.

Dovolenka v Taliansku teda môže byť  stále iná, stačí si len vybrať, na čo máte práve chuť… Okrem tyrkysového mora a krásnych pláží, ktoré nájdete väčšinou na juhu a pobreží priľahlých ostrovov, si môžete užívať pokojnú atmosféru toskánskych viníc a prechádzky malými mestečkami, božské výhľady z ostrova Capri alebo zamilovane spoznávať malebné pobrežie Amalfi… a samozrejme tisíc ďalších a jedinečných miest s atmosférou, ktoré nájdete naozaj len tu.

dovolenka v taliansku na lago di como - čo vidieť

Ja si tento rok splním ďalší z mojich talianskych snov – čaká ma dovolenka v Taliansku po stopách Jamesa Bonda a Georga Clooneyho :). Okrem šumu mora, ktorý absolútne milujem, sa mi totiž vždy veľmi páčili aj horské prostredia s výhľadmi na jazero. No a keď som videla jednu z bondoviek s Danielom Craigom, Casino Royal, odohrávajúcu sa na tomto úžasnom kúsku Talianska, tak bolo rozhodnuté – Lago di Como sa ocitlo na mojom zozname miest, ktoré musím vidieť!

dovolenka v taliansku na lago di como - čo vidieť
Villa del Balbianello

A čo s tým má spoločné George Clooney? Tak tomu sa toto miesto zapáčilo tak, že ho nielenže musel vidieť, ale od roku 2002, kedy na tomto jazere kúpil krásnu 25 spálňovú vilu Oleandra, je to jedno z jeho obľúbených letných sídiel, kde často hostí aj svojich priateľov z hollywoodskej smotánky.

Kvôli nechcenému záujmu paparazzov sa však minulý rok povrávalo, že vilu bude musieť predať. Zatiaľ však prijal aspoň „drobné“ opatrenia – pokutu 500€ pre každého, kto vkročí  na územie 100 m od jeho vily..  Tak na to si dáme pre istotu pozor :).

Dovolenka v Taliansku na očarujúcom jazere Lago di Como

Strmé úbočia nad jazerom, členité vrcholky Álp, lesnaté svahy, na ktorých sú roztrúsené malebné vily, vôňa histórie a pokojom dýchajúce malé dedinky a mestečká. Milované umelcami a spisovateľmi, priťahované turistami z celého sveta. Lago di Como je určite jedno z najfascinujúcejších miest v celomTaliansku.

Je to krásne alpské jazero nachádzajúce sa na severe krajiny, v regióne Lombardia, blízko hraníc so Švajčiarskom. Má tvar obráteného písmena Y a pozdĺž jeho obvodu, ktorý má približne 170 km2, sa ukrýva množstvo krásnych miest a zákutí.

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Okolie jazera je tak rozmanité, že si na svoje príde naozaj každý:

milovníci prírody, ktorí sa vďaka jedinečnej mikroklíme horského jazera môžu kochať nádherne upravenými okrasnými záhradami odrážajúcimi sa na hladine jazera.

– „dovolenkové typy“, ktorých najväčšou radosťou je chytať bronz na pláži v atraktívnom horskom prostredí a užívanie si vody a vodných športov (kajaky, vodné lyže, preteky jácht)

Lago di Como čo vidieť

– turisti zdolávajúci vrcholky hôr a spleť turistických chodníčkov s tými najúžasnejšími výhľadmi na alpskú panorámu

– dovolenkári so slabosťou pre malebné mestečká dýchajúce históriou

– cyklisti, na ktorých tu všade čakajú upravené cyklotrasy, z ktorých je vraj výhľad na hladinu jazera Como úplne najkrajší

– no a hlavne veční romantici, pre ktorých je toto miesto ako stvorené.

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Čo všetko treba vidieť a zažiť počas dovolenky v Taliansku na Lago di Como – TOP 5

1. Bellagio – perla jazera Como

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Na svete sa nájde len málo tak malebne pôsobiacich mestečiek, ako je Bellagio.  Ak by ste sa mali na tomto jazere zastaviť počas vašej dovolenky v Taliansku hoci len na jeden deň, Bellagio je určite to miesto, ktoré musíte vidieť. Vďaka jeho výnimočnosti sa zvykne nazývať aj ako „perla jazera Como“ a právom patrí medzi  tie najromantickejšie miesta Talianska.

Nachádza sa priamo v srdci jazera Como, v cípe, ktorý rozdeľuje jazero na 2 časti – Como a Lecco. Toto skvelé umiestnenie je pre dovolenkárov absolútne ideálne (ale treba povedať, že aj trochu drahšie), pretože je to najlepší východiskový bod pre objavovanie tých najatraktívnych miest celého jazera.

Od začiatku 19. storočia, kedy sa Bellagio stalo jednou z najvychytenejších prázdninových destinácií svetovej šľachty a známych ľudí tej doby, sa toto mestečko teší svojej obľube a nestráca časom ani kúsok zo svojho šarmu. Je rozdelené na 22 menších oblastí, ktoré ponúkajú návštevníkom množstvo rôznych scenérií na obdiv.

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Najobľúbenejšou je oblasť Borgo, ktorá je známa priam pohľadnicovým pohľadom na mólo plné kotviacich lodí, úžasné kamenné schodisko smerujúce do centra mestečka, malé námestíčka a obchody miestnych výrobcov a remeselníkov ponúkajúcich svoje produkty okoloidúcim.

Z Bellagia by ste nemali odísť skôr, ako si pozriete aspoň pár nádherných víl, ktorými sa pýšia jeho brehy. Určite sa treba zastaviť pri Villa Melzi d´Eril, obkolesenej úžasným parkom, ktorý je vytvorený v anglickom záhradnom štýle a pozrieť by ste si mali aj impozantnú vilu Villa Serbelloni, ktorej hosťami boli také významné osobnosti svetových dejín, ako je Leonardo da Vinci či John F. Kennedy.

2. Menaggio – západné brehy plné krásy

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Mesto Menaggio sa nachádza v strednej časti jazera Como, na jeho západných brehoch, v údolí, ktoré spája Menaggio s jazerom Lugano. Narozdiel od malých dediniek, ktoré sa tiahnu strmými úbočiami nad jazerom, Menaggio pokrýva širšie okolie, takže je tam toho skutočne dosť, čo môžete počas svojej dovolenky vidieť a  robiť.

Začať môžete prechádzkou po veľkolepej promenáde pri jazere, ktorá vás očarí na prvý pohľad. Námestíčka, fontány, palmy, kvety, lenivo žblnkotajúca voda, a to všetko na pozadí krásne zelených svahov voľne sa zvažujúcich k jazeru. Z tejto promenády sa vám tiež naskytne jedinečný pohľad na Bellagio, ktorý sem láka všetky romantické duše hlavne večer, keď sa zotmie.

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Historické centrum sa sústreďuje okolo námestia Piazza Garibaldi a prístavu plného jácht, ktorý tomuto miestu dodáva idylickú prímorskú atmosféru. Môžete sa kochať množstvom pamiatok, len tak sa túlať uličkami centra, alebo si môžete zájsť na skvelý obed či večeru do jednej z miestnych reštaurácií. Podávajú sa samozrejme čerstvo ulovené pečené ryby alebo si môžete vybrať zo špecialít tzv. „tradičnej kuchyne horského údolia“, ktorej hlavnými ingredienciami sú lesné hríby, lokálne syry či polenta. Mňam, už sa teším!

Každý druhý a štvrtý piatok v mesiaci sa tu ráno koná malý trh, takže kto si chce užiť typické talianske ráno plné miestneho koloritu v tejto úžasnej dedinke, nech sa páči!

Večer si môžete oddýchnuť a zabaviť sa v meste, ktorého námestie je plné hudobníkov a rôznych umelcov. A po poriadnej 3-4 chodovej večeri (ktorú je v Taliansku zvykom dopriať si každý, nielen výnimočný deň :)) si nezabudnite so zmrzlinou v ruke vybehnúť na prechádzku nočnou promenádou.

Vďaka svojej centrálnej pozícii je Menaggio veľmi dobrým štartovacím bodom pre všetky typy výletov, ktoré by ste v rámci svojej dovolenky v Taliansku na jazere Como chceli podniknúť. Loďou sa môžete vybrať na výlet pozdĺž jazera a obdivovať brehy posiate malými dedinkami a malebnými vilami obklopené sviežou zeleňou.

Autom alebo autobusom môžete zájsť ďalej do údolia a objavovať vyhliadky a starobylé kostolíky a peši alebo na bicykloch sa môžete vybrať do parku Val Sanagra, ktorý právom patrí do chránenej prírodnej oblasti. Jeho územie je pokryté rozľahlými lesmi, brezovými hájikmi, v ktorých sa vám kde-tu naskytne pohľad na vodopády a iné horské krásy.

Vďaka unikátnej mikroklíme, ktorá na lago di Como panuje, tu tiež nájdete množstvo zaujímavej, aj exoticky vyzerajúcej flóry, ktorú by ste inak našli len v subtropických oblastiach.

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Pre rodiny s deťmi je tu taktiež množstvo aktivít, ako sa zabaviť. Okrem už spomínanej prechádzky po parku (pre deti sa odporúča kratšia túra z bodu Piamuro  pozdĺž rieky Sanagra trvajúca cca 40 minút) sa môžu vyblázniť na golfe na promenáde, na ihriskách dolu v meste alebo vysoko na kopci v dedinke Breglia (položená 7 km nad Menaggiom). Deti sa zahrajú a vy si môžete vychutnať dychberúci pohľad na alpské končiare a jazero z výšky.

Ďalším zážitkom pre všetkých, ktorí majú radi takéto božské výhľady z vrcholkov hôr, je výstup lanovkou z Argegna (200 m.n.m.) do dedinky Pigra (850 m.n.m). Celá cesta trvá len 4 minúty a preveziete sa jednou z najstrmších lanoviek v Európe.

Všetkým, ktorí sa do Menaggia chystajú a chcú o tomto kúsku Talianska vedieť všetko, odporúčam prejsť si celú túto  stránku (dostupná v angl., tal., nem. a fr. jazyku): www.menaggio.com

3. Varenna – čarovné miesto jazera Como

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Krásne farebná dedinka umiestnená na skalách na východnom brehu jazera, ktorej dominuje nezameniteľná silueta s vežou starobylého hradu. Je to trochu neobvyklé, ale čarovné miesto opradené legendami.

Na jednej strane je to živá turistická destinácia so všetkým, čo by ste si pre pohodlnú dovolenku v Taliansku mohli želať (okrem mora samozrejme :)), ale je to tiež jedno z najzachovalejších stredovekých centier v celej oblasti jazera.

dovolenka v Taliansku na Lago di Como - čo vidieť

Nájdete tu veľa zaujímavých miest, ako je napríklad Kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý je jedným z najstarších v regióne jazera Como, alebo Villa Monastero či Villa Ciprese, ktoré vás očaria svojím zjavom. Kresťanov zaujme určite aj fakt, že podľa jednej z legiend práve na brehoch Varenny zvykla Mária prať Ježišove šaty.

Kto si chce vychutnať jedinečný výhľad na jazero, musí sa vybrať na vrchol  veže Castello di Vezio. Romantickú prechádzku si zas môžete užiť na krásnej promenáde pri jazere.

dovolenka taliansko ubytovanie

Prejsť na pokračovanie článku

Podobné články