sicília, taormina, kampaň Dolce Gabbana, foto: pinterest

Dovolenka na Sicílii – čo vidieť? Týchto 10 zážitkov vám nesmie ujsť!

[fb_button]

Prečo dovolenka na Sicílii? Preto, lebo milujem všetko talianske… Taliansku veselosť a optimizmus, taliansku úžasnú kuchyňu a šarm a la Emanuel Ridi, taliansky prízvuk,  talianske kamenné, horúčavou rozpálené mestečká, talianske filmové klasiky, taliansky dizajn, aj hudbu..

A tiež preto, lebo „kto nevidel Sicíliu, akoby v Taliansku ani nebol.“ To povedal sám Goethe, tak to asi bude pravda..

 

Dovolenka na Sicílii – 10 najkrajších zážitkov a miest

Toto všetko mám v pláne vidieť počas mojej dovolenky – alebo sa aspoň budem snažiť, až kým sa „nenakazím sicílskou náturou“, a potom už nebudem robiť do konca dovolenky vôbec nič – len sa kúpať, jesť a zabávať sa… skrátka dolce far niente.

 

1. pozrieť sa do Taorminy a na dymiacu Etnu

dovolenka na Sicílii
Taormina, Sicília, foto: pinterest

 

 • Taormina je najznámejšie a najstaršie  mesto v Sicílii na svahu hory Monte Tauro, takže je z nej krásny výhľad na Jónske more, aj na vrchol dymiacej sopky Etny. Najlepšie miesto na vyhliadku je v dedinke Castelmola – z jej vrchu je vidieť  okrem Etny, aj Giardini  Naxox, a krásne pobrežie Syrakúz a Katánie.

 

dovolenka na Sicílii
divadlo Taormina, Sicília, foto: www.telegraph.co.uk

 

 • Mesto Taormina je veľmi malebné s peknými uličkami, farebnými budovami, s množstvom pizzerií, kaviarničiek, gelaterií a miestnych obchodíkov.  Založili ho starí gréci a rimania, čoho symbolom je aj toto zachované divadlo.

 

2.  vychutnať si čokoládu pri takomto výhľade v  historickom meste Modica

dovolenka na Sicílii
Casa Talia – Modica, Sicília, foto: pinterest

 

 • Toto mesto v oblasti Raguza je známe najmä pre 2 veci, a to: údajne najlepšia čokoláda na svete, a krásna zachovalá architektúra, ktorú symbolizuje  majestátna katedrála Duomo di san Giorgo v jej historickom centre.

 

3. vybrať sa po stopách filmových mafiánov

dovolenka na Sicílii
Po stopách mafiánov z Krstného otca, Sicília, foto: pinterest

 

 • Pod týmto sa nebude skrývať nič iného, ako návšteva úžasného mesta Palermo. Som zvedavá hlavne na Teatro Massimo, kde sa  natáčala  scéna z opery v 3. časti Krstného otca. A ešte je tu známa katedrála Monreal, na ktorú sa oplatí pozrieť.
 • Oddýchnuť od rušného centra sa dá v Orto Botanico, ktorá je plná exotických stromov a rastlín. Ďalšie filmové scény o donovi Corleonem sa prekvapivo nenatáčali v meste Corleone, ale napríklad známa svadobná scéna v mestečku Savoca blízko Taorminy.

 

dovolenka na Sicílii
Palermo, katedrála, foto: flickr

 

4.  prejsť sa po barokovom meste Noto

dovolenka na Sicílii
katedrála v Noto, Sicília, foto: flick

 

 • Noto nie je medzi turistmi až tak známe, ale je to také obrovské barokové upravené mesto, zapísané aj v UNESCO. Vyzerá skôr ako nejaké kulisy k filmu. Je plné obrovských palácov, širokých chodníkov a schodov, kostolov a všetko to pôsobí  veľmi romanticky. Podľa mňa sa tu už muselo niečo natáčať, pretože to vyzerá fakt skvele, len som zatiaľ ešte nezistila čo :).

 

5. užiť si sicílske pláže

dovolenka na Sicílii
Najlepšie sicílske pláže, zdroj a foto: www.blogdolcevita.com

 

 • Počasie bude určite skvelé a horúce. Letná sezóna je tu totiž najdlhšia zo všetkých talianskych dovolenkových destinácií.  Na Sicíliu sa odporúča vybrať ideálne koncom mája-začiatkom júna, alebo potom neskôr v septembri, a ak máte štastie, dá sa tu kúpať až do konca októbra. Ale ja horúce dni a večery zbožňujem, takže nič nebudem riskovať, nech sa tam v lete aj roztopím. :D

 

dovolenka na Sicílii

 

 • Medzi najkrajšie pláže Sicílie patrí Mondello (táto pláž s mäkkým bielym pieskom sa nachádza pár km od Palerma medzi Monte Gallo a Monte Pellegrino, v lete býva plnšia, ale vraj sa tam oplatí  zájsť pozrieť  –  asi najlepšie je to spojiť  s výletom do Palerma).
 • Ďalšou obľúbenou plážou  je Cefalu (typická sicílska – podľa obrázka ju určite spoznáte :)). Doteraz je to z časti rybárska dedinka a podľa pokrikov miestnych sa môže zdať, že sa tu každý volá Salvatore :).  Našla som aj jeden  tip – vraj sa netreba nechať zlákať obedom v pohostinstvách priamo pri mori, ale zájsť o pár metrov ďalej do reštaurácie Al Porticiollo, kde pripravujú tie najlepšie cestoviny s morskými plodmi na svete.

 

 

dovolenka na Sicílii
pláž Cefalu, Sicília, dovolenka, foto: Frederico Scotto anuotto, zdroj: pinterest

 

 • Vyhľadávanou je aj kamienková pláž Taormina s priezračnou vodou, obklopená pekným skalnatým prostredím, a pri jej južnej zátoke sa nachádza známy ostrovček Isola Bella.
 • Na  juhovýchodnom pobreží medzi oblasťami Syracussi a Pachino, je najviac neobjavených a prírodných pláží.  Asi 15 minút od mesta Syracusa je jedna z najkrajších pláží Sicílie, pláž Fontane Bianche s luxusne hlbokým pieskom, ďalej pláž Lido di Noto, a nakoniec Isola delle Correnti – jedna z najkrajších pláží celej Sicílie.
 • No a medzi mestami Palermo a Trapani je veľmi populárnou pláž San Vito lo Capo, ktorá so svojím bielym jemným pieskom, tyrkysovou vodou a horou v pozadí vyzerá naozaj skvele. Napriek tomu je to kľudnejšia oblasť. Zaujímavosťou je, že je tu cítiť arabsko-mexický vplyv, a to dokonca aj na miestnej gastronómii. Najobľúbenejším  jedlom  tu totiž nie sú špagety, ale rybací kus-kus.. čo mi pripomína ďalší bod  môjho sicílskeho to-do-listu..

 

6. zjesť všetko, čo budem vládať

sicílske jedlo, dovolenka na Sicílii
typické sicílske jedlo – arancini, pasta formaggio, canolli, foto: pinterest

 

 • A už som aj našla pár tipov , čo typicky sicílske si určite dám. Sfinciuni – pikantnú sicílsku pizzu s paradajkovým základom, cibuľou, ančovičkami, oreganom,chlebovými omrvinkami a caciocavallo syrom. Arancini: ryžové vyprážané guľky plnené mäsom alebo zeleninou. Rybaciu polievku s mušľami. A ešte Pane e panelle, to si rovno vypýtam a uvidím,  čo to vlastne je.
 • A potom niečo sladké, napr. Cannoli – chrumkavé rolky plnené ricottou, ovocím a čokoládou.
 • Všetko voľné miesto, ktoré ostane medzi raňajkami, obedom a večerou venujem zmrzline. Na Sicílii vraj bez preháňania robia tú najlepšiu zmrzlinu na celom svete, dokonca sa hovorí, že ju vymysleli práve Sicílčania ešte veľmi dávno, a ľad do nej aj do granity nosili otroci až z vrcholu Etny. A čo je ešte zaujímavé – že si ju dávajú na raňajky priamo do pečiva-chrumkavej briošky ako sendvič :) No chápete to? Ani ja :) Ale už sa na to veľmi teším! Na všetko!

 

Už len, aby som to tam  všetko stihla. Tak neviem, fiat 500 alebo Vespa? :)

dovolenka na Sicílii
Milujem Taliansko, foto: flickr

 

 Ak sa vám tento článok páčil – dajte mu prosím like!

[fb_button]

 

Ste zvedaví, ako nakoniec moja dovolenka na Sicílii dopadla?  Takto :)

Naša dovolenka na Sicílii 1Naša dovolenka na Sicílii 2

 

 

 

 dovolenka na Sicílii

Najlacnejšie letenky!

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

Biele pláže, tyrkysové more. Sí, Sardínia!

Dovolenka v Kalábrii – naše zážitky z južného Talianska

Podobné články

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *