rím pamiatky

Rím a pamiatky, ktoré treba vidieť. Toto je 16 najkrajších!

Aké pamiatky treba vidieť v Ríme? Túto otázku si kladie asi každý, kto sa do večného mesta chystá. Na tomto blogu som už síce niekoľko krát písala svoje zážitky z výletov v Ríme, moje rady, odporúčania, a aj pár tajných tipov, ale uvedomila som si, že v žiadnom článku nie sú vypísané pokope všetky hlavné pamiatky, ktoré treba v Ríme vidieť.

Tak som sa do toho konečne pustila a verím, že tento mini-bedeker bude užitočný pre všetkých vás, ktorí sa chystáte do tohto históriou nasiaknutého mesta po úplne prvý krát.

rím pamiatky

16 tipov na najzaujímavejšie pamiatky v Ríme

Na úvod vám chcem dať jednu dôležitú radu. Ani Rím nepostavili za 1 deň, takže ani vy sa nesnažte vtesnať si všetky tieto pamiatky do 1 dňa alebo víkendu. Aby ste to pekne krásne vstrebali a mali z toho príjemný zážitok bez naháňania sa hore-dole medzi zastávkami metra, a užili si pomedzi to aj skvelé rímske jedlo, (zmrzlinu, kávu, pizzu, víno ;)) a ešte aj stihli nasať tú povestnú pohodovú taliansku atmosféru, tak si na spoznávanie Ríma vyhraďte minimálne 3 celé dni, ideálne to odhadujem na takých 5. ;)

1. Koloseum

rím pamiatky koloseum

Ak by ste mali povedať len jedinú pamiatku, ktorá sa vám spája s Rímom, určite by to bolo slávne Koloseum (taliansky Colosseo). Tento 4-poschodový amfiteáter bol postavený v roku 80 n. l. a odvtedy sa tu denne odohrávali gladiátorské predstavenia pre viac ako 50 000 divákov. Je vysoký 57 metrov, a s obvodom viac ako 500 metrov to bola najmajestátnejšia stavba celej rímskej ríše a symbol obrovskej moci cisára.

Je otvorený od 8.30 – 19.00 každý deň.

Tipy pre vás!

Nechoďte sem len tak na „blind“, pretože tu v dlhokánskych radoch zbytočne prestojíte pár hodín. Lístky si kúpte buď vopred online napríklad na adrese www.rome-museum.com (1 vstup do Kolosea stojí 16€ pre dospelú osobu a platí súčasne aj pre vstup do Forum Romanum a Palatino) alebo využite skvelú vec, tzv. Roma pass, s ktorým máte vstup na obmedzený počet pamiatok v Ríme zadarmo a hlavne bez čakania + na ďalšie pamiatky so zľavou. 3-dňový stojí 38,5€ a 2-dňový stojí 28€. Všetky informácie o ňom nájdete na adrese www.romapass.it

2. Forum Romanum

rim pamiatky forum romanum

Po prehliadke Kolosea si naplánujte prechádzku po Forum Romanum a potom si vyjdite hore na Palatín (1 zo 7 pahorkov, na ktorých bol Rím založený). Forum Romanum bolo veľmi dôležité, keďže sa tu tvorilo rímske právo a na tomto mieste máte možnosť preniesť sa do dávnych čias, poprechádzať sa po pôvodne dláždených uliciach pri pozostatkoch nádherných chrámov a bazilík zasvätených rôznym bohom.

Keď vyjdete hore na pahorok, osviežite sa v tieni typických stromov, ktoré tu v Ríme rastú a môžete pokračovať v prechádzke až k záhradám, ktoré vás navedú na miesto, odkiaľ budete mať Rím ako na dlani. Výhľady sú famózne (napríklad aj na baziliku sv. Petra), určite sa vám oplatí vyjsť si to až sem.

Tipy pre vás!

Mojou radou je, aby ste si na návštevu týchto 3 miest vyhradili približne 4 hodiny. Stihnete si všetko popozerať, odfotiť, aj užiť si oddych v záhradách úplne v pokoji a načerpáte tam sily na ďalšie spoznávanie pamiatok Ríma, ktoré si dajte trebárs na neskoré poobedie. S tým súvisí tip č.2.

Ak nemusíte, nechoďte sem v horúci deň okolo obeda a skoro popoludní. Od kameňov a dlažby sa slnko neuveriteľne odráža, najmä pri Forum Romanum a samozrejme vonku pri Koloseu. V záhradách a pod stromami je už, samozrejme, chládok.

3. Španielske schody

rím pamiatky španielske schody

Piazza di Spagna, teda Španielske námestie, na ktorom sa tieto slávne schody nachádzajú, je ďalšou pamiatkou v Ríme, ktorá by mala byť na vašom povinnom zozname toho, čo treba vidieť. Boli postavené okolo roku 1723 a okrem toho, že tu radi vysedávajú turisti či domáci, sú aj dejiskom rôznych akcií, koncertov či módnych prehliadok.

A prečo sa volajú španielske? Ich názov je odvodený od rezidencie španielskeho veľvyslanca, ktorá sa nachádza v ich blízkosti.

Tipy pre vás!

Keď vyjdete úplne hore schodmi a zabočíte doľava, dostanete sa na cestu, odkiaľ nielenže budete mať krásne výhľady, ale ktorá vás dovedie až k parku, záhradám Pincio. Super výhľad budete mať z Terazzo Pincio.

Ďalším tipom alebo skôr radou je, aby ste si na španielskych schodoch nerozbaľovali jedlo a nejedli ho tam. Je za to pokuta!

Ak ich chcete vidieť také prázdne ako sú na fotografii, musíte si privstať a byť tam o 6 ráno, inak to na schodoch celý deň poriadne žije. ;) A pokiaľ chcete vidieť aj tú krásnu kvetinovú výzdobu, tak tá je na schodoch v mesiaci máj.

4. Piazza Navona

Nádherné barokové námestie nachádzajúce sa na mieste, kde bol niekedy štadión cisára Domiciána a dejisko gladiátorských hier. Dominantou námestia je kostol sv. Agnesy a 3 fontány, z ktorých najznámejšia sa volá Fontana dei Quattro Fiumi (fontána štyroch riek – Dunaj, Níl, Ganga a Rio Plata) od Berniniho.

Tip pre vás!

Ak si chcete dať obed alebo večeru, počítajte s tým, že priamo na námestí sú ceny najvyššie a platí priama úmernosť – čím ďalej v malých uličkách od námestia, tým lacnejšie ;).

 

rím lacné letenky do ríma

 

5. Fontána di Trevi

 

rim pamiatky fontana di trevi

 

Na najznámejšiu fontánu v Ríme narazíte po krátkej prechádzke napríklad od Španielskych schodov, takže si môžete spoznanie týchto 2 pamiatok naplánovať po sebe. Keď k nej prídete prvý krát, asi vás prekvapí niekoľko vecí. Bude tam veľmi veľa turistov, bude to obrovská fontána a bude to malé námestíčko, na ktoré sa všetci ledva pomestíte. :)

Fontana di Trevi bola postavená v roku 1762 a je to vraj najkrajšia fontána všetkých čias. Traduje sa, že kto do nej hodí pravou rukou cez pravé plece mincu, určite sa do Ríma ešte niekedy vráti.

 

6. Pantheon

 

rím pamiatky pantheon

 

Táto takmer 2 000 rokov stará stavba nachádzajúca sa na Piazza della Rotonda je najzachovanejšia pamiatka v celom Ríme! V súčasnosti sú v ňom uložené pozostatky takých slávnych osobností, ako je Raffael alebo kráľ Vittorio Emanuell II. Vstup nie je spoplatnený.

Zaujímavosťou je, že uprostred obrovskej kupoly chrámu je okno, ktoré slúži aj ako slnečné hodiny a každý deň o 12.00 osvieti slnko presne bránu kostola.

Odporúčam užiť si výhľad na tento skvost pri tanieri lasagní a pohári dobrého vínka, tak ako som to urobila naposledy ja…

 

rim pamiatky pantheon

 

 

7. Pamätník Vittoria Emanuela

 

rím pamiatky pamätník vittorio emanuele

 

Torta, písací stroj, zuby Ríma… Takéto prezývky dali tejto stavbe samotní Rimania, ktorým nie je veľmi po chuti jej vzhľad, aj keď ide o veľmi dôležitú pamiatku ich krajiny. Má totiž pripomínať zjednotenie Talianska z roku 1870, kedy sa stal kráľom Vittorio Emanuelle. Nájdete ju nad Piazza Venezia.

Tip pre vás!

Ak túžite po ďalšom krásnom výhľade na Rím, neprejdite len tak okolo, ale nechajte sa výťahom vyviezť až na jeho najvyššiu časť.

 

8. Vatikán a bazilika sv. Petra

 

rim pamiatky vatikan

 

S tým, ako a kde nájdete túto pamiatku, si nemusíte robiť veľa starostí. Stačí, že sa odveziete autobusom alebo metrom a vystúpite na zastávke s názvom „Ottaviano“ a už len pôjdete tam, kam bude kráčať dav pred vami ;). O malú chvíľku sa pred vami objaví 240 m dlhé nádherné námestie sv. Petra navrhnuté slávnym architektom Berninim. (áno, tým istým, ktorý postavil fontánu na Piazza Navona).

Bazilika sv. Petra, z ktorej sa veriacim prihovára pápež, je takisto obrovská (zmestí sa do nej až 60 000 ľudí) a najviac turistov vnútri nej nájdete pravdepodobne pred sochou Pieta od Michelangela.

Umelecky založených turistov bude asi veľmi zaujímať aj vatikánske múzeum a Sixtínska kaplnka.

 

9. Castel Sant Angelo

 

rim pamiatky castel cant angelo

 

Castel Sant Angelo alebo „anjelsky hrad“ sa týči nad riekou Tiber a dostanete sa k nemu cez most Ponte Sant Angelo. Bol postavený cisárom Hadriánom a slúžil ako mauzóleum, a v stredoveku ako pevnosť a väzenie. A prečo sa volá anjelsky? Tento romantický názov je odvodený podľa legendy o archanjel Michaelovi, ktorý sa tu zjavil v roku 590 a ukončil mor.

Tip pre vás!

Môžete sa k nemu vybrať napríklad aj hneď po návšteve Vatikánu, ale musíte prejsť po Via della Conciliazione.

A ak by ste sa chceli v hrade zastaviť na malý dezert či kávu, z okna kaviarne sa vám naskytne naozaj prekvapivý výhľad. Ak chcete vidieť aký, prečítajte si náš najnovší článok: Člnkovanie vo Villa Borghese, najlepšia pizza a káva v meste a ďalšie super tipy, čo zažiť v Ríme!

 

10. Piazza del Popolo

 

rím pamiatky piazza del popolo

 

Piazza del Popolo, teda „ľudové námestie“ je jedno z najväčších námestí v Ríme. V jeho strede sa týči egyptský obelisk symbolizujúci víťazstvo Ríma nad Egyptom a fontána so štyrmi sochami levov.

Môžete sa odtiaľto vybrať na známu obchodnú ulicu Via del Corso, ktorá tu začína alebo vyjsť hore schodmi, po ktorých sa dostanete do krásneho parku Pincio. Hneď na úvod vás čaká úchvatný výhľad na Rím, ktorý som spomínala už pri predstavovaní pamiatky – Piazza di Spagna.

 

 

dovolenka taliansko last minute

 

 

11. Bazilika Santa Maria Maggiore

 

rim pamiatky ktore treba vidiet

 

Nádhernú pamiatku, baziliku Santa Maria Maggiore, postavenú v 5. storočí nájdete len 5 minút od hlavnej stanice Termini. Je to 1 zo 4 pápežských bazilík v Ríme a asi najzaujímavejší poklad, ktorý sa v nej ukrýva, sú pozostatky Ježišových jasličiek v hlavnom oltári.

 

12. Bazilika San Giovanni in Laterano

 

rím pamiatky bazilika san giovanni in laterano

Bazilika sv. Jána je jediná arcibazilika v Ríme, v ktorej môže viesť omšu len jeden človek. Áno, uhádli ste, pápež ;). Táto pamiatka je naozaj výnimočná, medzi rímsko-katolíckymi kostolmi má zvláštne postavenie, na dôkaz čoho je aj vnútri napísané: „Matka a hlava všetkých kostolov mesta a sveta.“

Sú tu uložené hrobky a pamätníky 12 pápežov (ktorí na tomto mieste až do 14. storočia sídlili), pápežský trón, a určite sa nezabudnite pozrieť aj hore – na unikátny drevený strop.

 

13. Santa Maria in Trastevere

 

rim pamiatky trastevere

 

Jeden z najstarších kostolov v meste, ktorý síce nie je najväčší, a ani zvonku nevyzerá výnimočne, ale v interiéri sú pôsobivé freskové výzdoby a je zdobený krásnou zlatou mozaikou. Tá vynikne predovšetkým večer, kedy je pekne osvetlený.

Tip pre vás!

Trastevere je krásna štvrť Ríma, má svoje špecifické čaro (úzke uličky, zeleň, malé námestíčka…), takže sa tu určite zastavte len tak nadýchať atmosféry, aj keď nebudete mať práve chuť na obhliadku kostola ako ďalšej pamiatky Ríma. Je to študentská štvrť, a nájdete tu tie najlepšie bary v meste. Má to ešte jednu výhodu, že sa tu viete vynikajúco najesť za „normálne“ ceny, nie ako v centre Ríma.

V Trastevere sa veľmi páčilo aj mojej sestre, ktorá v článku „Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!“ odporúča super reštauráciu v tejto časti Ríma, kde si môžete dať naozaj fantastický obed či večeru.

 

booking

 

14. Circo Massimo

 

rim pamiatky circo massimo

 

Jeden z najväčších štadiónov všetkých dôb nájdete medzi pahorkami Aventino a Palatino. Meral viac ako 600 metrov a takmer 1 000 rokov bol dejiskom slávnych pretekov vozov a konských dostihov, ktoré sledovalo z tribún až 300 000 divákov! Bol postavený v 4 storočí. p. n. l. a v súčasnosti po ňom zostala obrovská trávnatá plocha.

 

15. Bocca della Verità

 

Bocca della Verità 'a pagamento', 2 euro per fare la foto

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Túto pamiatku v Ríme mám veľmi rada. Aj keď si k nej niekedy vystojíte dlhší rad, ten pocit dať ruku dovnútra je super, ako taká detská hra ;).
 
Zároveň si spomeniem, že presne na tomto mieste boli aj Audrey Hepburn a Gregory Peck vo filme Prázdniny v Ríme.
 
Ústa pravdy, čo v preklade Bocca della Verita znamená, je veľký kamenný disk v tvare boha Oceanusa na bočnej strane kostola Santa Maria in Cosmedin. Je dosť blízko predtým spomínaného Circa Massima, takže si to môžete spojiť v rámci jednej prechádzky. Traduje sa, že ak dáte ruku do úst a klamete, ústa pravdy vám ju odhryznú. V stredoveku to vraj bolo mimoriadne populárne miesto, kam si chodili manželia overovať vernosť svojich žien. ;).

 

 

 

16. Campo de‘ Fiori

 

rím pamiatky campo dei fiori

 

Ak chcete zažiť pravý taliansky trh, vyberte sa na Campo de‘ Fiori (pole kvetín). V dávnych časoch na týchto miestach bola naozaj lúka, neskôr sa zmenilo na miesto popráv, kde bol upálený aj slávny taliansky filozof a astronóm Giordano Bruno, ktorého socha tu stojí dodnes.

Oficiálnym trhoviskom je od roku 1869 a okrem nedele tu každý deň zažijete neopakovateľný ruch a vôňu čerstvých kvetín. Okrem kvetov si tu však môžete nakúpiť syry, mäso, koreniny, ovocie, zeleninu, ryby a rôzne iné potraviny. Dookola námestia sú malé kaviarničky, do ktorých si môžete po nákupoch len tak sadnúť a pri kávičke si ešte vychutnávať túto dokonalú atmosféru.

 

Verím, že bude pre vás tento minibedeker s názvom „Rím a jeho pamiatky“ užitočný!

 

Ak sa vám článok páčil, podporte ho, prosím, svojím lajkom. Ďakujem! Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *