dovolenka Taliansko

10 slávnych filmov natočených v Taliansku ako inšpirácia pre skvelú dovolenku!

Aj vy si pri pozeraní filmov často povzdychnete, na akých krásnych miestach sa odohrávajú? Mne sa to stáva dosť často. A asi nie je náhoda, že ma väčšinou zaujmú práve filmové lokácie, ktoré sa nápadne podobajú na moje milované Taliansko. :) Toto je zoznam 10 známych filmov, ktoré určite videl každý z vás a ktoré sa natáčali na rôznych zaujímavých miestach tejto krásnej krajiny.

Filmové kulisy niektorých z nich sú úplne jasné, niektoré vás však môžu poriadne prekvapiť. V každom prípade to berte ako takú malú inšpiráciu pre výber vašej ďalšej dovolenky v Taliansku.

 Dovolenka v Taliansku – po stopách slávnych filmov 

10. Prázdniny v Ríme

Kultový film alebo, ak chcete, filmová klasika, ktorú by si mal aspoň raz pozrieť každý milovník Talianska. A to najmä ten, ktorého viac ako idylické pláže láka ruch a nezameniteľná atmosféra veľkolepého Ríma. Film Prázdniny v Ríme sa natáčal v 50. rokoch a pri jeho pozeraní sa budete cítiť, akoby ste sa spolu s Audrey Hepburn a Gregory Peckom vydali na úžasné dobrodružstvo. Audrey si tu zahrala princeznú, ktorá sa chce aspoň na jeden deň vymaniť z nudných spoločenských povinností a vychutnať si Rím ako obyčajné dievča. A na prechádzke mestom stretne charizmatického reportéra, ktorý jej bude robiť po zvyšok dňa spoločnosť…

Romantika ako vyšitá, ale o tú v tomto článku nejde. :) Myslím, že v žiadnom inom filme nebol Rím tak dôkladne zachytený. Filmové scény sa odohrávali takmer na všetkých, turisticky známych, ale aj neznámych  miestach. Je to jednoducho jedna poriadna prechádzka Rímom bez toho, aby ste museli vystrčiť päty  z domu… :)

Ak sa do Ríma predsa len chystáte, prečítajte si aj tento náš článok: „Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!“ alebo „Tajné tipy ako si užiť nezabudnuteľný víkend v Ríme!

dovolenka v taliansku - rím

 9. Pod toskánskym slnkom

Romantický film, ktorého hlavnou postavou je spisovateľka Frances Mayes žijúca pokojným životom v San Franciscu. Kariéra univerzitnej profesorky, ktorú študenti milujú, kopec dobrých priateľov a šťastné manželstvo. Krásny život… Aspoň Frances si to myslí – až dovtedy, kým jej manžel nepožiada o rozvod a nepripraví ju o dom. Z tejto zložitej situácie ju dostane až pozvanie na dovolenku v Toskánsku.

Samozrejme, na začiatku tým nie je veľmi nadšená, ale nakoniec sa rozhodne, že trošku oddychu jej určite nezaškodí. Malebným Toskánskom je od prvej chvíle očarená, dokonca natoľko, že sa rozhodne kúpiť si starú vilku a začať tu úplne odznova…

tal

Ste zvedaví, ktoré sú tie krásne miesta, na ktorých sa tento film natáčal? Začneme mestami Montepulciano, Arezzo a Florencia, ktoré sa nachádzajú sa v Toskánsku, ale objavili sa tu aj tie najkrajšie miesta regiónu Kampánia – Positano a Salerno.

Najčastejšie sa ale stretneme so zábermi na idylické prostredie vily v mestečku Cortona. Práve vďaka tomuto filmu sa toto mesto stalo ešte obľúbenejšou turistickou destináciou. Ak by ste si chceli vychutnať svoj vlastný sen pod toskánskym slnkom, izbu v tejto filmovej vile si môžete objednať aj vy. Nájdete ju však pod jej ozajstným menom – Villa Laura.

dovolenka Toskánsko
dovolenka v taliansku - positano

 8. Talentovaný pán Ripley

Tento slávny americký psychologický thriller z roku 1999 sa natáčal na rôznych miestach v Taliansku – Benátky (hotel Europa&Regina – vo filme to bol Greenleaf hotel), Rím (Grand Hotel), Anzio, Palermo (kostol Martorana na Piazza Bellini), ostrov Ischia, Neapol a Positano. Za všetky spomeniem aspoň scénu odohrávajúcu sa v historickej kaviarni Caffe Florian na námestí Piazza San Marco. Za kávu tu zaplatíte síce viac ako kdekoľvek inde v Benátkach, ale ten výhľad a atmosféra…

dovolenka v Taliansku - po stopach filmu

7. Len teba

Názov tejto príjemnej romantickej komédie s Roberom Downey, Jr a Marisou Tomei vám možno na prvé počutie nie je veľmi známy – niekde je preložený aj ako „Talianske pytačky“ alebo v originále „Only you“. Ak ste ho však náhodou videli a ste milovníkom Talianska, tak ste ho zaručene dopozerali do konca. Filmové miesta vybrané pre jednotlivé snímky sú totiž nádherné. V Ríme sa natáčalo napríklad pri slávnej fontáne na Piazza Navona, v balizike Santa Maria v malebnej časti Trastevere a na ostrovčeku San Bartolomeo all´Isola. Hotel v Benátkach nájdete pod menom hotel Danieli a rezort v čarokrásnom Positane sa volá Le Sirenuse a nachádza sa na Via Cristoforo Colombo.

O čo v tomto filme išlo? Malej Faith predpovedali, že muž jej života sa bude volať Damon Bradley. Roky plynú a nikto s podobným menom sa neobjavuje. Až tesne pred svadbou jej zrazu zavolá snúbenov starý známy Damon Bradley, aby jej zagratuloval… A tu začínajú všetky peripetie, výlet najbližším lietadlom do Benátok a hľadanie hviezdami predurčeného partnera takmer po celom Taliansku.

dovolenka v Taliansku

6. James Bond – Casino Royal

Pár scén pre tento diel Jamesa Bonda bolo natočených na severe Talianska, na jazere Lago di Como vzdialenom asi hodinu od Milána. Mňa osobne najviac očarilo prostredie týchto záberov, ktoré sa odohrávajú v záhrade pred Villou Balbianello. Vo filme to bolo súkromné sanatórium, v ktorom sa tento známy agent zotavoval.

dovolenka v Taliansku podla Bonda

Ak sa tam chcete pozrieť aj vy, stačí sa odviezť do oblasti s názvom Lenno a už si len užívať tú nádheru. My sme sa tam po zhliadnutí tohto Bonda naozaj vybrali, a stálo to skutočne za to. Všetko o tejto dovolenke v Taliansku (vrátane množstva našich fotografií) nájdete v tomto článku: Fotosprievodca našou dovolenku v Taliansku na prekrásnom Lago di Como!

dovolenka taliansko ubytovanie

Ďalšia zo scén tejto bondovky sa odohrávala v oblasti Menaggio na tomto jazere, priamo pri Ville Gaetta. Tá však už nie je prístupná na obhliadku verejnosti, pretože sa predala súkromnej osobe. Celé jazero je ale plné takýchto krásnych zákutí, takže dovolenku tam určite neoľutujete.

No a iste si spomínate na dramatický záver filmu, ktorý dokonale využil prostredie kúzelných Benátok.

výlet do Benátok

5. Lúpež po taliansky

Asi neexistuje veľa ľudí, ktorí by nepoznali tento film v hlavných úlohách s hviezdami ako je Charlize Theron, Mark Wahlberg či Jason Statham. Ako pôsobivé talianske kulisy využili filmári Benátky, Alpy a Turín. Konkrétne úvodnú scénu, v ktorej sa talianskymi Alpami rúti Lamborghini Miura, natáčali v oblasti Aosta. Pre obľúbenú scénu naháňačky autíčok Mini pozdĺž rieky zas využili úseky od Ponte Vittorio Emanuele v centrálnom Turíne.

dovolenka v Taliansku - inšpiracia

4. Turista

Americký turista Frank, ktorého stvárňuje Johnny Depp, sa vydá na spontánny výlet do Európy, kde sa náhodne zapletie s tajomnou kráskou Elise (Angelina Jolie), ktorá mu však cestu skrížila celkom plánovite. Vášnivý flirt sa odohráva v Paríži a v romantických Benátkach… Ak si chcete pripomenúť scénu, v ktorej Johnny Depp vyskakuje z balkóna na miestny trh, vyberte sa na rybí trh blízko mostu Rialto.

dovolenka v Taliansku - Benátky

3. Dannyho dvanástka

Sicília síce nebola jedinou talianskou oblasťou, ktorá vniesla atmosféru do scén Dannyho dvanástky, podľa mňa však bola rozhodne tou najkrajšou. Spomínate, keď Isabel Lahiri (Catherine Zeta-Jones) a Rusty (Brad Pitt) prichádzajú na stretnutie s LeMarcom?

Tak tento kúzelný kúsok Talianska – Scopello nájdete v Castellamamare del Golfo blízko mesta Trapani na ostrove Sicília.

dovolenka na Sicílii

2. Twillight – Nov

Volterra by malo byť mesto, v ktorom podľa filmu žije rod upírov, Volturiovcov. V skutočnosti však scény z tohto mesta boli natočené v neďalekom mestečku Montepulciano. Celkom nás prekvapilo, keď sme počas nášho výletu náhodou zazreli auto pre turistov s názvom „Twillight cesta Alice“, ktoré ponúka turistom možnosť nechať sa povoziť po všetkých dôležitých miestach, ktoré sa objavili vo filme.

Nemusíte však byť fanúšikmi tejto filmovej ságy a aj tak sa vám do týchto končín počas vašej dovolenky v Toskánsku určite oplatí vybrať. Nás očarila nielen typická atmosféra týchto stredovekých miest rozprestierajúcich sa na kopci s božským výhľadom, ale aj samotná cesta k nim. Keď tadiaľ pôjdete, pochopíte prečo. :)

DF-15157.jpg
dovolenka v Taliansku - Toskánsko

1. Jedz, modli sa a miluj

Na záver sme zvolili túto čerešničku na torte zachytávajúcu atmosféru Talianska asi najviac, ako je to možné. Dolce far niente, teda sladké ničnerobenie je len jedna z mnohých fráz, ktoré sa aj vďaka tomuto filmu naučíte. A nielen to! Zistíte, ako gestikulovať a vychutnávať si život ako praví taliani. Vydarené snímky sa natočili v rámci prvej časti veľkej cesty hlavnej hrdinky Elizabeth Gilbert (Julia Roberts), ktorá ju zaviedla do Ríma a Neapolu.

Ak sa aj vám zbiehali počas pozerania filmu slinky na chrumkavú pizzu, máme pre vás tip! Navštívte pizzériu L’Antica Pizzeria Da Michele. Áno, je to presne tá z filmu. Nájdete ju v Neapole, ale aj v Ríme. A kde presne sa nachádza? To sa dozviete v tomto našom článku: Člnkovanie vo Villa Borghese, najlepšia pizza a káva v meste a ďalšie super tipy, čo zažiť v Ríme!

Pomohli filmy ako inšpirácia pre vašu ďalšiu dovolenku v Taliansku? Veríme, že áno!

Ak sa vám článok páčil, odmeňte ho lajkom alebo zdieľaním s vašimi priateľmi. Ďakujeme! Grazie!


Podobné články

0 Comments

 1. Dobry vyber:)…doplnil by som este napr. Inferno, Anjeli & Demoni s T.Hanksom…
  Pre inspiraciu:
  …tento rok sa chystame na jazero Como, cesta cez Maloja Pass – Engadin, zakladna bude Varenna, odtial aj celodenny vylet na „number one“ nasho pobytu v Taliansku: Isola Bella na Lago Maggiore…potom presun do Benatok (zastavka na Sirmione, Palladio villa vo Vicenze, Padova, Verona = R+J balkon:), Villa Pisani + bludisko:)…a nakoniec presun do najkrajsieho miesta vychodneho bloku:) a to Rovinj na Istrii…cize top jazero, top mesto a top miesto pri mori:)))
  Plus treba aj snivat:), takze ak sa najde chut a cas: zahrada Tivoli pri Rime, Protea kalabria a cely ostrov Sardinia autom, ale to pri inej ceste do Talianska:)))

  1. Super, ďakujem veľmi pekne za ďalšie inšpirácie na dovolenku v Taliansku. Nech vám to všetko vyjde podľa vašich predstáv a poriadne si to užite! Ak budete mať čas, budem rada, keď napíšete, ako bolo. :)

   1. Rado sa stalo a ďakujeme:)
    Taliansko má mnoho nádherných miest o ktorých „bežný turista“ ani nevie a taký malý sen je vydať sa autom od „vrcholku čižmy až po jej špičku“. To by bola a „určite bude“ pecka reportáž:)

 2. Vďaka – zdieľal som to na svojej fb-stránke s komentárom „Jasné pokúšanie“ :-)
  Taliansko je ozaj malebné a je pravda, že ak sa nám spája nejaké miesto ešte aj s obľúbeným filmom, zážitok z neho je umocnený. Tak by som prípadne ešte odporúčal do pozornosti film „Fratello sole sorella luna (Brother Sun Sister Moon), geniálne dielo Franca Zeffirelliho o sv. Františkovi – a z miest, kde bolo nakrúcané by som vypichol aspoň Altipiani di Castelluccio di Norcia (nádherné kvetnaté lúky) a katedrálu v Monreale (vo filme predstavovala Lateránsku baziliku).

  1. Zdravím Vás a ďakujem veľmi pekne! Film si určite pozriem, už sa neviem dočkať. Ďakujem krásne za skvelý tip!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *