dovolenka taliansko tip

Kam do Talianska na dovolenku? Inšpirujte sa týmito 10 slávnymi filmami!

Aj vy si pri pozeraní filmov často povzdychnete, na akých krásnych miestach sa odohrávajú? Mne sa to stáva dosť často. A asi nie je náhoda, že ma väčšinou zaujmú práve filmové lokácie, ktoré sa nápadne podobajú na moje milované Taliansko. :) Toto je zoznam 10 známych filmov, ktoré určite videl každý z vás a ktoré sa natáčali na rôznych zaujímavých miestach tejto krásnej krajiny.

Filmové kulisy niektorých z nich sú úplne jasné, niektoré vás však môžu poriadne prekvapiť. V každom prípade to berte ako takú malú inšpiráciu pre výber vašej ďalšej dovolenky v Taliansku.

 Kam do Talianska – po stopách slávnych filmov 

10. Prázdniny v Ríme

kam do Talianska na dovolenku

Kultový film alebo, ak chcete, filmová klasika, ktorú by si mal aspoň raz pozrieť každý milovník Talianska. A to najmä ten, ktorého viac ako idylické pláže láka ruch a nezameniteľná atmosféra veľkolepého Ríma. Film Prázdniny v Ríme sa natáčal v 50. rokoch a pri jeho pozeraní sa budete cítiť, akoby ste sa spolu s Audrey Hepburn a Gregory Peckom vydali na úžasné dobrodružstvo. Audrey si tu zahrala princeznú, ktorá sa chce aspoň na jeden deň vymaniť z nudných spoločenských povinností a vychutnať si Rím ako obyčajné dievča. A na prechádzke mestom stretne charizmatického reportéra, ktorý jej bude robiť po zvyšok dňa spoločnosť…

Romantika ako vyšitá, ale o tú v tomto článku nejde. :) Myslím, že v žiadnom inom filme nebol Rím tak dôkladne zachytený. Filmové scény sa odohrávali takmer na všetkých, turisticky známych, ale aj neznámych  miestach. Je to jednoducho jedna poriadna prechádzka Rímom bez toho, aby ste museli vystrčiť päty  z domu… :)

Ak sa do Ríma predsa len chystáte, prečítajte si aj tento náš článok:

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov! alebo Tajné tipy ako si užiť nezabudnuteľný víkend v Ríme!

 9. Pod toskánskym slnkom

kam do Talianska na dovolenku

Romantický film, ktorého hlavnou postavou je spisovateľka Frances Mayes žijúca pokojným životom v San Franciscu. Kariéra univerzitnej profesorky, ktorú študenti milujú, kopec dobrých priateľov a šťastné manželstvo. Krásny život… Aspoň Frances si to myslí – až dovtedy, kým jej manžel nepožiada o rozvod a nepripraví ju o dom. Z tejto zložitej situácie ju dostane až pozvanie na dovolenku v Toskánsku.

Samozrejme, na začiatku tým nie je veľmi nadšená, ale nakoniec sa rozhodne, že trošku oddychu jej určite nezaškodí. Malebným Toskánskom je od prvej chvíle očarená, dokonca natoľko, že sa rozhodne kúpiť si starú vilku a začať tu úplne odznova…

tal

Ste zvedaví, ktoré sú tie krásne miesta, na ktorých sa tento film natáčal? Začneme mestami Montepulciano, Arezzo a Florencia, ktoré sa nachádzajú sa v Toskánsku, ale objavili sa tu aj tie najkrajšie miesta regiónu Kampánia – Positano a Salerno.

Najčastejšie sa ale stretneme so zábermi na idylické prostredie vily v mestečku Cortona. Práve vďaka tomuto filmu sa toto mesto stalo ešte obľúbenejšou turistickou destináciou. Ak by ste si chceli vychutnať svoj vlastný sen pod toskánskym slnkom, izbu v tejto filmovej vile si môžete objednať aj vy. Nájdete ju však pod jej ozajstným menom – Villa Laura.

kam do Talianska na dovolenku

 8. Talentovaný pán Ripley

kam do Talianska na dovolenku

Zaujímavý film, v ktorom prežijete príbeh chudobného newyorského klaviristu Toma Ripleyho, ktorého si pomýli bohatý priemyselník so spolužiakom svojho syna a požiada ho, aby šiel pre jeho snúbenicu Marge do Talianska. Budú z toho prádzniny snov alebo skôr opak? Ak ste ho náhodou ešte nevideli, určite odporúčame. Tešiť sa môžete na skvelé herecké výkony Matta Damona, Gwyneth Palthrow a Jude Lawa.

Tento slávny americký psychologický thriller z roku 1999 sa natáčal na rôznych miestach v Taliansku – Benátky (hotel Europa&Regina – vo filme to bol Greenleaf hotel), Rím (Grand Hotel), Anzio, Palermo (kostol Martorana na Piazza Bellini), ostrov Ischia, Neapol a Positano.

Za všetky spomeniem aspoň scénu odohrávajúcu sa v historickej kaviarni Caffè Florian na námestí Piazza San Marco. Bola založená v roku 1720 a je najstaršou kaviarňou v nepretržitej prevádzke v Taliansku a dokonca jednou z najstarších na svete. Za kávu tu zaplatíte síce viac ako kdekoľvek inde v Benátkach, ale ten výhľad a atmosféra…

Jedna z fotiek, ktorú nájdete v našom článku:

Dovolenka v Taliansku pri mori autom s malým dieťaťom… 7 skvelých dní a 50 fotografií!

je práve z terasy tejto výnimočnej kaviarne Florian v Benátkach.

7. Len teba

kam do Talianska na dovolenku

Názov tejto príjemnej romantickej komédie s Roberom Downey, Jr a Marisou Tomei vám možno na prvé počutie nie je veľmi známy – niekde je preložený aj ako „Talianske pytačky“ alebo v originále „Only you“. Ak ste ho však náhodou videli a ste milovníkom Talianska, tak ste ho zaručene dopozerali do konca. Filmové miesta vybrané pre jednotlivé snímky sú totiž nádherné.

V Ríme sa natáčalo napríklad pri slávnej fontáne na Piazza Navona, v bazilike Santa Maria v malebnej časti Trastevere a na ostrovčeku San Bartolomeo all´Isola. Hotel v Benátkach nájdete pod menom hotel Danieli a rezort v čarokrásnom Positane sa volá Le Sirenuse a nachádza sa na Via Cristoforo Colombo.

kam do Talianska na dovolenku

O čo v tomto filme išlo? Malej Faith predpovedali, že muž jej života sa bude volať Damon Bradley. Roky plynú a nikto s podobným menom sa neobjavuje. Až tesne pred svadbou jej zrazu zavolá snúbenov starý známy Damon Bradley, aby jej zagratuloval… A tu začínajú všetky peripetie, výlet najbližším lietadlom do Benátok a hľadanie hviezdami predurčeného partnera takmer po celom Taliansku.

6. James Bond – Casino Royal

kam do Talianska na dovolenku

Pár scén pre tento diel Jamesa Bonda bolo natočených na severe Talianska, na jazere Lago di Como vzdialenom asi hodinu od Milána. Mňa osobne najviac očarilo prostredie týchto záberov, ktoré sa odohrávajú v záhrade pred Villou Balbianello. Vo filme to bolo súkromné sanatórium, v ktorom sa tento známy agent zotavoval.

Ak sa tam chcete pozrieť aj vy, stačí sa odviezť do oblasti s názvom Lenno a už si len užívať tú nádheru. My sme sa tam po zhliadnutí tohto Bonda naozaj vybrali, a stálo to skutočne za to.

Všetko o tejto dovolenke v Taliansku na jazere Como (vrátane množstva fotografií z výletu vo Ville Balbianello) nájdete v článku:

Fotosprievodca našou dovolenku v Taliansku na prekrásnom Lago di Como!

dovolenka taliansko ubytovanie

Ďalšia zo scén tejto bondovky sa odohrávala v oblasti Menaggio na tomto jazere, priamo pri Ville Gaetta. Tá však už nie je prístupná na obhliadku verejnosti, pretože sa predala súkromnej osobe. Celé jazero je ale plné takýchto krásnych zákutí, takže dovolenku tam určite neoľutujete.

kam do Talianska na dovolenku

No a iste si spomínate na dramatický záver filmu, ktorý dokonale využil prostredie kúzelných Benátok.

Prejsť na pokračovanie článku…

Podobné články