Sicília, dovolenka

Dovolenka na Sicílii a tipy na tie najkrajšie miesta! II.

[fb_button]

Cefalu, Palermo, Mondello a božské jedlo – Dovolenka na Sicílii

 

Po článku, v ktorom  som spísala prvých 7 tipov na miesta, ktoré sa určite oplatí na západe Sicílie navštíviť, je na rade druhá polovica našej dovolenky, v ktorej sme sa posunuli trocha viac do stredu tohto ostrova. Trochu viac – tým sa nedajte odradiť, ak sa chystáte ubytovať v blízkosti západného Trapani – neznamená to žiadne brutálne cestovanie :). Z Trapani do Palerma to trvá asi hodinu a pol, do Cefalu niečo okolo 2 hodín. Takže pokračujeme..

 

Tip 8: Cefalu – moja absolútna srdcovka na Sicílii

 

dovolenka Sicília
nezabudnuteľný pohľad na Cefalu

 

Že sa oplatilo stráviť v aute 2 hodinky, sme zistili už keď sme sa k bývalej rybárskej dedinke Cefalu blížili. Z diaľnice nás to začalo tiahnuť do serpentín a po pár kilometroch sa objavil taký výhľad, až sme zhíkli.. Bohužiaľ, neodstavili sme auto na vyhliadke a neodfotili tento raj na zemi aj zhora, lebo som to chcela urobiť v kľude, napríklad  potom neskôr, keď sa budeme vracať. Pôvodne sme si totiž mysleli, že tam ideme na 2-3 hodiny. :D Veeľký omyl! Vôbec sa nám nechcelo odísť, nakoniec bolo čo pozerať a užívať si celý deň –  či už pri mori, na pláži, promenáde alebo len tak nechať sa unášať atmosférou na prechádzke v uličkách starodávneho mestečka, a vracali sme sa domov až po zotmení. Nevadí, aspoň máme dôvod sa vrátiť. A túto vetu  sme v ten deň  zopakovali nespočetne veľa krát, takí očarení sme boli..

 

dovolenka na Sicílii
pruhované závesy, úzke uličky a dokonalá atmosféra prístavného mestečka

 

A to more! Vo svojich 32 rokoch môžem vyhlásiť, že tak ako tam, som sa v mori a vo vlnách ešte nikdy nejašila. :D  Teplučké more, výhľad na starosicílske domčeky a farebné loďky, obrovské vlny..

 

dovolenka na Sicílii
more v Cefalu „nás dalo dole“ :D

 

 

Tip 9: Palermo – potrebujete naozaj odvážneho šoféra!

 

dovolenka na Sicílii
farebné a historické Palermo

 

Rada 1: Ak nemáte nebojácneho a skúseného šoféra, tak cestu autom ani nezvažujte.

Rada 2: Zaparkujte čo najskôr! (to radia aj samotní Taliani.) Toto sme sa bohužiaľ dozvedeli až potom, ako sme prešli celé mesto a zaparkovali pri prístave na jeho opačnej strane. Na našu obhajobu – bolo to aspoň blízko pri pamiatkach, na ktoré sme mali zálusk.. hoci sme vystúpili všetci traja vrátane šoférky s miernym infarktom :). Len taká perlička – zaradíte sa do pruhu s 2 autami a ani sa nespamätáte, a “vytvoria sa” ďalšie 2-3 pruhy okolo vás. Alebo sa zaradíte do kruhového objazdu, v ktorom sa takisto znenazdajky vytvoria 3-4 pruhy namiesto jedného, a vy sa musíte dostať z vonkajšieho do toho najvnútornejšieho.. No, bolo veselo :D

Rada 3: Najmenšia premávka je tam cez deň okolo 13-14tej, tak skúste svoj príchod naplánovať na tento čas. Vtedy všetci domáci odišli na obed, prípadne domov na siestu, tak je aspon chvíľu na cestách “kľud”.

 

 

dovolenka na Sicílii
takto už vyzeral ten spomínaný dočasný kľud v Palerme

 

A teraz k našej miniexkurzii po hlavnom meste. Ako prvé sme sa prešli jednou z hlavných ulíc Via Vittorio Emanuelle, čo bol celkom zážitok :) a dostali sme sa ňou až k najvýznamnejšej budove v meste – katedrále Duomo di Palermo. Chýry neklamali, je krásna a obrovská.

 

dovolenka na Sicílii
Katedrála v Palerme

 

Potom sme sa vybrali len-tak mestom a náhodou sme objavili tento trh. Až neskôr sme zistili, že je to ten známy hlavný palermský trh  Mercato. Určite sa tam zastavte – atmosférou bude úplne nadšení.

Morské plody, zelenina a ovocie od výmyslu sveta, rozkrikujúci sa predavači, farby, svetlá, miestny kolorit a tá vôňa…

 

dovolenka na Sicílii

dovolenka na Sicílii

 

Veľmi blízko trhu –  asi 10 minútovou pešou prechádzkou, sa dostanete k  divadlu Teatru Massimo – tomu najväčšiemu a najprestížnejšiemu divadlu v celej Európe. Ak ste videli “Krstného otca”, tak budete hneď vedieť, ktorá scéna sa tam natáčala. Ak nie, aj tak choďte, je to krásna monumentálna budova.

 

Teatro Massimo, dovolenka, Sicília
Teatro Massimo, dovolenka, Sicília

 

Z toho, čo som čítala a počula pred návštevou Palerma, som sa tohto výletu počas našej dovolenky na Sicílii celkom obávala.. Vraj je tu nutná veľká obozretnosť, kriminalita a drobné krádeže či poškodenie auta sú na dennom poriadku. Nič také som ale nezaregistrovala, ľudia boli milí rovnako ako všade inde na Sicílii, a naša prechádzka mestom bola skvelá. Všetko, čo sme chceli vidieť, bolo veľmi blízko pri sebe, takže sme sa len v dobrej nálade prechádzali a vychutnávali si skvelú (je pravda, že oveľa rušnejšiu, ale možno aj práve tým tak jedinečnú) atmosféru.

 

 dovolenka na Sicílii

 

Tip 10: Mondello

 

Kľudne spojte výjazd do Palerma s výletom do prímoského mestečka Mondello. Nachádza sa pár km od Palerma a naozaj sa oplatí sem zájsť! Tunajšia pláž je vraj najkrajšia v tejto časti. Asi potvrdzujem, aj keď som žiadnu inú nevidela, išli sme totiž priamo tam :).   Mestečko je veľmi pekné, voňavé a zelené, čo pre túto časť Sicílie nie je úplne typické, takže to bolo skvelé osvieženie – a najmä po tom búrlivom Palerme.  Vyzerá to tam takto:

 

dovolenka Sicília, Mondello

dovolenka na Sicílii

dovolenka na Sicílii

 

 

Tip 11: Jedzte, jedzte, jedzte

 

Vyskúšali sme takmer všetko, čo sme mali od miestnych odporúčané ako tipico. Tak napríklad: “Arancini” vyprážané ryžové guľky s mäskom – dobré, ale strašne ťažké na môj vkus.. v každom prípade veeeľmi typické a nikde inde sa s tým už asi nestretnete.

Odporúčame tiež pizzu s pistáciovou posýpkou (okrem iného samozrejme – nie sú na nej len samotné pistácie :). Najlepšia bola podľa nás v reštaurácii na hlavnom námestí v Erice.

 

dovolenka na Sicílii

 

A prosím neobchádzať pasticcerie!–  teda cukrárne.. Samozrejme ochutnávali sme, čo sa dalo. :)

 

dovolenka na Sicílii

dovolenka Sicília

dovolenka na Sicílii

 

Veľmi mi chutili tieto mandľové guľky napravo – typické práve z dedinky Erice.  Už som stihla byť doma veľmi aktívna a našla som si na ne aj recept: http://www.dolcisiciliani.net/ricette/bocconcini-di-erice/, akurát že mi chýba taká maličkosť – niečo cédrové..  ani neviem presne čo, takže z toho asi nič nebude. :)

 

Tip 12: Gelato každý deň!!

 

A aj do zásoby! Doma už taká zaručene nebude.. A mala som pravdu – teraz by som si taaak dala.. Vraví sa, že sicílska zmrzlina je najlepšia na svete a vraj túto pochúťku vymysleli priamo tu. No, nevravím že som ochutnala každú zmrzlinu na svete, ale bola tak vynikajúca, že to asi  bude pravda. A čo bolo najlepšie, že mi od prvého dňa zachutila presne tak, ako ju jedia  domáci sicílčania.

 
dovolenka na Sicílii

 

“Gelato a brioche” Láska na prvý pohľad!  Nerozumiem, prečo takto zmrzlinu nepredávajú aj u nás. Vynikajúce spojene fakt kvalitnej zmrzliny a sladkého pečiva.. Len pozor na zuby – pri prvom pokuse som pár krát zahryzla aj priamo do zmrzliny.  :D

 

Z  tohtoročnej dovolenky na Sicílii by to bolo všetko, viac sme toho nestihli. Už máme ale plán na našu ďalšiu výpravu, tentokrát mám zálusk na východ Sicílie. Už sa neviem dočkať!

 

Fotografie sú majetkom autora a tejto stránky. Môžete ich použiť s uvedením zdroja: www.dovolenka-pri-mori.sk. Ďakujem.

 [fb_button]

Ak sa  vám tipy  z našej dovolenky na Sicílii páčili a zdali užitočné, lajkujte alebo sharujte článok s priateľmi :) Grazie mille!

 

 DOVOLENKA SICÍLIA – Najväčší výber zájazdov FIRST a LAST MINUTE!

Najlacnejšie letenky!

 

 dovolenka na Sicílii Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

O tom, prečo bude moja ďalšia dovolenka na Sicílii

Dovolenka na Sicílii. Ako bolo? Perfetto! Čerstvé tipy – časť I.

Biele pláže, tyrkysové more. Sí, Sardínia!

Dovolenka v Kalábrii – naše zážitky z južného Talianska

Podobné články

0 Comments

 1. Nadherne napisane uplne prekrasne fotografie!Zamilovala som sa do kazdeho slova a do kazdej fotky. Musim pochvalit autorku za krasnu inspiraciu na leto. Sardiniu som absolvovala a mozem taktiez odporucit, tento rok by som rada poznavacku na Capri, Neapol, Pompeje, Vezuv a vdaka tomuto clanku aj mneho dalsie pribudaju medzi krasne cestovatelske sny.Dakujem velmi pekne a prajem autorke prekrasne kilometre na tych najkrajsich miestach sveta:-)

  1. Pekný deň Janka,

   ďakujem za úžasný koment, ani neviete ako veľmi ma potešil! A aj za nádherné prianie na záver – presne to isté prajem aj ja Vám.. a možno sa niekedy na cestách po Taliansku aj stretneme, ktovie.. :). Dovolenku na ostrove Capri mám na mojom cestovateľskom zozname aj ja spolu s mojou sestrou, ktorá seriál Capri práve kvôli tomu nádhernému prostrediu doslova hltala :). Tak som veľmi zvedavá, ako sa vám tam bude páčiť, určite to bude nezabudnuteľná dovolenka – užite si aj za mňa! :)a ak budete mať chvíľku, tak dajte vedieť, ako bolo.. A viete, čo je ešte zaujímavé? Že máme takmer rovnaké priezvisko :D
   Ďakujem ešte raz za pekné slová a krásny deň prajem!

   1. dakujem. stihli ste teda zapadnu a strednu cast, ak som dobre pochopila…myslite, ze je odvazne dat si za 14 dni celu Siciliu?

    1. Áno presne tak, stihli sme západnú a strednú časť, ale určite sme si neužili všetko pekné, čo sa tam dá vidieť. Napríklad ma mrzí, že sme nestihli ísť pozrieť aj na ostrov Marettimo a na dedinku Scopello a jej zátoku, kde sa vraj nachádza ten najromantickejší kúsok severozápadnej Sicílie. Rovnako by som sa zastavila na dlhšie aj vo vinárskej oblasti Marsala, keďže cez tú sme len-tak prebehli… Ale pokiaľ chcete vidieť len pár krásnych miest na každej strane a to najlepšie z tohto ostrova, tak áno, určite 14 dní bude stačiť. Sicília je rozlohou pomerne malá, takže presuny sú veľmi rýchle. Držím palce a prajem vám krásnu dovolenku! My si chceme nabudúce užiť východ Sicílie, tak keď sa vrátite, budem rada, ak dáte vedieť, ako bolo, prípadne nejaké cestovateľské tipy. Užite si!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *