dovolenka Sicília tipy najkrajšie miesta

Naša dovolenka na Sicílii a 13 skvelých tipov! II. časť

Po prvej časti môjho rozprávania, v ktorom  som spísala prvých 8 tipov pre dovolenkovanie na Sicílii a krásne miesta, ktoré sa určite oplatí na západe ostrova navštíviť, je na rade druhá polovica našej dovolenky. V rámci nej sme sa posunuli trocha viac do stredu tohto ostrova.

Trochu viac – tým sa nedajte odradiť, ak sa chystáte ubytovať v blízkosti západného Trapani, tak ako sme to urobili my. Nemám na mysli žiadne brutálne cestovanie :). Z Trapani do Palerma to trvá autom asi hodinu a pol, do Cefalù niečo okolo 2 hodín.

Naše prvé tipy boli:

Tip 1: Nebojte sa dovolenky na Sicílii v septembri! Info o počasí a teplote mora a naše skúsenosti.

Tip 2: Užite si Sicíliu vo vlastnom štýle! Info o ubytovaní na Sicílii, letenkách, zájazdoch a ako sme to vyriešili my.

Tip 3: Rezervácia auta na Sicílii – tipy, na čo si dať pozor.

Tip 4: Ubytovanie v typickej sicílskej dedinke Paceco, ktorá večer zázračne ožíva :).

Tip 5:  Spoznajte prístavné mesto Trapani a jeho romantické zákutia.

Tip 6:  Erice – božský výhľad a atmosféra kamenného mestečka, ktorá nás dostala tak, že sme sa tam museli vrátiť ešte raz!

Tip 7:  Hoďte sa do tyrkysových vĺn na pláži San Vito lo Capo, na ktorej sa budete cítiť tak trochu ako v Rio de Janeiro.

Tip 8: Vydajte sa z prístavu v Trapani na výlet loďou na Egadské ostrovovy. My sme si užili ostrov Favignana a jej najkrajšiu pláž Cala Rossa.

Celý článok: Dovolenka na Sicílii, najkrajšie miesta a našich 13 tipov! I. časť

Cefalù, Palermo, Mondello a božské jedlo – dovolenka na Sicílii pokračuje!

Tip 9: Cefalù – moja absolútna srdcovka

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Že sa oplatilo stráviť v aute 2 hodinky, sme zistili už keď sme sa k bývalej rybárskej dedinke Cefalù vzdialenej približne 75 km východne od Palerma blížili. Z diaľnice nás to začalo tiahnuť do serpentín a po pár kilometroch sa objavil taký výhľad, až sme zhíkli… Bohužiaľ, neodstavili sme auto na vyhliadke a neodfotili tento raj na zemi aj zhora, lebo som to chcela urobiť v kľude, napríklad  potom neskôr, keď sa budeme vracať. Pôvodne sme si totiž mysleli, že tam ideme na 2-3 hodiny :D. A to bol veeľký omyl!

Vôbec sa nám nechcelo odísť, nakoniec bolo čo pozerať a užívať si celý deň. Prechádzky pri mori, nekonečné fotografovanie, kúpanie na pláži, túlanie sa promenádou alebo sme sa len tak nechali unášať atmosférou kamenných uličiek starodávneho mestečka. Nakoniec sme sa do Paceca (dedina pri meste Trapani, kde sme boli ubytovaní) vracali až po zotmení. „Nevadí, aspoň máme dôvod sa vrátiť.“ Tak túto vetu  sme v ten večer cestou domov  zopakovali nespočetne veľa krát, takí očarení sme boli…

dovolenka sicília tipy na najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy na najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

A čo všetko sa oplatí v Cefalù vidieť?

Cefalù je stredoveké malebné mestečko rozkladajúce sa pod mohutne čnejúcim skalným masívom La Rocca. Podľa povesti bola táto ohromujúca skala domovom obrov – prvých obyvateľov Sicílie. Či už tomu veríte alebo nie, výhľad z vrcholu hory je úžasný a stojí za zdolanie vyše polhodinového výstupu po schodisku Salita Saraceno.

Centrom všetkého diania v starom Cefalù je hlavná ulica Corso Ruggero, ale zájsť treba aj do menších romantických uličiek, kde objavíte rôzne zákutia a typické obchodíky.

Určite si choďte pozrieť katedrálu Duomo di Cefalu. Podľ legendy ju vystaval kráľ Roger II. v 12. storočí, aby splnil svoj sľub Bohu, ktorý v zúriacej búrke zachránil jeho loďstvo. Hovorí sa však, že tento obrovský kostol nechal kráľ postaviť čo najdaľej od Palerma naschvál, aby vyjadril svoj nesúhlas s rozmáhajúcim sa vplyvom cirkvi a pápeža na Sicílii. Na piazza del Duomo, kde sa katedrála nachádza, si môžete pohľad na ňu v pokoji vychutnať pri šálke lahodného caffè v niektorej z caffetérií priamo na námestí.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Pri túlaní sa uličkami sme náhodou narazili aj na ďalšiu zaujímavosť, o ktorej sme predtým ani netušili. Na Via Vittorio Emanuele sme našli hlúčik turistov čakajúcich v rade. Postavili sme sa teda aj my a popritom sme zistili na čo vlastne čakáme. :) Boli to pozostatky budovy kúpeľov zo 16. storočia „Lavatoio“ postavenej priamo nad prameňom presláveným už v antike.

A práve vďaka spojeniu všetkých menovaných krás sa Cefalu nielenže zvykne využívať ako dokonalá filmová kulisa, ale je považované aj za akúsi neoficiálnu atrakciu č. 2 na Sicílii. Pýtate sa, čo je jednotka? Podľa všetkého je ňou mesto Taormina vo východnej časti ostrova. Osobne to zatiaľ neviem potvrdiť, keďže nás spoznávanie východnej Sicílie čaká až tento rok.

A to som ešte nespomenula slávnu ikonickú pláž v tvare polmesiaca a búrlivé more! Tak ako tam, som sa v mori a vo vlnách ešte nikdy nebláznila :D  Teplučké more, výhľad na farebné domčeky a kotviace loďky, a zlatým klincom boli takéto úžasné vlny.

Aj keď na nej nenájdete biely hebký piesok a dokonalé more žiariace exotickou tyrkysovou farbou, práve vďaka tomu dramatickému, typicky starosicílsky pôsobiacemu pozadiu sa radí medzi najkrajšie pláže Sicílie.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Prečítajte si aj: Užite si 15 najkrajších pláží Sicílie! Veľký prehľad a mapa pre vašu dovolenku.

Ako som už spomínala, v Cefalu sa nám nakoniec zapáčilo tak veľmi, že sme sa odtiaľ nevedeli dostať a zostali sme až do večera. Prikladám pár fotografií zachytávajúcich večernú atmosféru, kedy pobrežie romanticky stíchlo a rozsvietené mestečko a reštaurácie sa začali zapĺňať…

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Verím, že vás fotky a rozprávanie presvedčilo… Ja si myslím, že ak sa tu zastavíte na výlet, tak rozhodne nebudete ľutovať.

Ale je tu aj dostatok ubytovaní na výber – priamo v meste, ale všimla som si aj krásne ubytká s výhľadom na hory a celé údolie na kopci nad mestom – napríklad ubytko s názvom „Cuore delle Valle“, takže si určite viem predstaviť aj dlhší pobyt:

Tip 10: Palermo – potrebujete naozaj odvážneho šoféra!

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Náš výlet do Palerma začnem hneď 3 základnými tipmi, ktoré vám určite uľahčia brázdenie bláznivou premávkou, akú nezažijete snáď nikde inde na svete.

Tip 1: Ak nemáte nebojácneho a skúseného šoféra, tak cestu autom ani nezvažujte. Ja ako šofér začiatočník som sedela vzadu, sestra šoférovala a priateľ vpredu pozeral v sekundových intervaloch doprava doľava dozadu a robil takú dodatočnú kameru a signalizačné zariadenie dohromady. Jediné čo ľutujem, že som namiesto kibicovania a fotenia mesta neurobila z tejto jazdy vtipné videjko.

Tip 2: Zaparkujte čo najskôr! (to mimochodom radia aj miestni.) Túto radu nad zlato sme sa bohužiaľ dozvedeli až potom, ako sme prešli krížom takmer celé mesto a zaparkovali pri prístave na jeho opačnej strane. Na našu obhajobu – bolo to aspoň blízko pamiatok, na ktoré sme mali aj tak zálusk… hoci sme vystúpili všetci traja vrátane šoférky s miernym infarktom :). 

Len taká malá perlička, čo na vás čaká, ak si to pôjdete vyskúšať tiež. Zaradíte sa na ceste normálne do pruhu s 2 autami a ani sa nespamätáte, a nejako prirodzene “sa vytvoria” ďalšie 2-3 pruhy okolo vás. Alebo sa zaradíte do kruhového objazdu, v ktorom sa takisto počas jazdy znenazdajky vytvoria 3 alebo dokonca aj 4 pruhy namiesto jedného ak počítam aj všadeprítomné vespy a cyklistov, a vy sa musíte bezpečne dostať z vnútorného do toho vonkajšieho, aby ste sa dostali von… No, bolo riadne veselo. :D A už aj presne viem, z akého dôvodu sme tam videli toľko oškretých a nabúraných áut. To, že takéto polorozbité autá boli aj naďalej súčasťou premávky, nás už ani neprekvapilo.

Tip 3: Najmenšia premávka je tam cez deň okolo 13-14tej, tak skúste svoj príchod naplánovať na tento čas. Vtedy všetci domáci postupne odchádzajú na obed, prípadne domov na siestu, tak je aspon chvíľu na cestách “kľud” – tak ako vidíte na tejto fotke:

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

A teraz k našej miniexkurzii po hlavnom meste:

Začali sme zmrzlinou v brioške, ktorú sme si kúpili tesne po zaparkovaní. Niečo sladké na nervy sa nám pred spoznávaním mesta vyslovene žiadalo :). Vychutnali sme si ju v tomto krásnom parku:

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Ako prvé sme sa prešli jednou z hlavných ulíc Via Vittorio Emanuelle, čo bol celkom zážitok :) a dostali sme sa ňou až k najvýznamnejšej budove v meste – katedrále Duomo di Palermo.

Chýry neklamali, je krásna a obrovská. Dokonalá…

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Potom sme sa vybrali len-tak mestom a náhodou sme objavili tento trh. Až neskôr sme zistili, že je to ten známy hlavný palermský trh Mercato. Určite sa tam zastavte – atmosférou bude úplne nadšení.

Morské plody, zelenina a ovocie od výmyslu sveta, rozkrikujúci sa predavači, farby, svetlá, miestny kolorit a tá vôňa…

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Veľmi blízko trhu –  asi 10 minútovou pešou prechádzkou, sa dostanete k divadlu Teatru Massimo, najväčšiemu a najprestížnejšiemu divadlu v celej Európe. 

Ak ste videli “Krstného otca”, tak budete hneď vedieť, ktorá scéna sa tam natáčala. Ak nie, aj tak choďte, je to krásna monumentálna budova.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Medzi ďalšie zaujímavosti a pamiatky v Palerme patrí určite slávna križovatka tried Corso Vittorio Emanuele a Via Maqueda označovaná ako Quatro Canti, teda štyri stany tvoriace akýsi stred mesta.

Ak je vaším cieľom známa Fontana Pretoria pozostávajúca so stupňovitých kruhových bazénov a nádherných sôch a súsoší, nájdete ju na rovnomennom námestí Piazza Pretoria. My sme ju nejako nestihli, tak snáď nabudúce.

Z toho, čo som čítala a počula pred návštevou Palerma, som sa tohto výletu počas našej dovolenky na Sicílii celkom obávala. Vraj je tu nutná veľká obozretnosť, kriminalita a drobné krádeže či poškodenie auta sú na dennom poriadku. Ja osobne som našťastie nič nezaregistrovala, ľudia boli milí a temperamentní rovnako ako všade inde na Sicílii. Naša prechádzka mestom plná obdivovania monumentálnych budov, ale aj pozorovania obyčaného života bola jednoducho skvelá. 

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Všetko, čo sme mali v Palerme v pláne vidieť za pol dňa my, bolo veľmi blízko pri sebe, takže sme sa vlastne celý čas len v dobrej nálade prechádzali a vychutnávali si úžasnú (je pravda, že oveľa rušnejšiu, ale možno aj práve tým tak jedinečnú) atmosféru. A nielen atmosféru, ale aj jedlo. Pouličné sicílske „fast foody“ sú najlepšie práve tu!

TIP NA UBYTOVANIE v centre PALERMA

Ubytko v Palerme priamo v centre – asi 5 minút od spomínaného Teatra Massimo:

Je to Bed&Breakfast s názvom „Due passi“, v preklade 2 kroky, čo vyjadruje jeho dokonalú polohu, odkiaľ máte všetko doslova na skok. Okrem toho sú pre hostí každé ráno pripravené pravé sicílske raňajky, a k dispoziícii je ochotný hostiteľ Simone.

Ceny sú podľa mňa super… Napríklad za 3 dni koncom júna je cena od 250€-300€ spolu za dvoch v 2-lôžkovej izbe prípadne 3 osoby v 3-lôžkovej izbe s balkónom. Samozrejme, cena závisí od toho, v akom predstihu si stihnete ubytko objednať.

Hodnotenie ubytka je Vynikajúce 8,8 – stačí si prečítať 489 hodnotení priamo na bookingu.

Celú ponuku ubytovaní v rôznych oblastiach Sicílie – od bytov od samostatných prenajímateľov až po hotelové apartmány nájdete tu:

Sicília ubytovanie

Tip 11: Mondello

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Po trošku ukričanom Palerme sme sa vybrali do kľudnejšieho prímorského mestečka Mondello. V hlavnej sezóne vraj ale nie je až také pokojné ako sme ho zažili na začiatku septembra my. A aj keď píšem, že bolo pokojnejšie, v žiadnom prípade si nepredstavujte poloprázdnu pláž. Je to veľmi známe a obľúbené miesto, takže s tým skrátka treba počítať.

Nachádza sa len pár km od Palerma a naozaj sa oplatí sem zájsť! Tunajšia pláž je vraj najkrajšia v tejto časti. Asi potvrdzujem, aj keď som žiadnu inú v blízkom okolí nevidela. Túžiaci po oddychu v tyrkysových vodách Mondella, ktoré sme videli na internete, sme totiž išli priamo tam. A more bolo naozaj čisté, krásne priezračné, tyrkysové a príjemne vyhriate.  

Ale neostali sme len na pláži. Potom, čo sme si užili oddych pri mori, sme sa podvečer vybrali na prechádzku po pobreží popri ich typických pastelových domčekoch – plážových prezliekární, a zatúlali sme sa aj popozerať dovolenkové domy v uličkách mestečka.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Celé okolie bolo plné zelene, zakvitnuté a voňavé, čo pre túto časť Sicílie nie je úplne typické, takže to bolo po prechádzke horúcim Palermom výborné osvieženie.

Páčil sa mi aj prístav…

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

a také malé námestíčko, kde sme si na lavičke vychutnali kávovú granitu a zašli si do obchodíku kúpiť nejaké ovocie na cestu.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta
dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Nakoniec sme tam zostali až do zotmenia a vychutnali si pohľad na obrovský mesiac zapadajúci nad prístavom a večernú atmosféru romanticky osvetlenej pobrežnej promenády.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Neviem či sa to stáva aj vám, ale prisahám, že ten mesiac bol v skutočnosti asi tak 5x väčší ako vyzerá na fotke :D.

TIP NA UBYTOVANIE s výhľadom na more

Pridávam ešte pár tipov pre dovolenkárov, ktorí si vyberajú ubytko zásadne s výhľadom na more…

Je to samostatný priestranný 2izbový apartmán pre max 4 osoby v Isola delle Femmine s výhľadom na more, hory a záliv zároveň. V okolí je veľa reštaurácií, a v tesnej blízkosti pláž. Nachádza sa 7 km od Mondella a okrem toho je to aj dobrý východiskový bod ak chcete ísť na výlety do Palerma vzdialeného 13km, Cefalu alebo na západ do San Vito lo Capo /45km/ či Erice. Letisko sa nachádza len 12 km od apartmánu.

Hodnotenie je 9,1, teda vynikajúce. Všetky detaily, ceny, ktoré sú super /cca 750€ na týžden pre 2 osoby -910€ na týžden pre 4osoby/, dostupnosť, aj recenzie na La casa di Giulio nájdete tu:

No a už keď som bola „posadnutá“ hľadaním ubytiek pri mori v tejto oblasti Sicílie, tak pozdieľam aj ďalšie, ktoré sa mi celkom páčili – pomer cena/kvalita:

Tip 12: Ochutnajte tradičné sicílske jedlá a maškrty

dovolenka sicília tipy

Vyskúšali sme takmer všetko, čo sme mali od miestnych odporúčané ako „tipico siciliano“. Začneme slanými jedlami, a potom prídu na rad maškrty: 

Arancini”, čiže vyprážané ryžové guľky s mäskom alebo zeleninou. Niekde ich zvyknú robiť aj v tvare akéhosi kužeľa. Boli naozaj veľmi chutné s rôznymi náplňami, ale strašne ťažké a mastné na môj vkus… V každom prípade je to asi to najtypickejšie sicílske pouličné jedlo a nikde inde sa s tým nestretnete. Fotka je ilustračná, vlastnú som nestihla urobiť, tak rýchlo sme tú horúcu pochúťku zjedli, a možno aj práve preto mi z nej bolo trošku zle. Takto teda vyzerajú „arancini pistacchio e speck“, teda s pistáciami a slaninkou.

dovolenka sicília tipy najkrajšie miesta

Na výber však boli aj náplne, aké by ste možno nečakali. V stánku, v ktorom sme si kupovali arancini my, predávali napríklad aj „Arancino Plebiscito“ con straccetti di cavallo, formaggio svizzero e cipolla – s konským mäsom, švajčiarskym syrom a cibuľou…

Odporúčame tiež pizzu s pistáciovou posýpkou. Okrem pistáciového pesta na nej boli aj morské plody a niečo ďalšie, ale netuším čo všetko. Každopádne, boli to zaujímavé chute, odlišné od tých, na aké sme zvyknuté v našich končinách. My sme túto našu vychutnali v horskom mestečku Erice, o ktorom som písala v prvej časti článku.

dovolenka sicília tipy

A prosím neobchádzať pasticcerie, teda cukrárne… Samozrejme ochutnávali sme, čo sa dalo. :)

dovolenka sicília tipy
dovolenka sicília tipy
dovolenka sicília tipy

Veľmi mi chutili napríklad cannoli – vyprážané trubičky alebo rolky plnené rôznymi krémovými náplňami alebo zmrzlinou – na fotke v strede. Typickou náplňou na Sicílii je sladený syr ricotta, kúsky kandizovaného ovocia a niekedy aj čokoládových lupienkov.

No a topkou pre mňa boli mandorle – jednoduché mandľové guľky na fotke vpravo, ktoré sa tradične vyrábajú práve v dedinke Erice a blízkom okolí. Keďže som sa ich doslova nevedela dojesť, už som stihla byť doma veľmi aktívna a našla som si na ne aj tento recept: http://www.dolcisiciliani.net/ricette/bocconcini-di-erice/, akurát že mi chýba taká maličkosť – nejaká cédrová ingrediencia, ktorá tam musí byť, takže z toho asi nič nebude. :)

Tip 13: Gelato v brioške a pravá granita

dovolenka sicília tipy

“Gelato con brioche” Láska na prvý pohľad!  Nerozumiem, prečo takto zmrzlinu nepredávajú aj u nás. Vynikajúce spojene fakt kvalitnej zmrzliny a sladkého pečiva… Len pozor na zuby – pri prvom pokuse som pár krát zahryzla aj priamo do zmrzliny :D.

Sicílsku zmrzlinu a granitu s brioškou sme si dávali naozaj každý boží deň. Nech máme predjedené aj do zásoby, lebo doma už taká zaručene nebude. A mala som pravdu! Keď pozerám, ako sme si ju vychutnávali, tak mi až tečú slinky.

Vraví sa, že sicílska zmrzlina je najlepšia na svete a vraj túto pochúťku vymysleli priamo tu. No netvrdím, že som ochutnala každú zmrzlinu na svete, ale bola naozaj taká vynikajúca, že to asi bude pravda. A čo bolo najlepšie, že mi od prvého dňa zachutila presne tak, ako ju jedia domáci sicílčania.

A ak si chcete aj granitu, ďalšiu typickú sicílsku maškrtu, vychutnať ako praví Sicílčania, musíte ju jesť tiež s brioškou. Z tej si treba odtŕhať malé kúsky a každý si predtým ako vložíte do úst namočte priamo do granity – sladučkej ľadovej drte z mrazeného ovocia alebo pistácií. Mňam! Ak neochutnáte nič iné, tak aspoň toto musíte!

Bonusový tip

Prezradím vám ešte niečo – taký bonusový tip na talianske gesto, ktoré nás naučili domáci a ktoré na Sicílii máte možnosť využiť nespočetne veľa krát. Na znak toho, že vám niečo chutí, si pokrčeným ukazovákom ukážete alebo priložíte na stred líca a niekoľkokrát ním s úsmevom otočíte. Každý podľa toho bude vedieť, že vás jedlo, ktoré práve jete, robí šťastnými.

Prečítajte si aj: Dovolenka na Sicílii – čo vidieť? Týchto 10 zážitkov mi nesmie ujsť!

Z  tohtoročnej dovolenky na Sicílii to bolo všetko, viac sme toho naozaj nestihli. Už máme ale plán na našu ďalšiu výpravu, tentokrát vyrazíme na východ Sicílie. Už sa neviem dočkať!

Ak sa vám tipy z našej dovolenky na Sicílii páčili a zdali užitočné, budem rada, ak pozdieľate článok aj s vašimi priateľmi. 

Ďakujem, Oli!

Sicília ubytovanie

Podobné články