6 dôvodov, prečo sa dovolenka v Taliansku bez cestovky naozaj oplatí! Ušetríte až 800€/2 osoby!
Asi ste tu, lebo rovnako ako ja, milujete južanský temperament a more, a chcete si ho tentokrát užiť úplne po svojom – na dovolenke v Taliansku bez cestovky. Takto sa to podarilo pred pár mesiacmi v slnečnej Kalábrii nám…
Naša dovolenka v talianskej Kalábrii bez cestovky
Keďže už viac ako 10 rokov zvykneme cestovať do Talianska bez cestovky, ani tentoraz sme neurobili výnimku. Pri plánovaných 5 týždňoch by to inak bol totiž úplný finančný masaker :D.
Po niekoľkotýždňovom študovaní, zisťovaní potrebných informácií a toho, čo všetko sa ešte oplatí v Kalábrii vidieť (keďže to nebola moja prvá cesta na juh Talianska), číhaní na lacné letenky a vyberaní bytov na prenájom, som si urobila pekne s mapou v ruke dôsledný plán cesty a konečne zabookovala letenky a naše ubytovania postupne v 2 rôznych mestečkách.
Všetko o týchto mestečkách, aj o ďalších krásnych miestach, ktoré sme videli počas našej dovolenky, som napísala v tomto článku plnom fotografií:
Dovolenka v Taliansku bez cestovky? Ako sme si užili prekrásnu Kalábriu – 7 tipov čo vidieť!
Teraz s vami chcem pozdielať moje dôvody, prečo sa takáto dovolenka v Taliansku viac ako oplatí a odporúčala by som ju naozaj každému…

6 dôvodov, prečo sa dovolenka v Taliansku bez cestovky jednoznačne oplatí
1. Sloboda vyskladať si dovolenku podľa vlastných predstáv
Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo cestujeme bez cestovky, je sloboda. A to nielen tá časová spočívajúca hlavne v tom, že si môžeme vybrať ľubovoľné trvanie dovolenky – nielen presne 7, 10 či 15 dní. Takýchto dlhších zájazdov je mimochodom aj tak veľmi málo na výber. Radi si vyberáme časy letov, aké chceme, pretože z duše neznášame nočné lety.
Okrem toho sa mi páči aj sloboda a flexibilita týkajúca sa ubytovania. Na túto dovolenku sme napríklad do Kalábrie odleteli najprv len my dve s dcérkou a po pár dňoch za nami prišla do krásneho malého mestečka Pizzo aj moja sestra. Následne sme sa presťahovali do nášho druhého dovolenkového bytu v krásnej Tropee, kde už bol s nami aj môj manžel. Bola z toho taká príjemná rodinná dovolenka pre 4 ľudí.
To, že počas dovolenky nebývame v rámci zájazdu v pridelenej hotelovej izbe, ale máme prenajatý celý samostatný byt či dom len pre nás, v ktorom sa môžeme podľa potreby prestriedať, ja osobne považujem za veľkú výhodu.
„Vďaka“ režimu po pandémii mal muž homeoffice, takže ten si pobyt v Kalábrii vyskladal z dní dovolenky a dní, kedy si užíval ráno prechádzky a raňajky s nami pri mori, potom prácu, cez obed si odskočil osviežiť sa do bazéna alebo k moru, a večer sme boli spolu na prechádzke pri mori a večeri v meste. A celkom si ten nápad s „dočasným presťahovaním sa“ k moru pochvaľoval…
Dni, kedy mal dovolenku, sme potom spoločne cestovali na rôzne výlety. A naplánovala som ich toľko, že vždy hovoril, že sa už teší, kedy bude mať ďalší pracovný deň, lebo vraj potreboval oddych :D.
S Laurinkou sme si užívali horúce dovolenkové dni na plážach, ktorých je tu aj v pešej dostupnosti toľko, že sme si mohli každý deň vyberať, kam si dnes zájdeme…
Popri tom som veľa fotila, zapisovala všetky naše zážitky, skúsenosti, tipy, ceny, overené reštaurácie, dĺžky presunov atď. Jednoducho – zbierala som „materiál“ na nové články a počas poobedných siest som začala písať tento detailný, prehľadný a naozaj kompletný e-book. Poznámka: Som perfekcionistka, ale liečim sa :D :D :D.
Nápad vznikol vlastne až na mieste, keď mi napadlo, koľko nádherných miest sme tu videli a aké mestečká a pláže sú tu všade v okolí na dosah ruky. Stačí zájsť na výlety doslova za pár eur, a to aj vtedy, ak si nechcete požičiavať auto! Ani my ste ho tentokrát totiž výnimočne nemali… Skrátka, že akú zaujímavú dovolenku by si tu mohli všetci úplne jednoducho vychutnať, a to dokonca aj tí, ktorí bez cestovky predtým nikdy nikam necestovali.
2. Zážitky a spomienky na celý život
Samozrejme, že aj dovolenkový zájazd do Talianska vám prinesie krásne zážitky a všetky benefity spojené s pobytom pri mori. Navyše, obskakujúci personál, ktorý sa o vás celý čas stará a all inclusive tiež nie je na zahodenie ;). Rozhodne netvrdím, že to nie je dobrá voľba, ako si užiť super dovolenku. Veď sama som ich pár obsolvovala ešte v čase, keď sa mi zdalo, že samostatné cestovanie je príliš zložité, nepohodlné a že to skrátka nie je nič pre mňa.
Ale! Dovolenku v Taliansku bez cestovky si viete užiť úplne inak… Každý večer môžete ísť do úplnej inej, romantickej reštaurácie, vystriedate niekoľko pláží, a tých dobrodružných situácií, ktoré zažijete…
Lákavá je aj cena dovolenky, ktorú si viete vyskladať tak, že za cenu týždňového zájazdu môžete ostať na dovolenke až 2 týždne, alebo aj dlhšie… No a za 2 či 3 týždne intenzívne strávené mimo domu, sa novou energiou doslova nabijete ;).
Už len ten samotný „luxus“ toho, že sme bývali najprv v jednom mestečku, ktoré sme si dokonale užili, a potom sme sa presťahovali do ďalšieho dovolenkového bytu. A tie krásne tyrkysové pláže, a nespočetné výlety, a vyhliadky na šíre more všade navôkol… A veľa horúcich večerov strávených prechádzkami alebo v ristorante.
A nikam sme sa nikdy neponáhľali, lebo na všetko sme mali času viac ako dosť…
3. Taliančina, nová kultúra a dovolenkové priateľstvá
Okrem nových zážitkov sme touto dovolenkou získali ešte oveľa viac, ako sme si pôvodne mysleli. Nielenže sme prišli oddýchnutí ako ešte nikdy, keďže sme si až do konca septembra užívali vyhriate more a dokonalé letné počasie naozaj plnými dúškami, zdokonalili sme sa s dcérkou aj v taliančine, čo by sa nám v rezorte asi nestalo.
Vďaka tomu sme sa raz-dva pozoznamovali na pláži či v meste, ale hlavne priamo v mori :D s miestnymi, veeeľmi priateľskými a otvorenými obyvateľmi a bolo nám tam skrátka dobre. A je to naozaj rozdiel, keď ste niekde len na pár dní, a keď vás začnú „evidovať“ miestni častejšie. Radi sa prihovoria aj v angličtine, ani nemusíte vedieť po taliansky, aj keď vaše talianske pokusy sú samozrejme bonusom…
Aj v Pizzo, aj v Tropei nám vzájomne bolo až do plaču, keď sme sa posledné dni v našich obľúbených reštauráciách, caffetériach a gelatériach, prišli rozlúčiť. Napríklad Sara z Caffe del Corso v Tropee bola úžasná, neskutočne zlatá aj k dcérke, vždy sršala humorom, a púšťala staré talianske hity na moje želanie na plné pecky :D.

4. Blahodarné more a zdravé prímorské ovzdušie
Čo však bolo pre mňa benefitom číslo 1 na tejto takmer mesiac a pol trvajúcej dovolenke? More!!! Vďaka dlhodobejšiemu, takmer každodennému kúpaniu v mori sa mi podarilo zlepšiť dokonca aj drobné zdravotné ťažkosti súvisiace s kožou a rôznymi intoleranciami.
Odjakživa som vedela, že je zdravé kúpať sa v mori, ale ani som netušila, že morská voda sa už od čias antiky používa aj na lekárske účely. Citujem: „Obsahuje veľmi veľa vitamínov a minerálnych solí ako je jód, horčík, vápnik, draslík, sodík, selén, železo, vitamín A a C, a aminokyselín, ktoré majú antibakteriálne a antibiotické účinky na celé telo. Morská voda tiež otvára póry na pokožke, cez ktoré sa všetky cenné látky môžu ľahšie vstrebať, ale zároveň aj umožnuje cez kožu odísť všetkému, čo nášmu zdraviu až tak neslúži.“
A ešte som sa dočítala, že na kalabrijskom pobreží Capo Vaticano je jedno z najčistejších ovzduší v Európe… Takže, ak niekto máte alergiu na prach alebo kožné ochorenia, tak dovolenku pri kalábrijskom mori môžete kľudne brať ako taký „pobyt v kúpeľoch“.
A do kúpeľov sa predsa tiež chodí minimálne na 3 týždne, aby mali efekt, tak prečo nie k moru? :D

5. Južanská pohoda a mediteránska kuchyňa
No a južanský pohodový spôsob života, každodenná slnečná dávka vitamínu D a jedlo bohaté na zdravé čerstvé ryby a morské plody plné omega 3 mastných kyselín takisto robia svoje.
Nie, nebojte sa, o diéte sa nedá v našom prípade hovoriť :D. Len sme jednoducho odkukali ako to tá „mediteránska strava„, mimochodom jedna z najzdravších na svete, vyzerá a trošku sme upravili naše dovolenkové menu.
Pred jedlom sme si vždy dali „insalata“, teda šalát z čerstvej zeleniny pre lepšie trávenie a jedli sme oveľa viac rôznych druhov ovocia a čerstvých lokálnych produktov, ktorých je to nespočetne. A všetko nám chutilo, pretože aj keď sme nakupovali v supermarkete, všetko sa mi zdalo také nejaké chutnejšie a šťavnatejšie ako u nás.
Roztekajúca sa buffalo mozzarella, chrumkavé bruschety, voňavé prosciutto, obrovské olivy, neskutočne sladké paradajky s vôňou ako z babkinej záhrady, sladučké figy a hrozno. Mňam! Vďaka horúčavám sme tu tiež aj tak nejako prirodzene vystriedali mäso rybami a morskými plodmi, ktorých je tu všade obrovské množstvo na výber.
Ale musím zároveň aj povedať, že sme tú zdravú stravu aj patrične vyvažovali každodennými zmrzlinami v brioške, ja svojou obľúbenou affogato al caffe, teda kávou s kopčekom zmrzliny, a sladkými dezertmi v pasticeriach. Nevynechali sme ani ochutnávky jedál, ktoré už tak trochu zaváňajú sicílskym fast-foodom, ako je pizza posypaná hranolkami a vyprážané ryžové guľky „arancini“. No, aj toto je taliansky juh…

6. Cena dovolenky v Kalábrii bez cestovky versus zájazd
A na záver to najlepšie! Cena je asi ten najhlavnejší dôvod, prečo sa dovolenka v Taliansku bez cestovky jednoznačne oplatí. Všetko podrobne píšem v tomto e-booku, aj s tipmi, ako čo najviac ušetriť na ubytovaní a letenkách, kedy nakupovať a na čo si dávať pozor. Chcem však napísať aspoň základný cenový prehľad aj sem, aby ste si nemysleli, že na takúto dovolenku potrebujete majland. Vôbec nie!
Letenky sa dajú zohnať už od 35€ za 1 cestu plus batožina, ale to tiež záleží podľa toho, na ako dlho idete. Či vám stačí na týždeň v lete aj príručná, ktorá je často v cene samotnej letenky, alebo si doplatíte veľký kufor, ak idete na dlhšie.
Čo sa týka ubytovania, vždy je samozrejme cenovo najvýhodnejšie, ak idete viacerí (kamaráti alebo rodina) a prenajmete si súkromný byt napríklad cez booking, airbnb alebo ďalšie portály, ktorých je aj špeciálne len pre Taliansko neúrekom. Keď sa celkové výdavky rozložia na osobu, tak vás výsledná suma veľmi príjemne prekvapí a nedá sa ani zďaleka porovnať s cenou zájazdu.
Ak idete len dvaja, takisto nemusíte vešať hlavu, pretože ubytovania sa dajú nájsť už okolo 300€/týždeň spolu pre 2 osoby a aj menej, dokonca aj v hlavnej dovolenkovej sezóne, ak objednáte v predstihu.
A k tomu vo väčšine bytov máte ako benefit wifi zadarmo, práčku, samozrejmosťou sú uteráky a niekde aj slnečník. Ten si tu môžete rovnako ako miestni nosiť na pláž, takže ak sa vám chce, môžete ušetriť 15-20€ každý deň ešte aj za prenájom lehátok so slnečníkom…
No a teraz konkrétne k našej 5 týždňovej dovolenke trvajúcej od posledného augustového týždňa do konca septembra:
- Cesta na osobu tam aj späť nás stála približne 120€.
- Byt v Pizzo s terasou s výhľadom na more stál dokopy 500€/týždeň.
- No a náš 100 metrový mezonetový byt na druhom poschodí s výhľadom z balkóna na more a sopku Stromboli, umiestnený priamo v historickom centre Tropey asi minútku chôdze od najkrajšej vyhliadky na Santa Maria del Isola a blízko nádhernej pláže nás stál približne 800-900€/týždeň pre všetkých. Oplatí sa teda, ak idete celá rodina alebo 2 páry napríklad. A tiež mal slnečník :D a klimatizáciu, bez ktorej by to asi v týchto končinách ani nešlo… Tento „náš“ byt v Tropee nájdete tu. (Na linku sú 2 byty na výber – treba rozkliknúť v „type ubytovania“.)
- K tej cene za ubytká ešte dodávam, že rôznymi spôsobmi je možné dosiahnuť, aby sa vám zobrazila nižšia. Špeciálny tip, ako dostať nižšie ceny napríklad na bookingu je potom pri ubytkách zapojených do programu Genius, kedy sa do úrovne s vyššou zľavou viete dostať oveľa jednoduchšie a rýchlejšie.
Ako bonus sme v tomto byte takmer každý večer počúvali miestneho speváka vyspevujúceho staré talianske serenády pre ľudí v romanticky vysvietenej ristorante pod nami. Nuž, čo mám dodať?
Odporúčam takúto dovolenku všetkými desiatimi!

Celá fotogaléria: Oli, dovolenka-pri-mori.sk
Koľko teda môžete ušetriť za týždeň dovolenky v Taliansku pri mori bez cestovky?
Ak porovnám priemernú cenu zájazdu v Kalábrii v izbe s výhľadom na more bez stravy a pripočítam napríklad 2 fakultatívne výlety (cca 750-800€/os.)
s cenou, ktorú sme zaplatili za týždeň tejto dovolenky /spiatočná letenka, cesta z letiska do a z ubytka , ubytko s výhľadom na more na týždeň plus cesta na 2 výlety (cca 400€/os.)
ušetrili sme minimálne 350€ na osobu za týždeň dovolenky!
Takže za dovolenku v páre môžete ušetriť až 700-800€ alebo cca 1500€ za 4-člennú rodinu…
Môj kompletný návod „Ako na dovolenku v Kalábrii bez cestovky“
Okrem týchto 5 týždňov, som mala pred niekoľkými rokmi možnosť stráviť ešte takmer mesiac na dovolenke v Kalábrii, ktorá bola takisto plná cestovania a zážitkov, takže toho materiálu na knihu bolo naozaj dosť… A tak je konečne tu!
Takže, ak by ste tiež chceli zažiť dovolenku v Kalábrii bez cestovky – a je jedno, či na 5 týždňov, alebo 10 dní, alebo len týždeň – pripravila som tento veľmi detailný návod, s ktorým sa vám to podarí naozaj veľmi jednoducho.
Bez stresu z plánovania a zo samotnej cesty si užijete výlety na tie najkrajšie miesta, s praktickými tipmi a navyše s peknou kôpkou ušetrených peňazí v porovnaní s cenou zájazdu. Zažijete autentický taliansky juh, tak ako ho ľúbim aj ja…
Dovolenka v Kalábrii bez cestovky! Kompletný návod na 100 stranách od A po Z!
Dozviete sa v ňom:
- ako, kedy a kde si naplánovať pobyt v Kalábrii – tipy podľa charakteru jednotlivých miest, počasia, talianskych sviatkov plus prehľad letných eventov,
- kde si bezpečne vybrať ubytovanie – 6 možností, a tipy, na čo si dávať pozor,
- ako, kedy a kam kúpiť letenky – tipy, ako ušetriť a čomu sa vyhnúť,
- ako postupovať pri ceste zo Slovenska až do finálnej destinácie – Tropey, Pizza, Capo Vaticano či Reggio Calabria/presný postup vrátane najbližšieho letiska, cien, dľžky jednotlivých presunov, linku na nákup lístka na vlak a zastávok, kde vystúpiť, tipy ako si požičať auto či číslo na tuk-tuk a taxi,
- ako cestovať za najkrajšími miestami v Kalábrii za minimum peňazí,
- X najkrajších zážitkov v meste Pizzo preslávenom zmrzlinovým dezertom „Tartufo“,
- X tipov, ako si dokonale vychutnáte „perlu Kalábrie“, jej najkrajšie mesto Tropea,
- tipy na výlety do ďalších miest v Kalábrii, ktoré vás dostanú svojím šarmom,
- zoznam TOP X najkrajších pláží Capo Vaticano a presný postup cesty až do cieľa /vrátane fotografií z cesty!/,
- 13 lokálnych jedál, ktoré v Kalábrii musíte ochutnať,
- zoznam 14 overených ristorante, gelaterií a kaviarní, do ktorých sa oplatí zájsť,
- informácie o cenách jedla reštauráciách a potravín v obchodoch,
- tipy na výlety na sicílske Aeolské ostrovy vrátane sopky Stromboli s prehľadom cien a možností ako na to,
- návod ako jednoducho skombinovať dovolenku v Kalábrii s dovolenkou na Sicílii,
- a fotogalériu, vďaka ktorej budete mať jasný prehľad o vzhľade a atmosfére jednotlivých miest.
plus BONUS 1
- kapitoly o ubytovaní, letenkách a doprave som rozpísala do takých detailov, aby ste si vedeli dovolenku naplánovať sami, aj keď ste predtým ešte nikdy bez cestovky necestovali.
plus BONUS 2
- 3 dovolenkové plány pre rôznu dĺžku a intenzitu vašej dovolenky v Kalábrii! 7 dní, 10 dní a 14 dní a dlhšie.
plus BONUS 3
- ako sa na dovolenke v Taliansku jednoducho dohovoríte /praktické frázy aj s výslovnosťou/
- tip na prekladaciu aplikáciu, ktorá vám okamžite preloží napísané texty či vyslovené vety, a uľahčí cestovanie, aj keď neovládate vôbec žiadny cudzí jazyk.
Na e-booku prebiehajú finálne úpravy, tak poprosím ešte o pár dní strpenia…
Dovolenka v Kalábrii bez cestovky! Kompletný návod na 100 stranách od A po Z!
Ak sa vám článok páčil, potešíte ma každým lajkom či zdieľaním!
Ďakujem, Oli! ♡